Többen szoktátok kérdezni, hogy megéri- e valamelyik banki lekötés, és a leggyakoribb tévhit ezzel kapcsolatban, hogy a rövidtávú lekötések jobban fizetnek, mint a hosszabbak. Megmutatom, hogyan láss át a túl szépnek tűnő banki akciókon.

Az egyik legkényelmesebb és legkevesebb szakértelmet / időt igénylő befektetés a bankbetét. Alacsony kockázatú, de hozama is alacsony. Azért találunk olykor olykor jó ajánlatokat, de nem minden arany, ami fénylik.

Miért fizetnek jobban a rövid bankbetétek?

Ha megnézzük a bankok által kínált kamatokat, minden kamatkörnyezetben azt láthatjuk, hogy a nagyon rövid, pár hónapos betétek magas kamatot fizetnek, a kicsit hosszabbak kevesebbet, a hosszú, több évesek pedig ismét magasabbat. Mi ennek az oka?

A legjobb három kamatot kínáló bank átlaga az egyes időtávokon

(1 000 000 Ft, termékkapcsolás nélkül, bruttó)

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

banki lekötések átlagos kamata

banki lekötések átlagos kamata

A rövid bankbetétek célja az ügyfélszerzés, a hozzá nem értőket célozza, akik nem számolnak kellően utána az ajánlatnak. Ha jobban utánaszámolsz, rájössz, hogy a 2 hónapos 4% kamat valójában kevesebb, mint a 6 hónapos 3%.

Az ok nagyon egyszerű: a kamat nem azt jelenti ezekben az esetekben, hogy 2 hónap alatt 4% üti a markodat. A kamatot  egy évre adják meg. Ha tehát te 4%-os kamaton két hónapra kötsz le pénzt, akkor a (4% / 12) * 2  kamat jár majd neked.

Utána rendszerint átfordul a lekötésed a normál, nem akciós kamatra, amit „élvezhetsz” a hátralévő időben. Vagy kereshetsz másik bankot, de aligha fogja megérni ebben az esetben ez a kicsi hozam a tetemes utalási költség mellett.

Hogyan számolhatod ki, hogy mennyi nettó kamatod lesz?

A kamatot tehát egy évre látod. Ezt leosztva 12- vel, megkapod az egy havi kamatot, majd ezt beszorozhatod a lekötés tartamával hónapokban. Ez a bruttó kamatod. Ebből kell levonnod a költségeket ( számlavezetés, utalás, bankkártya, stb.) valamint az adót, ami bankbetétek esetén a kamat 22%-a.

A képlet tehát:

(Befizetés * (éves kamat / 12) * hónapok száma) * 0,78 mínusz a költségek.

Miért nem fizet többet a hosszú lekötés, mint a középtávú?

Ez egy érdekes kérdés. Vannak bankok, akik olykor magas kamatot hirdetnek a hosszabb távú lekötésre azonban most azt láthatjuk, hogy az 1 éves lekötések fizetnek a legjobban. (Legalább is átlagosan, a legjobb ajánlatot a leghosszabb távon találjuk.)

Mivel nehezebb hosszabb távra tervezni, a te kockázatod viszont magasabb, így felesleges lekötni 2 évre, ha 1 évre is ugyan azt a kamatot kapnád, kivéve ha attól tartasz, hogy a kamatok tovább csökkennek majd. Mivel már így is nagyon alacsonyak a kamatok, jelentős csökkenés már nem várható.

Míg a rövid lekötésnél csak úgy tűnik, hogy többet kapsz, egy hosszabb távú lekötésnél ez valójában igaz is. Cserébe persze magasabb kockázatot vállalsz, hiszen ha közben felmennek mondjuk a kamatok, akkor más magasabb kamaton kötheti le a pénzét, míg te bevállaltad az időtávot. Vagy ha időközben kell a pénz, akkor a kamatod jelentős részét elveszítheted, mikor feltöröd a betétet.

A kamatvadászat, azaz az akciós betétek miatti bankváltogatás nem igazán éri meg amióta bevezették a tranzakciós illetéket, valamint növekedtek a banki költségek. Éppen ezért inkább határozd meg előre, hogy mennyi időre nincs szükséged a pénzre, és olyan ajánlatot keress, ami erre az időtávra a legjobb megoldást nyújtja. Jó alternatíva lehet az állampapír, valamint érdemes lehet TBSz számlát nyitnod, ha minimum 3 évben gondolkodsz.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]