A nyugdíjról egyeseknek a több szabadidő, a kevesebb stressz és az eddig meg nem valósított tervek jutnak eszébe, míg mások egyenesen félnek attól, hogy mi lesz velük a folyamatos munka nélkül. Az alábbiakban öt fontos kérdést veszünk át, amit nyugdíjba vonulás előtt érdemes átgondolnod annak érdekében, hogy az esetlegesen felmerülő kihívásokra felkészülj.

Összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat, amelyeket nyugdíjba menetel előtt érdemes tisztáznod magadban. Ezek között szerepel az önmegvalósításra, az életcélra, a megtakarítások felhasználására, illetve a szociális élet változásaira vonatkozó kérdés is.

Az emberek nagyon eltérően reagálnak a nyugdíjazás eljövetelére. Van, akit elfog a pánik, más meg alig várja. Az viszont biztos, hogy te bárhogy is állj hozzá, fognak érni meglepetések, hiszen a nyugdíjazás az életed olyan területeit is érintheti, amelyekre eddig nem is gondoltál.

Az alábbiakban öt olyan kérdést találsz, amelyek segíthetnek ennek feldolgozásában, illetve a nyugdíjas korra történő felkészülésben. Nyugdíj előtt 5-10 évvel is javaslom, hogy gondold át ezeket a kérdéseket. Sőt! Akkor talán a leghasznosabb, hiszen így még bőven van időd megtenni a szükséges lépéseket, ha valamin változtatnál.

1. Mit fogsz tenni a plusz szabadidőddel?

Ez az első olyan kérdés, amelyre mindannyian más választ adunk, és biztosak vagyunk benne, hogy te is az egyéniségednek leginkább megfelelő módon fogsz hozzáállni. Az extra szabadidő ugyanis mindenkire máshogy hat.

Van, aki már évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt eltervezte, hogy mely álmait fogja megvalósítani, hova fog utazni, kivel fog találkozni és mivel fogja tölteni napjait. Megint mások még annak gondolatától is irtóznak, hogy megszűnhet a napi rutin, és nem lesz többé ott a munka, amely kitölti a mindennapjaikat, lehetőséget ad az idő tartalmas eltöltésére.

Az utóbbi egyáltalán nem szokatlan jelenség, hiszen mindenkinek hatalmas változást jelenthet, ha 40 év és heti 40-50 vagy akár még ennél is több munkával töltött óra után hirtelen teljesen leáll a munkával. Ez sokszor a kiüresedés érzésével, a struktúra eltűnése pedig némi pánikkal jár. Erre azonban elég jó megoldások vannak.

Ennek leküzdéséhez célszerű mentális gyakorlatokat végezned, így például órára lebontva elképzelned, hogy mivel fogsz foglalkozni egy átlagos napon. Ennek nem az a célja, hogy már most tudd, hogy mi fogja kitölteni az idődet, egyszerűen csak át kell érezned, hogy milyen lesz, amikor ennyi szabadidővel fogsz rendelkezni.

Szintén járható út, hogy ne teljes egészében hagyd ott a munkát, heti 40-50 óráról váltva nullára, hanem próbáld meg fokozatosan csökkenteni a napi munkaórák számát. Ezt érdemes előre megbeszélni a főnököddel, vagy ha vállalkozó vagy, esetleg felsővezetői beosztásban dolgozol, magadtól csökkenteni hétről hétre a bevállalt munka mennyiségét.

2. Hogyan lesz nyugdíjasként szociális életed?

Ahogy a munka a szociális életedre, a téged körbevevő emberek mennyiségére és kilétére is hatással lehet, úgy érdemes arra is felkészülnöd, hogy mi történik, ha ez már nem lesz. Ahogy kiszakadsz a melóból, persze megbeszélitek a kollégákkal, hogy tartjátok a kapcsolatot, de ha ezt tényleg meg is teszitek, azért ez közel sem lesz az a napi szintű beszélgetés, mint korábban.

Az ember társas lény, ezért a társasági életed rendkíül nagy hatással van a mentális jólétedre  Az itt megszokott állandóság, a napról napra látott kollégák, üzleti partnerek, a rendszeresen igénybevett szolgáltatások kapcsán látott emberek – legyen az a kedvenc éttermed pincére vagy akár csak a futár – eltűnése az életedből komoly hatással lesz rád.

Annak érdekében, hogy egyáltalán tisztába kerülj azzal, hogy szociális szempontból mennyire kötődsz a munkádon keresztül megismert emberekhez, egy egyszerű gyakorlatot javaslunk.

Írd le egy papírra annak az 5-6 embernek a nevét, akikkel a családtagjaidon kívül a legtöbbet találkozol és beszélsz. Ha ez megvan, húzd ki azok nevét, akiket a munkádon keresztül ismersz. Az eredmény önmagáért fog beszélni.

Emellett fontos, hogy belásd: a nyugdíjba menetel nem csak lemondásokkal jár, hanem egyúttal lehetőségeket is tartogat. Így például el tudsz majd menni azokra a helyekre, ahova eddig nem volt időd, és ott is köthetsz új ismeretségeket. Akár sportról, akár utazásról, akár bármi másról van szó, rengeteg lehetőséged nyílik majd arra, hogy más embereket ismerj meg.

3.Mi a célod nyugdíjasként?

Ellentétben a fenti kettő, gyakorlatiasabb kérdéssel, ez sokkal inkább egy személyes, pszichológiai szempontú kérdés.

A munka sokak számára ad egy elérendő célt, motivációt, amiért nap mint nap érdemes felkelni és tovább dolgozni. Van, akinek ez egyszerűen csak a pénzről szól, van, akinek a cége építéséről, megint más az önkiteljesedés egy formáját látja a munkában. Ezért nem is csoda, hogy a nyugdíjazás kockázatként jelenik meg sokak számára.

„Mi van, ha innentől nem tudom, hogy mit kezdjek magammal? Miért keljek fel minden nap? Mi a cél, mi a motiváció?” Ezek a kérdések bárkinél megjelenhetnek nyugdíjazás környékén, pláne, ha addig egy csapat részeként dolgozott valamilyen közös célért. Jegyezzük meg, hogy már az is pozitívum, hogy megjelenik ez a kérdés, mert ez azt mutatja, igenis célokat akarsz, kezdeni akarsz valamit az életeddel. Ez kezdésként mindenképp jó, már csak azokat a bizonyos célokat kell megtalálnod.

A javaslat ilyen esetekre az, hogy próbálj meg igazán magadba nézni és felfedezni azt, ami világ életedben érdekelt, amiért szenvedélyesen tudtál rajongani, küzdeni. Ennek eléréséhez érdemes azzal kezdeni, hogy a számodra fontos értékeket átveszed. Mi az, amit magadban és/vagy másokban is tisztelendőnek, becsülendőnek tartasz, milyen tulajdonságok jutnak először eszedbe erről?

Szintén megoldás, ha a gyerekként szeretett tevékenységeket, fiatalkori hobbikat, érdeklődési köröket veszed számba, hiszen lehet, hogy még mindig ott van az érdeklődés, csak eddig az időd nem volt meg hozzájuk.

Ha ez megvan, akkor már célegyenesben vagy az új, nyugdíjaskori célod megtalálásánál. Akár egy korábbi álmod megvalósítása, akár egy régi hobbi felmelegítése, akár az értékeidnek megfelelő szervezet – például önkéntes munkával történő – támogatása révén gyorsan megtalálhatod azt, amiért újra érdemes lesz reggel felkelni.

4. Hogyan fog hatni a párkapcsolatodra a nyugdíjazás?

Ahogy a mindennapi célok esetében, úgy a párkapcsolat terén is komoly változásokat hozhat a nyugdíjba menetel. Van, aki fél tőle, hogy így a férje/felesége/élettársa szemében már nem lesz az, aki volt, míg mást várakozással tölt el a lehetőség.

Egyes esetekben a nyugdíjazás egy komoly lehetőség, hiszen így egyértelműen több idő jut majd egymásra. Ez jelentheti közös utazások, közös programok tervezését, vagy akár csak önmagában azt, hogy több időt töltötök egymás társaságában. Ami elmaradt korábban a munka vagy akár a gyereknevelés miatt, azt most pótolhatjátok.

Ugyanakkor vannak olyan párkapcsolatok is, ahol a több együtt töltött idő olyan sérelmeket hozhat napvilágra, amelyeket korábban elfedett az, hogy időtök jelentős részét a munkahelyeiteken töltöttétek. Ez számos esetben jár komoly következményekkel, de mindenre van megoldás.

A legfontosabb, hogy még nyugdíjba menetel előtt beszéljetek a lehetőségekről. Gondoljátok át együtt, hogy milyen lesz majd ennyi időt közösen eltölteni, mivel fogtok foglalkozni, illetve mindez milyen érzéseket vált ki belőletek. Ha ez időben, azaz hangsúlyozottan nyugdíjazás előtt megtörténik, akkor az esetleges konfliktusokat is könnyebben tudjátok majd kezelni.

5. Készen állsz arra, hogy elkezd felhasználni a nyugdíjas évekre félretett pénzeket?

Végezetül érdemes átgondolnod az egyik legfontosabb változást, ami pénzügyi szempontból érinthet, amikor nyugdíjba mész: a megtakarításaid felhasználását.

Ha éveken, évtizedeken keresztül gyűjtöttél, látva, ahogy hónapról hónapra, évről évre gyarapodik a számlád, kifejezetten nehéz lesz azt átélni, amikor ez a szám elkezd csökkenni. Ez különösen azokat érintheti nehezen, akik rendkívül szigorúan kezelték megtakarítási számláikat, még akkor is, ha ennek pont az volt a célja, hogy később a nyugdíjas éveket megkönnyítse.

Az érzés kifejezetten egyedi, kényelmetlen lehet, ám fontos látni a különbséget: itt nem az a kérdés, hogy van-e elég pénzed, sikerült-e megfelelő mennyiséget félretenned. Itt a kérdés az, hogy fejben át tudsz-e állni a megtakarítóból a „költekezőbe”, el tudod-e fogadni, hogy a számlán szereplő összeg mostantól nem nő, hanem csökken.

Ha úgy érzed, hogy ez nehézséget okoz, mindenképpen javasoljuk egy valódi pénzügyi tanácsadó megkeresését, aki segíthet rendszert vinni az életedbe. Ha például stabilizálni tudod azt az összeget, amit havonta elköltesz, az megadhatja a strukturáltság, a stabilitás érzetét, és lehetőséget nyújt arra, hogy hosszabb távon is ki tudd számítani, mikor mennyi pénzed lesz.

A nyugdíjas kor mint életszakasz

Fontos tehát megértened, hogy a nyugdíjazás egy olyan változás lesz az életedben, amely számos lehetőséget is magában rejt. A régi szokásokat felváltják majd újak, a megtakarításokat a költések, a munkaközpontúságot a szabadidő.

A fenti pontok átgondolása, átbeszélése a hozzád legközelebb állókkal pedig segíthet abban, hogy könnyen feldolgozd ezeket a változásokat. Bár senki nem ígérheti meg, hogy mindez könnyű lesz, ha sikerül túllépni a kezdeti nehézségeken, életed egy új és izgalmas fejezete nyílhat meg előtted.

Mondják, hogy minden kornak megvannak a maga szépségei. Ez csak akkor igaz, ha te magad mindent megteszel ennek érdekében. Ezt első körben a nyugdíjmegtakarításaiddal erősítheted, majd pedig azzal, hogy élvezetessé teszed ezek által és a nyitottsággal a nyugdíjas éveidet. Előbbi megtakarítási formákról bővebben olvashatsz a Pénzügyi Tudakozón.

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írj nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!