A pontos terv készítése elengedhetetlen a biztos és minél kényelmesebb nyugdíjas évtizedek megalapozásához. Nem kell viszont feltétlen neked is pénzügyi tervezővé válnod: összeszedtük a nyolc alappillért, amelyekre építve egyszerűen megtervezheted idősebb korod financiális oldalát.

Sokan egyszerűen csak átugorják a tervezést. Vagy azért, mert nem tudják, hogy mekkora gondot fog jelenteni a nyugdíjkiegészítés, vagy azért, mert bele sem akarnak gondolni, és azt teszik félre, ami marad.

Mi a baj azzal, ha elmúltál 30 és nincs terved?

Ma 1,8 millió nyugdíjas él Magyarországon, és friss adatok szerint 2041 körül ez a szám eléri majd 2,39 milliót. 2060-ban a magyar társadalom harmada 65 évnél idősebb lesz. Mit jelent ez a te nyugdíjadra nézve?

2041-ben a nyugdíjba készülők, (és talán a már nyugdíjasok is) azzal szembesülnek majd, hogy minden 100 ezer forintnyi utolsó bérük után 30 ezer forintnyi nyugdíj illeti meg őket.

Érdemes tehát a másik oldalról indulni, és megnézni, hogy MOST mennyit költesz, és annak hogyan tudod összeszedni a megfelelő kiegészítését. Sokan azt gondolják, hogy idősen majd kevesebb költségük lesz.

Kutatások viszont azt mutatják, hogy éppen ellenkezőleg: átalakul a költségstruktúra, de a több szabadidő, és a romló egészségügyi állapot miatt nőnek a kiadások. Nézzük meg tehát azt a 8 lépést, amin végighaladva megtervezheted a nyugdíjadat…

1. Vízió nyugdíjas korodra

Az első lépés a célmeghatározás. Gondold ki, milyen jövőképet, víziót szeretnél megvalósítani a magad számára nyugdíjas éveidre. Milyen hobbiknak szeretnél hódolni, utazgatnál-e vagy mondjuk egy vidéki családi házat húznál föl magadnak.

Ez fogja meghatározni, hogy milyen mértékű előtakarékosságra van szükséged. Ne csak a célt találd ki, de rendelj hozzá konkrét összegeket is. Ha csak fenn akarod tartani a mostani életszínvonalad, és 2040-2060-ban leszel nyugdíjas, akkor legalább a fizetésed felét számold célként, mint havi járadék.

2. Mikor akarsz nyugdíjba menni?

Az előzőhöz kapcsolódik annak eldöntése, hogy mikor is akarsz nyugdíjba vonulni. Nyilván, minél előbb szeretnéd letenni a lantot, annál több pénzt kell annál rövidebb idő alatt megtakarítanod. Ehhez képest kell alakítanod a befektetéseid és megtakarításaid futamidejét. Egyszóval, amíg nincs meg a céldátum, nem tudsz tervet készíteni.

Sajnos a legtöbb embernek ez nem csak a korai nyugdíjat jelent, éppen ellenkezőleg. Sokkal több pénzt fogsz tudni összegyűjteni, és jelentősen kevesebbre is van szükséged, ha képes vagy 70 éves korodig dolgozni. Ez sok munkahelyen nem kivitelezhető, főként a fizikai munkák során.

Fontos, hogy tisztán láss, és tervezd meg, hogy mennyi ideig várható, hogy nyugdíjas leszel. A nők 65 éves koruk után még átlagosan 18,2, míg a férfiak 14,5 évre számíthatnak, de az emberek kb. fele túléli ezt a kort, szóval nem elég csak az átlaggal számolnod!

3. Költségbecslés a nyugdíjas évekre

Az egyes pont alapján ki kell számítanod, hogy ez a kívánt életszínvonal mekkora büdzséből valósítható meg. A ház, az utazgatás, de még a gyermekeid és unokáid támogatása is ide kell hogy tartozzon.

A kívánt életmód költségeinek becslésénél érdemes inkább fölfelé kerekíteni, hiszen számos olyan faktor jöhet be, amivel nem számolnál, mint mondjuk az infláció. Persze nem lesz forintra pontos a terved, de a lényeg, hogy legyen egy viszonyítási alap, amely segít elindulni.

Amint mondtam, ezt rendszerint alul becsülik az emberek, gondolván, hogy kevesebb is elég lesz. Ha holnaptól fele ennyit keresnél, mi történne?

4. Mennyi megtakarításra van szükség a nyugdíjadhoz?

Vedd, hogy a kettes pont alapján mennyi nyugdíjra számíthatsz a – mondjuk úgy – hagyományos csatornákon. Aztán vond le ebből, hogy mennyi költséggel számoltál az előző, 3. pontban. Ezzel megkapod, hogy mennyi pluszt kellene megtakarítanod a terveid megvalósításához.

Készítettünk egy kalkulátort, amivel ki tudod számolni, hogy mekkora megtakarításra van szükséged:

Mekkora nyugdíjcélú megtakarításra van szükséged? – KALKULÁTOR

Ebbe a kalkulátorba írd be, hogy milyen havi rendszeres kiadásokra számítasz, és add meg az egyszeri költségeket is. Utána a kalkulátor megmondja, hogy a befektetésed költségétől függően mekkora havi megtakarításra lesz szükséged.

 

5. Nyugdíj-megtakarítási terv készítése

A pontos tervkészítéshez oszd fel, hogy mennyit kellene még előteremtened, illetve befektetned évente. Ehhez kell tudnod, hogy mikor is terveznél nyugdíjba vonulni. Persze semmi sem akadályozza, hogy módosítsd az előzetes víziódat. A lényeg, hogy az igényeidnek és lehetőségeidnek pontosan megfelelő tervet állíts össze. Ebben benne lesz, hogy havi szinten 100, 400 vagy 1 400 ezer forintra lesz szükséged nyugdíjasként ahhoz, hogy boldognak érezd magad.

Ezt a költségvetést foglald pontos, időzített írásos tervbe, kiküszöbölendő, hogy bármikor is elfogyaszd azt az összeget, amely 70-80 éves korodra van félretéve.

A coaching egyik legalapvetőbb praktikája, hogy amit írásba fektetsz, ahhoz jobban ragaszkodsz, jobban tudatosul. Ezért javasoljuk, hogy ezt a tervet is írásban készítsd el, mint afféle szerződést önmagaddal.

6. Fektesd be a megtakarításodat

Amit mindenképp tarts szem előtt, azok a költségek. A több évtizedes futamidőre számolva ugyanis a legkevésbé sem mindegy, hogy van-e bármilyen rejtett költség a konstrukcióban, illetve hogy a hagyományos költségek 3 vagy csak 0,9 százalékra rúgnak-e.

Magyarországon jelenleg ez a három nyugdíjcélú megtakarítás jön szóba a normál alapok mellett:

  1. Nyugdíjbiztosítás
  2. Nyugdíj előtakarékossági számla
  3. Önkéntes nyugdíjpénztár

Ezek közös jellemzője, hogy 20 százalék adókedvezményt kaphatsz rajtuk keresztül a befizetéseid után. Ha egész a nyugdíjas korodig vezeted ezeket, teljesen adómentesen juthatsz a pénzedhez. Mindehhez azonban vállalnod kell, hogy nem nyúlsz hozzá a pénzhez nyugdíjas korodig. Ezek a konstrukciók tehát segítenek betartani azt a fegyelmezettséget is, amelyről az imént beszéltünk, tehát még az önfegyelem is könnyebb ezekkel.

7. Használd ki az állami adókedvezményeket!

Ha beszéltünk a költségminimalizálásról, akkor külön érdemes kiemelni az adózást. A normál költségekhez hasonlóan ezek is folyamatosan jelentkező költségtényezőt jelentenek, tehát ennyivel is kevesebbet tudsz magadra fordítani a megszerzett összegből. A pár tízéves futamidő alatt minél nagyobb összegről van szó, annál nagyobb levonásokról beszélünk itt.

Pontosan emiatt fontos, hogy kiaknázd a kínálkozó adómegtakarítási lehetőségeket, amelyeket fent is említettünk.

8. Kezdd most!

Ne feledd, minél tovább halogatod a nyugdíjcélú megtakarítást, annál nehezebben jöhet össze a kívánt anyagi háttér. Könnyű belátni, hogy minél kevesebb idő áll rendelkezésedre az előtakarékossághoz, a bevételed annál nagyobb százalékát kell erre a célra elkülönítened amellett, hogy minden egyéb célra eleget szánsz továbbra is.

FONTOS, hogy ha most indítasz nyugdíjcélú megtakarítást, akkor nézd meg az alábbi videót, amiben gyorsan összefoglalom, mire figyelj:

A tapasztalat szerint vagy nagy önmegtartóztatás lesz az ilyen esetekből, vagy pedig egyszerűen nem tud eleget félretenni a nyugdíjas évekre, és akkor kellene kitalálni valami B-tervet. Ezért szokás mondani, hogy a késlekedés teheti legsimábban tönkre a nyugdíj-előtakarékossági tervidet. Úgyhogy ne várj, kezdd most, a szakmai kérdésekben pedig nyugodtan számíts a szakértőkre!

Valódi pénzügyi tanácsadás nyugdíj témában, őszintén, termék értékesítéstől mentesen, most mindössze 45.000 Ft.

Várunk következő nyugdíj megtakarítási tréningünkre! Jelentkezz most, és 2.990 Ft-ért ajándék könyvvel is meglepünk!

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban vagy észrevételeidet oszanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írd meg nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!