A pályakezdő fiatalok 75 százaléka, ha váratlanul hozzájutna egymillió forinthoz, akkor az összeg nagyobb részét megtakarítaná – derült ki a K&H pályakezdők jóléti index második negyedéves adataiból. Az átlagnál takarékosabbak a férfiak és a 26 évnél fiatalabbak, míg a leginkább költéspártiak a budapestiek és a GYES-en lévők. A legtöbben lekötött betétbe vagy megtakarítási számlára helyeznék el a pénzt.

A készpénz még kifejezetten népszerű a kisvárosokban, a diákok és a munkanélküliek körében. Akiknek nincs saját jövedelme, szintén a készpénzt preferálják jobban például a folyószámlához képest. A K&H pályakezdők jóléti index második negyedéves lekérdezésekor a Bank feltette azt a kérdést is:

„Ha hozzájutnál 1 millió forinthoz, mit tennél vele?”.

Az 500 megkérdezett 27 százaléka mondta azt, hogy a teljes összeget félretenné, 48 százalék pedig a kisebb részét elköltené, a nagyobb részét félretenné.

A legnagyobb megtakarítási hajlandósággal azok rendelkeznek, akiknél a háztartás anyagi szempontból átlag feletti, akik jellemzően egyébként is megtakarítanak a hónap elején, illetve akiknek már jelenleg is az átlagnál több megtakarításuk van. Azok, akik használnak netbankot, szintén nagyobb valószínűséggel takarítanák meg ezt az 1 millió Ft-ot, mint a netbankot nem használók.

A megkérdezettek 51 százaléka lekötött betétbe tenné a pénzt, második helyen a megtakarítási számla (48%) áll, mint preferált megtakarítási forma, azonban a válaszadók 44 százaléka otthon tartaná készpénzben pénzét.

A megtakarítási számla inkább a nők és a 26 év felettiek számára vonzó opció, illetve azoknak, ahol a háztartás jövedelme magas. A netbank használók a megtakarítással kombinált életbiztosításra is nyitottabbak. Az állampapír kifejezetten vonzó azok körében, akik a teljes összeget megtakarítanák.

Bizakodóbbak a fiatalok

Ismét bizakodóbbak a fiatalok – derült ki a K&H pályakezdők jóléti index második negyedévi adataiból. Elsősorban a családra és a barátokra vonatkozó kérdésekben adtak kiemelkedően pozitív választ a megkérdezettek, ennek köszönhetően az eddig mért 3. legmagasabb indexszám, +11 pont született. Az elégedett optimisták száma feltehetően az új családtámogatási rendszer (CSOK) hatásának is köszönhető. Megfigyelhető ugyanakkor, hogy a munkanélküliek egyre hosszabb ideje nem találnak állást, és egyre kevésbé remélik, hogy gyorsan álláshoz jutnának.

A fiatalok pozitívabban értékelik a lakáshitelhez jutási esélyeiket is, ugyanakkor továbbra sem törik magukat, hogy elköltözzenek a szülői házból.

A K&H pályakezdők jóléti index méréséről

A K&H pályakezdők jóléti indexe megállapításához negyedévente 500, 19 és 29 év közötti fiatalt kérdeznek meg interneten kiküldött kérdőív segítségével, melyet a válaszadók önállóan töltenek ki. A megkérdezés a városi népességre terjed ki, és reprezentatív a nem, a korcsoportok, a befejezett iskolai végzettség és a régiók illetve településtípus tekintetében. A válaszadók az élet számukra legfontosabb területeit értékelik aszerint, mennyire elégedettek és mit várnak a jövőtől. A felmérés eredményeiből a K&H negyedévente teszi közzé a pályakezdők jóléti indexét.
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]