A személyi jövedelemadó csökkenése miatt a TBSZ számlákon is változik az adózás a kamatok után 2016-tól. A TBSZ számlák kamatadó-mentességet biztosító számlák, ha kivárjuk az 5 éves időtávot. A kamatadó 2016-ben 22%-ról 21%-ra csökken az SZJA változások miatt. Ezt követik a TBSZ számlák is.

Mennyi a kamatadó 2016-ban?

A kamatadó 2016-ban 15% SZJA-ból és 6% EHo-ból áll a legtöbb esetben. Kivételt képeznek ez alól az állampapírok, valamint az olyan befektetési alapok, amelyek legalább 80%-ban állampapírt tartanak. Ezeken a papírokon a kamatadó után nem kell 6% EHo-t fizetni, így a teljes kamatadó csak 15% lesz 2016-tól. (16% volt 2015-ben)

Ez egy plusz előny egyébként az állampapírok javára a banki lekötésekkel szemben, hiszen mindkettő biztonságos 2-3% körüli kamatot fizet, azonban az állampapírra nem kell 6% EHO-t megfizetni.

Van egy szabály, miszerint  450 ezer forint felett nem kell EHo-t fizetni, és szokott lenni kérdés, hogy ilyenkor mi van a kamatadóval. A 450.000 forintos EHO maximum csak a 14%-os EHO kulcs alá eső jövedelmekre vonatkozik, így a 6%-os kamatjövedelmekre vonatkozó EHO nem tartozik bele.

Hogyan működik a TBSZ 2016-ban?

A TBSZ számla első fázisa a gyűjtőév, mely a megnyitás évében december 31-ig tart. Ez alatt az időszak alatt bármikor befizethetünk a számlára, a pénz kamatozik is, de az 5 éves periódus, ami a teljes kamatadó-mentességhez kell, csak a következő év január 1-én fog elindulni.

Ha a gyűjtőév +  3 év előtt felveszed a pénzt, akkor meg kell fizetned (és be kell vallanod az adóbevallásodban) a kamatadót, ami ugyan annyi, mintha normál számlára tetted volna be a pénzt, vagyis 15% SZJA + 6% Eho, azaz 21%. A kamatadót csak a kamatokból kell megfizetned, a tőkéből nem. Tehát az adó alapja az a hozam, amit elértél a befektetéssel.

Mikor letelik a 3 év, csökken az adókulcs: nem kell EHO-t fizetned, és az SZJA 10%-ra csökken. Itt tehát nem változik az adózás 2016 -tól, a teljes hozamra 10% kamatadót kell fizetned.

A TBSz a gyűjtőév + 5 év lejárta után lesz teljesen kamatadó mentes.

A TBSZ adózása és működése ábrával

 

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

TBSZ adózása 2016

TBSZ adózása és működése 2016

Mivel a gyűjtőév mindig december 31. után indul, sokan év végén indítják el a TBSz számlákat, mivel előtte igazából mindegy, hogy a számlára helyezzük-e a pénzt. Jó stratégia, ha év közben egy likvid, olcsó, némi kamatot is adó megtakarítási számlán gyűjtesz, és mikor eljön az év vége, azt egy összegben átutalod a TBSz számlára és befektetési alapokba helyezed például.

Más kamatadó-mentes számlák

Nem csak a TBSz számla kamatadó-mentes 2016-ban. Ide tartoznak még a különböző eseti számlák, melyekre költséghatékonyan lehet elhelyezni pénzt, ráadásul likviden, megspórolva a gyűjtőévet. Ide tartoznak az egyösszegű életbiztosítások, ám ezek jellemzően drágábbak, mint a sima értékpapír számlák. És ide tartozik minden nyugdíj előtakarékossági számla is, valamint a Start-számla.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, iratkozz fel hasznos tippjeinkre, vagy kérdezz tőlünk bármit, az alábbi form kitöltésével:
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]