A gyermekgondozási segély, azaz a GYES olyan támogatás, mely a családtámogatási rendszer keretein belül, havi rendszerességgel és alanyi jogon jár. A gyermekgondozási segélyt még 1967-ben vezették be, fő célja a munkaerő-felesleg csökkentése és az alacsony demográfiai mutatók problémájának a kezelése volt.

Sok kérdést kapunk a különböző támogatásokkal kapcsolatosan, és vannak, akik egyáltalán nem, vagy rossz használják ki ezeket a pénz forrásokat. Fontos, hogy amit ingyen kapsz azt használd ki: ezzel is növeled az életszínvonalad. Mindezzel akkor lehet előre tervezni, ha nem az utolsó pillanatban tájékozódsz. Jó előre tudni, és megbeszélni, hogy mennyi pénzre számíthatsz és mennyi időt szeretnél a munkától távol tölteni.

Ki igényelhet gyermekgondozási segélyt?

Gyermekgondozási segélyre jogosult az a szülő, nevelőszülő vagy gyám, aki gyermekét saját háztartásában neveli. A segély a gyermek harmadik életévének betöltéséig, ikergyermekek esetében a gyerekek tankötelessé válásáig, tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetében pedig annak tíz éves koráig jár. Gyermekgondozási segélyre továbbá jogosult lehet a nagyszülő is, de csak abban az esetben, ha a gyermek már elmúlt egy éves és a nevelése a szülő háztartásában történik, valamint feltétel még az is, hogy a szülők írásban lemondjanak a gyermekgondozási segélyről a nagyszülő javára.

Amennyiben valamelyik szülő részesül a gyermekgondozási segélyben, nem folytathat keresőtevékenységet a gyermek egyéves koráig. A feltétel alól kivétel a kiskorú szülő gyermekének a gyámja. A gyermek egyéves kora után a szülő legfeljebb heti 30 óra időtartamban folytathat keresőtevékenységet, viszont, ha a munkavégzés a szülő otthonában történik, időkorlát nem áll fenn. Ha a nagyszülő jogosult a gyermekgondozási segélyre, ő a gyermek három éves koráig nem folytathat semmilyen keresőtevékenységet, a három éves kor után pedig napi négy óra időtartamban végezhet keresőtevékenységet, vagy pedig korlátlanul, saját otthonában.

Ne feledjétek, hogy nem csak az anyukák kaphatnak GYES-t. Igen is érdemes azt a lehetőséget is figyelembe venni, hogy az apuka marad otthon a gyermekkel. Főként igaz ez, ha van lehetősége rugalmasan dolgozni, esetleg otthonról foglalkozni valamivel, tanulni. Nem kell, hogy a semmittevésből álljon ez az idő.

Mekkora a gyermekgondozási segély összege?

A gyermekgondozási segély összege nem függ a gyermekek számától. A GYES havi bruttó összege megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, mely 2008 óta változatlanul 28 500 forintot tesz ki. Ebből az összegből nyugdíjjárulékként 10% kerül levonásra, így a gyermekgondozási segély havi nettó összege: 28 500 – 2 850 = 25 650 Ft/hó. Az ellátás időtartama szolgálati időnek számít. Amennyiben nyugdíjas nagyszülő igényli a gyermekgondozási segélyt, nem vonnak le nyugdíjjárulékot, így a nettó összeg 28 500 forintot tesz ki.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

gyermekgondozasi-segely

A GYES összegének változása 2004 és 2015 között

Amennyiben a szülő ikergyermekeket nevel, akkor a gyermekgondozási segély összege – ugyancsak a gyermekek számától függetlenül – az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszerese. Három ikergyermek esetén az összeg háromszorosa, négy ikergyermek esetén négyszerese, öt ikergyermek esetén ötszöröse, hat ikergyermek esetén pedig hatszorosa jár.

Hol és hogyan igényelhető a gyermekgondozási segély?

A gyermekgondozási segély írásos formában, személyesen vagy postai úton igényelhető a segélyt igénylő személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti illetékes Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságán, vagy a személy munkahelyén működő családtámogatási kifizetőhelynél, amennyiben ilyen létezik.

Amennyiben a nagyszülő igényli a gyermekgondozási segélyt, kérelmét kizárólag a Magyar Államkincstárnak az igénylő lakóhelye szerint illetékes megyei igazgatósága bírálja el. Az igénylés elbírálása után a támogatást az igény benyújtásának időpontjától számítva folyósítják postai úton, vagy utalják a jogosult személy bankkártyájára, illetve a munkabér kifizetésével megegyező módon fizetik ki.

A gyermekgondozási segélyre vonatkozó kérelemhez feltétlenül ki kell tölteni a „Kérelem gyermekgondozási segély megállapítására” megnevezésű formanyomtatványt. Nagyszülő esetében emellett ki kell tölteni még a „Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozási segély megállapításához” elnevezésű iratot is.

Ha a segélyt az örökbefogadó szülő kérvényezi, az alap kérelem mellett szükséges kitöltenie a „Nyilatkozat a gondozásba kihelyezett gyermek után járó gyermekgondozási segély megállapításához” megnevezésű formanyomtatványt is. Mindezek a nyomtatványok letölthetőek a Magyar Államkincstár honlapjáról, részletes útmutatóval kiegészítve, de igényelhetőek a kérelem átadásának helyszínén is.

A kitöltött formanyomtatványok mellé a következő okmányok másolata is szükséges:

  • az igénylő személyi igazolványa, lakcímnyilvántartó kártyája és adóazonosító jelét tartalmazó adókártyája,
  • a szülő és a gyermek (ikergyermekek) TAJ kártyája,
  • a gyermek (ikergyermekek) születési anyakönyvi kivonata.

Esetenként szükséges még:

  • magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozat,
  • a fizetés nélküli szabadság engedélyezéséről szóló nyilatkozat a munkáltatótól,
  • munkanélküli ellátás szüneteltetését igazoló okmány,
  • tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek esetében szakorvosi igazolás,
  • nyugellátást meghatározó nyilatkozat.

GYES online ügyintézés

Emellett működik az online ügyintézés, ami nagy segítséget jelenthet. Egy csomó macerát elkerülhetsz, ha az ügyfélkapun keresztül igényled a GYES-t, és az igazolványokat PDF-ként csatolod. Nincs sorban állás, és nem kell tudni nyomtatni sem. Egy kedves olvasónk írta:

Én múlt héten igényeltem GYES-t ügyfélkapun keresztül, online, az igazolványaimról készült fényképeket pdf-ként csatoltam, és már a héten meg is jött a pénz és a levél is

Ha szeretnél gyermekednek garantált jövőt, biztonságot, akkor célszerű már kisgyermekkortól félretenni a tanulmányokra, életkezdésre. Az alábbi kalkulátorral kiszámolhatod, mennyi pénzt tudsz összegyűjteni a számára:

Ha további kérdésed van, akkor itt felteheted:

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]