Külföldre kellene pénzt utalnod, de nem tudod, mivel jár ez, hogyan teheted ezt meg a legolcsóbban? Nem vagy egyedül: a devizautalással kapcsolatban rendre rengeteg kérdés merül fel. Milyen árfolyamon történik az átváltás, kell-e neked devizaszámla, mikor és milyen költségek jelentkeznek az utalás során? Olvasd el nálunk!

Először is tisztázzuk, mi a valuta, mi a deviza, és egyáltalán mi a kettő közt a különbség. A valuta a másik országokban használatos pénznemek gyűjtőneve, tehát amikor külföldre utazol, valutát váltasz: dollárt, fontot, eurót stb.  A deviza ezzel szemben egy másik ország pénzére szóló tartozás vagy követelés, a nemzetközi elszámolások eszköze. Tehát a deviza valójában egy pénzhelyettesítő eszköz, hogy ne kelljen minden, más valutában lebonyolított tranzakciónál külön pénzt váltani, és azt elküldeni.

Hogyan működik a devizautalás?

Ahhoz, hogy devizát utalhass, igazság szerint nem kell túl sok mindent másképp tenned, mint egy normál utalásnál. Már csak azért sem, mert nem szükséges ehhez devizaszámla. Devizát tehát forintos számláról is utalhatsz, ennyivel is kényelmesebb a dolog. A fizetést intézheted sima utalással, de akár bankkártyával is. Utóbbinál azonban érdemes óvatosnak lenni: sose add meg kártyaadataidat olyan honlapon, amelyben nem bízol meg, illetve ahol a böngészősávban felül nincs ott a biztonságot jelző pici zöld lakat.

Mennyiért váltják?

Persze nagyon fontos kérdés, hogy mennyibe is kerül neked mindez, ezen a téren is elsőként kérdés, hogy milyen árfolyamon váltja a devizát az intézmény, amelyen keresztül lebonyolítanád a fizetést? Ez mindig a napi árfolyamon történik, az árfolyamot tehát mindig ellenőrizd a bank honlapján!

Bank/pénzváltó EUR USD CHF
MNB középárfolyam 310,92 280,44 285,64
Erste Bank 302,68 / 320,12 272,1 / 290,1 276,64 /294,92
OTP Bank 302,71 / 320,16 273,06 / 288,79 276,41 / 295,27
CIB Bank 298.84 / 323.74 269.76 / 292.24 274.23 / 297.09
Gránit Bank 309.28 / 313.02 278.87 / 282.23 284.14 / 287.58
Correct Change 310,55 / 311,95 279.55 / 281,4 284,1 / 286.95
Ibla Change 309 / 311,5 278 / 280,5 284 / 287

2016.08.09-i aktuális napi árfolyamok

Ahogy látod, a középárfolyamtól akár jelentősen eltérő összegekkel is váltják az egyes valutákat az intézmények, különösképpen pedig a bankoknál nagy ez az árrés. Ilyenkor tehát mindig valamennyit ráfizetsz az utaláskor az átváltási díj miatt. Éppen ezért akkor lehet érdemes devizaszámlát fenntartanod, ha sok ügyletet bonyolítasz a számládon más pénznemben: devizában kapod a fizetésed, vagy gyakran utalsz devizában.

Az átváltási költség mellett továbbá van külön díja is a szolgáltatásnak. Ez az úgynevezett banki jutalék. Ezt az átutaláskor külön tételként tünteti fel a bank. Gyakran merül fel a kérdés, hogy ha például elutalunk 1000 eurót, akkor mennyi érkezik meg a másik számlára, mikor vonják le ezt a jutalékot? Esetleg direkt többet kell utalni, mert a bank levonja a díjat, és így kevesebb pénz érkezik meg a kedvezményezettnek?

Ezzel nem kell foglalkoznod: a lebonyolító bank külön vonja le a szolgáltatás díját, sem a közvetítők, sem a célbank nem von le ezután semmit tőled.

Két érdekes szolgáltatás

A devizautalásnál nem mehetünk el két nagyon érdekes szolgáltatás mellett, amelyekkel jellemzően olcsóbban és egyszerűbben oldhatod meg az ilyen kifizetéseidet. Az egyik a Transferwise. Ennek legnagyobb vonzereje, hogy olcsóbb, mint a többi hasonló szolgáltatás. Ezt úgy tudja garantálni, hogy mindig a legolcsóbb középárfolyamon váltja át a devizákat, tehát megspórolják számodra az átváltási költséget.

Lényege, hogy a cég minden országban saját számlát nyit. Aki a Transferwise-en keresztül kíván utalni, az mindig az adott országban létrehozott számlára utalja az adott összeget. (A linkre kattintva, ha nem tudsz angolul, akkor is át tudod állítani a nyelvet magyarra). Ezeket a cég összegzi, összeveti, hogy a másik országból mennyi utalás jönne vissza, és végül csak a kettő különbözetét utalják át a másik országbeli számlájukra. Ezt követően csak annyi marad, hogy erről a számláról a kért összeget az általad megjelölt számlaszámra továbbítsák.

És akkor jöjjön végül a Currency fair. A Currency Fair a Transferwise után jelent meg konkurenciaként, és igyekszik még olcsóbb szolgáltatást biztosítani legalább olyan biztonság mellett. Mindkét szolgáltatásnál regisztrálni kell, az utalásokhoz pedig kapsz egy-egy saját azonosítót, amelyet mindig a közleménybe kell beírnod. Innen tudják, hogy tőled jött a pénz. A két szolgáltatás az általános 1-2 százalék helyett akár csak 0,5 százalékos költséggel is igénybe vehető. Érdemes megfontolni!

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]