Akár kezdő, akár már valamennyi tapasztalattal rendelkező befektető vagy, alapkérdés, hogy mennyi kockázatot vállalj a befektetéseidben. Ha nem tudod, mennyi rizikót vagy képes kezelni, komoly stressznek és nagy veszteségnek teheted ki magad, ezért is töltetnek ki veled befektetés előtt a bankokban is egy rövid tesztet a kockázatvállalási készségedről. Íme 10 tipp, hogy megtudd, mennyi kockázat való neked!

Egy hüvelykujjszabály szerint – amellyel talán te is találkoztál már egyes pénzügyi tanácsadó oldalakon – azt tanítja, hogy a befektetési döntéseidet az időhorizont (egyszerűbben szólva a korod) és a kockázatvállalási hajlandóságod alapján kell meghoznod. Egész pontosan arról szól ez a teória, hogy vond ki 100-ból a betöltött éveid számát, ennyi százalékát tartsd a portfóliódnak részvényekben, a maradékot pedig kötvényekben.

Ennek alapja, hogy minél fiatalabb vagy, annál hosszabb távra tervezhetsz és jellemzően annál nagyobb az ember kockázatvállalási hajlandósága, ezért többet rizikózhat a részvényekkel. Idővel pedig fokozatosan tennéd így biztonságosabbá a portfóliódat az arányok alakításával.

Nos, amit erről mondhatunk, hogy semmiképp se ülj fel az ilyen íróasztal mellett kitalált műtörvényeknek!

Ezzel ugyanis sokkal több veszélyt és kockázatot veszel a nyakadba, mint kellene. A kockázatvállalási hajlandóság ugyanis több szubjektív, folyamatosan változó faktor eredménye. Része van benne az ember pénzügyi ismereteinek, az érzelmeinek, preferenciáinak. Illetve azt se felejtsük el, hogy közel sem biztos, hogy a részvények kockázata csökken hosszú távon, no meg az se közös, hogy kinek mit jelent a hosszú táv. Ebből is látható, hogy ez a fenti szabály túlzottan is leegyszerűsíti a valóságot.

Ehelyett az alábbi tanácsokkal látnánk el téged, hogy valóban a neked megfelelő befektetési döntéseket hozd meg.

Kockázatvállalási hajlandóság vagy kockázatvállalási képesség?

Az első, amit tisztáznunk kell, hogy a kockázatvállalási hajlandóság és a kockázatvállalási képesség két külön dolog. Előbbi azt jelenti, mennyi rizikót szeretnél vállalni a habitusod alapján, utóbbi pedig, hogy mennyi kockázatot vagy valóban képes eltűrni és menedzselni. A legbajosabb kombináció, amikor valakinek magas a hajlandósága, de alacsony a kapacitása, és ezzel olyan ügyletekbe hajszolja magát, amelyeket azonban nem tud kezelni, így komoly stressznek és veszteségeknek teszi ki magát.

Tapasztalatunk szerint az épp aktuális kockázatviselési képességed ettől az öt tényezőtől függ:

  1. az időtáv és a pénzügyi szükségleteid: mikor és milyen célokra lesz szükséged a tőkédre,
  2. a meglévő vagyonod mértéke: mennyi vagyon áll rendelkezésedre a céljaidhoz és a befektetéseidhez,
  3. a befektetési hozzáértésed: mennyire ismered a különféle pénzügyi eszközöket, piaci trendeket, mennyire gyorsan látod át a kínált előnyöket és rizikófaktorokat,
  4. az anyagi biztonságod: milyen biztosítékokkal rendelkezek a jóléted fenntartásához,
  5. a kockázathoz való hozzáállásod: mennyire tűröd jól a befektetésekkel járó stresszt.

A vagyonod mértéke és a kockázatviselési képességed

Hozzunk be itt még egy fogalmat, nevezetesen a nettó jólétet. A nettó jólét annak különbsége, amid van, és amivel tartozol. Ezt úgy tudod kiszámítani, hogy mekkora a vagyonod, megtakarításaid és befektetéseid jelenlegi értéke, és mennyi a tartozásaid összértéke. Ha a kettő különbözete pozitív értéket mutat, akkor lehet módod további befektetésekre. És minél nagyobb a pozitív eredmény, annál több kockázat vállalására van lehetőséged, kevésbé érint érzékenyen az esetleges veszteség.

Folytatva ezt a vonalat, légy tekintettel arra is, hogy mi a te bevétel-megtakarítás rátád. Ennek lényege, hogy megnézed, a bevételed mekkora részét költöd el a normál dolgokra, és mekkora részét tudod megtakarításba, befektetésbe forgatni. Minél nagyobb ez a ráta, annál több tered van a befektetéseidben.

Így hozhatod meg a jó befektetési döntéseket

Az igazi módja annak, hogy a valóban neked való befektetési döntéseket hozd meg, ha megnézed, tudod-e biztosítani a pénzügyi jólétedet, bárhogyan is alakulna az adott befektetés. Ahhoz, hogy okos befektetési stratégiát alkoss, pontosan kell látnod a pénzügyi kockázatviselési kapacitásodat. A pénzügyi kockázatviselési kapacitás egy általánosan érvényes, objektív mutató, amely számos faktor figyelembe vétele alapján megmutatja, mekkora veszteség kockázatát tudod hosszú távon elviselni.

Hogy megismerd a pénzügyi kockázatviselési kapacitásodat, az alábbi 10 tényezőt vedd számba őszintén saját esetedben.

1. Milyen fontos az adott célod?

Minél fontosabb számodra a szóban forgó célod, annál kevesebb kockázatot vagy hajlandó elviselni, amely veszélyeztetheti ennek elérését. Nagyon egyszerű példa ennek érzékeltetésére: jó esetben senki nem teszi fel ruletten a lakáskölcsön törlesztőrészleteit.

2. Milyen kapcsolatban van a fizetésed a részvénypiaccal?

Ha a fizetésed mértéke együttmozog a részvénypiaccal, érdemes visszavenned a részvények arányából a portfóliódban. Ez egybevág azzal az alapszabállyal, hogy ügyelj a diverzifikációra. Ha a részvényeid és a fizetésed mértéke együttmozog, egy esetleges krachnál mindent elveszíthetsz. Ha például egy olajcégnél dolgozol, a részvényeid lehetőleg ne erre az iparágra koncentrálódjanak.

Ezért építs több pillérre, és kezeld a fizetésedet afféle eszközosztályként: a bevételi szintednek megfelelő kockázatú és pénzigényű befektetésekbe forgasd a tőkédet.

3. Mennyire biztos a munkahelyed?

Minél kisebb annak kockázata, hogy elveszítsd a munkahelyed, annál nagyobb a befektetési kockázati kapacitásod. Ha tehát stabil a pozíciód és maga a cég is, illetve értelmezhető összegű nyugdíjra számíthatsz, annál könnyebben vághatsz bele rizikósabb befektetésekbe.

4. Mennyire erős a pénzügyi mentőhálód?

Az öngondoskodás alaptétele, hogy biztosítsd magad egy mentőhálóval a pénzügyeidben. Ennek elemei lehetnek a megtakarítások, a vésztartalékod, a biztosításaid. A mentőháló nélküli befektetők jobb, ha mielőbb gondoskodnak ezekről a kapaszkodókról, vagy pedig sokkal biztonságosabb befektetéseket kell választaniuk, természetesen alacsonyabb hozamokkal.

5. Mekkora adósságaid vannak?

Ha van hitelkártyád, amelyet nem tudsz minden hónapban kiegyenlíteni, vagy az összes adósságod a bevételeid harmadánál többre rúg havonta, inkább felejtsd is el az agresszívabb befektetési stílust. Ha ez a helyzet, mielőbb kezdj biztonsági hálót építeni magadnak, és kiegyenlíteni minden tartozásodat.

6. Mik a lehetőségeid, ha nincs elég pénzed?

Ha aktuálisan nem lenne elég pénzed egy célodra, semmiképp se borítsd be emiatt a megtakarításaidat. Általános tendencia, hogy az emberek hajlamosak ilyenkor teljesen más, számukra túl agresszív befektetési stratégiába kezdeni, hogy beszerezzék a hiányzó összeget. Ilyenkor szinte mindig bukta lesz a vége, pontosan azért, mert megfeledkeznek kockázatviselési kapacitásukról, és túlvállalják magukat.

Ennek kapcsán főszabályként azt tanácsoljuk neked, ha bármi baj történne, nagy költséged keletkezik váratlanul, ne a befektetéseidből finanszírozd ezeket. Külön tartalékokat kell képezned, így felkészülve a váratlan eseményekre. Ebben segíthetnek a fent említett biztosítások is.

7. Milyen a pénzügyi kockázatviselési IQ-d?

Minél erőteljesebben műveled magad a pénzügyek terén, annál tudatosabban és megalapozottabban tudsz dönteni a befektetéseidben. Ezzel csökkented a kockázatodat is, hiszen jobban átlátod az esetleges veszélyek és nyereségek kapcsolatát. Addig pedig, amíg tanulsz, vedd könnyebbre a befektetési stratégiádat, és folyamatosan terheld fel magadat.

8. Alapvetően kockázatkerülő vagy kockázatkedvelő vagy?

Ez a kérdés igényli a legnagyobb önbelátást és őszinteséget önmagad felé. Fel kell tárnod, valójában mennyire viseled jól a kockázatot és az azzal járó stresszt. Az egyes helyzetekben inkább lehetőséget vagy veszélyt látsz? A kockázatkedvelőknek tartóztatniuk kell magukat, hogy ne ugorjanak bele túl rizikós ügyletekbe az izgalmat keresve. A kockázatkerülőknek pedig egy szintig folyamatosan edzeniük kell magukat, hogy ne vesztegessék el a kínálkozó bevételi lehetőségeket.

Ha még nincs tapasztalatod nagyobb veszteséggel, akkor érdemes kicsiben indulnod: alacsony kockázatú papírokkal és kisebb befektetésekkel, valamint körültekintően ügyelve a diverzifikációra.

9. Mik a jövőbeli pénzügyi kötelezettségeid?

Nézz hosszú távra, hogy milyen pénzügyi kötelezettségek várnak rád. Ilyen kötöttség lehet egy lakáshitel lefizetése, az esküvő megrendezése, a gyermek taníttatása, illetve a nyugdíjmegtakarítás is. Minél több ilyen kötelezettséget látsz magad előtt és minél rövidebb távon, annál kisebb kockázatot engedhetsz meg magadnak a befektetéseidben.

10. Milyen időhorizonton mozogsz?

A céljaid időtávja nagyban meghatározza nemcsak a befektetéseidnél vállalt futamidő hosszát, de azt is, hogy mennyire kockázatos befektetési formákat válassz. Minél közelebb van az időpont, amikor szükséged lenne a tőkédre az adott cél megvalósításához, annál kevesebb rizikót engedhetsz meg magadnak.

Pénzügyi kockázatviselési képesség kérdőívek

Ha mindezek alapján szeretnéd minél pontosabban megismerni a kockázatviselési kapacitásodat, ehhez sok segítséget találsz a neten. Vigyázz, mert sok ilyen kérdőív valójában csak reklám.

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írj nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!