Lakáshitel – Hogyan válassz lakáshitelt?

[fusion_builder_container background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” video_aspect_ratio=”16:9″ video_mute=”yes” video_loop=”yes” fade=”no” border_size=”0px” padding_top=”20″ padding_bottom=”20″ hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”no”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”2_3″ last=”no” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=”” min_height=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=””]

Hogyan kell okosan lakáshitelt felvenni?

lakáshitel szerződés

A lakáshitel felvétel egy rendkívül fontos téma, hiszen nem egy családnak keserítette már meg az életét a rossz döntés. Ezeket a hibákat a legtöbb esetben néhány egyszerű szabály betartásával bárki könnyen elkerülheti. Most végig nézzük azokat a pontokat, amiket ha megértesz, akkor biztosan megtalálod a Számodra legkedvezőbb lakáshitelt.

Az első, és legfontosabb, hogy megértsük egyáltalán nem mindegy, hogy milyen hitelt választunk. Sokan azt gondolják, – ezt kutatások és tapasztalataim is bizonyítják – hogy ők nem kaphatnak hitelt. Éppen ezért amikor kiderül, hogy megkaphatják a lakáshitelt, elfogadják az ajánlatot, legyen az bármilyen.Ezen lépjünk túl. A bankok akarnak Neked hitelt adni, ebből élnek, a hitel nem Neked éri meg, hanem a banknak! Persze bizonyos élethelyzetekben szükséges pl. lakáshitelt felvenni, de a hitel költsége a kamat, amit a banknak fizetsz s ezért neki ez megéri. Ugyan úgy, ahogy egy mosószer vásárlásnál is fontos, hogy mennyibe kerül, ez fokozottan igaz a lakáshitelekre is.

Mivel a pénz ára a kamat, ezért elsősorban azt kell megnézni, hogy mennyire drága az adott lakáshitel. Itt is van többféle hitel, és nem minden esetben a legolcsóbb a legjobb, de összességében végső soron mégis az ár alapján kell dönteni. A bankok tudnak persze trükközni azzal, hogy alacsonyabb kamatot kérnek, de közben mindenféle feltételt szabnak, extra költségeket számolnak fel, stb.. Ezért hozták létre a THM mutatót.

Az első amit meg kell nézni az a THM

A THM a Teljes Hiteldíj Mutató, egy százalékban fejezi ki, hogy mennyire drága az adott hitel. Minél alacsonyabb, annál jobb. Már akkor is sokkal jobban jársz, mint a nagy többség, ha bekérsz 20 banktól ajánlatot, és THM alapján sorba rendezed őket, és a legalacsonyabbat választod ki. De van ennél sokkal gyorsabb és egyszerűbb módszer is.

Vannak például az online lakáshitel kalkulátorok, mint például a Bankmonitor. Azért is ezt emelem ki, mert ők tényleg valós piaci hitelekkel számolnak, de vigyázz, nem minden hitel összehasonlító oldal ilyen. Régen ahhoz, hogy felelős döntést hozhass, végig kellett járnod a bankokat és begyűjteni azokat az ajánlatokat, amiket most gyakorlatilag egy gombnyomással megkapsz.

VIGYÁZAT: a kalkulátorok legfelül listázott lakáshitelei általában reklámok, és nem azok a legolcsóbbak. Azokat a hiteleket, amelyek előtt a “promóció” szó szerepel, hagyd ki az összehasonlításodból.

Megvannak az ajánlatok, mi a következő lépés?

Az időigényes részén ezzel túl is vagy, hiszen bármikor le tudod kérni az aktuális ajánlatokat. Viszont ahogy a mosópornál, itt sem mindig az ár a lényeg. Éppen ebbe a csapdába futottak bele ugye a devizahitelesek, amikor néhány százalékkal alacsonyabb hitelért bevállaltak egy számukra ismeretlen kockázatot. Ilyen buktatók most is vannak. (Sajnos a THM-mel is tudnak a bankok trükközni, de ezt elég bonyolult lenne most leírni.)

Mivel az alapkamat mesterségesen alacsony (ezért kapsz keveset a bankba tett pénzedre, és ezért is kevés a hitelek kamata is), fontos a hitelek kamatperiódusa. Azaz, hogy ha megemelkedik a kamat, akkor mikor és hogyan követi majd a Te hiteled. Ha rosszul választasz megismétlődhet Veled az, mint ami anno a devizahitelesekkel. A lakáshitelek kamatai ugyanis a jegybanki alapkamattól függnek, annál mindig egy 3-5%-kal magasabbak.

Nézzük, hogyan alakult a jegybanki alapkamat, és hogyan kell hitelt felvenned, ha jól akarsz járni:

MNB lakáshitel kamat alakulása

Láthatod, hogy ha valaki 2008-ban vett fel hitelt, az akkor még évi 12-14%-os kamaton kapott hitelt. Jelenleg már 4-5%-on is elérhetőek lakáshitelek. De a gond az, hogy amint elkezd emelkedni a lakáshitel kamata, a Te törlesztőd ugyan úgy meg fog ugrani, mint néhány éve a devizahiteleseké.Mutatok egy valós példát:

Ha 20 évre veszel fel 8.000.000 forint hitelt, azt most kb. 5,4% kamattal fel tudod venni. Ez havi 54.630 forintos törlesztőrészletet jelent.

Ha a jegybanki alapkamat csak 3%-kal felmegy, azaz visszatér a 2012-es értékekhez (ami elég valószínű, hogy 20 alatt be fog következni), akkor a törlesztőd máris 67.864 forint lesz havonta, és az összes visszafizetendőd 3.413.887  forinttal több lesz, mint amikor még azt gondoltad, hogy jó hitelt választottál.

Egy másik valós számítás, ha ugyan ezt a hitelt választod és 2018-ban megismétlődik a 2008-as válság, akkor a törlesztőd 85.189 forint lesz havonta.

[/fusion_text][fusion_text]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]