[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_opacity=”0.5″ border_style=”solid”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]Itthon elmegyünk a bevásárlóközpontba „nézelődni”, majd azon kapjuk magunkat, hogy 5 bevásárlószatyornyi ruhával, játékkal, új kütyüvel térünk haza. Kellemesen megebédelünk egy étteremben, beülünk egy moziba, és megiszunk egy spéci, olasz kávét. A fogyasztás, költekezés a mindennapjaink része, és sokan azt gondolják, hogy még több fogyasztástól lesznek még boldogabbak.

Lehet, hogy megteheted, hogy költekezz, és ennek őszintén örülök. De érdemes elgondolkodni néha azon, hogy mennyire önző, és igazságtalan a világ. Míg nekünk a legnagyobb problémánk, hogy meg tudjuk-e venni a következő divatkollekciót, vagy el tudunk-e menni szórakozni „úgy rendesen”, addig a világ nagy részén éheznek.

Ahogy neked dorbézolásnak, esztelen költekezésnek tűnhet, amikor arról olvasol, hogy „sztárok” több száz milliót költenek el az esküvőjükre, vagy több tucat autó áll náluk a garázsban (többnyire hitelből), úgy egy afrikai kisgyermeknek is felfoghatatlan az a bőség és gazdagság, amiben te élsz.

A kép forrása ez a cikk, amit érdemes elolvasni!

Szerintem ez a gondolat annyit megér, hogy elgondolkodj rajta egy kicsit, és ha mást nem, jobban megbecsüld azt, hogy ide születtél. És talán egy picit érdemes lehet az anyagiasságon is elgondolkodni.

  • Mennyire fontos az életedben, hogy költekezz?
  • Mennyire tudnál boldog lenni, ha nem rendelkeznél vagyonnal?
  • Mennyire szoktad meg a luxust?

A legtöbb ember már itthon is képtelen elképzelni közös családi programokat anélkül, hogy pénzt kelljen költeni. Csak úgy beszélgetni? Unalmas… Játszani valamit? Ugyan! Vásárolni, költekezni, új dolgokat kipróbálni…

Mindezekért persze keményen meg kell dolgozni. Bizonytanunk kell, hogy mi is megtehetjük, ha már az ismerősünk kiposztolta a Facebookra. Minél többet költünk, annál többnek érezzük magunkat, hogy megtehetjük. Mindezért cserébe az élet nem tesz mást, mint elrohan mellettünk és a mindennapjaink a monotonitásból és stresszelésből állnak…

Tényleg van okod stresszelni?

Ha a világ jólétét egy 1-100-ig tartó pontrendszeren szemléltetnénk, akkor a világ átlaga valahol 20 pont körül lehetne. Ezzel szemben a Te boldogsági faktorodnak 95 körül kellene lenni, alig a tökéletes alatt. Hiszen mindened megvan! Minden lehetőséged adott! Soha a történelemben korábban, soha nem volt olyan jó élni, mint ma, egy fejlett országban.

200 éve örültél volna, hogy ennyi idősen még élsz, és már szinte minden rokonod halott volna. A pusztító járványokról, háborúkról, mai szemmel élhetetlen körülményekről nem is beszélve. Gondolj bele, hogy milyen lenne az életed például a rendszeres fogorvosi kezelés nélkül. Mennyire lenne élmény az étkezés fájó fogakkal?

Az élet bizony nem egy tündérmese.

Pedig néha azt látom, hogy felnőtt emberek is ezt gondolják. Sopánkodnak, mert nem adatott meg nekik a több százezres fizetés. Sírnak, mert nem tetszik nekik, ahogy a főnökük bánt velük. Szomorúak, mert „olyan nagy a stressz”.

Hát nem tudom, hogy ha elmondanád egy afrikai faluban, hogy miért vagy szomorú, (már bocs de) lehet, hogy körbe röhögnének. Valószínűleg nem értenék a problémádat. Mégis, olyan dolgok miatt idegeskedsz, amelyek a világot kicsit józanabbul megvizsgálva egyáltalán nem nagy problémák.

Nézd meg, hogy milyen problémákkal küzdenek emberek milliói Lagosban: https://www.youtube.com/watch?v=oyni7iI579Y

Van hol laknod? Tudsz mit enni? Egészséges vagy? Tisztaságban élsz? Nem kell félned minden nap?

Akkor tessék egy kicsit megbecsülni ezt!

Itt meg tudod nézni, hogy a jelenlegi fizetéseddel a világ hány százalékánál élsz jobban: http://www.globalrichlist.com/

Vagy nézd meg, hogy miként megy egy család patkányra vadászni Indiában:

Reméljük, erre a tudásra itthon sosem lesz szükségünk…

Egy kicsit érdemes elgondolkodni azon is, hogy önzőség-e az, hogy csak mert mondjuk jól keresel, minden pénzedet elherdálod kacatokra, amiknek valójában semmi köze ahhoz, hogy jól élsz-e. Lehet, hogy neked nem sok pénz… De másnak az! Másnak az életet jelenthetné az a pénz.

Két dolgot szeretnék ezzel mondani: egyrészről sokkal jobban meg kellene becsülnünk azt, hogy ma itt élhetünk. Másrészről a pénzzel is érdemes lenne egy kicsit tudatosabban bánni, és látni azt, hogy igenis sok pénzt költünk el felesleges dolgokra.

Hogy jobban érzékeltethessem, hogy mit jelent az, hogy ide születtél, hoztam néhány tényt a nagyvilágból. Ezek a számok remélem rávilágítanak Neked is, hogy valójában nincs miért stresszelned, és igazán hálás lehetsz azért, ahogy ma élsz.

Remélem ez jobb kedvre derít, és egy kicsit el is szomorít, de mindenek előtt is elgondolkodtat…

63 tény a szegénységről, amiről hallani sem akarunk

Lássuk, milyen is a világ, és ehhez képest milyenek a te problémáid…

  1. A világ népességének mintegy fele, körülbelül 3 milliárd ember él meg napi 2,5 dollárnál kevesebből. (kb. havi 25.000 Ft)
  2. Azt hinnéd, a másik fele azért sokkal jobban van? Valamelyest igazad van, de csak valamelyest: 80 százalék él kevesebből, mint napi 10 dollár. (kb. havi 100.000 Ft)
  3. De van súlyosabb is: 1,3 milliárd ember él a fenti napi összeg feléből, 1,25 dollárból. (kb. havi 12.500 Ft)
  4. Az extrém szegénységben élők átlagjövedelme napi 87 cent.

Egyenlőtlen leosztás

  1. Miközben a világ legszegényebb 40 százaléka csupán a világszintű pénzbevétel 5 százalékát kapja, addig a leggazdagabb 20 százaléknak jó 66 százalék jut.
  2. A világ legkisebb GDP-vel bíró országai összesen 2,4 milliárd embert foglalnak magukba. Ezek az országok csupán a világ exportjának 2,4 százalékát tudhatják magukénak. Ezzel szemben a világ legjobban élő 8,3 millió polgára a világ pénzügyi eszközeinek majd’ negyede fölött rendelkezik.
  3. Eszerint a világ népességének 0,13 százaléka bírja a pénzeszközök negyedét.
  4. Egy nem túl bátor becslés szerint a világ magánvagyonának harmada csupán 93 ezer ember kezében van.
  5. Ez a világ népességének 0,001 százaléka.
  6. A 41 legeladósodottabb ország GDP-je nem tesz ki annyit, mint a 7 leggazdagabb ember vagyona.
  7. Egy hosszabb távú elemzés alapján tudjuk, hogyan aránylik a leggazdagabb és legszegényebb országok vagyona egymáshoz:
    • 1980-ban 3 az 1-hez,
    • 1913-ban 11 az 1-hez,
    • 1950-ben 35 az 1-hez,
    • 1973-ban 44 az 1-hez,
    • 1992-ben 72 az 1-hez. Elég egyértelmű a trend.
  8. A szubszaharai régióban él az extrém szegénységben élők majd’ harmada.

Mire költünk?

Nézzük akkor, hogy a ’90-es évek végén hogyan alakultak az elköltött összegek témakörök szerint a világban.

  1. Kozmetikumokra az USA-ban 8 milliárd dollár,
  2. fagyira Európában 11 milliárd,
  3. 12 milliárdot Európában és az USA-ban parfümre,
  4. 17 milliárdot állateledelre a két kontinensen,
  5. cigire Európában 50 milliárdot,
  6. dupla ennyit, 105 milliárdot alkoholra,
  7. 780-at katonai kiadásokra,
  8. Ehhez képest 6 milliárdot alapvető iskolai oktatásra,
  9. 9-et vízellátásra és víztisztításra,
  10. 12-őt terhességgel kapcsolatos egészségügyi megoldásokra
  11. és 13-at alapvető egészségügyi beruházásokra. Kis különbség…

Akik a legvédtelenebbek

  1. Minden harmadik szegény ember gyermekkorú.
  2. Az UNICEF szerint NAPONTA 22 ezer gyermek hal meg a szegénység miatt,
  3. és 27-28 százaléka a gyerekeknek alultáplált. Mondanunk sem kell, hogy ők a fejlődő világ falvaiban, tanyáin, külvárosaiban élnek.
  4. Ami igazán aggasztó, hogy a jelenlegi trendek szerint az alultáplált gyerekek számának csökkentésére vonatkozó célkitűzések közel sem válthatják be a reményeket: jelen állás szerint 30 millió gyermekkel kevesebben tudunk segíteni, mint szeretnénk, a túl lassú előrelépés miatt.
  5. A fejlődő világ 1,9 milliárd gyermekéből 640 milliónak nincs megfelelő fedél a feje felett,
  6. 400 milliónak nincs biztos vízforrása
  7. és 270 millió nem fér hozzá egészségügyi ellátáshoz.
  8. Mind a fenti okok miatt 10,6 millió gyermek hal meg 5 éves kora előtt.

Tudatlanság

  1. A statisztikák szerint majd’ egymilliárd ember lépett be úgy a 21. századba, hogy nem tud olvasni vagy aláírni a nevét.
  2. És egy ehhez kapcsolódó adat: egy gyerek, akinek az anyja tud olvasni, 50 százalékkal nagyobb eséllyel éli meg az 5 éves kort.
  3. Ehhez képest a fegyverekre költött éves összegek csupán egy százaléka megy iskoláztatási támogatásra.
  4. 121 millió gyermek pedig nem részesül iskolai oktatásban.

Betegség

  1. Az egészségügyi támogatások hiánya miatt elvileg 40 millióan élnek HIVvel,
  2. évi 350-500 millió maláriás esetet regisztrálnak,
  3. ráadásul Afrikában 90 százalékban halállal végződnek ezek a megbetegedések.
  4. Mintegy 22 millió egy évnél fiatalabb gyermek van a világon, aki nem kapja meg a megfelelő oltások ellen, mint például a tetanusz vagy a diftéria.

Vízhiány

  1. Nagyjából 1,1 milliárd ember nem jut rendesen vízhez,
  2. 2,6 milliárd pedig nem jut tiszta vízhez.
  3. Eközben a legjobban kereső 20 százalék a rendes vízhálózat-hozzáférés 85 százalékát tudhatja magáénak.
  4. 1,8 milliárdnak pedig ugyan van vízellátása, de nem a lakásában, hanem 1 kilométeres körzeten belül.
  5. Ők átlag napi 20 liter vizet fogyasztanak el ivással, mosdással, főzéssel, egyebekkel,
  6. miközben az Egyesült Királyságban az átlag is két és félszerese ennek, 50 liter naponta.
  7. Ezért van, hogy a fejlődő országokban az emberek fele szenved a vízhiányból fakadó betegségekben.
  8. Afrika több mint harmadában vízhiány van. Ez nem meglepő, de azért képzeld csak el…

Élelemhiány

  1. 805 millió embernek nincs elegendő élelme.
  2. Ezért mintegy 165 millió gyerek szenved fejlődési rendellenességektől az alultápláltság miatt.
  3. A legszegényebb emberek vagyonuk 60-80 százalékát költik élelmiszerre.
  4. Évente 3 millió gyermek hal meg alultápláltság miatt.

Se villany…

  1. Emellett a világ népességének negyedének nincs hozzáférése az elektromos hálózathoz.
  2. 706 millió Dél-Ázsiában,
  3. 547 millió Afrikában,
  4. 224 Kelet-Ázsiában
  5. és további 101 millió ember másutt a világban nem fér hozzá az elektromossághoz.
  6. Emiatt aztán olyan szennyező, egészségkárosító megoldásokat kell a kunyhókban alkalmazniuk, ami miatt másfél millió ember hal meg évente.
  7. Afrika például a világ energiafogyasztásának 3 százalékát adja, míg a népessége 12,5 százaléka a világénak.

Néhány megdöbbentő adat…

  1. A világon több embernek van mobilja, mint WC-je.
  2. A Cowboys csapatának stadionja több áramot fogyaszt, mint egész Líbia.
  3. Az Egyesült Államok költségvetésének csupán kevesebb, mint 1 százaléka megy a mélyszegénység felszámolására.
  4. A kóros hasmenéses betegségek több áldozatot szednek, mint az AIDS vagy a malária.
  5. Afrika olaj- és gázexportjának értéke nyolcszorosa volt az odaáramló segélyeknek.
  6. Az amerikaiak többet költenek a Halloweenre, mint amennyit az egész világ költ a malária kezelésére.

Hogy mit tanulhatsz ebből?

1: a saját, esetleg gyengének ítélt anyagi helyzetedet erősen átértékelheted ezek alapján.

2: talán ezek kellő motivációt jelentenek, hogy felelősen gondolkozz a pénzügyeidről, hiszen a szegénység nem ázsiai vagy afrikai jelenség.

És 3: a jótékonyság kiváló pénzügyi nevelőeszköz. Ha ugyanis bevezeted magadnál, hogy havonta vagy negyedévente adakozol valamekkora összeget, ezt az összeget pedig a bevételed növekedésének arányában növeled, azzal óriásit léphetsz előre.

Ugyanis pontosan ezen az elven működik az előtakarékosság is: akármekkora jövedelmed van, tégy félre egy bizonyos százalékot, akár csak 2-3 ezer forintot is.

Aztán ahogy nő a fizud, haladsz előre, úgy növeled ezt az összeget, mert már beivódott a pénzügyi kultúrádba és a beosztásodba a takarékosságot, előgondoskodást. Ehhez pedig ma már számos jó konstrukció áll rendelkezésre, szóval tényleg rajtad múlik.

Amennyiben kérdésed van a témával kapcsolatban vagy észrevételeidet osztanád meg velünk, akkor kattints az alábbi linkre és írd meg nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]