A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2014 év végi jelentése szerint elindult a népesség elöregedése, és emiatt a magyar nyugdíjrendszer működése veszélyben van. A KSH azokat a nyugdíjrendszert érintő tényezőket, valamint változásaiért felelős okokat vette figyelembe, amelyek az elkövetkezendő években befolyásolhatják a magyar nyugdíjrendszer teljesítményét.

Az elemzés publikus, és mindenki számára elérhető.

A várható élettartam növekszik, de a népesség száma nem

Egyre több és komolyabb problémát jelent a magyar nyugdíjrendszer stabilitásának, hogy az emberek várható élettartama növekszik, de az újszülött gyermekek száma folyamatosan csökken. Az elöregedési index úgy kerül kiszámításra, hogy a 65 évnél idősebb népességet összevetik a 14 évnél fiatalabbak számával. Ennek eredményképpen elmondható, hogy 2013-ban 100 gyermekre már 119 időskorú ember jutott. Ez mit jelent?

Pontosan azt, hogy a népesség eltartottsági rátája nem egyenes arányosságban növekszik vagyis a jövő nemzedék munkavállalóinak járulékaiból sokkal több időskorú ember nyugdíjazását kell megoldani! A terhek folyamatosan növekednek, és egyes elemzők szerint komoly veszélyben van hazánk nyugdíjasainak egzisztenciája.

A teljes nyugdíjrendszert érintő demográfiai változásokról korábban már írtam itt: Demográfiai körkép: ki tartja majd el a nyugdíjast?

Mi a helyzet a nyugdíjkorhatárral?

Idén, 2015-ben azok fogják elérni a 62,5 éves korhatárt, akik 1954-ben születtek. Ám van egy kis probléma, mert az „állambácsi” úgy határozott, hogy a korhatár 65 év lesz és további emelések várhatóak az elkövetkezendő időszakokban. Tehát az 1954-ben születettek leghamarabb 2018-ban és az 1957-ben született generáció csak 2022-ben mehet nyugdíjba. Egy korábbi nyilatkozatában azt mondta a kormány, hogy a nyugdíjkorhatár emelése elengedhetetlen lépés ahhoz, hogy Magyarország nyugdíjrendszerének összeomlását elkerüljük. Igen, ez sajnos azt jelenti, hogy továbbra is dolgozhatunk látástól vakulásig…

… hacsak nem halmozol fel kellő mértékű megtakarítást, és fittyet hányva az állami nyugdíjra a saját törtvényeid szerint cselekszel. Ehhez persze nem csak, hogy rendszeresen félre kell tenned, de egy jó nyugdíj megtakarítást is tudnod kell választani. Ehhez segítség itt: Melyik a legjobb nyugdíj megtakarítás?

Jóval kevesebben mentek nyugdíjba

A nyugdíjból élők száma az utóbbi 5 évben közel 90 ezer fővel csökkent, amely elsősorban a férfiakat érintette, de a nyugdíjba vonuló nők számánál is csökkenés figyelhető meg. A KSH statisztikái szerint 2010 januárjában 2,082 millió nyugdíjas volt, amely 2015 januárjára 1,995 millióra csökkent. Nagy valószínűséggel ennek hátterében a nyugdíjkorhatár növekedése, valamint a korhatár elérése előtti nyugdíjba vonulás eltörlése állhat. Az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság adatai szerint, 2014-ben csak 50 ezren mehettek nyugdíjba, amely a 2012-es adatokhoz képest 33 százalékos csökkenést eredményezett.


Sajnos ilyen nyugdíjak mellett sokan még akkor sem tudnak elmenni nyugdíjba, ha elérték a korhatárt. Aki nem akarja, hogy hirtelen a mélybe zuhanjon az életszínvonala, az mindenféle mellékállást vállal, illetve addig dolgozik főállásban, amíg csak tud. Ez persze tovább rontja a helyzetet, hiszen a fiatalok nehezebben találnak állást, pedig nekik kellene eltartaniuk a szüleiket, és a többi nyugdíjast.

Tudni szeretnéd, hogy mennyit gyűjthetsz össze egy jó megtakarítással? Személyre szabott terv érdekel? Akkor kérj ingyenes tanácsadást:

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]