Mindenkinek van lakáscélja, amit a legtöbben banki hitelből tudnak megvalósítani, de sokan nem tudnak róla, hogy a munkáltató béren kívüli juttatásként segíthet a kiegyenlítésében. Kevesen ismerik, vagy használják ki ezeket a támogatásokat, pedig ha okosan csinálod, akár 5 millió forint segítséget is kaphatsz…

Ebben a cikkben két olyan támogatási formát fogok mutatni, amivel alkalmazottként akár kétszer akkora lakáscélra fordítható jövedelmet szerezhetsz. Ezeket kihasználva hamarabb költözhetsz álmaid lakásába, vagy fordíthatod azt a meglévő lakáshiteled visszafizetésére is.

Ehhez először meg kell értened, hogy pontosan mik is azok a munkáltatói támogatások…

Mik azok a munkáltatói támogatások?

A munkáltatói támogatás éppen az, amit a neve is sugall: a munkáltatód, akinél alkalmazottként dolgozol, támogathat téged. Egyedi megegyezés alapján a fizetésed egy részét, vagy az év végi bónuszodat is kérheted ilyen támogatásként. Ezzel sok pénzt megspórolhatsz, miközben a munkáltatód is jobban jár.

Ahhoz, hogy jobban megértsük milyen támogatási lehetőségei vannak a munkáltatónak, szükséges hogy kitérjünk a béren kívüli juttatásokra.

Mindannyian ismerjük a Cafetéria intézményét, aminek a lényege, hogy a munkáltató a kisebb adótehernek köszönhetően ki tudja egészíteni az igazolható nettó jövedelmünket. Legismertebb példaként mondhatnám a Széchenyi Pihenő Kártyát.

Bár kisebb közteherről beszélünk, de a 2017-es szabályozás alapján a mértéke a béren kívüli juttatások esetében 34.22 %, az egyes meghatározott juttatások esetében pedig 43.66 %.

Nézzük, hogyan alakul az adóteher mértéke különböző jövedelemtípusok alapján:

Munkáltatói támogatás

Ezzel szemben mégis létezik kettő olyan lehetőség, amely esetében a közteher mértéke pontosan 0%!

És ez lesz az, ami nagyobb jelentőséggel fog bírni a számunkra, hiszen ha bruttó összegként határozza meg a munkáltató a béren kívüli juttatást, akkor a teljes bruttó összeget képesek leszünk felhasználni.

Ha tehát jelenleg 180.000 forint nettót keresel, az a munkáltatódnak adókkal, járulékokkal együtt kerül nagyságrendileg 300.000 forintba. Ez a bruttó. Ha a teljes bruttó összeget megkapnád, az azt jelentené, hogy másfélszer akkora jövedelemmel gazdálkodhatnál.

De mégis hogyan használhatnám ezeket az összegeket a lakáscélom megvalósítására?

Ezeknek a támogatásoknak a lakáscélra való felhasználására ad megoldást az SZJA által szabályozott lehetőség, amely esetében a munkáltató adómentesen nyújthat 5 millió Forint erejéig támogatást lakáscélra, ami legyen akár lakásvásárlás, építés, korszerűsítés vagy meglévő lakáscélú hitel törlesztése.

Ennek a támogatásnak két típusa van. Lássuk ezeket:

1. Munkáltatói támogatás: Cafetéria hiteltörlesztőre

A lényege, hogy a Cafeteria keretünket kérhetjük meglévő lakáscélú hitelünk törlesztőrészleteinek kiegyenlítésére és/vagy a hitel elő- illetve végtörlesztésére.

Fontos, hogy a meglévő lakáshitelünk célja a már említettek egyikébe essen (építés, vásárlás, korszerűsítés) valamint, hogy semmiképpen se keverjük össze a lakáscélú hitelt a szabadfelhasználású jelzáloghitellel.  A lakáscélú hitel esetében konkrét hitelcél meghatározással folyósítanak a pénzintézetek, amely összegek felhasználását igazolni kell a meghatározott célszámlákkal (Pl.: építés esetében az alapanyag költségeket). Ezzel szemben a szabadfelhasználású jelzáloghitel lényege, hogy bármilyen célra felhasználhattad, nem volt számlabemutatási kötelezettséged. Tehát az utóbbi szabadfelhasználású hitel esetében nem tudod kihasználni a támogatást.

Amennyiben kizárólag hiteltörlesztésre használjuk fel, alapos figyelmet szükséges szentelni annak, hogy az adott éven belül kapott támogatás mértéke ne haladja meg az egész éves törlesztőrészletek együttesét. Amennyiben mégis, akkor a különbözet előtörlesztésként legyen lekönyveltetve az adott ügyleti éven belül, hogy az adómentesség továbbra is megmaradjon.

Tegyük fel, hogy van 5.000.000 Ft hiteled, és 80.000 Ft / hó a törlesztőd. Ha a munkáltatód 100.000 Ft / hó támogatást nyújt, akkor a támogatás összege nagyobb, mint a törlesztőd, havi 20.000 Ft-tal. Ez egy évre 240.000 Ft, amit a hiteled előtörlesztésére kell fordítanod, vagyis fontos, hogy előre jelezz a pénzintézet felé, hogy ezt az összeget előtörlesztésként kell lekönyvelniük az adott adóév végéig, legkésőbb december 31.-ig.

2. Munkáltatói támogatás: munkáltatói hitel lakáscélra

A támogatás neve ne ijesszen meg senkit, teljesen eltér a pénzintézetek által nyújtott hitelek működésétől.

Egyrészről a munkáltató tudja nyújtani vissza nem térítendő formában, amely egy egyösszegű támogatás a lakáscél megvalósulásához, másrészről kölcsön formában is nyújthatja. Itt a fő eltérés a piaci hitelekhez képest, hogy teljesen kamatmentesen juthatsz hozzá ugyan ahhoz az összeghez.

  1. Vissza nem térítendő támogatás

A vissza nem térítendő támogatás jelentése, hogy nem kell visszafizetned ezt a pénzt. Vagyis a munkáltató csak úgy adhat neked lakáscélra, kvázi adómentesen juttatást.

Gondolj bele. Ha év végén kapsz 300.000 Ft bónuszt, akkor az a munkáltatódnak kerül mondjuk 450.000 forintba. Miért ne beszélhetnéd meg vele, hogy ezen túl adja oda a teljes 450.000 forintot ilyen formában? Mindenki nyer vele, hiszen te jobban jársz, amiért elégedettebb leszel a fizetéseddel, neki pedig nincs plusz költsége.

  1. Munkáltatói kölcsön

Ha kölcsönt akarsz felvenni, akkor érdemes lehet első körben a munkáltatódnál felvetni a kérdést. Főként hasznos ez azoknak, akik kis cégnél dolgoznak, esetleg saját vállalkozásuk van. Tudtad, hogy a saját céged finanszírozhatja kamatmentesen a lakásod megvásárlását?

Ha a cégnek egyébként is 0,01%-os kamaton csücsül a pénze a bankban, akkor miért ne adhatná kölcsön azt a munkavállalónak, méghozzá adómentesen.

Miben más a munkáltatói hitel, mint a hiteltörlesztési Cafeteria?

Az 1.-es és a 2.-es pontban részletezett támogatások között a fő különbség, hogy az utóbbi a konkrét cél megvalósításához ad támogatást, tehát akkor is igényelhető, ha semmilyen hitellel nem rendelkezünk jelenleg!

Például, ha lakáshitel nélkül szeretnénk megvásárolni egy ingatlant, és rendelkezünk önerővel, akkor a munkáltató ki tudja pótolni a vételár kiegyenlítéséhez szükséges összeget.

Van lehetőség ezen felül meglévő lakáscélú hitelünk egyösszegű elő- illetve végtörlesztésének felhasználására is, ami azért kedvező, mert a közel sem költségmentes hitelünket kiválthatjuk vele egy kamatmentes munkáltatói kölcsönre.

Hogyan válthatod ki a meglévő hiteleidet munkáltatói kölcsönre?

Mindkettő támogatási lehetőséggel kapcsolatban említettem már az egyösszegű betörlesztés lehetőségét meglévő hitelünkbe, amely esetében felmerülhet a kérdés: A bank nem fog ezért plusz költséget felszámolni?

A válasz az, hogy lehetséges. Mindig szükséges leegyeztetni az adott pénzintézettel, hogy pontosan milyen feltételekkel tudjuk kivitelezni az előtörlesztést. Arra viszont figyeljünk, hogy a jogszabály pozitívumai miatt, a munkáltató által nyújtott támogatások, legyenek bármilyen típusúak is, önerőnek számítanak, ezáltal vagy díjmentes, vagy kedvezményes lesz az előtörlesztésünk.

Egy kérdés maradt nyitott csupán: Hogyan győzzem meg a munkáltatómat?

Személyes véleményem alapján ez lesz a legegyszerűbb, elég megemlíteni a cikkben részletezett közteher mentességet és nem fog sokat gondolkodni rajta a munkáltató.

A szabályozást és az igénylési feltételeket a hatályos SZJA törvény, kormányrendeletek és NGM rendeletek tartalmazzák, de leginkább javasolt megvárni a következő cikkünket, amiben elemeire bontjuk a teljes feltétel rendszert, hogy mindenki igénybe tudja venni, akinek csak lehetősége van rá.

A munkáltatónak a bruttón felüli terheket ugyanúgy szükséges fizetnie, a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást, ami együttesen 23,5 %-t tesz ki. Térjünk ki rá, hogy jön ki így az IS-IS előny, a munkavállalói oldalról a cikkben leírtak alapján egyértelmű az előny, a munkáltató oldaláról lévő előnyök az alábbiak lehetnek:
  1. Jellemzően a saját cégében a munkáltató be van jelentve, ezáltal nem csak más munkavállalónak hanem saját magára vonatkoztatva is használhatja az előnyöket
  2. Ha más Cafeteria elemet nyújtana az említett támogatások helyett, akkor a 23,5 % helyett 34,22 % költsége lenne ( ennek akkor van jelentősége, ha a munkáltató nettó cafeteria keretösszeget határoz meg, nem bruttót, ezáltal ő vállalja az adóterheket)
  3. Végezetül abban az esetben származik előnye, ha például a munkáltató az év végi bónuszt jövedelem helyett ilyen támogatási formában nyújtja, ilyen esetben a 43,66% helyett 23,5% költsége lesz, ami által keletkezett különbség mértékének egy részével megemelheti az eleve nyújtani kívánt bónusz összegét. Természetesen nem a teljes megspórolt összeggel, így a munkavállaló is többet kap, és a munkáltatónak is kevesebb költségébe kerül.

Mit javaslunk tehát?

Érdemes felülvizsgálnod, hogy milyen meglévő lakáscéljaid vannak, és tisztázni a munkáltatóval a támogatási lehetőségeket. Nyugodtan küldd el az illetékesnek ezt a cikket, és tartsatok erről egy megbeszélést.

Mind a munkáltatónak, mind pedig neked érdeked, hogy elégedett legyél a kapott juttatásokkal. Ha a kapott bruttó fizetésedből mód van rá, hogy akár másfélszer többet kihasználj ezeknek a támogatásoknak köszönhetően, akkor miért ne tennéd?

Ez az 5 millió forint teljesen adómentes. Ha nagyon pongyolán számolunk, akkor azt mondhatjuk, hogy bruttó 5 millió forintból körülbelül kicsit több mint felét, vagy 3 milliót kaphatnál meg nettó fizetésként. Ez összesen tehát akár +2 millió forintot jelenthet, amivel csökkentheted a tartozásodat.

Őrültség lenne nem kihasználnod!

Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, vagy észrevételeidet írnád meg nekünk, akkor kattints az alábbi gombra:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!