Megéri az önkéntes egészségpénztár? Hogyan válassz egészségpénztárt? Mit érdemes tudni az önkéntes egészségpénztárakról?

Itt mindent meg fogsz tudni ahhoz, hogy eldönthesd, megéri-e neked az egészségpénztár, és ha igen, melyik a legjobb? Először megnézzük, hogy mi is pontosan az önkéntes pénztár, azután lesz egy teljes lista a Magyarországon megtalálható önkéntes egészségpénztárakról és azok összehasonlítása is rendelkezésére áll.

Azzal szinte mindenki egyetért, hogy egészségünk az egyik legfontosabb ahhoz, hogy boldog és teljes életet éljünk, mégis gyakran túl természetesnek vesszük. Napjainkban az egészséges életmód igazi kihívás, amihez nem elegendő az elszántság, sajnos pénzbe is kerül.

Vannak olyan, az egészség védelmét célzó szolgáltatások, amelyeket a társadalombiztosítás egyáltalán nem, vagy csak részben támogat. Az önkéntes egészségpénztárakat ezeknek a szolgáltatásoknak a finanszírozására találták ki. Az egészségpénztári megtakarítás egy speciális öngondoskodási forma, amely lehetővé teszi, hogy ne csak egészségtudatosan, de pénzügyileg is a lehető legokosabban tegyünk egészségünk megőrzése érdekében.

Az önkéntes egészségpénztári megtakarítások jellemzői:

  • Az egészségpénztárba való belépés önkéntes
  • Havonta, rendszeresen kell a tagdíjat fizetni, amelynek minimális értékét az egyes pénztárak maguk határozzák meg, de általában nem több mint 2000 Ft
  • Névre szólóan, azaz egy egyéni számlán tartják nyilván a befizetéseket
  • A befizetett összeg az egészség védelmére szolgáló termékekre és szolgáltatásokra bármikor elkölthető
  • Az egyes egészségpénztárak egy külön pénztári kártyát bocsájtanak ki, (ami ugyan úgy működik, mint egy bankkártya) amit a szerződött szolgáltatóknál lehet használni.

Az önkéntes egészségpénztár előnyei:

  • Adókedvezmény: a hatályos szabályok szerint, az egyéni befizetések 20%-át, maximum évi 150.000 Ft-ot visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból, melyet egyéni számlánkon írnak jóvá.
  • A munkáltatók átvállalhatják a tagdíj fizetését (részben, vagy egészben), és további hozzájárulásokat is tehetnek
  • Segít felkészülni a váratlan egészségügyi kiadásokra
  • A befizetések az egyéni számlánk terhére, akár a belépést követően azonnal felhasználhatóak
  • Az el nem költött befizetéseket a pénztár biztonságos eszközökbe befekteti, amely így hozamot is termel
  • A közeli hozzátartozóink is igénybe vehetik az önkéntes egészségpénztárral szerződött szolgáltatók szolgáltatásait.
  • A befizetések örökölhetőek

Az önkéntes egészségpénztár a pénztártagok, illetve rendelkezésük alapján a közeli hozzátartozók részére kiegészítő egészségbiztosítási, valamint életmódjavító egészségpénztári szolgáltatásokat nyújthat. Ha tudjuk tehát, hogy egy évben átlagosan mennyit költünk a család egészségére, akkor 7500.000 Ft-ig kvázi kedvezményesen, 16,667 % -al olcsóbban vehetjük igénybe ezeket a termékeket, szolgáltatásokat.

Fontos tudni:

Adómentes a kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások igénybe vétele , de az életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások viszont adókötelesek.

Mikre használható fel az önkéntes egészségpénztári megtakarítás?

Az egészségpénztár életmódjavító egészségpénztári szolgáltatásként a következő szolgáltatásokat nyújthatja:

  • Természetgyógyászati szolgáltatás
  • Sporteszköz vásárlásának támogatása, melynek keretében az aktív testmozgást segítő sporteszköz (ideértve a sporttevékenység során a testi épséget közvetlenül védő kiegészítő eszközöket is, mint kar-, könyök-, térd- és fejvédő)
  • Gyógyteák, fog- és szájápolók megvásárlásának támogatása.

2012. január 1-től életmódjavító szolgáltatások körében nem vehető igénybe egészségpénztári szolgáltatásként:

  • Rekreációs (wellness) üdülést
  • Életmódváltozást elősegítő kúrákat, így méregtelenítő kúrát, léböjtkúrát, preventív kúrát mozgásszervi panaszok megelőzésére és fogyókúraprogramokat.

Az egészségpénztár kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatásként a következő szolgáltatásokra használható fel:

  • Gyógyszer és gyógyászati segédeszköz árának támogatása
  • Egészségügyi szolgáltatás, mely a társadalombiztosítási ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások kiegészítése, vagy helyettesítése
  • Otthoni gondozás (gyógytorna, gyógy masszázs és fizioterápiás kezelés igénybevétele)
  • Látássérült személyek életvitelét elősegítő szolgáltatások
  • Mozgáskorlátozott vagy fogyatékos személyek életvitelét megkönnyítő speciális eszközök, így különösen korlátok, kapaszkodók felszerelése, ajtók, kijárók, folyosók szélesítése, emelőeszközök beszerelése)
  • A szenvedélybetegségről való leszoktatásra irányuló kezelések támogatása, mely igénybe vehető egészségügyi szolgáltatónál
  • pénzbeli kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások, amely a pénztártag kieső jövedelemének teljes vagy részbeni pótlásaként, valamint a megváltozott munkaképesség miatt keresettel nem rendelkező személyek részére nyújthatók
  • hátramaradottak segélyezése: a pénztártag halála esetén

Amikre nem lehet igénybe venni az önkéntes egészségpénztári befizetéseket:

  • egészségügyi-és gyógyüdülés
  • sporttevékenység
  • fürdőszolgáltatás támogatása (gyógyfürdő, közfürdő)

Az adott egészségpénztár által nyújtott szolgáltatásokról további információk az egészségpénztáraknál állnak rendelkezésre.

Mi az, amit érdemes még tudni a különböző önkéntes egészségpénztárakról?

Az egészségpénztári tagok befizetései, valamint a munkáltatói hozzájárulás három tartalékba kerülnek:

  • fedezeti tartalék (az egyéni számlák és a szolgáltatási tartalékok összessége), amelyből a szolgáltatások finanszírozása történik,
  • működési tartalék, amelyből a pénztár a működési költségeit finanszírozza,
  • likviditási tartalék, amely az időlegesen fel nem használt pénzeszközök gyűjtésére és a két másik alap általános tartalékaként, a pénztár fizetőképességének biztosítására szolgál.

Az egészségpénztáraknak az egyes szolgáltatások kiadásainak kiegyenlítését – az alapszabályban rögzítettek szerint – a szolgáltatásra jogosult tag egyéni egészségszámlájának megterhelésével, vagy több pénztártag egyéni egészségszámlájának egyidejű megterhelésével kell biztosítaniuk.

Nem mindegy tehát, hogy önkéntes egészségpénztári tagként, Ön milyen mértékű működési és likviditási tartalékot fizet. Minél magasabb ezeknek az aránya, az Ön megtakarítása annál kevesebb lesz. Az egyes önkéntes egészségpénztárak összehasonlítását és a komplett listát a cikk alján találja.

A pénztártagnak lehetősége van rendelkezni arról, hogy egyéni egészségszámla követelésének meghatározott, elkülönített részét a rendelkezésétől számított két évre leköti. Ezzel a tag azt vállalja, hogy a kétéves időtartamon belül a lekötött összeget nem veszi igénybe a pénztári szolgáltatások finanszírozására.

Lista: önkéntes egészségpénztárak összehasonlítása

A listán valamennyi önkéntes pénztár szerepel. A lista, és az összehasonlítás idővel módosulhat.

Lista – Önkéntes egészségpénztárak listája és összehasonlítása: Önkéntes egészségpénztárak összehasonlító listája

Egyéb:

Egészségpénztári adatlap: Önkéntes egészségpénztári adatlap

Milyen gyorsan vehető igénybe a kedvezmény? Hogyan kell számlát kérni? Bővebben az egészségpénztárról itt.

Kérdésed van? Vitatkoznál? Írd meg kommentben, vagy nekem személyesen!

Tanácsot, véleményt kérnél? Kérjen személyes, vagy ingyenes online tanácsadást!

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]