Ha már belekóstoltál a tőzsde világába, akkor találkozhattál azokkal a lehetőségekkel, amit a legtöbben ismernek: a részvénykereskedéssel és a deviza kereskedéssel. Ezekhez képest egy egészen új világot tárhat fel előtted a kereskedés magasiskolája: az opciós kereskedés.

Ezt a kereskedési formát csak néhány százan művelik itthon, mivel alapos tudást igényel, azonban ha belemélyedsz, olyan kereskedési lehetőségeid lesznek, amik csak a profiknak adatnak meg!

Először nézzük meg közelebbről, miről is szól az opciózás, ezt követően pedig vegyük át, hogy mik az előnyei ennek a kereskedésnek. Vágjunk is bele!

Ha pedig mélyebben is érdekel a téma, akkor ajánlom a figyelmedbe ezt a 30 napos ingyenes online opciós képzést.

Én is elvégeztem, és szerintem bőven van benne annyi tudás, mint máshol a fizetés tanfolyamokon, ráadásul ebből el tudod dönteni, hogy érdekel-e tovább a téma.

Mit kell tudnod az opciós kereskedésről?

Az opció egy vételi vagy eladási jogosultság egy adott termékre. Így amikor opciókkal kereskedsz, akkor tulajdonképpen nem magával az alaptermékkel (pl. Apple részvény) kereskedsz, hanem a joggal (vételi vagy eladási).

Nagyon sok tőzsdei termékre jegyeznek opciót, így ha vannak kedvelt kereskedési termékeid, jó eséllyel opciót is találsz rájuk. Jegyeznek opciót rengetegféle részvényre, indexre, devizára vagy akár határidős termékekre is, mint például az olaj, a földgáz, vagy a búza.

Ha eddig például részvényekkel kereskedtél, akkor pozitív meglepetésként érhet, hogy a részvény opciójának kereskedéséhez jóval kisebb összegre lesz szükséged, mint magának a részvénynek a kereskedésére.

Az opciós kereskedésben is megtalálod a hagyományos iránykereskedést, aminek a lényege, hogy játszhatsz a piac emelkedésére vagy esésére. Mindegy melyikre játszol a lényeg, hogy igazad legyen. Ha nem vagy jó az irányok eltalálásában akkor az opciók segítségével oldalazást, azaz széles csatornákat is kereskedhetsz (bővebben erről később).

Viszont van néhány olyan különbség az opciózás és a hagyományos kereskedési formák között, aminek köszönhetően az opciózás sokkal több lehetőséget ad neked.

Mik a legfontosabb különbségek?

Az opciós kereskedés nem daytrade, inkább hosszabb távú (swing) kereskedés, több napos vagy hetes opciókkal kereskedhetsz minden opciónak van lejárata, így eljön az az időpont, amikor a pozíciódból ki kell szállnod az opciózás minden esetben elemezhető, pontosan meg tudod mondani percről percre, hogy épp hogy állsz és milyen hatással lesz a profitodra egy-egy piaci mozgás

Gyakran tapasztalhatod majd, hogy kis összeget igénylő pozíciókat is fel tudsz venni, így kis kockázattal tudod lekereskedni az elképzeléseidet.

Ugyanis az opciózásban is fontos szabály: rendelkezned kell egy pontos piaci elképzeléssel. Mindegy, hogy ez esés, emelkedés, vagy oldalazás, de tudnod kell, mihez keresed a kereskedési stratégiát.

Az opciózás rengeteg kereskedési stratégiát vonultat fel. Kétféle opciót különböztetünk meg: a Call opciót és a Put opciót, és ezeket venni és eladni is tudod ,így tulajdonképpen 4 alapvető műveletet különböztethetünk meg:

  • Call opció vétele
  • Call opció eladása
  • Put opció vétele
  • Put opcó eladása

Ebből a 4 műveletből pedig számtalan jól működő stratégiát tudsz összerakni.

Miért érdemes az opciózással foglalkoznod?

Felmerülhet benned a kérdés, ugyan miben más ez, mint amit eddig próbáltál? Nézzük meg 4 olyan lehetőséget, amit csak az opciós kereskedés adhat a kezedbe!

1. Stop megbízás… kuka

A legtöbb kereskedő a stop megbízásra gondol, ha a kockázatkezelés szóba kerül. Ez azonban nem biztonságos, nem elég jó megoldás. Könnyen előfordulhat, hogy benne ragadsz egy rossz pozícióban, vagy többet veszítesz, mint amit eredetileg meghatároztál magadnak. Egyik sem túl biztató…

Ezzel szemben az opciózásnak éppen az az egyik szépsége, hogy stop megbízás használata nélkül sokkal jobb és biztonságosabb kockázatkezelésre lehetsz képes!

Ez kifejezetten az opciók vételére igaz. Ha veszel egy opciót, és minden összeesküszik ellened, akkor sem veszíthetsz többet, mint amennyiért megvásároltad az opciót. Nem fenyeget a stop megbízás egyik hátránya sem, maximum annyi lehet a veszteséged, amennyit te bevállalsz.

Sőt, a legtöbb esetben – mivel te magad döntheted el, hogy mikor szállsz ki, ha ellened fordult a piac, akár a maximális veszteség negyedénél vagy felénél is mondhatod azt, hogy lezárod a pozíciót, mert megváltoztattad az elképzelésed.

2. Sokkal kevesebb időt igényel

A legtöbb kereskedőnek komoly problémát okoz, hogy nap mint nap több órán át figyelje a piac mozgását. Akár a munka, akár a család lehetetlenné teszi, hogy mindig a chartok előtt üljön.

Az opciózás ezt a terhet leveszi a válladról, ugyanis a pozícióidtól függően nem kell több időt ráfordítani, mint napi 20 percet – maximum 2 óra. Az opciós kereskedés legjobb terepe az amerikai tőzsde, ami itten idő szerint 15:30 és 22:000 között tart nyitva, így eleve munka mellett végezhető.

3. Iránymentes kereskedés – igen, lehetséges

Sok kereskedőnek problémát okoz eltalálni, vajon merre mozdul majd egy-egy termék.

Ez nem csoda, soha nem lehet előre biztosan megjósolni egy-egy mozgást.

Ha opciózol, akkor ezzel nem kell szenvedned, mert dönthetsz úgy is, hogy iránymentesen kereskedsz. Szinteket vagy csatornákat is le tudsz kereskedni, így többé nem az irányok találgatása lesz az, ami meghatározza a kereskedésed.

4. Elemezhető és átalakítható

Ez talán az egyik kulcsfontosságú különbség. Mivel napról napra pontosan látod a pozíciód állását, kiválóan tudod modellezni, hogy milyen hatással lesz rá egy-egy mozgás. Ha szükségesnek látod, akár a nyereség növelésére, akár a veszteség csökkentésére a legtöbb esetben bekötés után át tudod alakítani a pozíciódat. Ez egy kivételes lehetőség.

Szeretnél többet tudni?

Ha szeretnél még többet tudni az opciós kereskedésről, kérj 15 ingyenes leckét. Csak kattints ide, add meg az email címed, és tanulj azonnal ingyen, kötelezettségek nélkül!