A kötvényhozamok emelkedésével eshetnek a kötvényárfolyamok, amik a kötvényalapokra is hatással vannak. Ha most tervezel középtávon befektetni, nincs könnyű dolgod: a legjobb alternatívát kínáló kötvényalapok most kifejezetten kockázatosak lehetnek. Ráadásul ezek költségei és kockázata is meghaladja a lakosságnak szánt állampapírokét.

A kötvényalapok az elmúlt években nagy kedvencnek számítottak a  befektetések között. A BAMOSZ információi szerint a kötvényalapok már több mint 1 300 milliárd forintot kezelnek.

Az alacsony jegybanki alapkamat miatt sokan választották ezt a befektetési formát, hiszen a kötvények fix kamatot fizetnek, így portfólióban viszonylag kiszámíthatónak mondhatók, de kamataik meghaladják a banki kamatokat. A kamat és a kockázat viszont mindig kéz a kézben jár.

Május elején azonban a feje tetejére állt a kötvénypiac. Várható volt, hogy előbb utóbb megtörik a kötvények szárnyalása, és előbb utóbb a hozamok elkezdenek emelkedni. Ez történt május elején: a hosszútávú kötvények hozamai emelkedni kezdtek, amely hatására a kötvény árfolyamok estek.

Jelenleg December óta nem látott szinteken vannak a hazai kötvényhozamok, a tízéves állampapír-hozam ez idő alatt 2,7%-ról 3,7-3,8%-ra emelkedett. Ami külön érdekesség, hogy az egy százalékpontos növekedés kb. fele az elmúlt három hétben történt.

Kötvényhozamok emelkedése

Volt olyan nap, amikor a német 10 éves államkötvény hozama 74%-kal emelkedett.

10 éves német kötvény hozam

A 10 éves magyar kötvényhozam alakulása

10 éves magyar kötvény hozam

Akkor nem éri meg kötvénybe fektetni? Mit tegyek a kötvényalapokkal?

A különböző befektetések hozamáról és kockázatairól már korábban írtam. Ha kockázati hajlandóságodnak és az időtávnak megfelelően választottad ki a befektetési portfóliódat, akkor nem szabad, hogy fájdalmasan érintsen a kötvényhozamok emelkedése, ugyanakkor ideiglenesen elképzelhető, hogy a vártnál kevesebb hozamod lesz, sőt akár a tőkédből is veszíthetsz.

Ha most akarsz kötvényalapot venni, akkor érdemes kétszer is utánaszámolnod. Mekkora hozamot várhatunk el a kötvényalapoktól? Tegyük fel, hogy 6% körül. A lakossági állampapír jelenleg infláció + 3,5%-ot fizet, amit középtávon saccolhatunk 4%-nak. Ha a kötvényalapod 6%-os hozamot hoz, de abból lejön az alap kezelési költsége, a vételi jutalék, stb., akkor marad kb. 4,5% hozamod.

A nagy kérdés, hogy megéri-e ezért a 0,5% extra hozamért bevállalni egy esetleges nagyobb esést a kötvényhozamok további emelkedése esetén. Arról, hogy mi fog történni számos elemzést olvashatunk, de a jövőt senki sem fogja előre látni helyetted. Ha magasabb hozamot szeretnél, magasabb kockázatot kell vállalnod. A kötvényalapok nem kockázatmentes befektetések, egyébként sem ajánlottak 2-3 évnél rövidebb távra.

A hazai kötvénypiacot egyébként támogathatja az MNB kamatcsökkentési ciklusának folytatása, az ország idén várható felminősítése , valamint, hogy a jelenleg elérhető magasabb piaci hozamszintek mellett ismét vonzóbbá válhatnak a kötvények a befektetők számára. Tehát nem azt mondom, hogy nem éri meg egyáltalán kötvényt venni, mert nyilván azért ennyi az ára a kötvényeknek, mert a piacon nagyjából annyian akarnak venni, mint eladni. A kérdés, hogy neked megfelelő-e a mostani kockázati szint.

A jelenlegi helyzetben alternatívát jelenthetnek az abszolút hozamú alapok, valamint a lakossági állampapírok is. Utóbbiból kapható változó kamatozású, amelynél biztos lehetsz benne, hogy a pénzed a kamatbázison felül X prémiumot is hozni fog. Ne feledd, hogy a hosszú kötvények árfolyamára sokkal nagyobb hatással van a hozamnövekedés, a rövid papírok árfolyama kevésbé érzi meg a kamat emelkedést.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]