Pozitív gondolkodásmóddal könnyebben teheted meg azokat a lépéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy tehetősebbé válj. Emellett pedig könnyebben állhatsz talpra egy esetleges pénzügyi fiaskó után, hatékonyabban hozhatsz létre saját pénzügyi tervet, és jobban tűrheted a stresszt is. Tehát, pozitív gondolkodásmóddal sokkal eredményesebben harcolhatsz anyagi céljaid megvalósításáért.

A pozitív attitűd óriási lökést jelenthet számodra ahhoz, hogy megvalósítsd céljaidat, míg a negatív gondolkodás akár hosszú éveken, vagy évtizedeken keresztül is visszatarthat. Amennyiben optimistán szemléled a világot, megőrizheted, és fokozhatod a lendületedet, eltökéltségedet, hogy elérd, amit elterveztél. Nézzük meg ennek a gondolkodásmódnak az 5 lépcsőjét!

1. Légy hálás a mostani helyzetedért!

Fordíts némi időt arra, hogy megnézd, milyen is az életed most. Ha őszintén megnézed, látni fogod, hogy számos irigylésre méltó áldásban van már most is részed, amire építhetsz. Ilyen előny lehet a modern technikához, vagy egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésed. A világ más tájain – mondjuk Afrika számos régiójában – ez közel sem ilyen magától értetődő, és ha ezek az alapok nincsenek meg, óriási hátrányból indulsz a gazdagságért folytatott versenyben.

Ezzel szemben itt, Európában könnyen kapcsolatba léphetünk szinte bárkivel, szerezhetünk tippeket, információkat, pillanatok alatt üzleteket köthetünk befektetési céllal. Pár nap alatt másik országba is költözhetünk, ha helyzetünk megkívánja, illetve gyorsan, és könnyen szerezhetünk piacképes tudást is .

Ez persze nem azt jelenti, hogy tökéletesen meg kéne elégedned e dolgok jelenlegi színvonalával és saját helyzeteddel. Nincs is semmi kivetnivaló abban, ha valaki többet akar kihozni a lehetőségeiből. Viszont kétségtelen, hogy könnyebb úgy fejlődni, ha hálát adsz már a meglévő eszközökért is ahelyett, hogy panaszkodsz, és a hiányosságokra fókuszálsz. Építs a jó életérzésre, és a további építkezésre az elégedetlenkedés helyett.

2. Ábrázold a céljaidat

A coaching, és fast learning könyvekben valószínűleg kivétel nélkül benne van az alaptörvény: vizualizáld, írd ,vagy rajzold le a céljaidat, tanulnivalókat. Amire nagyon fontos közben figyelni, hogy az igazi célod mindig megjelenjen ilyenkor az ábráidon. Ezt a tézist követik a legsikeresebb sportolók, cégvezetők és a kiemelkedő tanulók is persze: kerüld az általános ábrázolásokat, inkább magadat jelenítsd meg a sikered eredményeivel.

Például:

  • Ábrázold magad, ahogy vásárolgatsz egy meghatározott költségkerettel, aztán azt, ahogy ugyanezt a pénzt befekteted, egy még nagyobb vágyad megvalósítása érdekében.
  • Rajzold le magad, ahogy a munkahelyeden prémiumot kapsz, amely összeget, egy számodra megfelelő befektetésbe helyezed.
  • Készíts egy skiccet arról, hogy leküzdöd a mindennapi kísértéseket – mint a drága kávék, vagy a mindennapi étterem látogatás –, és a spórolt pénzből megtakarítást indítasz.
  • Képzelj egy vészhelyzetet, mondjuk egy nem várt autójavítást, amelynek finanszírozására a megtakarításodnak köszönhetően rendelkezésedre áll a kellő összeg.

3. Mondd ki hangosan

Vidd tovább a fentihez hasonló, ábrázolt célkitűzéseidet, és mondd ki ezeket hangosan. Bizonyított tény, hogy minél több érzelmet viszel bele, annál több információt és átgondoltságot viszel a viselkedésedbe a célod érdekében. Itt is az a lényeg, hogy minél pontosabban, és fókuszáltabban fogalmazd meg, mit is akarsz elérni.

Az olyan mondatok például nem kellően konkrétak, mint hogy „Tehetős vagyok”, „Jó pénzügyi döntéseket hozok”, „Alapos vagyok a pénzügyeimben”. Ehelyett, ha azt mondod ki magadnak, hogy a bevételed 10 százalékát megtakarítod, azzal nagyban erősíted, hogy megtedd a kellő lépéseket ennek érdekében, lesz mihez tartanod magad a mindennapokban.

4. Írd le a pénzügyi sikerességedet

Erősen tudom neked javasolni, hogy vezess pénzügyi naplót. Ennek célja nyilván az, hogy pontosan kövesd nyomon a kiadásaidat, hogy megismerd vásárlási szokásaidat, mire mennyit áldozol. Ez azonban nem az egyetlen napló, amit a pénzügyeidről el kell indítanod.

Ugyanígy javasolt egy összegzőt írnod a pénzügyi sikereidről is. Ennek célja, hogy erősítse a pozitív gondolkodásodat, az eredményeidet pedig kézzelfoghatóbb módon fogja össze számodra. Ha azon vagy, hogy jólétet építs, sokat segíthet az építkezésben, ha látod, milyen jó lépéseket tettél már meg ezen az úton.

Például ha 25 százalékkal tudtad növelni a megtakarításaid mértékét X hónap alatt, az egy kiemelt vezércikke lehet a pénzügyi sikertörténetednek. Ha egy hónapig megálltad, hogy megtörd a pénzügyi tervedet, többet költs a meghatározott büdzsédnél, akkor jó lehet ezt viszontlátni, így megkönnyíti, hogy továbbra is tartsd magad a tervedhez.

5. Add tovább a pozitív eredményeket

Az egyes pontnál azzal kezdtük, hogy adj hálát azokért az előnyökért, amelyek adottak számodra. Ahogy folytatod a megkezdett utadat a pénzügyi sikeresség felé, bátoríts másokat is a sajátjukon való továbbhaladásra.

Ahogy a saját céljaidat, és eredményeidet leírod időről időre, azt is kérdezd meg magadtól, mennyiben járultál hozzá közben mások sikereihez. Fontos, hogy valós, minél inkább megfoghatóbb támogatást nyújts másoknak ezen a téren, például a pozitív gondolkodás elsajátításában.

Téged milyen pozitív gondolkodásmód segít a legjobban? Írd meg alább kommentben, hogy segíthess másoknak is!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!