A pénzügyeid sikeres kezelése messze többet jelent a kiadásaid és bevételeid nyomon követésénél és alapvető rendezésénél. Magába foglalja a felelős tervezést és a stratégiád konzekves véghezvitelét. Ezért állítottuk össze neked ezt a 77-es listát.

A 77 tippet, amelyek a személyes pénzügyeid fejlesztéséhez segítenek hozzá, az alábbi kategóriákba soroltuk be az áttekinthetőség kedvéért:

  1. pénzkezelés
  2. bevétel
  3. karrier
  4. adósság
  5. likvid megtakarítások
  6. nyugdíj-előtakarékosság
  7. befektetés
  8. költés
  9. megtartóztató élet
  10. adakozás
  11. minimalizmus
  12. emberek
  13. pénzügyi viselkedés
  14. pénzügyi edukáció

Pénzkezelés

Ahhoz, hogy elérhesd a céljaidat, keményen kézbe kell venned a pénzügyeidet.

1. Készíts költségvetést

A havi kiadásaid és bevételeid alapján készíts költségvetést. Ez lesz az eszközöd ahhoz, hogy minden hónapban tovább tudj haladni a magad számára kijelölt úton. A költségvetés ugyanis megmutatja neked pontosan és félreérthetetlenül, hogy merre tartanak a pénzügyeid.

2. Figyeld a nettó jólétedet

A nettó jólét adja meg az összképet a pénzügyi helyzetedről. Ez nem más, mint az összvagyonod és a tartozásaid különbsége. Ezt folyamatosan figyelemmel kell tartanod a büdzséd elsőszámú adataként. Innen jöhetnek a részletek.

3.Használj külső összegző eszközt

Ha elektronikusan vezeted a pénzügyeidet, sokat segíthet egy olyan megoldás, amely összegzi számodra a főbb számokat és trendeket. Ennek segítségével bármikor rá tudsz nézni a pénzügyi helyzeted alakulására, hogy összességében mi a kép. Ma számtalan online megoldást és applikációt találsz ehhez, amelyek regisztrálják a kiadásaidat és bevételeidet, majd kimutatásokat, diagramokat készítenek neked ezek alapján az áttekinthetőség kedvéért.

Én a Money Manager-t használom, ami rendkívül egyszerű, és ingyenes. Az adatokat kinyerve könnyen bármilyen diagramot létre tudsz hozni az Excelben. Sokan használják még a Mint-et és a Spendee-t is.

4. Figyeld a hiteleidet

Folyamatosan kövesd nyomon a hiteleid és hitelkártyáid alakulását. A pénzügyeid jó pályára állításához az egyik első lépés az adósságaid rendezése kell legyen. Addig is azonban, amíg ennek a munkának a végére érsz, folyamatosan kövesd ezek alakulását, hogy ne érjen semmi negatív meglepetés, ami miatt elcsúszhatna a törlesztési terved.

5. Tervezz az ingatlanok terén

Amíg az ember egyedülálló, de legalábbis nincsenek gyermekei, könnyebben, rugalmasabban alkalmazkodik a helyzet változásához. Mikor azonban már felelős vagy a családod életének stabilitásáért, akkor már nem biztos, hogy a határozatlan időre szóló albérletek megfelelő biztonságot nyújtanak. Sokan kihagyják az ingatlantervezést a pénzügyi számításukból, ez azonban az egyik első pontja kell legyen a terveidnek.

6. Gondoskodj a megfelelő biztosításokról

A magad és a családod biztonsága érdekében meg kell kötnöd a szükséges biztosításokat. Ezek között legyen, amely a vagyontárgyaidat, az ingatlanodat vagy épp a testi épségedet biztosítja, hogy baj esetén legyen miből kárpótolnod magad.

7. Figyeld az adójárulékodat

Az adód mértékének befolyásolására attól függően van lehetőséged, hogy milyen formában dolgozol, vállalkozóként, munkavállalóként, a céged milyen címen jelent be és így tovább. Mindenesetre akármennyire van is módodban spórolni az adóddal, érdemes számon tartani ennek mértékét és a fő adóváltozásokat, hogy kihasználhasd a kínálkozó kedvezményeket. Ennyivel is könnyíthetsz majd a pénzügyi terved kiadási oldalán.

8. Tűzd ki a pénzügyi céljaidat

A változás előidézésének legjobb módja, ha minél konkrétabb célokat tűzöl ki magad elé, amelyek motiválnak, tartani tudod magad hozzájuk. Ezek a célok így segítenek megváltoztatni az életedet.

9. Szervezz pénzügyi tervező megbeszéléseket

Fixálj a naptáradban egy időpontot minden hónapban, amikor a „pénzügyi edzőpartnereddel” megbeszélitek, ki merre halad, és kinek mi a terve. A segítségükkel újraértékelheted a terveidet, finomhangolhatod őket a kapott vélemények, visszajelzések alapján. Sőt tippeket adhattok egymásnak, hogy egymás tapasztalataival könnyebben haladjatok előre a céljaitok felé, és ne kövessétek el ugyanazokat a hibákat.

Bevétel

Nézzük most a költségvetésed pozitív oldalát!

10. Teljesedj ki a pénzkeresésben is

Törekedj arra, hogy ne csak pénzt keress a munkádban, hanem igyekezz megvalósítani önmagad eközben. Ez egyfelől jelenti, hogy olyan munkát igyekezz találni, amellyel többnek, teljesebbnek érzed magad. Másfelől pedig igyekezz elérni azt, hogy a pénzed által meg tudd valósítani azokat, amelyek segítenek ebben az önkiteljesedésben.

11. Ha nem tudod, mit kéne tenned, indíts blogot

Ha úgy érzed, megakadtál, nem tudod, hogyan tovább, érdemes lehet blogot indítanod. Egy blog ugyanis jó eszköz arra, hogy azzal foglalkozz, ami érdekel, ráadásul akár pénzt is kereshetsz vele. Plusz amiért még érdemes lehet ezt a tippet követni, hogy ahogy a blogodat írod, utána olvasol forrásként sok fontos adaléknak, amelyek továbbvihetnek utadon.

12. Indíts egy plusz vonalat

Egy kis bónusz sosem árt, így érdemes lehet a munkád mellett egy plusz vonalat elindítanod némi extra jövedelem érdekében. Erre számtalan lehetőséged van a maszek munkától a beszállítói, home office jellegű dolgokig. Ebből a pénzből hamarabb törlesztheted le az adósságaidat, vagy épp megvalósíthatod egy régi vágyad.

13. Fektess be saját magadba

Ha több pénzt akarsz keresni, akkor magadba is be kell fektetned. Ez történhet egy hagyományos egyetemi képzésre való beiratkozással vagy más online vagy offline képzéssel is. Szakmai és új szakmai irányokat tanulhatsz, no meg persze a nyelvtudásodat is fejlesztheted, ami mindig jó előrelépést ad.

Úgy gondolom ez fontosabb, mint valaha. Ha az elmúlt pár évben elkényelmesedtél az önfejlesztésben, akkor itt az ideje, hogy visszatalálj a helyes útra. Vannak válságállóbb szakmák, amelyeket érdemes megtanulni. Ehhez ajánlom figyelmedbe a következő ingyenes kurzust, amelyet Szendrei Ádám barátom készített: Indulj el végre online!

14. Diverzifikáld a bevételeidet

Ez a 12-es ponthoz is kapcsolódik, de ahogy a befektetési portfóliódat, úgy a bevételeidet is érdemes diverzifikálnod. A munkabéred mellé így érdemes befektetéseket is csatolni. Ezzel a pénzed is dolgozni fog a céljaidért egy ügyes befektetési stratégiával, nem egy lábon fogsz állni, hogy azon múljon minden, mikor kapsz fizetésemelést.

15. Ismerd a 3 bevételi forrást és az ezekhez kapcsolódó adóterheket

A bevételnek három formáját különböztethetjük meg: 1) munkabér, 2) részvényportfólióból származó bevételek, 3) passzív bevételek lakáskiadásból és egyéb eszközökből. Ezek más-más módon adóznak, ezeknek az összefüggéseknek a kitanulásával pedig mélyebben átláthatod a pénzmozgások sajátosságait, rendezheted az egyes pénzcsatornákat.

Karrier

Ez a szekció nyilván a bevételekről szóló részhez kapcsolódik, hiszen a karrierfejlődéseddel nagyban bővülnek a pénzügyi lehetőségeid is.

16. Olyan állást válassz, amely megfizeti az általad teremtett értéket

Gondoskodj arról, hogy megkapd azt az ellentételezést, amelyet megér a te munkád. Ne feledd el – bár csúnyán hangzik –, hogy a munkaerőpiacon a munkavállalók a saját készségeiket és készségeiket bocsátják áruba, aminek az árát meg kell követelniük a munkáltatóktól. Ezért ne hagyd, hogy alulértékeljenek, mert ezzel messzebb kerülsz a saját céljaid megvalósításától.

17. Ne hagyd, hogy a munkád mondja meg, ki is vagy

Ne hagyd, hogy a munkád határozza meg, ki vagy. Ez a munkád, jó, ha fontos, motiváló, érdekes számodra, de egy határon túl ez egészségtelenné, a személységedet csorbító hatásúvá válhat.

18. Ügyelj a bértárgyalásra

Mindenkinek meg kell tanulni, hogyan követelje meg a munkájáért járó fizetést, illetve fizetésemelést. Ez kinek könnyebb, kinek nehezebb, de mindenkinek túl kell esnie rajta. Ehhez sok tippet kapsz a HR-portálokon is, de a személyes tapasztalat is elengedhetetlen hozzá.

19. Fektess a személyiségfejlődésedbe

A karrierfejlődésedhez a személységedet is erősíteni kell, hogy még többet hozhass ki abból, ami benned van. A legtöbben erről feledkeznek meg, mikor a karrierjük fejlesztésére gondolnak, csak a szakmai adalékokra gondolnak. Viszont a személyiséged fejlődése nélkül nem fogsz tudni maximumot nyújtani, ezért a coaching és a pszichés tanácsadás ugyancsak nagy támogatás lehet.

20. Ne ragadj olyan munkába, amelyet utálsz

Az élet túl rövid ahhoz, hogy olyannal töltsd az időd mintegy felét, hogy olyat csinálj, amit utálsz. Ennek nem utolsó sorban fizikai, egészségügyi mellékhatásai is lehetnek ráadásul, nem beszélve a kihagyott lehetőségekről, ahol nagyobb lehet az élvezet és az értékteremtésed is.

Adósságok

Jöjjön a negatív rész!

21. Számold fel az adósságaidat

Az egyik legjobb pénzügyi tanács, amit adhatunk, az az adósságaidtól való megszabadulás, méghozzá minél hamarabb.

22. Fizesd ki a havi hitelkártya-adósságaidat

Ha van hitelkártyád, gondoskodj róla, hogy minden hónapban kifizesd az itt felgyülemlő összegeket. Ezzel biztosíthatod magad, hogy ne terheld magad egyre növekvő adósságokkal, ahogy tolod magad előtt a tartozásaidat, adósságcsapdát előidézve magadnak.

23. Fizesd ki a diákhiteled

A diákhitel rendkívül hasznos lehet, ha saját forrásból nem tudnád lefolytatni a kellő tanulmányokat, amelyek a jövődet garantálhatják. Ez egyfajta befektetésnek tudható be, de érdemes ezt a hitelt mielőbb rendezni.

24. Légy óvatos a visszafizetési terv összeállításával

Sokan ajánlják a jövedelemarányos visszafizetési módokat, ezekkel azonban légy óvatos, hiszen ahogy a jövedelmed dinamikusan fejlődik, ez óriási ráfizetés is lehet.

25. Ne halmozz fel újabb adósságokat

Ha leszámoltál az adósságaiddal, vedd alapszabálynak, hogy nem költöd el többé a jövő bevételeit a ma kényelme érdekében. Ezzel komoly bizonytalanságnak teszed ugyanis ki magad, így érdemes törekedned a pénzügyi stabilitásra.

26. Használj hitelstruktúrát

Az egyes adósságráták sokat segíthetnek számodra abban, hogy kordában tudd tartani a tartozásaidat. Példaként az alábbi limitek szolgálhatnak neked:

  • A fogyasztási hiteled ne legyen több a bevételed 20 százalékánál
  • a lakáshiteled ne legyen több a bevételed 28 százalékánál
  • A teljes adósságod pedig ne legyen több a bevételeid 36 százalékánál.

27. Ne társulj hitelbe

Sose vállalj felelősséget olyan hitelért, amelyért nem egyedül felelsz, hacsak nincs olyan ember, akivel 200 százalékos biztonsággal meg mersz lépni egy ilyen lépést. De még ekkor is inkább külön-külön vegyétek fel a hitelt két részletben.

28. Ne vegyél ki a nyugdíjalapodból

Alapszabály, hogy a ma költései érdekében sose pazarold el, éld fel a jövőre szóló megtakarításaidat. Ez egyfelől komoly kedvezményektől foszthat meg, úgymint az adómentesség a nyugdíj-megtakarításokhoz.

Likvid megtakarítások

A megtakarítások egy része hosszú távra, a többi viszont rövid távra kell szóljon, hogy mindig legyen mihez nyúlnod egy váratlan kiadásnál.

29. Először magadat fizesd ki

Amikor pénzt próbálsz megtakarítani, a költés helyett először a szükségleteidet fizesd meg. Ide kell viszont érteni a jövőbeli megélhetésedet is, amelyekre idősebb korodban akár nem tudnád megteremteni a fedezetet. Úgyhogy először az alapvető dolgok és a megtakarítás, aztán jöhetnek a ma plusz igényeire való költések.

30. Csinálj 6 havi vésztartalékot

Mindenképp hozz létre egy 6 havi vésztartalékot baj esetére. Ezt a bevételeid mértékéhez állítsd be. A lényeg, hogy összeszedj legalább 3, de lehetőleg hat havi megélhetésre elegendő összeget, amihez aztán nem nyúlsz hozzá. Sajnos nagyon sokan elkövetik azt a hibát. hogy amíg „megy”, addig mindent elköltenek, hiszen nem gondolják, hogy bármikor rosszabbra fordulhat a helyzet. Te ne kövesd el ezt, akkor gondolkodj előre, amikor még van rá lehetőséged!

31. Tedd félre a bevételed 10-12 százalékát

Hüvelykujjszabály, de eligazodni, elkezdeni a megtakarítást kifejezetten hasznos: takarítsd meg minden hónapban a bevételeid 10-12 százalékát. Ha ezt már sikerrel bevezetted, ehhez már be tudod kalibrálni, hogy ezzel a tempóval hogyan tudod megvalósítani a kitűzött céljaidat. Ennek alapján látni fogod, hogyan kell módosítanod a megtakarításaidat, és hogyan a bevételeidet és kiadásaidat.

32. Tegyél félre a későbbi nagy kiadásaidra

Dave Ramsey amerikai pénzügyi best-seller író egyszer azt mondta: “a karácsony nem hirtelen, váratlan, minden évben ugyanakkor jön el”.

Ez arra utal, hogy hogyan kell felkészülnöd az előrelátható nagy kiadásaidra. Ennek célja, hogy mindig legyen kellő tőkéd félretéve ezekre, és ne kelljen hozzányúlnod a megtakarításaidhoz.

Nyugdíj-megtakarítás

Jöjjön az egyik legfontosabb megtakarítási célról szóló tippsorozat!

33. Ne halogasd a nyugdíj-megtakarítást

Kezdj el félretenni a nyugdíjadra amilyen hamar csak tudsz. Minél előbb kezdesz ebbe a megtakarításba, annál kisebb befizetésekre lesz szükséged, hiszen a hozamod maga is fialni fog, így exponenciálisan fog nőni a pénzed.

34. Használd ki a céges nyugdíj-megtakarítási lehetőségeket

A legjobb kezdés a nyugdíj-megtakarításhoz, a céged által kínált megtakarítási lehetőségek. Ez legtöbbször úgy működik, hogy meghatároznak egy minimumot, hogy a fizetésed mekkora hányadát kell mindig a számládra utalnod, majd a cég további pár százalék hozamot fog biztosítani erre. Általában a nagyobb vállalatoknál érhető el ilyen lehetőség, tehát érdemes utánanézni, hol milyen feltételeket kínálnának számodra ezen a téren.

35. Nevezz be a támogatott megtakarítási formákra

Jelenleg három nagy nyugdíj megtakarítási forma létezik, amelyet az állam támogat. Ez azt jelenti, hogy az állam minden befizetésed után jóváírja a számládon annak 20%-át. Ez igaz a NYESZ számlára, az Önkéntes Nyugdíjpénztárakra, és a Nyugdíjbiztosításokra is. Viszont nagyon nem mindegy, hogy melyiket választod! Amennyiben egy valóban pártatlan tanácsadásra vágysz, nézd meg milyen egy tanácsadás velem.

36.Készíts saját nyugdíjtervet

Állíts össze saját nyugdíj-megtakarítási tervet. Ebben legyen benne, hogy nagyjából milyen költéseket terveznél a megélhetéstől a hobbikig, utazásig. Ehhez meg kell tervezned ezek várható költségeit is, valamint hogy mennyit és hogyan kell félretenned, hogy előteremtsd időre a szükséges tőkét. Ehhez találsz online kalkulátorokat, de appok és tanácsadók is segíthetnek.

Befektetés

A bevételek diverzifikációjáról már beszéltünk, aminek egyik pillére a befektetés.

37. Indíts személyes befektetéseket

Mikor már gondoskodtál a nyugdíj-előtakarékosság alapjairól, ideje, hogy elindulj a befektetések útján is. Fontos, hogy fokozatosan építsd fel magad, könnyebb, biztosabb megoldásokkal kezdj, és így haladj a nagyobb szakértelmet és belátást igénylő formulák felé. Plusz ne feledkezz meg a diverzifikációról sem, hogy ezzel is csökkentsd a kockázatodat. Ezek a befektetések fogják megteremteni a rövid és hosszabb távú céljaid pénzügyi alapjait.

38 Vegyél igénybe szakértői segítséget

Főként az indulásnál fontos, hogy szakértő támogassa a lépéseidet, aki eligazít a fő trendek, összefüggések terén. A befektetéseknél nem csak az fontos, hogy milyen eszközöket vásárolsz, hanem az időzítés is. Ezt kezdőként nagyon nehéz belőni, ezért érdemes tanácsadóval is konzultálnod időről időre, aki emellett a kockázati összefüggésekről is tájékoztat. Viszont nagyon vigyázz kinek a tanácsát fogadod meg, ugyanis a legtöbb „tanácsadó” drága, és előnytelen konstrukciókat próbál majd eladni neked.

39. Tanulmányozd pontosan a szolgáltatói díjakat

Minden befektetésnek, amelyet eszközölsz, ára van. Lehetnek itt alapkezelői díjak, kereskedési díjak, számlavezetési díjak. Fontos, hogy ezeket pontosan ismerd, mielőtt választanál, hogy mely szolgáltatókon keresztül indulsz el. Azt is mindenképp nyomozd le, hogy vannak-e rejtett költségtényezők. Ne feledd, akár 1 százalékos eltérés a díjak mértékében óriási többletpénzt vehet el tőled, főként hosszú távon, nagyobb összegeknél.

40. Igazítsd ki a portfóliód

Ha a részvénypiacon fektetsz be, ki kell egyensúlyoznod a portfóliódat más, kevésbé kockázatos eszközökkel. Ahogy változnak a körülmények, időről időre újra kell egyensúlyoznod a portfóliód, hogy továbbra is egyensúlyban legyen kockázati szempontból. Erre akkor lehet szükség például, ha idővel a részvényeid jól teljesítenek, a kötvények meg nagyon rosszul, ami miatt a pénzed jóval nagyobb része lesz innentől részvényekben. Ezért hát folyamatosan kísérd figyelemmel a portfóliód.

41. Figyelj az eszközeloszlásra

Az eszközelosztás mindig a saját befektetési stratégiád alapján kell hogy történjen. A befektetési terved emiatt jóval fontosabb, mint akár az aktuális befektetéseid. Határozd meg a saját kockázatviselési kapacitásod alapján, hogy a pénzed mekkora hányadát tennéd részvényekbe, kötvényekbe és egyéb eszközökbe. A klasszikus felosztás a 60-40, de ettől persze az ember helyzetétől függően el lehet térni.

Kiadások

Az alaptétel, hogy költs kevesebbet a bevételeidnél, de nézzünk ehhez némi adalékot.

42. Élj picit a lehetőségeid szintje alatt

Akármilyen anyagi helyzetben is vagy, tanácsos, hogy picivel azalatt az életszínvonal alatt élj, amelyek maximum meg tudnál engedni magadnak. Ez annak a kulcsa, hogy semmiképp se fuss ki a pénzből, ha váratlan események jönnének be. Ha nem feszíted túl a pénzügyeidet a költéseid maximalizálásával, az rengeteg stressztől kímél meg, alapvető biztonságot ad.

43. Légy tudatában a saját fogyasztási szokásaiddal

A reklámok és speciális ajánlatok állandó csábítást jelentenek az ember számára, hogy kilépjen a maga számára meghatározott pénzügyi mederből. Az ember hajlamos megfeledkezni arról, hogy igazából mik is a szükségletei, igényei, hagyja magára nyomni az általános divatokat. Ezt elkerülve komoly túlköltekezéstől óvhatod meg magad.

44. Csökkentsd a kiadásaidat

Tekintsd át, hogy mire mennyit költesz általában, aztán vesd ezt össze azzal, hogy mi mennyire jelent számodra örömet. Ez ugyanakkor vonatkozik a közszolgálati díjakra is: keress akciós csomagokat, olcsóbb, de ugyanúgy minőséget kínáló cégeket, ha van lehetőséged váltani.

45. Nézz utána az árunak minden nagy vásárlás előtt

Mielőtt nagyobb kiadásra adnád a fejed, mindig gyűjts információkat, hogy mit is kell tudnod az adott dologról, hogy tényleg megéri-e megvenni. Ha előre kiismered az adott dolgot, annál kevesebb pénzt adsz ki feleslegesen.

46. Várj 10 napot

Minden komolyabb vásárlásod előtt várj 10 napot, hogy ne hirtelen felindulásból vásárolj. Adj időt magadnak, hogy meglásd, tényleg kell-e neked az adott termék vagy szolgáltatás. Amennyiben 10 nap után is ugyanolyan lelkes vagy érte, nyugodtan megveheted.

47. Gyakorold a tudatos költést

Bármit veszel is, csak akkor vedd meg, ha tényleg hozzáadott értéke van, értéket teremt számodra. Egy jó étel vagy egy hasznos, meetingekhez jó ruha ilyen, de egy sokadik cipő vagy egyéb fölös, fellángolás alapján vett dolog csak csökkenti a megtakarítható pénzed mértékét.

Megtartóztató élet

Ideje visszafogni a kiadásokat, erről szólnak a következő apró praktikák.

48. Figyelj az akciókra

Szinte mindig van másik lehetőség, ezért ne barátkozz meg elsőre a teljes árral. Lehet, hogy ha elsőre nem vásárolsz, a hírlevélben már akciós ajánlatot kapsz, vagy mondjuk megtalálod máshol olcsóbban az adott terméket.

49. Jelentkezz hírlevelekre

Ha feliratkozol azoknak a boltoknak, szolgáltatóknak a hírleveleire, ahol vásárolni szoktál, speciális kedvezményeket és ajánlatokat kaphatsz, amelyekkel szintén spórolhatsz.

50.Használj kuponokat

A kuponokkal való vásárlás sokszor pitiánerkedésként van elkönyvelve, de ha van lehetőséged pár száz forintokat is megtakarítani egy cédula elteltével, miért ne tennéd? Miért is adnál ki ugyanazért több pénzt, ha kevesebbel is megoldhatod ezt? Ugyanezért fontos, hogy a befektetéseidnél is figyelj a díjakra. 1 százalék is sokat számít összességében.

51.Vásárolj nagyobb mennyiségben

A nagyobb mennyiségben történő vásárlás gyakran jóval gazdaságosabb lehet. Ha tehát többen éltek együtt, családod van, érdemes kiaknázni ezeket a spórolási lehetőségeket.

52. Használd a Pinterestet

A Pinterest fantasztikus eszköz, hogy mindig újat tudj tanulni, akármilyen témáról is van szó. Ahogy a dizájn és dekor témákban, úgy a pénzügyek terén is tanulhatsz itt.

Adakozás

Talán ez a kategória lóg ki a legjobban ebből a cikkből, de látni fogod, hogy mégis ideillik.

53. Tervezz az adakozással

Ahelyett, hogy ad-hoc módon adakoznál, tedd ezt terv szerint. Ezzel is erősíteni fogod a pénzügyi tudatosságodat, még az önzetlenség fenntartásával is. Így valóban olyan célokra adakozhatsz, amelyek valóban fontosak számodra.

54. Tedd prioritássá az adakozást

Az önzetlenség arról szól, hogy egy valami, mondjuk egy összeg kapcsán feladod azt a lehetőséget, hogy magadra fordítsd azt, bár keményen megdolgoztál érte. Hogy ez milyen pozitív hatással lehet az életedre és személyiségedre, azt már az első-második alkalom után egyértelműen fogod megtapasztalni.

55. Az adakozással adóalapot is csökkenthetsz

Bizonyos adakozási formákkal csökkentheted a fizetendő adó mértékét is. Ez attól még ugyanolyan hasznos adakozás, hiszen gondoskodsz arról, hogy olyanok kapják mondjuk az adód 1 százalékát, akik nagyon is rászorulnak erre. Ezzel ráadásul tovább gyakorlod a pénzügyi tudatosságod, gondoskodásod erősítését.

Minimalizmus

A minimalista életstílust sokan a remeteséggel azonosítják, ez azonban nagy tévedés. A lényeg, hogy a valódi vágyaidra tudj fókuszálni. Erről bővebben itt olvashatsz.

56. Tisztogass

Ez alatt persze nem azt értjük, hogy kötényben serénykedj otthon – bár valójában a rendezett környezet is segít a mentális tisztaság és a jó döntéshozatal terén –, de egyáltalán a környezetedet tisztítsd meg, egyszerűsítsd le. Minél jobban átlátod a helyeket, kapcsolatokat, vágyakat magadnál, annál könnyebben látod meg, merre kell haladnod.

57. Minőség a mennyiség felett

A priorizálás az egyik legritkább képesség, pedig a felgyorsult világban még fontosabb ez, mint bármikor. Ennek köszönhetően mindig úgy tudod allokálni az erőforrásaidat, hogy az a leghatékonyabb legyen, a számodra épp legfontosabb célokhoz vigyázzon közelebb.

58. Élményeket, tapasztalatokat gyűjts dolgok helyett

Élményekre és ne dolgokra költs, ezek ugyanis jóval boldogabbá teszik az embert hosszú távon – ahogy azt számtalan kutatás is bebizonyította már.

59. Egyszerűsítsd a pénzügyeidet

Nem szükséges minden pénzügyi célodhoz külön, dedikált megtakarítási számlát indítanod. Egyszerűsítsd a bankszámláid hálózatát, hogy áttekinthető legyen, de azért ne is mosódjon össze a rövid távú autóspórolásod a nyugdíj-megtakarításoddal.

60. Ne akarj túl sokat

Gyakorolj kicsit kevesebbet akarni. Fontos, hogy megtapasztald az elégedettség érzését, plusz a túlzott akarás mindig csalódottsághoz vezet. Ez a frusztráció aztán fizikai tüneteket is okozhat. Ezért fontos, hogy tudj prioritásokat állítani, besúlyozni az igényeidet aszerint, mennyire fontosak számodra valójában.

Emberek

Az emberi tényező is sokat nyom a latba a pénzügyi sikerességed terén, és itt nem csak a saját, hanem mások habitusa is szerepet játszik, ahogy látni fogod.

61. Beszéljetek a pénzügyekről a pároddal

Ha megosztod az életed valakivel, ne hagyd ki ebből a pénzügyeket sem. Ti ismeritek legjobban egymást, így sokat segíthettek egymásnak a pénzügyek tervezésében, a vágyaitok meghatározásában, sőt segíthettek egymást motiválni a megtakarításokban is. És akkor még nem is beszéltünk a közös jövő anyagi hátterének közös tervezéséről.

62. Tedd átláthatóvá a pénzügyeidet

Ha olyan erős kapcsolatban élsz valakivel, mint ahogy az előbb is írtuk, tegyétek a pénzügyeiteket átláthatóvá a másik számára. Így tudjátok kihozni a maximumot a pénzügyi partnerségetekből is.

63. Tanítsd a gyerekeidet is a pénzügyekre

Ha vannak gyermekeid, fontos, hogy a saját tudásodat átadd nekik, hogy rendelkezésükre álljanak az alapok a majdani kezdéshez, hogy önállóan tudják majd kezelni a pénzügyeiket.

64. Ne utánozz senkit

Az egyik legnagyobb veszély, ha a pénzügyeidben másokat kezdesz utánozni. Ha mások eredményeit várod el magadtól is, hajlamos leszel számodra túl kockázatos dolgokba is belevágni, ami aztán komoly veszteséghez vezet. Itt jön a képbe a befektetői önismeret.

65. Békülj meg a nemet mondással

Tanulj meg nemet mondani, és teljesen kibékülni azzal, ha nemet mondasz. Ha nemet tudsz mondani bizonyos dolgokra, azzal rengeteg időt és energiát spórolhatsz meg ahhoz képest, mintha minden szembejövő dologba beneveznél pusztán azért, mert nem tudsz nemet mondani másoknak.

66. Beszélj jó pénzügyi habitusú emberekkel

Minél több tapasztalatot és motivációt szeretnél beszerezni a pénzügyi fejlődésedhez? Ehhez nagy lökést adhatnak azok, akik adott esetben már előrébb járnak ezen az úton. Nem kell mást tenned, mint néhányukkal kapcsolatba lépned, és rendszeresen beszélgetni velük ezekről a témákról, hogy inspirációt gyűjts.

Pénzügyi viselkedés

A habitusod, a viselkedési minták, amelyeket életed során elsajátítasz, illetve kifejlesztesz magadban, nagyban meghatározza, meddig viheted a pénzügyeidben.

67. Tudd a pénzügyi helyzeted

Nézd, reálisan hogyan állsz a pénzügyeidben, légy magadhoz őszinte. Ne fedd el magad elől a valóságot hiúságból, különben csak romlani fog a helyzeted. Ezzel ellentétben azonban bármikor fordíthatsz a negatív spirálon az alábbi tippekkel.

68. Értsd meg a pénzügyi beállítottságodat

A pénzügyi beállítottságod valójában a pénzügyi neveltetésedet jelenti. Ahogy felnőttél, az fogja meghatározni, hogyan állsz neki a pénzügyeid kezelésének. A szerencsésebbek pozitív oktatásban részesülnek kiskoruktól fogva, ami bátorítja és képzi őket a pénzügyi tudatosságban. Ha ez nem adatott meg esetleg neked, akkor sincs veszve semmi: magad is rengeteget tehetsz ennek kialakulásához.

69. Vegyél fel pozitív pénzügyi szokásokat

A támogató szokások hozzásegíthetnek a céljaid eléréséhez. Ezek a szokások, amikor már tényleg szokásokká váltak, tovább tudnak vinni, amikor a motivációd épp legyengült valamiért átmenetileg.

70. Értsd meg, hogy érzel a pénz iránt

Elemezd ki a pénz iránti attitűdödet. Negatív gondolkodás él benned a pénzről, és a bukástól félsz, vagy a lehetőségek tárházát látod benne és a piacokban? Ha ezt tisztázod, látni fogod, hogy hogyan vállalj kockázatot a pénzügyeidben, milyen időtávra és milyen befektetési módok valók neked.

Pénzügyi edukáció

A következő a „hogyan” kérdése, ami a tanulás fontosságát mutatja meg.

71.Olvass pénzügyi oktatókönyveket

Ha nem tudod, hol kezdj neki a szakirodalomnak, körbenézhetsz a fórumokon, toplistákon, hogy ki kit ajánl, és milyen véleményt oszt meg az illetőről. Innentől pedig már csak a te szorgalmadon múlik, mikor találod meg a neked való motivátort, szakértőt.

72. Hallgass pénzügyi podcastokat

Ma már a legnagyobb súly a tájékozódásban az online térben a videókra helyeződik. Éppen ezért te se hagyd ki a podcastek kínálta előnyöket. Ha személyesen is látod a tanácsadót, aki a tapasztalatait megosztja, sokkal jobban beívódhatnak, meggyőzhetnek, amiket átad, könnyebben motiválnak az előadások anyagai, mint akár írásban.

73. Végy pénzügyi leckéket

Hogy folytatni tudd a tanulást, még felkészültebben hozhass döntéseket a jövőben, vegyél saját pénzügyi leckéket. Ez lehet konzultáció vagy akár online kurzus formájában is, lényeg, hogy olyan szakértőtől tanulj, akiben megbízol eredményei és személyisége alapján. Kezdésnek gyere el az intenzív pénzügyi és befektetési szemináriumunkra.

74. Tanulj, hogy magad tudj befektetni

Tanuld meg, hogyan tudsz saját magad befektetni a céljaid érdekében. Ahhoz, hogy a megfelelő döntéseket tudd meghozni, információkra lesz szükséged, és persze nem kevés önismeretre, hogy saját habitusodnak megfelelően viselkedj a befektetői piacon. Amennyiben a gyorsító pályára lépnél, ez az oktatócsomag tökéletes lesz számodra.

75. Kövess pénzügyi szakmai blogokat

Iratkozz fel hírlevelekre, kövess blogokat, hogy naprakészen tartsd és bővítsd a pénzügyi ismereteidet. A hírlevelek révén elérheted, hogy folyamatosan foglalkozz a pénzügyekkel, ne csak fellángolásszerűen nézelődj.

76. Kövesd a saját szabályaidat

Fontos, hogy a pénzügyeidet valóban a saját szájízed szerint alakítsd, magadra szabd a költségvetésedet, befektetési tervedet. Csak te tudod, mit szeretnél elérni és mi hol áll a prioritási listádon.

77.Ismerd meg kockázatviselésedet

Az egyes pénzügyi oldalak anyagai és tesztjei segíthetnek abban, hogy megismerd saját kockázatviselési kapacitásodat. Ezáltal mindig megtalálhatod a neked aktuálisan, az élethelyzetedhez illeszkedő befektetéstípusokat. Erre egy jó példa lehet ez a kérdőív.

Azt javaslom mentesd el ezt a cikket, és térj vissza hozzá minden héten, ha 10-nél is több ponton kellene változtatnod. Fontos, hogy egyszerre, csak egy valamin igyekezz javítani, és azt alakítsd szokássá. Nincs értelme a „mindent megváltoztatok azonnal” elvárásoknak, haladj lépésről lépésre, és 1 év alatt elképesztő változáson fogsz keresztül menni!

Mit gondolsz, kimaradt valami? Neked melyik pontban kell most fejlődnöd?

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!