Mennyi borravaló jár, vagy mennyit illik adni? Szinte mindenkiben felmerül ez a kérdés egy éttermi vacsora számlájának kifizetése során. De mennyivel adjunk többet, mint ami a számlán szerepel? 

És akkor mi a helyzet a szervízdíjjal, amit számos helyen beépítenek a számla végösszegébe?

Ezekre a kérdésekre fogsz választ kapni az alábbi cikkben!

Honnan ered a borravaló?

A borravaló kialakulása, vagyis az, hogy plusz pénzt adunk egy pincérnek például, eredetileg Angliába vezethető vissza. A XVII. században megalapították az első teaházat Angliában, ám ide csak férfiak tehették be a lábukat akkoriban.

borravaló -teaA nők a nyilvános teázást a teakertekben élvezhették, ahol viszont a konyha igen messze volt a vendégektől. Így, hogy a kért italaik, ételeik minél gyorsabban az asztalhoz érjenek, az asztalon lévő fadobozba látványosan bedobtak egy két apró pénzt. Ezzel ösztönözték a pincéreket, hogy gyorsan dolgozzanak.

Más legendák szerint, viszont a németekhez köthető a borravaló, miszerint 1509-ben egy német kézműves „ivópénzt” (trinkgeld) kért egy vásárlójától. Ennek hatására egy időben, az éttermekben az volt a szokás, hogy a felszolgálónak is jár egy pohárral, vagy legalább annak ára, a vendég számlájára.

Később ez a szokás Magyarországon is megjelent, sőt, nálunk törvényileg kötelező erejű volt. Nálunk is több száz éves múltra tekint vissza a borravaló. A törvényi előírás szerint az volt a szerepe, hogy az adásvételi szerződések végén fogyasztott bor árát fedezze. Ezeket a szerződéseket ugyanis a XV. századtól legalább egy liter bor elfogyasztásával érvényesítették.

Ma már ez a szokás jelentősen átalakult. Manapság már nem előre adod a borravalót a pincérek ösztönzése céljából, hanem utólag. Tulajdonképpen egy dicséretként, ha elégedett voltál az étellel, kiszolgálással.

Mennyi borravalót illik adni?

Különböző országok között is jelentős eltérés lehet, hogy mikor és mennyit illik, esetleg kötelező adni. Magyarországon általában a számla végösszegének 10-15%-a az, amit borravalóként illik adni. Persze függ attól, hogy milyen helyről beszélünk, ugyanis vannak olyan helyek, ahol a 20%-os borravaló sem ritka.

Az USA-ban 15-20% borravaló az elfogadott, míg Svédországban 5-10%-kal is teljesen megelégednek a vendéglátók. Japánban és Kínában nem szokás borravalót adni, persze biztosan vannak már olyan helyek ott is, ahova már betört ez a szokás.

Mikor adjunk borravalót?

A borravaló manapság már az elégedettség kinyilatkoztatására szolgál. Ha finom volt az étel, gyors volt a kiszolgálás, vagy kedves volt a pincér, akkor ezek mind felfelé tolják a borravaló összegét.

Ugyanis a borravaló mértékével is jelezhetjük, hogy mennyire voltunk elégedettek az adott hely vendéglátásával. Ma már nem azt a világot éljük, ahol bármiféle atrocitás érhet azért, mert nem adsz borravalót. Így, ha nem voltál megelégedve a hellyel, akkor nem kötelező borravalót adnod.

A borravaló ugyanis a pincéreknek és a vendéglátóegységnek egy visszajelzés. Visszajelzés arról, hogy mennyire elégedettek a vendégek. Persze ma már nem tudod, hogy mi is történik azzal a borravalóval, amit odaadsz a pincéreknek, mivel több rendszer működik.

Vannak olyan helyek, ahol ez teljes egészében az adott pincéré. Vannak olyan helyek, ahol viszont szétosztják egymást közt, vagy akár a munkabérükbe is bele van kalkulálva a plusz jatt. Sőt, biztosan neked is feltűnt már, hogy a számlába gyakran beleépítenek egy 10%-os szervízdíjat.

Michael Lynn, a Cornell University professzora éveken át vizsgálta a borravalóval kapcsolatos kérdéseket, viselkedéseket. Ezzel kapcsolatban ő azt vallja, hogy a társadalmi normák, a fizetések, vagyis munkabérek, valamint a szervízdíj is nagyban befolyásolja a fogyasztók szokásait és viselkedésüket.

Arra, hogy miért adunk borravalót, Lynn több magyarázatot is talált. Ezzel bízunk a jobb szolgáltatás elősegítésében, a véleményünket is ki tudjuk fejezni a borravalóval, valamint a társadalmi megfelelési kényszer is kiemelkedő szerepet tölt be abban, hogy a borravalót szinte automatikusan letesszük az asztalra. Ez akkor is így van, ha a számla egyébként tartalmazza a szervízdíjat.

A szervízdíj helyettesíti a borravalót?

A borravalót önkéntesen adod, és tulajdonképpen annyit, amennyit szeretnél, míg a szervízdíj ennek pont az ellenkezője. Ez tulajdonképpen a kiszolgálásnak a díja. Tiltakozni ellene sajnos nem tudsz, kifizetned is muszáj. Ha nagyon ellenedre van, akkor inkább az előtt tájékozódj erről, mielőtt beülsz az étterembe és rendelsz.

2005. október 1.-ig törvényesen nem létezett ez a fogalom Magyarországon, hogy szervízdíj. Ennek ellenére persze már ezelőtt is voltak olyan vendéglátóhelyek, akik felszolgálási díjként a végösszeghez hozzácsapták még a 10-12%-át.

Ez a szolgáltatás külföldön elfogadott, s a borravalót is ezen felül adják. Itthon nehezen szokták meg a fogyasztók, de sajnos nem lehet ellene mit tenni. Ha olyan éttermet választasz, ahol ez felszámításra kerül, akkor azt neked el kell fogadnod.

Sokat segíthet, ha megtervezed a kiadásaidat, vagyis készítesz egy költségvetést, amibe a hónap éttermi étkezéseit is beleszámítod. Így tudsz kalkulálni a szervízdíjjal is. A költségvetésed megtervezéséhez ide kattintva egy letölthető kalkulátort is találsz.

Záró gondolatok

A borravalónak tehát mindenképpen a te elégedettségi szintedet kell jeleznie. Ha nem vagy elégedett az ételekkel vagy a kiszolgálással, akkor ne adj. Amennyiben elégedett vagy, akkor pedig rangsorold be, mondjuk 5-15% közé a borravalót.

Ezalatt azt értjük, hogy adj 5%-ot, ha kevésbé vagy elégedett és 15%-ot ha teljes mértékben mindennel elégedett vagy. A borravaló pont erre való!

A szervízdíj pedig más. Más, mint a borravaló, mivel ezt egyáltalán nem önkéntességi alapon adod. Vagyis, hiába adsz többet, mint amekkora értékben fogyasztottál, a szervízdíj nem tükrözi az elégedettségedet vagy éppen az ellenkezőjét.

Te mennyi borravalót szoktál adni? Adsz akkor is, ha van szervizdíj? Írd meg a véleményed kommentben!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!