Akár jól utánanéztél már, akár csak most ismered meg egyáltalán, a lakástakarék-pénztárnál mindig megéri figyelni az új információkat, hogy a lehető legjobban használhasd ki az ilyen lehetőségeket.

Tudtad például, hogy Magyarországon 4 lakástakarék is működik? Vagy tudod például, hogy neked a hiteles vagy hitel nélküli konstrukció érné meg jobban? Segítünk, hogy válassz az elérhető lakástakarékok közül!

Az utóbbi évek egyik slágerbefektetése a lakástakarékpénztár. Ez sokszor már az ember könyökén jön ki, annyit emlegetik, de a tapasztalat szerint sokszor mégsem tudunk erről eleget ahhoz, hogy tényleg optimálisan tudjuk kihasználni. Lássuk, mire kell figyelned!

Hogyan működik?

A lakástakarék lényege, nevéből láthatóan, hogy egy rendszeres befizetéssel igyekszel megtakarítani minél nagyobb összeget lakáscélú terveid megvalósítására. Egészen pontosan annyit kell tenned, hogy havonta befizetsz egy választott összeget.

Ezt a havi összeget minimum 4, maximum 10 évig fizeted a számlára. A biznisz számodra az, hogy a felhalmozott pénz után az állam 30 százalék támogatást, vagyis majdnem egyharmadot ad a megtakarításodhoz. Ráadásul egy 10 százalék körüli plusz hozammal is számolhatsz.

Az állami támogatás maximum 72 ezer forint lehet évente, ehhez neked havi 20 ezer, összesen évi 240 ezer forintot kell befizetned. A futamidő lejártakor ingatlanvásárlásra, -bővítésre, -beépítésre és -felújításra is fordíthatod a pénzt.

Amit azonban ritkábban vesznek figyelembe az érdeklődők, hogy akár a korábbi lakáshiteled törlesztését is fizetheted a lakástakarékból, tehát akár korábbi ingatlancélod megvalósítását is fizetheted LTP-vel.

Így válassz!

Magyarországon a legtöbben 2 lakástakarékot ismernek, a Fundamentát és az OTP-t. Pedig másik két szolgáltatónál is elérhető ez a szolgáltatás, és bizony érdemes is ezeket is megnézni. Ezek az Erste és az Aegon. Mindenképp érdemes mind a négy szolgáltatónál megnézni az aktuális kondíciókat, mert könnyen lehet, hogy nem a legismertebb szereplőnél találkozol a legjobb feltételekkel, ez egyénenként és időben is változó.

Abban, hogy melyik szolgáltatót válaszd, az első fontos kérdés, hogy van-e, illetve mekkora a számlanyitási díj. Ez a díj ugyanis akár 80 ezer forintra is rúghat, ha 10 évre kötöd, miközben a pénzintézetek időről időre hirdetnek olyan akciót, amelynek során akár ingyen is belevághatsz a lakástakarékba.

Az ilyen akciók gyakran feltételhez kötöttek, például annak a banknak az ügyfelei vehetik csak igénybe, vagy kell rendelkezned már egy lakástakarék-megtakarítással.

A másik nagyon fontos tényező, az EBKM, illetve a THM. Legtöbben csak az EBKM alapján választanak, vagyis hogy összesen mennyi hozamot ígérnek az egyes konstrukciók, és a legtöbbet hozót választják. Mások a THM szerint döntenek, tehát azokat a megoldásokat keresik, amelyek a legkedvezőbb feltételek mellett egészítik ki kölcsönnel a megtakarításukat. A kettőt azonban együtt kell vizsgálni.

Az EBKM nem minden!

Ahogy látod, az EBKM egy fontos, de nem mindent eláruló mutatószám. Ugyanis bár ugyanúgy kellene számolni ennek értékét minden esetben, a valóságban mégis vannak eltérések. Az EBKM mértéke ugyanis nagyon erősen függ a futamidő hosszától: minél hosszabb időre kötöd az LTP-t, annál kisebb az EBKM.

Lássunk egy példát, amikor „A” és „B” tesztalanyaink havi 20 ezer forintot tesznek be, egyikük 4, másikuk pedig 10 évre.

  „A” – 4 évre „B” – 10 évre
OTP, számlanyitási díj nélkül EBKM: 12,36% EBKM: 4,87
OTP, csökkentett számlanyitási díjjal EBKM: 11,06
Erste, számlanyitási díj nélkül EBKM:11,47
Erste EBKM: 11,21 EBKM: 5,44
Fundamenta EBKM: 10,56 EBKM: 6.96
Aegon EBKM: 10,53 EBKM: 4,98

 

Látható tehát, hogy bár ugyanúgy jár a 30 százalékos állami támogatás, sőt forintálisan több támogatásra  teszel szert a hosszabb futamidő alatt, csak az EBKM alapján biztos a gyorsabb megoldás mellett döntenél.

Felvennél hitelt is?

Hiteles vagy nem hiteles konstrukció? Fontos kérdés. Alapvetően azt kell eldöntened, hogy a futamidő lejártakor elég lesz-e a takarékban összespórolt pénz és a mellé járó támogatás, no meg persze a saját többi forrásod, vagy hitelre is szükséged lesz terveid megvalósításához.

Utóbbinál általában érdemes a hiteles konstrukciót választani, mivel az LTP-hez jellemzően kedvező kamatozású hitelt kaphatsz. A hitelezési piac mai állapotát nézve most kisebb a különbség, akár a normál piaci hitellel jobban is járhatsz, azonban ahogy a bankszektor is magára talál a válság után, ez várhatóan ismét az LTP-hitel felé billenti majd a mérleget.

Arra azonban mindenképp vigyázz, hogy ne azért válassz hitellel járó LTP-t, mert ahhoz akció jár. Ilyenkor ugyanis bár olcsóbban vághatsz bele a megtakarításba, a futamidő végén mégis kevesebb hozamra teszel szert, azaz kevesebb pénzzel jössz ki a dologból, mint számoltad. 4 évre számolva ez így néz ki:

Szolgáltató Teljes megtakarítás (Ft)/futamidő Felvehető kölcsön (Ft) EBKM THM Törlesztő/futamidő
OTP 1 172 354 / 45 hónap 1 327 646 11,06% 8,90% 26 000 / 60 hónap
Erste 1 287 564 / 48 hónap 1 512 436 11,21% 7,48% 29 174 / 60 hónap
Fundamenta 1 301 843 / 49 hónap 1 918 157 10,56% 6,21% 38 511 / 57 hónap
Aegon 1 172 386 / 45 hónap 1 427 614 10,53% 6,19% 27 269 / 60 hónap

 

Ha tehát hiteles LTP-t vennél fel, kérdezz minket, hogy mire kell figyelned, hol jársz legjobban, és mire számíthatsz valójában az akciók és hitelkamatok közepette a futamidő végén 4-10 év múlva! Írj online, vagy kérdezz tőlünk személyesen, megtaláljuk a rád szabott megoldást.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]