Az osztalékjövedelem eddig is az adóköteles bevételek közé tartozott. 2019-től azonban az adózása megváltozik. A jelenlegi szabályok szerint a 2018-ban kapott osztalékjövedelmed után 15% személyi jövedelemadót, és a bruttó osztalék 14%-nak megfelelő egészségügyi hozzájárulást kell fizetned.

Az utóbbi kötelezettségedet az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény állapítja meg. E szerint az EHO megfizetésére addig vagy köteles, ameddig a megfizetett egészségbiztosítási járulék, a 14%-os hozzájárulással együtt, az adóévben el nem éri a 450 ezer forintot.

Ennek számításánál, ha biztosítási jogviszonyban állsz, vagyis van munkahelyed, a jövedelmedből, és egyéb bevételedből megfizetett 4 % természetbeni és 3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, egészségügyi szolgáltatási járulékot, valamint az egyéb jogcímeken megfizetett 14 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összegét kell figyelembe venni.

Mi változik 2019-től?

A következő évtől is, az osztalékjövedelem esetében, a 15% személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséged megmarad. Vagyis, ez nem változik.

Változik viszont az, hogy a következő évtől már nem EHO-t, hanem SZOCHO-t, vagyis szociális hozzájárulási adót kell fizetned. Ezt addig az összegig kell fizetned, míg a minimálbér 24-szeresét el nem éri az összes szociális hozzájárulási adókötelezettség (SZOCHO) alá eső jövedelmek összege.

Nézzünk egy példát

A 2019-es minimálbér összege még nem pontosan ismert. Éppen ezért a számítást a jelenlegi, 138.000 Ft-os minimálbérrel végezzük el. Ennek a 24-szerese: 3.312.000 Ft, így a mostani 450 000 forintos felső határ helyett, a kötelezettség 645 840 forintra emelkedik.

Ha a szociális hozzájárulási adó mértéke a várakozásoknak megfelelően csökkenne, illetve a minimálbér pedig nőne, ez az összeg is bizonyára módosulni fog még a jövő évtől kezdve.

„A szociális hozzájárulás fizetési felső határ számítása esetében a figyelembe vehető az összes olyan jövedelem együttes összege, amely az új SZOCHO törvény szerint szociális hozzájárulási fizetési kötelezettség alá esik (munkabér, tagi jövedelem, osztalék, stb.). A felső rész elérése felett az osztalék után már csak a 15%-os SZJA fizetendő.”

(Forrás: mgi-bpo.hu)

Mi az a SZOCHO törvény?

Ez a jogszabály ez évben került elfogadásra. Tulajdonképpen összevonja a szociális hozzájárulási adót és az egészségügyi hozzájárulást, valamint más törvényben szabályozott, a szociális hozzájárulási adóból igénybe vehető kedvezményeket is most már ez a törvény tartalmazza.

Az adó mértékét, az adóalap 19,5%-ban állapították meg, amely alapvetően, a főszabály szerint a kifizetőt terheli. Vagyis a mostani 14%-os EHO helyett, jövőre 19,5% SZOCHO-t kell fizetned az osztalékjövedelmed után, bár nem hivatalos adatok szerint, lehet, hogy „csak” 17,5% lesz ennek az adónak a mértéke.

Az adó, a versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának bérmegállapodása szerint, később ez akár több százalékponttal is csökkenhet. A bejelentés szerint ez azt jelenti, hogy a bérek növekedésének függvényében, akár a minimálbér és a garantált bérminimum emelését követően, majd a következő években további négy alkalommal, akár 2-2 százalékponttal is csökkenhet.

A korábban az egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség alá eső jövedelmek, jövőre a szociális hozzájárulási adó kötelezettség alá esnek, így az osztalékjövedelem is.

Záró gondolatok

2019-től EHO fizetési kötelezettség helyett, a szociális hozzájárulást kell teljesítened, melynek mértéke is változott a fent említett módon.

Az állam további tervei között szerepel a bérek megnövelése is. Ezzel egyidejűleg pedig ezen adó csökkentése, így reménykedhetünk benne, hogy pár év múlva jobb lehet a helyzet adózási téren.

Te mit gondolsz erről a változtatásról? Pozitívan vagy negatívan fog hatni az osztalékból szerzett jövedelmedre?

Írd meg kommentben válaszodat!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!