Napjainkban a milleniál és a Z generáció tagjait kevés dolog aggasztja annyira, mint a bolygónk állapota. A Föld erőforrásainak kizsákmányolása hatalmas probléma. De még ennek ellenére is rengeteg ember éhezik: 2022-ben a tartósan éhezők aránya 22,7%, amely főleg Afganisztán, Etiópia, Jemen, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Nigéria országaiból kerülnek ki.

Mindezek mellett viszont Európa országaiban és Amerikában óriási az ivóvíz és élelmiszer pazarlás mértéke. Az Európai Unióban évente 70 kilogramm élelmiszer landol a kukában átlagosan minden egyes állampolgárra vetítve. Mi magyarok kissé jobban ügyelünk a pazarlásra: évente átlagosan 60 kilogramm élelmiszert dobunk ki fejenként.

Erre az élelmiszerpazarlásra igyekszik megoldást nyújtani a négy egyetemista által alapított Munch nevű applikáció. Segítségével nyomon követhetjük, mely boltokban és éttermekben, kávézókban kerülne az aznapi friss étel vagy alapanyag kidobásra, és akár 40-60 százalékkal olcsóbban is megvásárolhatjuk azokat.

Ki felelős az ételpazarlásért?

Meglepő vagy sem, de a legnagyobb ételpazarlóknak nem az egyes állampolgárok, háztartások számítanak, hanem a nagytételben vásárló üzletek, vendéglátóegységek. A zöldségek, gyümölcsök, hús, tojás, tészta, felvágott és minden egyéb, amelyet a vendéglátó egységek alapanyagként felvásárolnak, a nap végén sokszor a kukában landolnak. Ha nem használják fel azokat az ételek elkészítéséhez, vagy nem fogynak el a boltokban, akkor nincs más teendő: meg fognak romlani, tehát a kukában a helye mindnek.

Gondolj csak bele: amikor látod a Sparban vagy a Tescoban azt a rengeteg kihelyezett zöldséget zárás előtt fél órával, akkor nagy valószínűséggel már senki nem fogja megvásárolni azokat, hiszen hamarosan bezárnak. Az a több mázsa friss zöldség szemétbe kerül, miközben aznap még semmi bajuk, viszont másnapra már nem őrzik meg a frissességüket.

Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék mindössze egyharmada keletkezik a háztartásokban – a többi pedig áruházakban, éttermekben, szállodákban.

Ezekre nyújt valódi megoldást a Munch applikáció. A startup applikációja arra hivatott, hogy a partneréttermek, cégek és áruházláncok feltöltik, hogy hol, mennyiért és milyen ételt lehet akciósan megvásárolni. Ez az akció pedig 40-60%!  Két és fél év alatt több mint 800.000 adag ételt mentettek meg a felhasználók, amely a szén-dioxid-kibocsátást is csökkentette 2 millió tonnával!

Az applikáció jelenleg Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban is jelen van. Áruházláncok közül már a Spar is csatlakozott, emellett szállodák, pékségek, éttermek és kávézók jó minőségű ételeit menthetjük meg az applikáció segítségével.

Mit jelent az, hogy startup?

A startup napjainkban igen trendi kifejezés, amolyan „buzzword”, pedig a valóságban nem feltétlenül jelent jót, ha egy cég évekig a startup fázisban marad. A startup egy óriási ötlet hatalmas növekedési potenciállal, amely terjedésének a földrajzi korlátok sem szabnak gátat.

Éppen ezért innovatív, de nagy kockázattal járó befektetések a startup cégek. Egy startup esetében az alapítója talált egy égető problémát, van rá egy modern megoldása, de még sokszor nincs valódi üzleti modell. A potenciálja sokkal nagyobb, mint az aktuális üzleti eredményei.

A startupok 90 százaléka elbukik, és mindössze 40 százalékuk termel profitot, vagyis, ha elfogy a mögöttük lévő kockázati tőkebefektetés, akkor nem képesek megélni pusztán a piacon. Ebben az esetben vagy rossz az üzleti modell vagy nem találta meg az ötlet a valódi piaci rést.A Munch applikációjába mind az 5 Cápa befektetett már és számtalan díjat nyert. A több tízezer felhasználónak köszönhetően pedig remélhetőleg hamarosan kiléphet a startup szakaszból és valódi üzletté válhat.

Hogyan működik a Munch applikáció?

Lehet, hogy még te sem hallottál erről a lehetőségről? Sajnos én is csak nemrég hallottam barátaimtól a Munchról és azonnal megtetszett az ötlet. Már aznap le is töltöttem az applikációt, ami hasonlóan működik, mint egy ételházhozszállítás applikáció, például a Wolt.

Az applikáción megnézed, hogy a környékeden milyen ételek, mennyiért kaphatóak, és a kosárba teszed őket. Sőt, azt is látod, hogy az adott termékből hány darab maradt! A regisztrálást követően kifizeted a bankkártyáddal, majd mehetsz is érte a megadott idősávban!

A használata igen egyszerű és rengeteg pénzt spórolhatsz meg, ami igazán jól jön, ha épp a spórolnál. A spóroláshoz egyébként a Mindennapi pénzügyek és a pénzügyi tervezés című cikkemben olvashatsz további tippeket. Azért vigyázz, mert lehet ennek hatására akkor is inkább elhozol majd egy Starbucks Munch-ot, amikor nem tervezted, hogy beugranál hozzájuk enni-inni. Tapasztalatból tudom…

Számtalan szűrő közül választhatsz az applikációban: milyen messze legyen az adott bolt, milyen étrendbe illeszkedjen az étel, milyen csomagolása legyen. Ez borzalmasan fontos, a vegetáriánus, vagy vegán vagy. Mivel nem választhatod meg, hogy mit is kapsz pontosan, könnyen megszívhatod és végül úgy jársz, hogy nem segítettél a Földnek és nem is spóroltál semmit.

Továbbá beállíthatod a saját címedet vagy épp azt, ahol átszállnál egyik buszról a másikra, és már fel is dobja a vendéglátóegységeket. A Starbucks, BITE, Lipóti, Penny, Príma mind megtalálható az applikációban. Budapesten több ezer partnere van a startupnak. Szendvicseket, péksüteményeket, főételeket és bageleket is választhatsz attól függően, mire vágysz.

A Munch szinte az összes városban működik, de minél kisebb a város, annál kevesebb partnere van, vagyis annál kisebb a kínálat. Míg Budapesten több ezer partner kínálata között válogathatsz, Újfehértón mindössze 6 közül, de például Balatonlellén is találsz jó néhány partnert. Egy megyeszékhelyen, például Nyíregyházán közel 50, míg Pécsett 100 kávézó, étterem vagy áruház kínálatából lehet szemezgetni.

A szűrő a Munch applikációban

Mindemellett a Munch különösen ügyel arra is, hogy a nélkülözőknek segítsen, így a Magyar Élelmiszerbankkal közösen indított jótékonysági projektet. Ha csatlakozol a MunCharity projekthez, akkor egy nélkülözőt hívhatsz meg egy adag ételre 2000 forint értékben, így nem csak a Földnek, hanem egy embertársadnak is segíthetsz!

A Munch nagyon hasonlatos a Karma nevű applikációhoz, ami inkább Skandináviában elterjedt. Itt szintén geolokáció alapján feldobja azokat az éttermeket, kávézókat, ahol olcsóbban juthatsz hozzá minőségi ételekhez. Svédországban az applikáció annyira elterjedt, hogy ott már egyáltalán nem azt jelenti, hogy spórolni akarsz, hanem azt, hogy tudatosan és felelősen teszel a környezetedért.

Személyes tapasztalataim

Eddig mindössze öt alkalommal használtam Szegeden és Budapesten, de csak jókat tudok elmondani róla. Könnyű felhasználói felület és az adott kávézóval, étteremmel, és bolttal is elégedett vagyok. Gördülékenyen ment a dolog minden egyes esetben.

Café Memories Munch 1500 forintért

Café Memories Munch 1500 forintért

Mivel nem választhatod meg, hogy mi kerül a csomagba, mindenképp javaslom a szűrő használatát. Mindenevőként ez nekem nem okozott gondot, de barátaimnak már igen. Az adott helytől is függ, hogy mennyire tudnak rugalmasak lenni, mert például egyszer tőlem megkérdezték, hogy a vegán csomagot kérem-e.

Csalogató Étterem Munch 1700 forintért

Csalogató Étterem Munch 1700 forintért

Starbucks Munch 1650 forintért

Starbucks Munch 1650 forintért

Egyedüli kritikám, hogy leleményesnek kell lenni, mert többször jártam úgy, hogy mire le akartam foglalni egy csomagot, addigra már elfogyott. Egyelőre nem mehetsz biztosra, hogy aznap az adott helyen fogod felvenni a vacsorádat, de egy opciónak, ha rugalmas tudsz lenni, kiváló. Még több partnercéget kívánok a kezdeményezésnek, mert sokkal többen vannak még azok, akik nem csatlakoztak, mint azok, akik már igen. Hajrá!

Ha pedig érdekelnek a srácok, akik az applikáció mögött állnak, nézd meg a velük készített videót! 

Forrás: Telex.hu

Összefoglalás

Az ételpazarlás óriási problémát jelent világszinten és Európa, azon belül pedig Magyarország is azon országok közé tartoznak, akik jelentősen pazarolnak. Különösen szörnyű ez a tény, hiszen addig a bolygó kevésbé szerencsés részein inkább az éhezés jellemző.

Erre az ételpazarlásra jelent megoldást a négy egyetemista által feltalált Munch applikáció, amelyen keresztül a kidobásra váró, de jó minőségű ételekhez lehet 40-60 százalékkal olcsóbban hozzájutni.

A megoldás szuper lehet a nem túlságosan eleresztett egyetemistáknak vagy épp a környezettudatos és felelős középosztálynak, de akár felső tízezer számára is. A kávézók, áruházak, pékségek és éttermek ezrével várják azokat, akik szeretnének spórolni és közben jókat enni. Bármely nagyobb városban találsz az applikációban partnereket, ahol csak kifizeted az ételt a bankkártyáddal, és már indulhatsz is az ételért! Egy próbát szerintem mindenképp megér! Ja, és a cikk nem fizetett hirdetés, mindössze egy őszinte ajánló. 🙂 

Felhasznált források

https://munch.hu

https://forbes.hu/uzlet/spar-munch-etelmentes-applikacio-elelmiszer-startup/

https://trademagazin.hu/hu/egyre-nepszerubb-a-munch-applikacio-az-elelmiszerpazarlas-ellen/

https://turizmus.com/szallashely-vendeglatas/atlepte-a-hatart-a-munch-a-magyar-etelmento-alkalmazas-1176243

https://www.penzcentrum.hu/gazdasag/20230503/remiszto-jelentest-tett-kozze-az-ensz-negyedik-eve-emelkedik-az-ehezok-szama-1136633#

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!