Az OTP Bank közleményéből kiderül, hogy egyre tudatosabban készülnek az üdülésre a magyarok. Megnézzük, milyen pénzügyi termékekkel jársz a legjobban, és melyek azok, amiket célszerű elkerülni, ha nyaralásra szeretnél pénzt gyűjteni.

Továbbra is a környező országok jelentik a legkedveltebb és legkeresettebb úti célokat a külföldi nyaralásra induló magyarok körében. A szomszédos Horvátország sikere töretlen, de Görögország is egyre népszerűbb, itthon pedig a Balaton az örök kedvenc. A nyári kikapcsolódás költségeire az emberek ötöde már tudatosan tesz félre. De mi a helyzet a másik 80%-kal?

Az OTP Bank Öngondoskodási Index kutatásból az is látható, hogy míg 2012-ben még az emberek csak 11%-a tett félre tudatosan a nyaralásra, ma ezt már a lakosság közel ötöde (19%) teszi meg. Ez még nem jelent szignifikáns növekedést, de mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy egyre többen készülnek tudatosan, megtakarítással a nyaralásra.

Így NE gyűjts pénzt nyaralásra

Bármennyire is szeretnél elmenni a tengerpartra nyaralni sose nyúlj a vésztartalékodhoz, amely legalább 6 havi fizetésed kell, hogy legyen. Akár a külföldi út során, akár utána történik bármilyen esemény, ami miatt hirtelen pénzre lesz szükséged, nagyon megnehezítheti az életed egy rosszkor jött hitelfelvétel.

Apropó hitel: még mindig rengetegen nyaralnak személyi kölcsönből. Ez egy nagyon rossz ötlet. Azt a pénzt kamatostul kell majd visszafizetned, azaz ennyivel drágább lesz a nyaralásod. Ha idén személyi kölcsönből mész nyaralni, akkor jövőre még nehezebb dolgod lesz összegyűjteni a szükséges pénzt. Ha jövőre is személyi kölcsönt veszel fel, akkor gyakorlatilag folyamatosan egy adósságot görgetsz magad előtt, amire a kamat kidobott pénz.

Sokkal jobban jársz ha egy évet kihagysz, vagy kisebb büdzséből oldod meg a nyaralást, és félreteszel az utazásokra. Ekkor nem, hogy nem kell a személyi kölcsönök 20%-os kamatával foglalkoznod, de a megtakarításod év közben neked kamatozik.

Óvatosan bánj a kamatokkal és a kapzsisággal: hosszú lekötésből, vagy kockázatos, hosszútávú befektetésből megint csak nem szabad nyaralást finanszírozni. A hosszútávú megtakarításoknak valamilyen célja van. Ha most elköltöd a nyugdíj megtakarításod, vagy gyermeked megtakarítását, akkor ez a pénz később hiányozni fog. A bankbetétek feltörésével is a legtöbbször kamatot veszítesz, így célszerű inkább a likviden tartott, kifejezetten nyaralásra félretett pénzből gazdálkodni.

Hogyan válassz megfelelő megtakarítási számlát?

Az első és legfontosabb, hogy tervezz előre. Egy Görögországi út két főre tegyük fel 400 000 Ft – ba kerül. Ha egy év alatt akarod összegyűjteni ezt a pénzt (mert már tavaly tudtad, hogy jövőre megint mész nyaralni, igaz?), akkor 400 000 / 12 = 33 333 Ft-ot kell havonta félretenned. Ha ezt nem tudod vállalni, akkor inkább válassz másik úti célt, vagy olcsóbb szállást / kevesebb költőpénzt, vagy ne repülővel menj, hanem busszal. Fiatalon a buszozás is élmény lehet (jó alkalom a beszélgetésre), nem kell minden évben repülővel menni, csak mert a kollégák szerint az a menő.

Ha megvan a terved, akkor tudatosan elkezdhetsz félretenni. A legfontosabb, hogy képes legyél félretenni, és ne nyúlj hozzá év közben. Jobb, ha minden hónap elején elkülöníted ezt az összeget, és felcímkézed, külön számlára gyűjtöd. Itt viszonylag kis összegekről van szó a teljes megélhetésedhez viszonyítva. A havi 33 333 Ft kamata nem eget rengető, így sokkal fontosabb, hogy a számlának – amin gyűjtesz – alacsony, vagy inkább nulla költsége legyen.

Semmi esetre se fektess be ilyen rövid távú célra kockázatos befektetésbe, pl.: vállalati kötvényekbe, vagy részvényekbe, (vagy ilyen befektetési alapokba) hiszen ezek árfolyama ingadozhat, és elképzelhető, hogy pont akkor fog 20% mínuszban lenni, amikor ki kellene fizetni az utazást.

Az is megfelelő megoldás lehet egyébként, ha a többi likvid befektetéseddel együtt tartod, pl. állampapírban, az elkülönítés lényege inkább az, hogy lásd mennyit gyűjtöttél, és mi a cél. Igazából majdhogynem készpénzben is tarthatnád, hátránya, hogy nem biztonságos otthon ennyi pénzt tartani, valamint elesel azért némi kamattól. Ezen felül túlságosan szem előtt van, ami miatt nagy lehet a kísértés év közben. (pl.: karácsonykor?)

Mivel ezek rendszeres megtakarítások, valószínűleg akkor lesz a legkényelmesebb, – és akkor jársz a legjobban -, ha egy olyan betétet keresel, amibe van lehetőség folyamatosan fizetni. A betétek fajtáiról már korábban írtam, és itt találsz leírást a rendszeres megtakarításos betétekről is: Milyen bankbetétek léteznek?

+ 1 tipp: ha év közben erősödik a forint, érdemes lehet kisebb összegeket átváltani a nyaraláshoz, ezzel némileg mérsékelheted a kockázatát annak, hogy pont nyaralás előtt kerül majd nagyon sokba a külföldi deviza. Ez főként a költőpénzed miatt fontos. Amire nagyon figyelj: olyan váltót keress, amelyeknél kicsi az átváltás költsége. (pl.:Correct Change)

Ha kérdésed van megtakarítással kapcsolatban, kérdezz minket nyugodtan:

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]