Pénteken a német 2 éves kötvénnyel a másodpiacon -0,05%-on kereskedtek, és szintén kissé a negatív tartományban mozgott a Reuters beszámolója szerint a holland 2 éves papír hozama is. Minimális pozitív hozam mellett kereskedtek eközben a francia, az osztrák és a belga 2 éves kötvénnyel.

Példátlan eset jön: a befektetők fizethetnek a német államnak
Jövő szerdán kerülhet azonban először sor arra, hogy a kétéves futamidejű német államkötvény elsődleges piacán, azaz az aukció során is negatív kamatláb alakul ki. Ez azt jelentené, hogy a befektetők úgy adják „kölcsön” a pénzt a német államnak, hogy tudják: a futamidő végén eleve kevesebb tőkét kapnak kézhez, mint amennyit befektettek. Nominális értelemben is buknak tehát a befektetésen, reál értelemben, azaz az infláció figyelembe vételével, pedig még nagyobb lesz a veszteség.

Sokan feltehetik a kérdést, hogy miért cselekszenek így a befektetők, azaz miért vállalják fel a biztos bukást.

A válasz leginkább az eurózóna esetleges szétesése miatti nagyfokú aggodalmakban keresendő, azaz abban, hogy az intézményi szereplők jó része a vélt/valós biztonságért, a teljes visszafizetés reményéért cserébe hajlandó feláldozni a hozamelvárást is.

Hajlandó tehát 1-2%-os biztos bukást is felvállalni azért, hogy elkerülje a más eszközosztályokban esetleg kialakuló, ennél sokkal nagyobb veszteségeket is. Az eurózóna esetleges szétforgácsolódása ugyanis a pénz- és tőkepiacokon valószínűleg erőteljes negatív piaci reakciókat váltana ki (pl. jelentős részvény- és nyersanyag áreséseket okozna), a jobb megítélésű kötvénypiacokon pedig már eleve nulla százalék közeli a hozamkörnyezet, így a nagyobb likviditású piacok közül nincs igazán más választásuk, mint belemenni a kicsi, de biztos bukásba.

Eközben például az alapkezelők abban is reménykednek, hogy az intézményük által kezelt portfólió más részein el tudnak érni pozitív hozamokat is, hogy valamit fel tudnak mutatni a saját befektetőik felé. Ez a feladat azonban egyre nehezebb, ahogy azt számos nagy tapasztalattal rendelkező befektetői szakember az elmúlt hónapok során jelezte is. 

Amennyiben kérdésed van ezzel kapcsolatban, tedd fel itt:

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]