A személyes pénzügyeid kezelése nem atomfizika. Ez az első, amit tudomásul kell venned, innentől pedig sokkal magabiztosabban tudsz nekirugaszkodni a pénzügyi jövőd felépítésének. Az alábbi 10 tipp megfogadásával megváltoztathatod az életedet a pénzügyeid sikeresebb intézésével.

A pénzügyi jövőd megalapozásának alapvetően nagyon egyszerű receptje van. Mindössze annyira van szükség, hogy költs kevesebbet, mint amennyit keresel, a megtakarításaidat pedig fordítsd befektetésekbe. Persze tudni és megtenni azt, amit kell, az két különböző dolog.

Éppen ezért van, hogy a legtöbben mégsem érik el a kívánt jóléti szintet, mert rövid távon felélik azt, amiből a későbbi vagyonukat felhalmozhatnák.  Sőt, a hitelkártyák és hitelkeretek által még a meg sem szerzett jövőbeli jövedelmeiket is sokan elköltik a jelen élvezeteiért.

Hogy te ne tartozz közéjük, és igenis megvalósítsd a vágyaidat, céljaidat, összegyűjtöttünk 10 olyan leckét, amelyekkel megváltoztathatod a saját életedet.

10. A pénzen nem vehetsz boldogságot

Ne, ne kezeld ezt közhelyként! Nem véletlen, hogy számtalan mese, film és dal is emlékeztet erre az alapvető tanulságra. Így például a Beatles is megénekelte, hogy Can’t Buy Me Love.

Alapvetően a többség el is fogadja ezt a leckét, a gyakorlatban azonban mégsem tartjuk szem előtt. Ezt mutatja, hogy sokan végeznek olyan munkát, amelyet nem kedvelnek, csak azért, mert jó pénzt kapnak érte. Ugyanígy a kiadásainkban is hajlamosak vagyunk olyan dolgokra költeni, amelyek igazán nem tesznek boldoggá, de pillanatnyilag jól esnek. Ilyen dolog lehet az x-edik sütemény vagy sör, vagy akár az all inclusive szállás a normál helyett, pedig magunktól nem is fogyasztanánk ennyit.

Ugyanakkor a pénz igenis hozzá tud segíteni a boldogsághoz, de csak közvetve. Ha olyan lehetőségeket tudsz megfizetni, amelyek a valódi legnagyobb vágyaidhoz visznek közelebb, ezek megélésében segít. Boldogság, ha el tudsz utazni a téged leginkább izgató helyekre, ahol új dolgokat próbálhatsz ki, ha a kedvenc hobbidnak hódolhatsz a szükséges kellékekkel, vagy ha a gyermekednek megadhatod, ami őt boldoggá teszi vagy a családod biztonságát garantálja.

Maga a pénz tehát tényleg nem boldogság, de segíthet a boldogság elérésében eszközként. Épp ezért kell rövid távon némi fegyelemmel és tudatossággal megalapoznod a vagyoni jóléted, hogy ennek eredményeit élvezhesd a későbbiekben.

Ha bővebben olvasnál a pénz és a boldogság kapcsolatáról, itt megteheted: A pénz és a boldogság kapcsolata: Tényleg boldogít a pénz?

9. A pénzügyi célok jelentik a kulcsot

Az emberek általában nem állítanak össze speciális, saját pénzügyi célokat és terveket a 30-as éveik előtt. Ha legalább ilyen idős korában nekikezd az ember, és meglátja ennek eredményeit, akkor viszont már egyből sajnálja az addig elvesztegetett bő tíz évet.

A pontos és motiváló célok meghatározása azért fontos, hogy tudd, merre akarsz menni, mit kell tenned, és meg is tedd ezeket a dolgokat. Hogy semmiképpen se sikkadjanak el ezek a célok, és ne is tudj te sem gyengíteni ezeken, mindenképp írd le a céljaidat. Annál jobb, ha esetleg egy külön füzetbe vagy akár online doksit vezetsz ezekről, és jegyzed, mivel hol tartasz, mik a következő lépések.

Ha napi szinten látod magad előtt a céljaidat, sokkal jobban kihasználhatod ezek érdekében a nap minden óráját. Nem fogsz eltévedni, hogy mire mennyit költs, mire mennyi időt és energiát fordíts, mert tudod, mi visz tényleg közelebb a céljaidhoz.

8. Hirtelen felindulásból elkövetett vásárlások

Már több cikkünkben is javasoltuk neked, hogy vezess saját könyvelést a pénzügyeidről. Ha ezt megteszed, elsőre ijesztő lehet szembesülni azzal, mennyi pénzt költesz teljesen felesleges, akár káros dolgokra. Ilyenkor jön persze az önmentegetés és önigazolás. Ezzel nincs semmi baj, nem egyszerű beismerni magad előtt ezeket a felesleges költekezéseket.

Ezek oka legtöbbször az, hogy gondolkodás nélkül, pusztán felindulásból, egy hirtelen ötlettől vagy a többiek felbuzdítására veszel dolgokat. Még akkor is megtesszük ezeket, amikor ezeknek semmi, de semmi közük a valódi céljainkhoz, csak percnyi örömöt adnak legfeljebb. Pontosan ez az a mód, ahogy a legtöbben azt a pénzt költik el, amely amúgy a valódi boldogsághoz is segíthetné őket. Így viszont maradnak, ahol addig tartottak.

A legkárosabb a terveid megvalósítására, ha ezek kedvéért adósságot is felhalmozol. Ha csak a divat kedvéért veszel hitelre tv-t vagy szükségtelenül nagy kocsit, ezek mind mind távolítanak a céljaidtól. A reklámok sajnos nagyon is hatékonyan serkentenek arra, hogy így cselekedj.

Ha viszont türelmet tudsz tanusítani, hogy elkerüld ezeket az impulzusalapú vásárlásokat, azzal már meg is tetted a legnagyobb lépést a pénzügyi sikerességed felé.

7. Emlékeket és élményeket vásárolj, ne tárgyakat

A legnagyobb hazugság, ami az előbb is említett reklámokból, sőt a sorozatokból és sok magazinműsorból is árad rád, hogy az egyes tárgyak, dolgok birtoklása boldoggá tesznek. Az ember sokszor felül ennek.

Ezek azonban nagyon is múlandó dolgok. Ehelyett sokkal jobban fog hatni a hogylétedre, ha emlékeket és élményeket gyűjtesz a pénzzel, amit elkölthetsz. Ha visszatekintesz a korábbiakra, mire emlékszel: a gyermekkori Ronaldo mezedre vagy arra, ahogy elhitted, te vagy épp Ronaldo a pályán, és ettől még eufórikusabban vetetted magad a játékba?

Ha autót veszel, nem a fémkaszni a lényeg, hanem a szabadság, hogy bármikor bárhova elutazhass a szeretteiddel. Ugyanígy a házad is otthont kell jelentsen, a golfütők pedig a jó és élvezetes játékot és így tovább.

Ha ezt a mindennapokban is a fejedbe tudod táplálni, tökéletes kontrolt tudsz majd gyakorolni a pénzügyeid, költéseid felett.

6. A TV egy álomgyilkos

Hányszor mondtad már azt magadnak vagy ismerősnek: „nincs időm mindenre, amit szeretnék”. A probléma azonban nem az időhiány, hanem hogy rosszul állítod össze a prioritásaidat vagy csak figyelmen kívül hagyod ezeket.

A TV tökéletes példája ezeknek. Az átlagember napi több órát tölt a TV előtt. Ha csak ezt a napi 2-3 órát a céljaid elérésére fordítanád, mennyivel előrébb lennél már ezen a fronton?

5. A pénz megigéz

Ez az élet egyik alaptörvénye. Elképzelhető, hogy választásra kényszerülsz az álommunkád és egy másik, sokkal több pénzt ígérő pozíció között. De az is lehet, hogy nem is kerülsz ilyen választás elé, mert mindig a nagy pénzt keresed, és ezért nem is figyelsz, nem keresed az egyéb lehetőségeket.

Az ember hajlamos megalkudni, hogy ennyivel több pénzért hajlandó lemondani számára fontos dolgokról. Klasszikus példa, mikor egy jól fizető állásért hajlandó vagy sokat utazni naponta, pedig tudod, hogy ezt az időt a szeretteidtől és magadtól veszed el.

Az ilyen megalkuvások sora azonban képes hosszabb távon eltávolítani a céljaidtól. Ezért légy óvatos, hogy milyen kompromisszumokat kötsz meg és mennyit.

4. Nem minden pénzügyi hiba rossz

Az ember sokszor elkövet pénzügyi hibákat, ez éppúgy igaz egy amatőrre, mint egy Buffett-féle profira. A kérdés azonban, hogy mennyire tudod kiaknázni ezeket a hibákat a saját fejlődésedre.

A kulcs tehát, hogy tanulj ezekből a hibákból ahelyett, hogy megismételnéd őket. Ahelyett tehát, hogy letörsz, szégyent érzel, nézz a dolog mélyére, hogy kielemezd, mit szűrhetsz le ebből az esetből. Ez könnyűnek és egyértelműnek tűnik, de ha körülnézel, az emberek jó része újra és újra ugyanazokba a hibákba esik. Pontosan azért van ez, mert nem merünk szembenézni a hibáinkkal, hogy megértsük ezek okait.

Ha viszont tanulsz a hibáidból, ezekkel a tapasztalatokkal felvértezve tudod egyre jobban felvértezni magad a későbbi kihívások leküzdéséhez.

3. Tedd, amit szeretsz, és a pénz is meglesz hozzá

A pénz nem feltétlenül fog felvetni téged, ha azt csinálod, amit szeretnél, sőt akár lehetetlennek is tűnhet eleinte, hogy elég pénzhez juss azzal a tevékenységgel. Ha viszont valóban szenvedélyesen hiszel ebben, és mindent megteszel, igenis megtalálod a módját, hogy egyre jobban megélj majd belőle.

Ez az elhivatottságod mellett a kreativitásodon is múlik. Nézz körül, milyen elképesztő egyszerűségű vállalkozásokkal és termékekkel tudnak mások nagy pénzeket keresni és kényelmesen élni. A legtöbben ott hibázzuk el, hogy túlgondoljuk mi kell a sikeres üzlethez. A dolog sokkal egyszerűbb ennél. Ezért segíthet az eltökéltség és a kreativitás, hogy kihozd az ötleteidből a maximumot.

2. A pénz érzelmi kérdés is

Te ismered magad a lehető legjobban. Éppen ezért te tudhatod azt is, hogy mi motivál téged a leginkább arra, hogy áldozatokat hozz, időt és energiát fektess valamibe. Használd ezt a tudást, mert egy valódi pénzügyi tanácsadás során  a legjobb technikákat ugyan át tudom neked adni, de a terveidet és stratégiádat már neked kell megvalósítanod. 

Innentől kezdve már bejön az érzelmi faktor is a képbe. Nagyon nagy részben múlik ugyanis a sikered azon, hogy a te személyiségedre szabd a megismert technikákat és módszereket, hogy tényleg azonosulni tudj a stratégiával, és mindent megtegyél hosszú távon is a céljaidért.

1. Ne halogasd a cselekvést

Ha jólétet akarsz teremteni, akkor a legjobb, ha mielőbb nekivágsz a stratégia összeállításának és megvalósításának. Ha így teszel, megkönnyítheted a saját megtakarítási tervedet, tehát jóval kisebb összegeket is elég lesz félretenned a későbbiekre.

A közvélekedés szerint az, aki hamarabb akar visszavonulni a munkától vagy egyszerűen kevesebbet dolgozni az idő előrehaladtával, annak még keményebben kell addig dolgoznia. Nos, ez nem feltétlenül igaz. Fő az elhatározás, és hogy ennek megfelelően tégy félre mielőbb, és ezeket az összegeket befektetve gondoskodj tudatosan későbbi kényelmedről úgy, hogy ne szakadj meg közben a munkában.

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írd meg nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!