Életed során szinte biztos, hogy vettél már részt állásinterjún. Alighanem, még biztosabb, hogy még lesz lehetőséged egy állásinterjú során megmutatnod, hogy te vagy a megfelelő jelölt az adott munkakörre. Mindig elő fognak jönni hasonló kérdések: „Mik az erősségeid? Mik a gyengeségeid? Miért alkalmazzanak téged?”. Ahhoz adunk most 10 tippet, hogy a következő felvételi megbeszélésen még megnyerőbb legyél.

Az említett kérdésekre adott válaszok megbélyegeznek téged. Az interjúztató nem ismer, csak a válaszaid alapján ítél meg. Ezért elengedhetetlen, hogy ezekre a kérdésekre legyenek frappáns válaszaid, valamint a testbeszéded és más megfigyelhető jeleid is a magabiztosságodat, elhivatottságodat sugallja.

Fontos, hogy kevesen kezdik pályafutásukat a karrier ranglétra tetején, éppen ezért ha többet szeretnél keresni, amiből persze többet tudsz megtakarítani, befektetni is, akkor ez a cikk hozzájárulhat a sikereid eléréséhez.

Nézzünk pár biztosan felmerülő kérdést és a válaszokat.

1. Mesélj magadról pár mondatban

A munkáltatók igen gyakran kezdik az interjút ezzel a mondattal. Sokan megrökönyödnek, hogy mit is mondhatnál magadról, ami őt is érdekli. Éppen ezért szükséges erre előre felkészülni. Ennek a bemutatkozásnak nagyjából három dologról kell szólnia.

Az egyik, a munkahelyi tapasztalataid. Hol dolgoztál eddig, mennyire szeretted, mi volt benne a jó. Esetleg, ha voltak is, a munkáltatóddal húzódó ellentétekről nem célszerű beszélni, azt jobb, ha megtartod magadnak.

A második, a legjelentősebb eredményed, amit eddigi életed során elértél a munkád terén. Ha fiatal vagy, beszélhetsz akár a szakmai gyakorlatodról vagy diákmunkáról is. A lényeg, hogy kiragadj egy olyan történetet, amiben sikereid voltak. Ez lehet olyasmi, hogy mit tettél a cégért, amiért kitüntetésben, dicséretben részesültél, de mesélhetsz az előléptetésedről is.

A harmadik pedig, amit beleszőhetsz a bemutatkozásodba, azok a releváns céljaid. Ezalatt azt értem, hogy elmondhatod, miért szeretnél az adott munkahelyen dolgozni, illetve mik a céljaid ezzel a pozícióval, meddig szeretnél eljutni 3-5-10 éven belül. Ha még nem is úgy lesz, ahogy azt elmondod, értékelni fogják a törekvéseidet, és látni fogják, hogy nem csak a monoton munkára vagy hivatott, hanem céljaid vannak az életben.

2. Miért akarsz itt dolgozni?

Ezt már az előzőekbe is beleszőhetted egy picikét, de ha felteszik ezt a kérdést, részletesebben ki kell fejtened. Ehhez részletesebben tájékozódnod kell a cégről, mielőtt odamész hozzájuk állásinterjúra. Fontos megismerned a vállalati kultúrát, a cégről szóló legfrissebb híreket, fő tevékenységeit, és az általad megpályázott pozíció pontos részleteit.

Itt használnod kell az általad tanultakat, amit kamatoztatni szeretnél a munkád során. Emeld ki azokat a részleteket, amik szimpatikus a cégben, a cég működésében vagy célkitűzéseiben, és amiért te lennél a legmegfelelőbb az állásra. Persze nem kell átesni a ló túloldalára, de el kell hinned neked is, hogy veled jól fog járni a vállalat. Viszont ezt meg kell tudnod indokolni is!

3. Mi a legkiemelkedőbb erősséged?

Az erősségeidet és a gyengeségeidet az interjúztató összeveti, így fontos akár mindkét esetre válaszolni. De ne feledd! Inkább az erősségeidet helyezd előtérbe, azokat hangsúlyozd ki, de persze légy tisztában a gyengeségeiddel is!

Ha az erősségeidről kérdeznek, akkor olyan válaszokat kell meghatároznod, amik a leendő munkáddal összefüggnek. Ők erre kíváncsiak, nem arra, hogy jó rántottát tudsz készíteni. 🙂 Persze helyzettől függően akár egy-egy aranyos vicc is beleférhet, de semmiképpen se vidd túlzásba!

Az álláshirdetésekben gyakran felsorolnak olyan dolgokat, amik az állás betöltéséhez nem kötelezőek, de előnyt jelentenek annak megszerzéséhez. Nem elegendő azt mondani, hogy a legfőbb erősséged a kommunikációs képességed. Ehhez például bemutathatsz egy sztorit, amiben elmondod, hogy mikor és hogyan segített hozzá a céljaid eléréséhez ez a képesség.

4. Mi a legfőbb gyengeséged?

Ez következik közvetlenül az előző kérdés után. Ez szinte biztos. Ebben az esetben nem a szokásos, mindenki által elismételt dolgokat kell mondanod, mert hidd el, az interjúztató bele fog kérdezni, amire nem fogsz tudni válaszolni úgy, ahogyan azt ő elvárja.

Ehelyett inkább keress magadban valódi gyengeséget, de mindenképpen húzz rá a tulajdonságodra egy pozitív sztorit. A lényeg, hogy ne becsüld le magad, viszont az tény, hogy mindenkinek vannak gyengeségei. Egytől egyig, így az interjúztatónak is, éppen ezért nem szükséges tőle félned, de jobb, ha pozitívan meséled el ezeket a tulajdonságaidat is. Hozzáteheted, hogy milyen módon igyekszel ezt megváltoztatni, fejleszteni.

5. Mit gondolsz, hol tart majd az életed 10 év múlva?

Az erre adott válaszodnak mindenképpen bizonyítani kell, hogy elkötelezett vagy a munkáddal kapcsolatosan, hosszútávra tervezel a cégnél és mindenképpen arra törekszel, hogy minél feljebb és feljebb lépj a ranglétrán. Így demonstrálva azt, hogy megbízhatnak benned, hogy minden feladatot 100%-osan fogsz teljesíteni, valamint, hogy a cég érdekeivel azonosulni tudsz.

6. Hogyan kezeled a konfliktusokat?

Amikor ezt, vagy más ehhez hasonló például csapatmunkával, vezetéssel kapcsolatos kérdést tesznek fel, akkor valójában arra kíváncsi az interjúztató, hogy volt-e már hasonló tapasztalatod, vagyis szintén a múltbéli élményeidről, tapasztalataidról és viselkedésedről szeretne pár mondatot hallani.

Tehát javaslom, hogy mondd el, hogy keveredtél-e már konfliktusba a munkahelyeden. Elmesélheted a helyzetet, azt hogy hogyan kezelted és persze a végeredményt. Meg tudtad oldani a konfliktust?! Fontos, hogy röviden, de az elejétől a végéig meséld el a történetet.

7. Miért alkalmazzunk téged?

Ha ezt a kérdést hallod, akkor tudhatod, hogy lassan véget ér az állásinterjú. Mint ahogyan az első kérdés is, ez is elég tág, ezért szintén nélkülözhetetlen az, hogy legyen egy megfelelő válaszod.

Ilyenkor beszélhetsz a készségeidről, képességeidről, vagy akár az eredményeidről is, amik megmagyarázzák, hogy te vagy a tökéletes személy az állás betöltésére. Az elvárt képességekből, amiket az álláshirdetésben leírtak, használj konkrétumokat és mondj rá példákat is, hogy te, azt a képességedet hogyan és mikor tudod a legjobban kamatoztatni.

Amennyiben nem teszik fel ezt a kérdést, te is nyugodtan megkérdezheted, hogy esetleg van-e még bármi, amiről szívesen hallana az interjúztató.

+ 3 tipp, hogy tuti megnyerő legyél

1. Viselkedj partnerként az interjúztatóval!

Szakértők szerint, ha igazán megnyerő és magabiztos szeretnél lenni, de semmiképpen sem önelégült persze, akkor partnerként viselkedj az interjú során. Vagyis ne merev válaszokat adj, ne egy nyögvenyelős kérdezz-felelek játszmát folytass, hanem egy felszabadultabb beszélgetés felé tereld az irányt.

Tehát eleveníts fel az eddigi életedből sztorikat, eredményeket, beszélj a céljaidról kiterjedően és semmiképpen se félj az interjúztatótól!

A vállalatok szívesebben választanak olyan jelölteket az állás betöltésére, akiknek a szociális kompetenciái erősebbek, tehát hamarabb teremtenek kapcsolatot, könnyebben elbeszélgetnek akár ismeretlen személyekkel is. Ebből azt szűrik le, hogy hamar be fogsz tudni illeszkedni a többi kollégád közé.

2. Nem minden a magabiztosság!

A túlzott magabiztosság, már-már önelégültség elriaszthatja az interjúztatót attól, hogy téged vegyen fel. Ez azért is lehet, mivel a „több dudás egy csárdában” jelenségtől félnek, amire lehet, hogy az adott cégnek nincs szüksége.

Add önmagad, és legyél tisztában azzal, hogy mennyit érsz a munkaerő piacon, és hogy mit tettél le eddig az asztalra. Ezek keretein belül persze el kell hinned, hogy megkaphatod az állást, mert te vagy rá a legmegfelelőbb személy.

3. Kezeld úgy az interjút, mint egy fellépést!

Ezalatt azt értjük, hogy ha megpályázol egy állást és behívnak az állásinterjúra, ott akár olyan készségeid is használnod kell majd, amit a hétköznapi életben nem feltétlenül. Figyelned kell arra, hogy mindig tartsd a szemkontaktust, fókuszálj a kérdésekre és a lehető legpontosabban válaszolj arra, amire az interjút vezető kíváncsi.

Záró gondolatok

Nem érdemes teljesen bepánikolni egy interjútól, mivel akkor nem fogsz magabiztosságot sugallni. El kell hinned, hogy megkaphatod az állást, és képes is vagy megszerezni azt.

Nem érdemes lebecsülnöd magad, mivel akkor sosem fogsz egyre előrébb lépni a karrieredben, ami bizony a bevételeidet is erősen meg fogja határozni.

A megnövelt bevételedet később be is fektetheted, melyben persze szakértő segítségét is kérheted, s így megteremtheted magadnak az anyagi biztonságot, akár a nyugdíjas éveidre is.

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!