Amikor a szűkösség szóról beszélünk, szinte mindenkinek a pénz jut egyből eszébe. Valahol persze ez érthető, mivel az élet alapvetően drága, s ha nincs elég pénzed, az aggodalomra adhat okot. Azonban a szűkösség számos más formában is az életed része lehet. Szűkölködhetsz például az időben, kapcsolatokban, egészségben, értelemben vagy akár az akaraterőben is.

Ha a gondolataid és az érzéseid a szűkösség körül forognak, azok automatikusan elterelik a figyelmedet az igényeidről és a szükségleteidről. Továbbá, a szűkösség már túlzott önkontrollhoz vezethet, ami miatt elszalaszthatod életed legnagyobb lehetőségeit, valamint a valós ítélőképességedet is lecsökkenti. Ezáltal bizonyos helyzeteket biztosan rosszul fogsz majd meglátni, ami miatt nem tudsz előre lépni az életedben.

Nagyon fontos megérteni, hogy a szűkösség tulajdonképpen csupán egy gondolkodásmód. Ha nem a szűkösségekre, hanem a bőségekre koncentrálsz, azzal új lehetőségek tárháza nyílhat meg előtted, így sikeresebbé téve az éltedet. A legelső cél az, hogy ne kerülj bele a szűkösség gödrébe. Minderről a powerofpositivity.com írt 5 jelet, amin érdemes elgondolkoznod, ha felismered magadban ezeket.

1. Azt gondolva, hogy az élethelyzetek állandóak

A szűkösségi gondolkodás talán legnagyobb csapdája az, ha azt hiszed, hogy az élethelyzeteid, amikbe belekerülsz, előre rögzítettek, neked számodra ez elrendeltetett. Elfogadod azt, hogy annak a bizonyos helyzetnek, így kellett történnie ahelyett, hogy a gondolkodásmódodon próbálnál meg változtatni, és a saját boldogságodat keresni.

Az e fajta gondolkodásmód számos szempontból negatív hatást fejt ki. Elveszi az energiáidat, károsítja az önbecsülésedet, tehát általánosságban kimondható, hogy károsítja az életedet.

Semmi sem örök és semmi sem állandó. Ha egy rossz helyzetbe kerülsz, bármi is legyen az, meg fog változni. Nem marad úgy örökké. Ijesztően rossz a helyzeted? Meglehet. De ez csak egy helyzet, egy kis időszaka az életednek.

Előfordulhatnak olyan helyzetek, amik során eláll a lélegzeted, és csak köszönetet mondasz azért, hogy életben vagy. A bőségekben gondolkozó emberek, így állnak hozzá a helyzetekhez.

Az ilyen emberek dinamikusnak, kezelhetőnek, formálhatónak tartják az életet. A te életed a te kezedben van, te irányítod, és te alakítod a tetszésed szerint. Talán megfogalmazhatjuk úgy is, hogy aki bőségekben gondolkozik, az egy kalandnak látja az életet. Időről időre persze ijesztő és bizonytalan, de mégiscsak egy kaland.

2. A gondolatok és szavak ereje

Amit magunknak mondunk, az nagy hatással van ránk, ha nem hagyjuk figyelmen kívül. Fontos megértened, hogy a negatív gondolatok és szavak, csak úgy önmagukban nem tudnak negatívan befolyásolni, hacsak nem értjük meg, hogy pontosan mik is azok – na meg persze, hacsak nem vesszük számba a velük szokásosan együtt járó válaszokat is.

Viszont, ha elkezded elhinni ezeket a negatív gondolatok és szavakat, akkor már a te életedre is negatív hatással lesznek.

Pontosan ezért fontos az, hogy ne használj a szűkösséggel kapcsolatos szavakat vagy gondolatokat. Szűkösséggel kapcsolatosak lehet például: „Nem vagyok elég okos.”, „Nincs elég pénzem.”, „Nem tehetem meg ezt.”. Ezek helyett inkább kezdj el tudatosan használni olyan szavakat, mint például: „Tudom kezelni a szituációt.”, „Mindig több pénzt tudok összegyűjteni.”, „Meg tudom csinálni.”.

Ne feledd persze, hogy néha normális, ha negatív gondolatok jutnak az eszedbe. Ezek a szavak és gondolatok csak akkor fontosak számodra, ha el is hiszed őket, és befolyásolni tudnak téged.

Ha ilyen gondolataid támadnak, egyszerűen csak megfigyelőként működj közre, és ne legyél a résztvevőjük.  Nem szabad, hogy ezek a gondolatok, akár a te, akár más életére hatással legyenek, ezért ne hagyd, hogy egy elillanó gondolatnál többet jelentsenek számodra.

3. Az irigység

A mások iránti irigység érzésre, valójában egy kétélű kard: megöli a hálát, és megakadályozza a szűkösségekben való gondolkodásmód megváltoztatását. Az irigység egy olyan érzés, mely semmiképpen sem okoz kedvező körülményeket számodra.

Miért irigykednek olyan sokan? Van valaki, akinek szebb autója, nagyobb háza, vagy jobban fizető munkahelye van? Kit érdekel? Ezek mind olyan dolgok, amik általad is megvalósíthatóak. Persze ezt csak akkor tudod megtenni, ha a szűkösségi gondolkodásmódodat, szisztematikusan a bőség gondolataival helyettesíted.

Ha befejezed az irigykedést, és inkább a hálával foglalkozol, amiért neked is van otthonod és autód például, arra a következtetésre fogsz jutni, hogy te egy igazán jó életet élsz. Amikor az élethelyzeted javítása érdekében tudatosan úgy döntesz, hogy időt és energiát fordítasz arra, hogy megváltozzon a gondolkodásmódod, akkor ezeket ne pazarold el az irigység gondolataira és érzésére sem.

4. Nagylelkűség, jó cselekedet

Ha a szűkösség gondolatai a mérvadóak az életedben, akkor sokkal nagyobb eséllyel foglalkozol azzal, hogy  elérd a maximumot mind az idő, a pénz, vagy például a kapcsolatok terén. Ezeknek a gondolatoknak viszont számos nem kívánt hatása is van, valamint sokkal kevésbé valószínű, hogy tényleg eléred ezzel a módszerrel a maximumot, amiről álmodtál.

Mint ahogyan más hibák, hiányosságok is, ezek is leküzdhetőek. Ilyen helyzetben is te irányítod az életedet, s tudatos döntéseket hozhatsz az alakításában. Már azzal is megváltoztathatod a gondolkodásmódodat, ha jót cselekszel.

Ennek nem feltétlenül kell pénznek lennie, bár persze az adományozás, jótékonykodás mindig nemes cselekedet. De lehet ez egy nagylelkű mosoly, egy kedves szó, egy kis figyelem a másik ember felé. Ezzel a te gondolataid is sokkal pozitívabbak lesznek.

5. Mértéktelenség

A mértéktelenség leleplezhet téged, hogy szűkösségben gondolkodsz. Ez azért van, mert ha az ember szűkösségben gondolkozik, akkor a legvalószínűbb, hogy túllépi a saját határait, persze negatív értelemben, vagy túlterheli magát. Ezt azért csinálják egyes emberek, mivel egy másik érzés is kísérti őket: az azonnali kielégülés. Ez viszont akár túlköltekezéshez is vezethet.

Amikor a pénzre egy szűkös erőforrásként gondolsz, hajlamos vagy arra, hogy ezt az erőforrást azonnal kiélvezd. De az öröm nem a gyengeség ellenszere. Valójában az öröm ebben az esetben megerősítheti a szűkösségi gondolkodásmódot, amivel már amúgy is rendelkezel.

Tegyük fel, hogy egy kemény napod volt a munkahelyeden, fáradtnak érzed magad, és valami pozitívumra van szükséged. Van pár választásod. Csinálhatsz valami konstruktív dolgot is, mint például egy kis időtöltés a családoddal – ez a bőség -, vagy akár elmehetsz vásárolni is magadnak három pár új cipőt és két doboz fagylaltot – ez a szűkösség.

Záró gondolatok

Észre kell venned, hogy a bőséges gondolkodásmódnak, valójában nincs semmi köze a pénzhez.

Összpontosíts mindig a legfontosabb dolgokra az életedben, és ne engedd át magad az ideiglenes örömöknek.

Gondolkodj bőségben, és még a mostaninál is jobb életed lehet!

A te gondolkodásmódodat inkább a szűkösség, vagy a bőség jellemzi?

Egyetértesz azzal, hogy a gondolkodásmódod nagyban befolyásolja azt, hogy hogyan alakul az életed?

Írd meg kommentben válaszaidat!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!