Mindannyiunk életében fontos szerepe van a pénznek és a megtakarításoknak. Ahhoz, hogy a megtakarításaid hozamot termeljenek, érdemes őket befektetned. A befektetés segít majd, hogy gyarapodjon is a megtakarított összeged.

Az alábbiakban 7 pontban mutatom be számodra, hogy mik azok az alapvető dolgok, amikre mindenképpen figyelned kell, ha befektetésen gondolkodsz.

1. Mekkora összeget és milyen befektetést szeretnél

Az első, és egyben legfontosabb, amit először magadban kell feltenned, hogy biztosan tisztában vagy-e azzal, hogy pont azt a befektetést, pont akkora összegben akarod-e.

Valószínűleg nem lesz elég, ha csak az éppen aktuális hírekből, a médiából tájékozódsz (például az árfolyamváltozásokról), mivel, amit a médiában hallasz általában egy „elferdített” hír, így annak is meg kell nézni az okát és a következményeit.

Fontos, hogy saját magad, akár szakértő segítségével, meghatározd céljaidat, hogy pontosan mit és miért szeretnél választani. Mire lesz majd a későbbiekben szükséged, illetve, hogy milyen célra szeretnéd majd felhasználni.

Persze nem feltétlenül vannak konkrét céljaid és ezzel nincs is gond. Lehet, hogy te 10 év múlva szeretnél elmenni egy világkörüli útra, ezért arra teszel félre, majd 10 év után inkább egy autó lesz belőle. Szakértő segítségével viszont körvonalazhatjátok már az elején, hogy pontosan mire is lenne szükséged.

Amennyiben rendszeres megtakarításban, befektetésben gondolkodsz, fontos azt is meghatározni, hogy mekkora az az összeg, amit biztonságosan félre tudsz tenni. Persze mindezt úgy, hogy a céljaid megvalósításához, a futamidő lejárta után elegendő vagyont építettél fel.

Itt számításba kell venni azt, hogy a pénz értéktelenedik, tehát figyelni kell az inflációra, rendszeres megtakarításodat érdemes indexálni. Ez azt jelenti, hogy az inflációt követve mindig egy kevéssel többet fizetsz be, mondjuk évente.

Mindezek mellett ahhoz, hogy számolni tudjunk, egy becsült hozammal is kalkulálnunk kell. Ezt sosem szabad túl magasra lőni, mert a hozamot senki nem tudja előre megmondani. Ha viszont túl magasra tesszük a lécet a kalkulációban, félő, hogy a végén nem lesz annyira szép a valós eredmény.

2. Legyél tisztában a kockázatokkal

A második, hogy mindig tisztában kell legyünk a kockázatokkal. Egyik befektetés sem kockázatmentes. Sőt, a hozam és a kockázat mindig kéz a kézben jár!

Biztosan sokan vannak azok, akik hallottak már olyat különböző helyekről, hogy óriási pénzösszegekre tehetnek szert mindenféle kockázat nélkül. Igazán belegondolva, ha ez tényleg így lenne, akkor ma már mindenki a világon milliárdos lehetne, mindenféle kockázat nélkül. Ilyen nincs, és ha ilyet tanácsol neked valaki, jobb is, ha elkerülöd.

Léteznek alacsony kockázatú befektetések, ilyen például az állampapír. Az államcsőd már hónapokkal vagy akár évekkel előre látható (és ezen kívül az államok sokkal ritkábban mennek csődbe, mint a magányszemélyek, illetve az ő kezükben lévő cégek).

Vannak közepes kockázatúak (például: kötvény) ,és vannak kifejezetten magas kockázatú befektetések is, de ezeknek általában a hozama hosszútávon magasabbnak ígérkezik (például: részvény).

Fontos, hogy tisztán láss! Ismerd meg, hogy mi mekkora kockázattal jár, és ezért a kockázatért mit várhatsz a befektetéstől. Csak ezt követően tudsz megalapozott, racionális döntést hozni. 

3. Mindig legyél figyelmes

A harmadik, hogy mindig legyünk figyelmesek, hogy kit vagy mit bízunk meg azzal, hogy kezelje a befektetéseinket. Gondolok itt pl. a befektetési alapokra, amik általában kisbefektetőknek létrehozott alapok.

Jellemzően nagyon sok, akár több tízezer kisbefektető pénzét gyűjtik össze, és azt egységesen kezelve fektetik be. Ebben az esetben találkozhatunk az alapkezelőkkel, akik valójában a bróker szerepét töltik be, de vigyázni kell, mert nem minden alapkezelő kezeli az alapjait.

Vannak aktívan és passzívan kezelt alapok. A passzív esetében az alapkezelő a piacra bízza a hozamot, nem próbál meg beleavatkozni, míg az aktív esetében az alapkezelő megpróbálja úgy kezelni a pénzt, hogy az a lehető legmagasabb hozamot érje el.

Ezen kívül, bizonyos esetekben akár lehetőséged van a befektetési alapoknál olcsóbb ETF-eket is vásárolnod. Az ETF-ekről bővebb információt itt találsz: Mi az az ETF?

Ebből kifolyólag több szempontból is érdemes megvizsgálni a különböző befektetési lehetőségeket, mivel azok mellett, hogy neked mi lenne a legjobb, a költségekre is jelentős figyelmet kell fordítani.

Minél hosszabb időtávra fektetsz be, annál fontosabb a költség. Nézd meg itt, hogy mennyit számít 1,5% költségtöbblet mondjuk 20 év alatt. Ökölszabályként használhatod azt, hogy soha nem fektetsz be olyan helyre ahol 2,5%-nál magasabb díjakat vonnak el évente.

4. Hallottál már a diverzifikálásról?

Ez a negyedik pont lényege, ami majdnem a legfontosabb. Ez a szó a befektetések megosztását, másképpen a kockázat porlasztását jelenti. Amikor befektetünk, sosem szabad minden pénzünket egy eszközben tartani! Tehát nem fektetjük a teljes vagyonunkat az OTP-be, de még az Apple be sem.

Csak képzeld el, hogy minden pénzünket egyfajta eszközbe fektettük be. Ha az az egy bedől, akkor minden befektetésünknek is búcsút mondhatunk. Egy átlagos embernek nincs lehetősége több száz fajta részvényt vásárolni egyszerre, így a befektetések megosztását legegyszerűbben ETF-en, vagy befektetési alapokon keresztül lehet megvalósítani.

5. Portfóliókialakítás

Az ötödik legfontosabb dolog, a megfelelő portfólió kialakítása. Megfelelő portfólió képzéssel vagy választással csökkenteni tudod a befektetésed kockázatát úgy, hogy közben a hozamod nem csökken.

Ez a portfólió tulajdonképpen egy befektetési csomag, amely alapvetően különböző kockázatú egyedi eszközökből áll. Tehát a portfólió képzést nevezzük diverzifikációnak, vagyis a befektetések megosztásának. A portfólióképzés célja az egyedi kockázatok minél alacsonyabb szinten tartása.

6. Befektetések átrendezése, pénz menedzselése

Felmerülhet benned a kérdés: „át kell rendezzem a befektetéseimet bizonyos időközönként a piaci eseményekre reagálva?”

Sokan elkezdenek mindenféle koncepció nélkül „tőzsdézni” a pénzükkel, és arra lesznek figyelmesek, hogy hirtelen ledaráltak 20%-ot a vagyonukból. Számtalan tévhit van az emberek fejében ezzel kapcsolatban, mivel úgy gondolják, csak így lehet magas hozamot elérni.

Holott számos kutatás bebizonyította, hogy sokszor az érte el a legmagasabb hozamot, aki nem csinált semmit a befektetéseivel, csak benntartotta pénzét. Tehát egy sima buy and hold stratégiát folytatott. A piaci időzítésről bővebben itt olvashatsz. Az aktív vs. passzív portfólió kezelésről pedig itt.

Ami a legfontosabb, hogy legyen egy meghatározott befektetési stratégiád. Tartsd magad ahhoz, hogy milyen kockázatokat vagy hajlandó vállalni, mennyi tőkével és milyen hosszú távú cél érdekében. Amikor ezek úgy állnak össze, hogy venned vagy eladnod kellene egy papírt, akkor tégy eszerint, ne próbáld meg kivárni az árfolyamgörbe alját vagy csúcsát, mert úgysem fogod eltalálni.

7. Érdemes-e devizában befektetned?

A leggyakoribb devizákról már mindenki hallott (ilyen a norvég korona, a svájci frank, a svéd és a dán korona). Egyes elemzők szerint meglehetősen jó megoldás lehet befektetés szempontjából. Ha viszont mélyebben belenézünk, akkor láthatjuk, hogy ezeknek a devizáknak is csak addig lesz magasan az árfolyamuk, amíg kellően sokan akarnak menekülni ezekbe.

Éppen ezért fontos megkülönböztetni a befektetést és a spekulációt. Nem befektetés az olyan művelet, amit azért vásárolsz meg, mert annak pusztán az árváltozására számítasz, ez termelné neked a profitot. De sokszor nem könnyű éles határvonalat húzni. Különösen nagy a félreértés a részvények és az ingatlanok esetében, ahol gyakran azt hiszik az emberek, hogy befektetnek, pedig valójában csak spekulálnak.

Még a mai napig sokan azért fizetnek pl. euróban egy megtakarítást, hogy a deviza kockázatukat csökkentsék. Ehhez sokan persze a forintban kapott fizetésüket váltják át euróra. Amikor viszont megnézem az adott portfóliót azt látom, hogy ebből a pénzből magyar részvény alapot, vagy éppen magyar kötvény alapot vásárolt..Tehát nem sok értelme volt a váltásnak, hiszen a végén a magyar piacra fektetett be.

Amennyiben csökkenteni szeretnéd a deviza kockázatodat, nyugodtan fektess be forintos számlán keresztül. Azon múlik, hogy milyen piacra fektetsz be. Ha én az amerikai piacra fektetek be, akkor hiába látom forintban kifejezve a befektetésem értékét, a pénzem dollárban van befektetve, és az árfolyamban meg fog jelenni dollár-forint árfolyammozgása.

Zárógondolatok

Mielőtt befektetnél érdemes alaposan körbenézni a piacon, elolvasni minden „apróbetűt”, és akár egy valóban független szakemberrel konzultálni, hogy hogyan tudnánk a lehető legkisebb kockázattal elérni az általunk kívánt hozamot.

Érdemes a befektetés előtt tanulni, megismerkedni minden lehetséges opcióval, így már saját magad irányíthatod a pénzügyeidet, nem húzhatnak csőbe befektetések terén. A tudás hatalom!

Amennyiben szeretnél elindulni, és megfelelő tudást szerezni, várunk szeretettel következő tréningünkre. Itt tudsz jelentkezni.

Ha pedig  kérdésed van a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írj nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!