Ahhoz, hogy megálld a helyedet a munkahelyeden, vagy vállalkozóként, folyamatosan tanulnod kell.

Azonban az önfejlesztés sokszor időigényes, így muszáj azt is megtanulni, hogyan lehetséges a lehető leghatékonyabban új dolgokat megtanulni.

Szerencsére manapság már jó pár kutatást végeztek a témában, így nem kell a sötétben tapogatóznod, ha szuper gyorsan szeretnél tanulni.  Most összegyűjtöttem 7 olyan tippet, amivel a tudomány mai állása szerint felgyorsíthatod a tanulásod. Lássuk!

1. Taníts valaki mást!

A Washington Egyetem kutatói azt találták, hogy amikor valaki másnak kívánsz átadni valamilyen tudást, sokkal jobban odafigyelsz az összefüggésekre. Így gyorsabban is tudsz tanulni, illetve sokkal jobban meg is marad az információ.

Ehhez természetesen nem kell elmenned tanárnak, de nem is kell elkezdened korrepetálni valakit. Elég, ha tanulás közben úgy dolgozod fel az anyagot, mintha valaki másnak akarnád később megtanítani. Így könnyebben érthető, és követhető jegyzeteket fogsz írni. Később pedig add is át a tanultakat valakinek.

Ha éppen nincs a közeledben senki, akkor jó módszer lehet, hogy felveszed magad, miközben az „előadásodat” tartod, majd visszanézed, hogy mennyire voltál érthető, és alapos.

2. Kézzel írj, ne gépelj!

Elképzelhető, hogy nagyon gyorsan gépelsz, és így akár többet is le tudsz jegyzetelni a laptopodon, mintha írnál, azonban a Princeton Egyetem kutatása azt bizonyítja, hogy a papír és a toll még mindig a legjobb barátod, ha gyorsan akarsz megtanulni valamit.

Ez nem csak amiatt van, mert egy laptopon könnyebb a jegyzetelés helyett a Facebookra, vagy más figyelemelterelő dologra koncentrálni. Ugyanezt az eredményt kapták, amikor szigorúan csak jegyzetelésre lehetett használni a számítógépeket.

Azért jobb, ha inkább leírod a lényeges információkat, mert ekkor az agyad aktívabb figyelésre van kényszerítve. Az aktív figyelés következtében pedig több információ marad meg a fejedben, ráadásul úgy, hogy jobban meg is érted a fontos fogalmakat, összefüggéseket.

3. Tanulj többféleképpen!

Judy Willis 2008-ban azt találta, hogy annál hatékonyabb a tanulás, minél több agyi régiót dolgoztatsz meg. Tehát, az agyad annál jobban megjegyez valamit, illetve annál könnyebb felidéznie a tanultakat, minél több régiója tartalmazza az adott információt.

Éppen ezért, törekedj arra, hogy ne csak lásd, olvasd az adott tanulnivalót, hanem készíts belőle jegyzetet, vedd fel hanganyagként, és hallgasd azt akár főzés, takarítás, vagy edzés közben is. Emellett pedig alkalmazd az első pontban tanultakat, és add át valakinek a tudásodat egy előadás formájában.

4. Tanulj hosszabb időszak alatt

Veled is előfordult már, hogy valamit egy-két nappal a megmérettetés előtt akartál megtanulni? Ugyan a rövidtávú memóriád ilyenkor lehet megmentett a kudarctól, de a hosszú távú memória az, ami biztosítja számodra, hogy valóban elsajátítsd azt, amiben fejlődni szeretnél.

Nicholas J. Capeda kutatása kimutatta, hogy többször kell találkoznod egy adott információval ahhoz, hogy valóban meg is jegyezd azt. Az agyad folyamatosan szelektálja az információkat, és elfelejti azokat, amelyeket nem gondol fontosnak. Gondolom kitalálod, hogy mit tekint fontosnak. Azt, amivel sokszor találkozik.

Benedict Carey is erről ír könyvében. Ő azt találta, hogy a legjobb, ha néhány nappal, vagy akár egy héttel később vesszük elő újra a tanulnivalót. Ez a módszer olyan jelet küldd az agynak amely azt mondja: “Figyelj, mert ez egy fontos dolog, meg kell jegyezned!”

5. Teszteld magad rendszeresen!

Gondolom te sem rajongsz a tesztekért, de a kutatások eredményei miatt jobb lesz megbarátkoznod a gondolattal, hogy folyamatosan tesztelni fogod a tudásod a jövőben.

Keith Lyle pszichológus egyetemistákon végzett kutatása azt mutatja, hogy azok a tanulók sokkal jobb eredményt értek el, akik az előadások végén 4-6 kérdésből álló tesztet töltöttek ki. Az egyik leghatékonyabb tanulás, amikor megpróbálod felidézni a tanultakat.

Ha nem tudsz valamit, ne nézd meg azonnal. Érdemes “szenvedned”, hiszen az agyad ilyenkor is dolgozik. Szokj rá, hogy mindenhez írsz egy tesztet, amit meg akarsz tanulni.

6. Pihend ki magad!

Szeretsz nagyokat aludni? Esetleg délután is szundítanál egyet? Ha igen, nagyon jó hírem van számodra, ugyanis a Psychological Science szaklapban bemutatt 2016-os kutatás szerint a tanulási időszakok közötti alvás még 6 hónappal később is érezteti a hatását.

Amennyiben két tanulási ciklus között alszol, jobban megmaradnak az információk hosszútávon, és könnyebben is fogod tudni felidézni azokat. Ráadásul kevesebb idő alatt fogod megtanulni az adott anyagot. Dan Taylor az emberi alvást kutatja, és ő azt találta, hogy az elalvás előtt tanult információkat könnyebb felidézni másnap.

Éppen ezért tanácsos a legnehezebb részeket elalvás előtt tanulnod, ismételned, ezzel is készülve a másnapi tanulásra, megmérettetésre. Láthatod, hogy mennyire hasznos a pihenés, de jól vigyázz, az alvás nem helyettesíti az azt megelőző kemény tanulást!

7. Zárd ki a zavaró tényezőket!

Te is egyszerre tudsz tanulni, sorozatot nézni, és még szobabiciklizni is? Ki kell, hogy ábrándítsalak, ugyanis a multitasking nem működik. Lehet úgy érzed, hogy egyszerre mennyi mindent csinálsz, és milyen gyorsan haladsz, azonban a valóság nem ez. Az agyad ugyanis egyszerre csak egy dolgra tud igazán koncentrálni.

A Stanford Egyetemen végzett kutatás bebizonyította, hogy a multitasking nem segít, sőt csak ront a helyzeten. Halkísd le a telefonodat, és vidd ki egy másik szobába, vagy tedd el a táskád mélyére, hogy ne érezd azt, hogy 10 percenként meg kell nézned, mert valami fontosról maradhatsz le. Ne nézz TV-t, YouTube-ot, de még zenét se hallgass. maximum olyan relaxáló zenét, amelyben nincs ének.

+1 Csatlakozz a Tudástár Klubhoz!

A végére hagytam az egyik legjobb tippem, hiszen a Tudástár Klub Magyarország egyik legnagyobb önfejlesztő közössége. Itt olyan tananyagokból tanulhatsz, amelyek a legnagyobb nemzetközi bestseller könyveket, híres üzletemberek és pszichológusok írásait dolgozzák fel. Ráadásul hanganyagként is fel tudod dolgozni mindegyiket, és még teszteket is kapsz hozzá, hogy a lehető leghatékonyabban tudj fejlődni.

Emellett a legjobb hazai szakértőktől is találsz online tananyagokat, és mesterkurzusokat is, amelyekkel szinte egy új szakmát tudsz elsajátítani. A legjobb része azonban az a támogatói közösség, amelynek te is részese lehetsz. Amennyiben jófej vagy, és tanulni, fejlődni szeretnél, akkor köztünk a helyed! Nézd meg itt, hogy mi mindent tud nyújtani számodra a Klubtagság!

„A tanulás a legerősebb fegyver, amivel megváltoztathatod a világot.” – Nelson Mandela

Neked mi a kedvenc módszered? Hogyan tanulsz hatékonyan? Írd meg kommentben a tippjeid!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!