A KATA, vagyis a kisadózók vállalkozások tételes adója rendkívül népszerű adózási forma volt az elmúlt néhány évben. 2012-es bevezetése óta több, mint 450.000 vállalkozó választotta, nem véletlenül. Népszerűségének oka az egyszerű, könyvelő nélküli menedzselés és átlátható folyamatok, a bürokrácia és adminisztráció egyszerűsége volt. Mindazonáltal pedig számtalan nagyobb vállalkozás, cég létrejöttét segítette, és arra is biztosított megoldást, ha valaki teljes állás mellett szeretett volna vállalkozni.

2022 szeptember elsején azonban mindez megváltozik, ugyanis a kormány elfogadta a KATA törvény módosítását, ezzel átláthatatlan folyamatokra és többszörös adó megfizetésére kényszerítve a kisvállalkozásokat. Nézzük, hogyan lehetsz KATA-s most, ki lehet kisvállalkozó, és milyen feltételeknek kell teljesülniük!

Az egyéni vállalkozás létrejötte

Egyéni vállalkozó eddig lényegében bármilyen 18 éven felüli személy lehetett: GYES-en otthon lévő kismama, aki szeretne napi 2-3 órában dolgozni, vagy multit otthagyó, kiégett kreatív szakember, aki önmegvalósítást keresett. Kisvállalkozóként kiadási, vagyis költség oldalt nem kellett vezetni, mindössze ennyire volt szükség:

  • a vállalkozó minden év február 25-ig leadta az előző évi adóbevallást,
  • fizette havonta a tételes adót, amely alapesetben 50 ezer forint, ha főállás (legalább heti 36 óra) mellett, vagy nappali tagozatos hallgatóként folytatta, akkor pedig havi 25 ezer forint.
  • évente fizette a kamarai tagságot, ami 5000 forint,
  • és az iparűzési adót, ami évente kétszer 25 ezer forint,
  • valamint vezette egy Excel táblázatban a bevételeit, kiállította a számlákat.

KATA alá tartozott a szabadúszó színész, a grafikusok, fodrászok, masszőrők, kozmetikusok, taxisok, ételfutárok, fejlesztők, könyvelők. Lényegében mindenki, aki több ügyféllel dolgozott együtt, és megfelelt a NAV oldalán található 12 pontból legalább négynek.

A KATA limit eddig évi 12 millió forint volt, tehát, ha ennél valaki többet keresett egy évben, akkor azután már 40% további adófizetési kötelezettsége volt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden vállalkozó 12 millió forintot keresett volna! Nekem nagyon sok KATA-s ügyfelem 4-8 millió közötti éves keresettel rendelkezett, amiből bizony még a különböző vállalkozással kapcsolatos kiadások is lejöttek, mint például a marketing költség.

Ki lehet KATA adóalany 2022 szeptember elsejétől?

Az új jogszabályok értelmében minden megváltozott. Új KATA adóalany ugyanis már csak főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehet, tehát mellékállásként és nappali egyetem hallgatójaként nem maradhatunk ebben az adózási formában.

Kata-szabalyok

A KATA adózók 2022. szeptemberétől csak magánszemélyeknek állíthatnak ki számlát, vagyis cégeknek nem tudnak szolgáltatni vagy terméket értékesíteni.

Nézzünk egy példát:

Amennyiben te fodrász vagy, és felkérnek egy céges fotózáson való szolgáltatás teljesítésére, azt nem vállalhatod el. Ennek oka, hogy így a cég nevére állítanád ki a számlát, mert a cég állja a fotózáshoz való frizura készítés költségeit. Ha elvállalod, akkor a számla kiállításán belüli 15 napon belül meg kell szüntetned a KATA adózást, és átállni valamelyik másik adózási formára.

A KATA adó mértéke marad 50 ezer forint, de megszűnik a mellékállású (25 ezer forint) és az emelt összegű adó (75 ezer forint). A KATA keret összegét viszont felemelték évi 18 millió forintra, ennek átlépése esetén ugyanúgy érvényes a 40 százalékos plusz adó megfizetése az átlépett összegre. Fontos, hogy az alanyi adómentességet viszont továbbra is 12 millió forintos bevételig lehet élvezni, tehát ÁFA megfizetésére kizárólag addig nem vagy kötelezett.

Ami pozitívum, hogy eltörlik a 3 millió forint feletti összegű különadót. Ennek megfizetésére akkor voltál kötelezett, ha egyetlen ügyfélnek egy évben 3 millió forint feletti összeget számláztál ki. Ebben az esetben a 3 millió forint feletti összeget 40 százalékos adó terhelte. Ha átléped a megemelt, évi 18 millió forintos keretet, akkor szintén kötelező az a fölötti összegre 40 százalékos különadó megfizetése.

Tehát, ahhoz, hogy KATÁS maradhass:

  • Csak magánszemélyeknek értékesíthetsz terméket vagy szolgáltathatsz.
  • Főállású vállalkozó vagy, tehát nem vagy nappali tagozatos hallgató és nincs főállásod.

A tételes adó megfizetése szeptember elsejétől:

  • Ugyanúgy, mint eddig, a KATA tételes adóját minden tárgyhónap utáni hónap 12. napjáig kell befizetni. Ha 40 százalékos különadód keletkezett, akkor pedig a tárgyévet követő KATA bevallással együtt, vagyis február 25-ig vagy köteles befizetni.

Katásként biztosítottnak minősülsz, tehát jogosult vagy az állami ellátásokra. Hitelfelvétel esetén pedig az utolsó megszerzett bevételről tett nyilatkozatának a 60 százaléka minősül. Ezután is bevételi nyilvántartás vezetésére vagy kötelezett, tehát aki KATÁS tud maradni, annak adminisztrációs szempontból semmi sem változik.

Hogyan és mikor válts KATÁról?

Ha KATÁS is maradsz, akkor is bejelentési kötelezettséged van, ezt pedig 2022. augusztus elsejétől teheted meg 2022. szeptember 25-ig. Ne aggódj, ebben az esetben is a KATA adóalanyiság szeptember elsejével jön létre.

Ha nem felelsz meg az új jogszabályoknak, akkor is köteles vagy ezt bejelenteni a NAV-nál, és új adóformát választani. Nézzük, milyen lehetőségeid vannak:

  • Amennyiben eddig cégként működtél, akkor automatikusan a társasági adó hatálya alá kerülsz 2022. szeptember elsejétől.
  • Bejelentkezhetsz a KIVA, vagyis a kisvállalati adó hatálya alá.
  • Egyéni vállalkozóként pedig az szja szerinti átalányadózásra, ezt 2022. október 31-ig jelentheted be.
  • Ha cégként katáztál, ez megszűnik, ugyanis csak magánszemély katázhat magánszemélyek részére végzett értékesítéssel. A cég automatikusan a társasági adó hatálya alá kerül, vagy válhatsz főállású egyéni vállalkozóvá, ekkor viszont a céget végelszámolni kell.

2022 szeptemberben még be kell mindenkinek fizetnie a KATA összegét, hiszen az még augusztusra szól. Amennyiben teljesen megszünteted az egyéni vállalkozásodat, akkor is szükséges majd KATA bevallást készítened 2022. január 1. és 2022. szeptember 1. közötti időszakra, amelyet a megszűnést követő 30 napon belül el kell küldened a NAV-nak.

Mit tegyél most kisvállalkozóként?

Egységes, univerzális megoldás sajnos nincsen, ugyanis bevételtől és vállalkozási formától függ, hogy kinek mi a legjobb megoldás. Ezért az első és legfontosabb pont, hogy keresd fel a könyvelődet, és mindenképp szánjatok néhány órát arra, hogy átbeszéljétek, pontosan milyen adóformát válassz. Ezután pedig bárhogy is döntötök, szeptember 25-ig adjátok le a bejelentést!

Nézzük meg a változás pszichológiai oldalát!

A jogszabály mindenkit váratlanul ért, főleg azért, mert másfél hónapon belül kerül bevezetésre. Van, aki dühös, csalódott, azonban az biztos, hogy mindenki pánikol. A pánik reakció teljesen normális, hiszen az eddig jól megszokott, biztonságot jelentő bevétel lehet, hogy megszűnik.

Az ismeretlentől való félelem, a létbizonytalanság és ezáltal kialakuló egzisztenciális válság rettentően nyomasztó és megterhelő. Bizonyára a stresszhormon szint is az egekben van.

Az általános érzések a KATA jogszabály megszüntetésével

Kata-eresek

A képen látható érzések teljesen elfogadottak és normális, természetes emberi reakciók a kialakuló helyzetre. Ha azonban úgy érzed, hogy túlságosan áthatja a mindennapjaidat, érdemes szakember segítségét igényelni.

Ez az állapot előreláthatóan általános lesz a következő néhány hónapban, azonban szeretnék némi tanácsot adni arra, hogy hogyan tudod könnyíteni a helyzetet:

  • Ne halogass. Se a könyvelő felkeresését, se az utánajárást, se a bejelentési kötelezettséget. A halogatás egy teljesen természetes emberi folyamat, viszont sajnos jelentősen növeli a frusztrációt.
  • Készíts pénzügyi tervet mind magánszemély, mind vállalkozóként A következő hónapok biztosan megszorításokkal teliek lesznek, legyen szó a magasabb adó fizetéséről vagy a rezsi számla jelentős emelkedéséről. Ehhez viszont biztos pénzügyi alapokra és tervre lesz szükséged, úgyhogy mindenképp ajánlom figyelmedbe a Mindennapi pénzügyek és a pénzügyi tervezés című cikkemet. Ilyenkor a legfontosabb a biztonságérzet növelése, és ehhez remek kiindulási pont, ha látsz magad előtt egy pénzügyi tervet.

A szorongás és stressz

Gyakran megjelenik ilyen helyzetekben a szorongás: legyen szó anyagi szorongásról vagy generalizált szorongásról. Nagyon fontos, hogy tudd, hogy ez is teljesen rendben van, hiszen kiszámíthatatlannak tűnik a jövő.

Az elmúlt években jelentősen nőtt a szorongásos megbetegedések száma, hiszen úgy érezheted, kihúzták a lábad alól a talajt. A pandémia, a személyes találkozások hiánya ugyanis mind egyet jelent: nem vagyunk biztonságban. A régi, jól megszokott kis életünk teljesen felborult, ezért azt érezhetjük, hogy nem tudjuk, mi vár ránk.

A szorongás leküzdéséről bővebben olvashatsz az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez című cikkben. Mindazonáltal különösen ajánlom a mindfulness gyakorlatokat, amelyekkel kissé enyhíteni tudod a tüneteket, és segít egy-egy percre kikapcsolni. Használd menekülő útként a mindennapi problémák elől.

A frusztráció jelei a düh, aggódalom, alvási problémák megjelenése, oka pedig az, hogy valami nem úgy sikerül, mint várjuk. Ebben az esetben legfőképpen az, hogy át kell váltanod új adózási formára, ezáltal a bevételeid, kiadásaid és akár a teljes karriered veszélybe kerül, átalakul.

Nagyon fontos, hogy meg tudd beszélni ezeket a problémákat, és ne csak jogi és adózási szempontból a könyvelővel. A társas támogatottság és az, hogy valakivel ezt akár többször is át tudd beszélni, a benned lévő érzéseket kimondani elengedhetetlen ilyen helyzetben.

Emellett próbálj meg nem folyton ezen gondolkodni, például a hétvégéken mindenképp kapcsolódj ki. Lehet, hogy most van ideje elkezdeni edzeni, amellyel szintén rengeteg energiát és frusztrációt le tudsz vezetni, ráadásul a pihentetőalvásban is hasznos segítség.

Az Így győzd le a stresszt: A legjobb stresszkezelési módszerek egy helyen című cikkben összegyűjtöttük neked a legjobb stresszkezelési módszereket. A legfontosabb ebben az esetben viszont az, hogy priorizáld a teendőket. A tervezés nemcsak a pénzügyek, hanem a feladatok terén is kritikus pont egy ilyen helyzetben!

Összefoglalás

A KATA jogszabályainak változtatása több százezer ember megélhetését veszélyezteti, azonban fontos, hogy ebben a helyzetben is próbáld meg a lehető legjobbat meglátni. Ha nem tudsz főállású vállalkozó maradni, vagy nem csak magánszemélyeknek számlázol, akkor minél hamarabb ülj le a könyvelőddel. Ha úgy döntenél, nem szeretnél a továbbiakban vállalkozó maradni, akkor szüntesd meg és erről tájékoztasd a NAV-ot is 2022 szeptember 25-ig.

A legfontosabb azonban, hogy biztonságra és stabilitásra van szükséged. Emiatt ne halogasd a tervezést, tervezd meg újra az egész adóévet, és próbáld ki a meditációt. A szorongás, stressz csökkentése különösen fontos, ugyanis ezeken áll vagy bukik a mentális jólléted és a közérzeted. Végezz naponta mindfulness gyakorlatokat, menj ki kicsit a természetbe.

Felhasznált források

https://ado.hu/ado/kata-valtozasok-modositottak-a-kata-torvenyet/

https://kataszabalyok.autokata.hu/hc/hu/articles/6573279741074-Kata-változások-2022-szeptemberétől-

https://bank360.hu/kata-2022-szeptembertol

https://nav.gov.hu/ado/kata

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!