Nincsenek rendben, vagy minimum haladhatnának jobb úton is a pénzügyeid, köztük a napi és havi költéseid, bevételeid és megtakarításaid? Ha módot keresel, hogyan állítsd sikeresebb pályára a pénzügyeidet, tartsd magad a következő 10 parancsolathoz!

A legtöbb ember számára saját pénzügyeinek kezelése utálatosabb és fárasztóbb munka, mint a takarítás, a normál munka és egy rossz társaságban eltöltött team building hét együttesen. Sokan inkább bármi mást elvállalnak ahelyett, hogy ezzel kezdjenek foglalkozni.

Az elhatározásnak ezért óriási szerepe van a sikeres pénzügyek kialakításában, ezt pedig még inkább elősegítheted, ha elhiszed: közel sem akkora és olyan bonyolult feladat ez, mint előzetesen gondolod.

10. Kezdj neki

A legjobb kezdés, ha elkezdesz könyveket és előadásokat tanulmányozni arról, hogy hogyan fejlesztheted a személyes pénzügyeidet. Mindez azonban mit sem ér, ha a tanultakat nem ülteted a gyakorlatba, nem szánod el magad cselekvésre. Ez magától értetődőnek tűnik, mégis rengetegen megrekednek a tájékozódásnál anélkül, hogy tényleg meg is csinálnák azt, amit már elméletben megtanultak.

Úgyhogy ne húzd a dolgot, kezdj bele a megvalósításba most rögtön, később csak nehezebb lesz az egész, és csak az időt vesztegetted addig is. Amennyiben bővebben olvasnál a pénzügyi tervezésről, ezt a cikket olvasd el.

9. Szabadulj meg az adósságoktól

Az elsőszámú ellenség ezen a téren a hitelkártya-adósság és az áruhitel. Ezek az adósságok ugyanis óriási negatív hatással lehetnek a pénzügyeid alakulására. Sőt, ha rendszeresen halmozol fel havi adósságot a hitelkártyáddal, akkor az alap költési habitusodon kell elsősorban változtatni, különben újra és újra fogod termelni az adósságodat.

Ülj le, és készíts menettervet, hogy hogyan fizeted ki minden tartozásodat, és legyen ez az első számú prioritásod egyelőre. Itt elolvashatod, hogyan tudod visszafizetni a hiteledet, és növelni a vagyonodat 7 lépésben.

8. Különbség a szükséglet és az igény között

Ahhoz, hogy hosszú távon is mederben tartsd a pénzügyeidet, szem előtt kell tartanod a különbséget a „kell” és a „jó lenne”, azaz szükséglet és igény között. Semmi kivetnivaló nincs némi luxus élvezetében, de eközben se feledkezz meg arról, mi mennyire szükséglet a számodra.

Nézd kritikus szemmel a költéseidet, hogy lásd, hogyan tudod visszavágni, átcsoportosítani a költségeidet, amikor szükség van rá. Ami például sok pénzt visz el, és egyértelműen luxusszámba megy, abból érdemes már most kicsit visszább venni. Ennyivel is többet fordíthatsz a céljaid erősítésére.

7. Élj kevesebből, mint amennyit keresel

A legkézzelfoghatóbb tanács, amit adhatunk, ugyanakkor az egyik legfontosabb is, hogy élj fel kevesebbet, mint amennyit keresel. Ennek két oldala is van: csökkentsd a kiadásaidat és növeld a bevételeidet, mindkettőt olyan mértékben, ahogy lehetséges. Erre azért van szükség, hogy ne csak a jelenedről, de a jövődről is gondoskodni tudj.

Ehhez mindenképp szükséged lesz a saját költségvetésedre. Először a korábbi időkről készíts összefoglalót, hogy lásd, mire mennyit költöttél, honnan mennyi jött be. Ehhez képest nézd meg, mely kiadásod mennyire fontos számodra, és szűrd ki azokat, amelyeket el tudsz hagyni.

Tehát egyik oldalról csökkentsd a kiadásaid, míg a másikról növeld a bevételeidet. Nézd meg itt, hogy milyen módon tudod növelni a bevételeid.

Ettől kezdve pedig határozz meg magadnak limiteket az egyes kiadási pontokra a bevételeid arányában, és igyekezz ehhez tartani magadat.

6. Először magadat fizesd ki

Mielőtt bármilyen számlát kifizetnél, először is tedd félre azt a pénzt, ami a megtakarításodba, tartalékodba megy. Legyen ez mondjuk 10 százalék a kiadásaidból a a folyamat elején, és utána fokozatosan érdemes emelni a százalékos arányon.

Érdemes ezt a pénzt azonnal félretenned, amint megkaptad a fizetésedet. E szabály betartása pozitív hatással lesz az elmédre, és egyre könnyebben fogsz tudni félretenni, akár nagyobb összegeket is.

5. Állítsd össze a pénzügyi céljaidat

Hogy elérhesd, előbb tudnod kell pontosan, mik is a pénzügyi céljaid. Ehhez ugyan szerezhetsz fontos tanácsokat, tippeket, de innentől már csak rajtad áll ez a feladat. Csak te tudod igazán, mire is van szükséged. A legfontosabb az őszinteség magaddal szemben, hogy ne a külső hatások, filmek vagy barátok által rád erőltetett divatkívánságokról legyen szó, hanem a te személyes céljaidról és ambícióidról.

4.Képezd magad, és dönts felelősen

Sokkal kényelmesebbnek tűnhet minden pénzügyeddel kapcsolatos döntést másra bízni. Legyen az tanácsadó vagy banki szakember, semmiképp sem tanácsoljuk, hogy így tegyél, ugyanis súlyos árat fizethetsz ezért a későbbiekben. A pénzügyi felelősség pontosan azt jelenti, hogy minden tanács, ajánlás, és információ birtokában is te mondod ki a döntő szót, te hozol döntést a saját ügyeidben.

Bátran végy igénybe tanácsokat, tippeket, menj el oktatásokra, de semmiképp ne passzold át a döntést és a felelősséget. A te életed, a te pénzed!

3. Tégy félre és fektess be bölcsen

A pénzügyi jövődet csak a mostani jövedelmeidből való megtakarítással és az összeg befektetéséből tudod biztosítani.

Az első befektetésed legyen az adósságaid kifizetése, ahogy beszéltünk róla már korábban. Vedd figyelembe, mennyi kamattól és idegességtől kímélheted meg magad, ha mielőbb megtéríted az adósságaidat. Számtalan ügyfelünk számolt be hatalmas megkönnyebbülésről azok után, hogy elutalták az utolsó törlesztőrészletet. Ezt az érzést kívánom neked is!

Innentől kezdve viszont jöhetnek a különféle megtakarítások, legyen szó nyugdíj célú megtakarításról vagy egyösszegű befektetésről.

2. Óvd a pénzügyeidet

A biztonság alapvető fontosságú. Ennek egyik lényeges pontja lehet a biztosítás mind a saját életedre, súlyos betegségek esetére, mind az ingatlanodra, és az abban található ingóságokra. Másik fontos elem a saját vésztartalék képzése, hogy egy nagyobb kiadás, esetén ne kelljen egyből a megtakarításaidhoz nyúlni. 

Harmadjára pedig térjünk vissza a befektetésekhez: mindenképp csak jól diverzifikált portfólióba fektess, semmiképp ne egy lapra tégy fel mindent. Innen megtudhatod, hogyan legyen hatékony a portfóliód.

1. Adakozz a szerinted fontos célokra

Nem számít, milyen vészesnek is tűnik számodra a saját pénzügyi helyzeted, nagy valószínűséggel módodban áll másoknak is segíteni. Akármilyen kis összegről legyen is szó, a rendszeres adományozás másnak sokat jelenthet, plusz téged is jó érzéssel fog eltölteni az önzetlen cselekedeted.

Adakozhatsz mindig új célokra, de akár rendszeresen ugyanarra is. Akár a beteg gyerekekről, akár rászorulókról, sportegyesületekről vagy természetvédőkről, vagy épp az alma materedről van szó, sokat tehetsz magad és mások jólétéért.

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írj nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!