A kormány nem titkolt célja az utóbbi években, hogy minél több fiatal vállaljon gyermeket. Igazán nagy családtámogatás pedig a nagycsaládosok számára elérhető, ahol legalább 3 gyermek van. Attól függetlenül, hogy ez egy gyönyörű dolog, megvan a valódi, racionális miértje ennek. 

Ha egyre kevesebb gyerek születik, egyre kevesebb adófizető lesz a következő évtizedekben, akiknek viszont az egyre növekvő számú nyugdíjast kell eltartani. Ezt nem tudja a magyar kormány finanszírozni, így minél nagyobb kedvet kell hozni a fiatal pároknak a gyermekvállalásához. Az anyagi terhek csökkentése pont ezt a kedvet hozhatja meg.

Amennyiben gyermekvállaláson gondolkodsz, érdemes szétnézni, hogy milyen kedvezmények és milyen családtámogatás vár 2023-ban! Arra viszont semmiképp sem bíztatnálak, hogy a gyermekvállalás előtt ne legyen már megtakarításod, és csak a kedvezményekre támaszkodj. A gyermekvállalás sokkal nagyobb költséget ró a családokra, mint amekkora kedvezményekre szert tehetsz, így javaslom, hogy minden esetben megfontolt döntés legyen a családalapítás, családbővítés. 

A családtámogatások fajtái 

A családtámogatások között vannak olyanok, amelyek közvetlenül és rendszeresen pénzbeli támogatást nyújtanak, valamint vannak olyanok, amelyek más formában segítenek. Ez lehet egyszeri pénzbeli juttatás, kedvezményes hitel, állami támogatás, adójóváírás. Az egyik egyszeri adóvisszatérítésről már olvashattál a Gyerekesek adóvisszatérítése– Hogyan, mikor, mennyit? című cikkemben.

A kormányhivatal honlapján olvashatók a családtámogatási ellátások, vagyis olyan támogatások, amelyet rendszeresen, pénzbeli támogatásként kaphatsz. 

Ezek a következők:

–    Családi pótlék
–    Anyasági támogatás
–    Gyermekgondozást segítő ellátás (CSED, GYED, GYES)
–    Gyermeknevelési támogatás

Emellett pedig különböző hitelek, kedvezmények, egyszeri visszatérítések is segítik a családokat, például:

  • CSOK
  • Babaváró hitel
  • Lakásfelújítási támogatás
  • Élethosszig tartó SZJA-mentesség és 30 év kor alatti SZJA-mentesség
  • ÁFA-visszatérítési támogatás
  • Adóvisszatérítés

Ebben a cikkben pedig az összes támogatfajtát körbejárom – nézzük, mi vár 2022-ben!

Családtámogatás a baba születésétől!

Amennyiben már eltervezted, hogy szeretnétek bővíteni a családot, akkor mindenekelőtt a családtámogatásokat érdemes figyelembe venni. 

A csecsemőgondozási díj, vagyis a CSED

A GYES sokkal jobban ismertebb, mint a CSED, pedig a baba születésétől fogva utóbbi számítódik. Az a nő jogosult rá, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 365 napon keresztül biztosított volt, és ez 168 napra, vagyis a szülési szabadság időszakára jár. A 365 napnak nem szükséges egybefüggőnek lennie! A biztosítás alkalmazotti munkaviszonyt vagy középfokú/felsőfokú tanulmányokat jelent. 

Utóbbit viszont csak abban az esetben fogadja el az Államkincstár, ha a tanulmány nappali tagozaton történik, egy évnél hosszabb ideig tart, és mindössze 180 nap számítódik bele, nem a teljes 365 nap. 

A CSED összegét úgy számolják, hogy az igénybevételétől visszaszámolt harmadik hónap első napját veszik kezdőnapnak, és az innen visszaszámolt 180 nap alatt kapott jövedelem 100 százalékát veszik alapul. Ezt 2021 június elsejével emelték fel, eddig a jövedelem 70 százalékát jelentette a CSED összege.

Példa 

Ha te szeptember eggyel szeretnéd kapni a CSED összegét, akkor először megnézik, hogy mennyi volt a fizetésed 3 hónappal előtte, vagyis június elsején. Innen számolnak vissza 180 napot (körülbelül fél évet), és az az alatt járó havi jövedelem 100 százalékát veszik alapul. Ezért sem ajánlott családtervezés esetén váltogatni a munkahelyet, hiszen, akkor eltérő jövedelem alapján számolják a CSED-et, és ez megnehezítheti az eljárást. 

A jövedelem SZJA köteles, de társadalombiztosítási járulék nem terheli.

Gyermekgondozási díj, vagyis GYED

A GYED-et a CSED lejárta után, vagyis a 169. naptól fogva igényelheted meg, és gyermeked kétéves koráig jár, ikrek esetén azok hároméves koráig. Ebben az esetben is szükséges, hogy a szülés előtt legyél biztosítva. Bevezetésre került a diplomás GYED is, vagyis, ha az anyuka felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója, akkor szintén jár neki a GYED. 

Ebben az esetben az anya nappali tagozaton legalább 2 aktív félévvel rendelkezik, akkor két évig jár a gyermek születésétől követően. Ebben az esetben nem jár a CSED, hanem a GYED, amely meghatározott összegű. Felsőfokú alapképzés esetén a minimálbér 70 százaléka, vagyis 162.400 Ft, mesterképzés alatt pedig a garantált bérminimum 70 százaléka, vagyis 207.480 forint. A diplomás GYED mellett pedig a gyermek születésétől követően a 169. naptól már dolgozni is lehet! 

A GYED maximális összege az előző évi naptári évi napi átlagkeresetének a 70 százaléka. Azonban, nem lehet több, mint az aktuális minimálbér kétszeresének a 70 százaléka, vagyis 2023-ban havi 324.800 forint. Ezt terheli az SZJA előleg és a nyugdíjjárulék is, vagyis nettó 210.000 forintot kapsz kézhez.  Ide kattintva ki tudod számolni, hogy körülbelül mennyi GYED-re, illetve CSED-re számíthatsz. 

A nyugdíjas GYED

A családtámogatás új fajtája lett a nyugdíjas GYED bevezetése, de szigorú szabályai miatt kevesen élnek vele. A nyugdíjas GYED úgy vehető igénybe, hogy a szülő átadja a saját jogosultságát a nagyszülőnek, ezáltal pedig a szülők semmilyen más állami támogatást nem vehetnek igénybe. A gyermek kétéves koráig jár, és a nagyszülőnek meg kell felelnie az alábbi kitételeknek:

  • Még nem nyugdíjas.
  • Van bejelentett munkahelye.
  • A GYED mellett nem dolgozni. 
  • Nem jár özvegyi nyugdíj, ápolási díj, életjáradék
  • A gyermek nem jár ez idő alatt bölcsődébe.
  • A gyermek a szülői házban alszik továbbra is, nem a nagyszülőknél. 

Ez azért érheti meg a szülőknek, mert a nagyszülő sok esetben jobban kereshet, mint a szülők, így nagyobb összegű GYED-re jogosult. Ráadásul az ő esetükben a GYED unokánként számolandó, vagyis két unoka esetén a maximális, bruttó 280.000 Ft megduplázódik. 

A Gyermekgondozást segítő ellátás, vagyis a GYES

A legismertebb családtámogatás a GYES, amely a gyermek második és harmadik évének betöltése között illeti meg a szülőket, és ezt már az apuka is megigényelheti. Gyermekenként 28.500 forintot jelent, vagyis ikrek esetén ez ennek kétszerese, vagyis 57.000 Ft. Ebből azonban levonásra kerül még a 10% nyugdíjjárulék, ezért gyermekenként kézhez 25.650 forintot kapsz. 

A CSED, GYED, GYES


A gyermek születését megelőző 3 hónapban, a születését követő maximum 168. napig a CSED-re vagy jogosult. Ezután, kétéves koráig a GYED-re, majd hároméves koráig a GYES-re. Látható, hogy minél nagyobb gyermeked, annál kevesebb támogatásra számíthatsz. Ezért is megy vissza nagyon sok anyuka dolgozni a második otthon töltött év után. 

A családi pótlék 

A családi pótlék a nevelési ellátást és iskoláztatási támogatást is magába foglalja. Előbbi a még nem tanköteles, három évnél idősebb gyermekekre jár, utóbbi pedig a már tanköteles, de még nem felsőfokú oktatási intézményben tanuló gyermekekre. Ennek összege 2008 óta nem emelkedett. 

  • 1 gyermek esetén 12.200 forintot,
  • az 1 gyermeket nevelő egyedülálló szülő 13.700 forintot,
  • a 2 gyermek esetén gyermekenként 13.300 forintot, vagyis összesen 26.600 forintot,
  • a 2 gyermeket nevelő egyedülálló szülő gyermekenként 14.800 forintot, összesen 29.600 forintot,
  • a 3 vagy több gyermeket nevelő család gyermekenként 16 ezer forintot, azaz minimum 48.000 forintot,
  • a 3 vagy több gyermeket nevelő egyedülálló szülő gyermekenként 17.000, azaz minimum 51.000 forintot kap.

Ha pedig egyik gyermeked már felsőoktatási intézmény tanulója, de a másik még kiskorú, akkor is még jár a kisebbik gyermekedre a 13.300 forint!

Az anyasági támogatás – az egyszeri családtámogatás

Az anyasági támogatás egy egyszeri támogatás, amelyre minden anyának és főállású anyának jogosultsága van. Ez a jelenlegi legalacsonyabb öregségi nyugdíj 225 százaléka, vagyis 64.125 Ft. Ikergyermekek esetén ez az összeg a legkisebb öregségi nyugdíj 300 százaléka, vagyis gyermekenként 85.500 Ft. A szülést követő 180 napon belül vagy rá jogosult, és az Államkincstár utalja. 

A gyermeknevelési támogatás

A családtámogatás egyik verziója a gyermeknevelési támogatás, amelyre az jogosult, aki legalább három kiskorút nevel. A legfiatalabb gyermek 3. évének betöltésétől a 8. évéig jár, valamint megszűnik, ha a legidősebb gyermek betölti a 18. évet. A nagykorúság miatt ugyanis már csak 2 kiskorú gyermek marad. 

Ennek összege független a gyermekek számától, tehát összesen a legalacsonyabb öregségi nyugdíj összegével egyenlő. Ez havi szinten 28.500 forintot jelent, de a nyugdíjjárulék (10%) levonódik, vagyis ebben az esetben is 25.650 forintra számíthatsz. 

A GYET mellett egyébként lehetséges dolgozni is, de maximum heti 30 órát, vagy, ha otthonról dolgozol, akkor korlátozás nélkül. 

Hogyan igényelheted meg a családtámogatásokat?

A családtámogatás megigénylését a lakcímed szerinti kormányhivatalnál tudod elindítani. Amennyiben elektronikus úton intéznéd, akkor ügyfélkapus azonosítás után lehet a formanyomtatvány kitöltésével megigényelni. Amennyiben pedig postai úton szeretnéd megigényelni a családtámogatást, akkor a lakóhely szerinti járási hivatalnak címzett levélben, a hozzátartozó formanyomtatványt kitöltve. Természetesen személyesen is meg lehet igényelni bármelyik kormányablakban. 

A Babaváró hitel – a szabad felhasználású hitel

A családtámogatás rendszerét kiterjesztették a különböző kedvezményes hitelekre és azokhoz járó támogatásokra. A Babaváró hitel egy 11 millió forintos, kamatmentes, szabad felhasználású kölcsön, amelyet minden 40 év alatti házaspár megigényelhet. A 2024. január elsején életbe lépő változtatás szerint a nőnek 30 év alattinak is kell lennie, viszont még egy évig érvényes az előző szabály, amennyiben bár várandós a hölgy. Futamideje 20 év, a havi törlesztőrészlet pedig legfeljebb 50.000 forint. Elnevezését onnan kapta, hogy ha a családban 5 éven belül baba születik, akkor három évig felfüggeszthető a törlesztője, és ugyanúgy kamatmentes marad a hitel. 

Második gyermek születése esetén megint három évre szünetel a törlesztés, valamint a fennálló hátralék 30 százalékát is elengedi az állam. Három gyermek születése esetén pedig a teljes tartozást elengedik. 

Mivel szabad felhasználású, bármire használhatod, nem szükséges lakás-, vagy házvásárlásra költeni. Emellett viszont beszámolja a bank önerőnek, így kérhetsz rá lakáshitelt is. Arra azonban figyelj, hogy nem biztos a 10 millió forint, hiszen a jövedelmek arányában határozzák meg, hogy mennyi támogatást kapsz. 

Viszont, ha nem születik babátok a meghatározott 5 éven belül, akkor a kamattámogatást egyösszegben kell visszafizetni, sőt, a fennmaradó tőkerész piaci kamatozású lesz, tehát elvész a kamatmentesség is. Mindenképp azt tanácsolom, hogy csak akkor vegyétek fel, ha biztosan terveztek 5 éven belül babát!

A CSOK, vagyis Családi Otthonteremtési Kedvezmény

A CSOK 2015 július 1. óta elérhető lakáscélú családtámogatás, amely segít a családoknak ingatlanhoz jutni. Új és használt lakás megvásárlásához is igényelhető, de akár építéshez és lakásbővítéshez is. Két részre osztható, vissza nem térítendő állami támogatásból, valamint kedvezményes kamatozású jelzáloghitelből áll. Az alap CSOK azonban 2024. január elsejével megszűnik, és csak a falusi CSOK lesz elérhető!

Az, hogy mennyi vissza nem térítendő támogatást kapsz a hitel mellé, három fontos tényezőtől függ:

  • Mennyi a meglévő és tervben lévő gyermekek száma.
  • A lakás vagy ház, amit kinéztetek használt vagy új.
  • Mekkora az ingatlan, amelyet venni szeretnél. 

Egy gyermek esetén 600.000 Ft, két gyermek esetén 1.430.000 Ft, három gyermek esetén 2.200.000 Ft, négy gyermek esetén pedig 2.750.000 Ft a CSOK összege. Ez új lakások és házak esetén jóval magasabb, így akár 10 millió forint is lehet. A támogatás mellett pedig változó a felvehető hitel mértéke is. Két gyermek esetén 10 millió forintos a kamattámogatott hitel, 3 gyermek esetén pedig 15 millió Ft. 

Az állami támogatás miatt a teljes futamidő (maximum 25 év) időtartama alatt az állam garantálja a fix, 3 százalékos kamatot. 

A vissza nem térítendő családtámogatás pedig valóban azt jelenti, amire gondolsz, tehát nem kell visszafizetned. Ennek azonban kitételei vannak:

    • Csak házaspárok vehetik igénybe, tehát házasnak kell lenni hozzá.
    • A házaspár legalább egyik tagjának 40 év alattinak kell lennie. Erre azért van szükség, mivel a gyermekvállalást ösztönzi a hitel. 
  • A gyermekek megszületésére legfeljebb 10 év áll rendelkezésre. 
  • Az új ingatlan hasznos alapterülete legalább 60 négyzetméter lakás esetén, ház esetén pedig 90 négyzetméter. 

A CSOK 

csak

A CSOK mértéke attól is függ, hogy hány gyermeked van, használt vagy új ingatlant vennél vagy bővítenél, illetve, hogy annak mekkora az alapterülete.

A CSOK állami támogatás csak abban az esetben jár, ha megkapod a CSOK hitelt is. A kettő nem független egymástól! 

A CSOK illetékmentessége

A CSOK szintén nagy vonzereje, hogy új lakások építéséhez, vásárlásához vagy a olyan használt lakást megvásárlása, bővítése, amely CSOK segítségével került eredetileg megvásárlásra, eltörlésre került az illeték megfizetése. Emellett a maximum 150 m2 hasznos alapterületű, új építésű lakás és a maximum 300 m2 hasznos alapterületű, űj építésű ház vásárlása vagy annak építése kapcsán CSOK áfa-visszatérítésre van lehetőség.

A falusi CSOK

A CSOK, mint igen népszerű családtámogatás egyik kiterjesztése a Falusi CSOK, amely célja, hogy a kisebb településeken is vásároljanak lakásokat, házakat, vagy felújítsák azokat a fiatalok. Ez is vissza nem térítendő támogatás, és legnagyobb hatása, hogy Budapest vonzáskörzetében is jelentősen megnőttek az ingatlanárak. Összesen 2679 kistelepülésen érhető el, így érdemes az igénylése előtt átböngészni a listát, mielőtt megigényled. 

A falusi CSOK ugyanúgy egy gyermek esetén 600.000 forintot, két gyermek esetén 4.000.000, három vagy több gyermek esetén 15 millió forint támogatást jelent. Viszont csak az összeg felét fordíthatod vásárlásra, a másik felét mindenképp korszerűsítésre kell költeni! 

2021 augusztustól pedig úgy nevezett Zöld CSOK is elérhető, vagyis a programon belül vásárol vagy épít a meghatározott energetikai feltételeknek megfelelő újépítésű ingatlant, akkor plusz kamatmentes hitelt vehet igénybe. A megigényelhető hitel összege ugyanannyi, mint a CSOK hitel esetén, de a maximális értéke 70 millió forint a zöld CSOK támogatással együtt. 

Válás esetén a CSOK

A CSOK, mint a legnépszerűbb családtámogatás, bonyolult jogi háttérrel rendelkezik, különösképp válás esetén. Válás esetén, bármelyik CSOK-ot is választottátok, nehéz helyzetbe kerülhettek, ugyanis 10 évig nem adhatjátok el a házat/lakást, különben a teljes támogatást vissza kell fizetni. Érdemes ezért inkább egyikőtöknek a gyermekkel együtt a lakásban élnie tovább, és a pénzintézetnél jelezni, hogy a másik fél már nem élvezi a támogatást.

A legfontosabb, hogy a gyermekek lakcíme nem változik és nem kerül eladásra az ingatlan. Ha azonban egyikőtök kivásárolja a másikat, és így csak ő lesz a tulajdonosa az ingatlannak, akkor már az eladhatóvá válik. Arra azonban figyelj, hogy az eladást követően 60 napon belül meg kell vásárolnod az új ingatlant, különben ideiglenesen vissza kell fizetned a támogatást!

A családi adókedvezmény és az adóvisszatérítés 

2022 igen jól jövedelmező a családoknak. A kormány az 5,5 százalékos gazdasági növekedés esetén ugyanis visszatéríti a családi pótlékra jogosult családok számára a befizetett adót, maximum 800.000 forint értékben. Erről bővebben olvashatsz a Gyerekesek adóvisszatérítése – Hogyan, mikor mennyit? című cikkemben. 

Mindemellett azonban a családi adókedvezmény is igénybe vehető marad. Ennek értelmében havonta egy gyermek esetén 10.000 Ft nettó összeg marad a zsebedben. Két gyermek esetén nettó 20.000 forint gyermekenként, tehát 40.000 Ft. Három vagy több gyermeknél nettó 33.000 Ft plusz marad nálad gyermekenként, vagyis havonta nettó 99.000 Ft plusz marad a fizetésedben.

Élethosszig tartó SZJA-mentesség 

Az élethosszig tartó személyi jövedelemadó megfizetése alól a négygyermekes anyukák részesülnek. A korábbi munkaviszony megléte nem feltétel, és csak a jelenleg és jövőbeli munkaviszony után fizetendő SZJA-t engedik el, visszamenőlegesen nem lehet érvényesíteni. Sajnos ez a KATA-s egyéni vállalkozókra nem vonatkozik, nekik ugyanúgy fizetniük kell maguk után a havi díjakat. 

2023. január 1-jétől érvényes már azokra a nőkre is vonatkozik az szia-mentesség, akik 30 év alattiak és legalább egy gyermeket vállalnak, ezzel sarkallva a fiatalokat a minél korábbi gyermekvállalásra. A 30 év alatti anyák a gyedet és a diplomás gyedet is magasabb nettó összegben kaphatják, mert ezekből is mindössze a 10 százalékos nyugdíjjárulék levonása terheli.  

Lakásfelújítási támogatás 

A lakásfelújítási támogatás jelenlegi formájában 2022. december 31-ig volt igényelhető. A maximális összeg 3 millió forint. Természetesen a feltétel, hogy legalább egy gyermeket várjon vagy már neveljen a pár, aki még a 25. életévét nem töltötte be, valamint az igénylőnek legalább 1 éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie.

Nyaralóra, hétvégi házra nem igényelhető a lakásfelújítási támogatás. Csakis ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont lehet a felújítandó lakás. A támogatás mértéke a számla szerinti vállalkozói díj és anyagköltség ára szerint változik. A legalacsonyabb 200.000 Ft, a legmagasabb igényelhető összeg pedig 3 millió forint.  

Számtalan felújításra lehet igényelni:

  • víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
  •  fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
  •  fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
  •  az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
  •  a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
  •  tető cseréje, felújítása, szigetelése,
  • klíma csere

A teljes listát ide kattintva találod. 

Amennyiben viszont az otthonfelújítás csak részben vagy egészben napkollektor és napelemes rendszer cseréjére vagy annak telepítésére vonatkozik, akkor még március 31-ig leadható az igénylés. 

Összefoglalás

Amennyiben babát tervezel, érdemes már a születése előtt 3 hónappal elkezdeni a különböző támogatásoknak utánanézni. Ekkor, amennyiben biztosított vagy, megigényelheted a CSED-et, amely a gyermek születése utáni 169. napjáig jár, és a fizetésed 100 százalékát jelenti. Ezután gyermeked kétéves koráig a GYED jár, amely 2023-ban havi 324.800 forint. A diplomás GYED összege 2023-ban 162.400 Ft, mesterképzés alatt pedig a garantált bérminimum 70 százaléka, vagyis 207.480 forint. Hároméves koráig pedig a GYES-t veheted igénybe, amely gyermekenként 28.500 forintot, vagyis nettó 26.650 forintot jelent. Ha már betöltötte a harmadik életévét, akkor 18 éves koráig a havi 12.200 forintos családi pótlékot igényelheted meg. 

Az anyasági támogatás egyszeri pénzbeli kedvezmény, összege pedig egy gyermek esetén 64.125 forintot jelent. Egy gyermekre csak egyszer igényelheted meg, és a születését követő 180. napig ezt meg is kell tenned, ha nem szeretnél lemaradni róla. A gyermeknevelési támogatásra pedig csak az olyan anyák jogosultak, akiknek legalább három gyermekük van, és ennek az összege szintén nettó 26.650 forint. 

Érdemes elektronikus úton megigényelni ezeket a támogatásokat a lakcímed szerinti kormányablaknál, így biztosan gyorsabb ügyintézésre számíthatsz! 

A Babaváró és a CSOK is az otthonhoz jutást támogatja, csak míg előbbi szabad felhasználású, utóbbit csak ingatlan vásárlásra, építésre lehet felhasználni. Itt is jellemző, hogy a várható gyermekek száma befolyásolja a támogatás összegét, ami 3 gyermek esetén a 10 millió forintos kedvezményes hitel mellett 10 millió forint vissza nem fizetendő támogatást jelent. 

A családi adókedvezmény esetén gyermekenként 66.670 forinttal kevesebb adót kell fizetned havonta. Csak akkor érdemes és ajánlott felvenni bármelyik hitelt vagy támogatást, ha tényleg szeretnél gyermeket, és biztos, stabil, kiszámítható jövedelmed van. Emellett nem árt, ha jelentős vésztartalékot is felépítesz, máskülönben csak eladósodsz. Ha valamit, akkor azt mindenképp megmutatta a járvány helyzet, hogy bárki, bármikor elveszítheti a munkáját, így kötelező vésztartalékot felépíteni. Érdemes alaposan átgondolnod mindent, és tervezned azzal is, ha esetleg egy vagy több családi támogatást vissza kellene fizetned.

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!