A gyermekvállalás költségei minden családot tervező párnak fontos szempont lehet a döntéseik meghozatalában. Egy gyermek születése teljesen megváltoztatja a párok életét. Ez nem csak a szokásaik, cselekedeteik átalakulásában jelenik meg, hanem a gazdasági döntéseiket is más szempontok alapján határozzák meg. Érdemes időben elkezdeni készülni anyagilag is a gyermekvállalásra, de vigyázz, nem csak a közeljövőre érdemes gondolnod!

Persze jócskán felmerülnek költségek már akár a fogantatás előtt, majd a terhesség alatt is, nem szabad elfelejteni, hogy a gyermek igényei az első hat évben rohamosan változnak. Ez a változás a pénztárcádat is pont ugyanúgy érintheti. Az, hogy a gyermekvállalás költségei mekkora anyagi terhet tesznek a párokra, ebből a cikkből megtudhatod!

A gyermekvállalás költségei a fogantatás előtt

Nincs nagyobb öröm egy férfi és egy nő életében, mint amikor anyává és apává, egy családdá válnak. Az öröm mellett azonban a kiadásokkal is számolni kell. Nem csak a gyermek felnevelése jelent jelentős költségeket a pár életben, hanem már a gyermek tervezésekor is ki kell nyitni a pénztárcát.

Ha szeretnéd felkészíteni a szervezetedet a várandósság időszakára, vagy megkönnyíteni a fogantatást, érdemes lehet terhességi vitaminokat szedni. Ha nem csak a leendő gyermeked számára szükséges folsavat szednéd, hanem a saját tested vitaminszükségleteit is kielégítenéd, akkor szinte biztos, hogy több ezer forintot fogsz a gyógyszertárban hagyni havonta.

A készítmények ára kb. 1600 forintnál kezdődik, de van, ami a 6000 forintot is meghaladja. Ez persze márkától és kiszereléstől is függhet.

A vitaminok mellett gondolnod kell a nőgyógyászati vizsgálatokra. A családalapítás előtt tanácsos kivizsgáltatnod magad, hogy kiderüljön, biztosan nincs semmi akadálya annak, hogy belevágjatok. Ezt lehet állami kórházban, rendelőben intézni, de amennyiben magánúton szeretnéd, akkor bizony 10-15.000 forintnál kezdődik egy vizsgálat ára, és a határ a „csillagos ég”.

A gyermekvállalás költségei a terhesség alatt

A terhesség alatt az ultrahangos vizsgálatok elengedhetetlenek. Ez olyan vizsgálat, amit szintén intézhetsz ingyenesen, de magánrendelőben, magánkórházban, szintén minimum 8-10.000 forintos kiadást jelent.

A 12.-14. hét körül ajánlott elvégeztetni a kombinált tesztet. Ezt egyelőre a TB sehol nem támogatja, de erősen ajánlják az orvosok. Ilyenkor a születendő baba komolyabb betegségeit próbálják meg kiszűrni, ami neked megközelítőleg 30.000 forintos kiadást jelent.

A 16. hét körül jön a következő ajánlott vizsgálat, mely szintén nem kötelező. Ez az integrált teszt, mely tulajdonképpen csupán két vérvizsgálatból áll. A vizsgálat ára szintén 25-30.000 forint körül mozog.

A 18. hét körül következhet a második genetikai ultrahang. Ennél a vizsgálatnál kb. 10.000 forinttal kell számolnod. Érdemes magánrendelőben csináltatni, bár elég sok állami kórházban is van már megfelelő felszerelés.

Ha a kisgyermek szívdobogására is kíváncsiak vagytok, akkor körülbelül még 15.000 forintot kell kifizetned a szívultrahangos vizsgálat díjára. Mindezek mellet még végezhetőek más vizsgálatok is. Ilyen a kontingens-szűrés vagy a szekvencia-szűrés, bár ezek költsége már sokkal jelentősebb, hiszen az utóbbi ára 40 ezer forint fölé tehető.

A gyermekvállalás költségei a szüléskor

További költségek merülhetnek fel, ha a szüléssel kapcsolatban speciális igényeid vannak. Vannak olyan magánkórházak, ahol maga a gyermek világra hozatala több, mint 500.000 forint kiadást jelenthet számodra.

Persze, ha az igényeid nem rúgnak ennyire magasra, akkor az OEP teljes egészében fedezi a költségeidet. Sajnos ma már azonban ez sem feltétlenül tekinthető ingyenesnek. Következik a hálálkodás. A szülők egy kisebb-nagyobb összeggel megköszönik a munkájukat a szülőorvosnak, a szülésznőnek, esetleg a nővérkéknek. Ez orvosonként és kórházanként is eltérő lehet, hogy hol, mikor és mennyit „kell tenni” a borítékba.

Átlagként elmondható, hogy 30-60.000 forintot szoktak adni a szülőorvoknak, de nem ritka a 100.000 forint feletti összeg sem. A szülésznőnek kb. fele annyit szokás adni, ami körülbelül 15-30.000 forint. Arról, hogy az adott orvosnál „mennyibe kerül a szülés”, általában az anyukák a vizsgálatokra várakozva szoktak tájékozódni egymás között.

A gyermekvállalás költségei a szülés után

A szülés költségei mellett a baba első heteihez elengedhetetlen dolgok költségeivel is mindenféleképpen kalkulálnod kell. Ezt a csomagot érdemes még a baba érkezése előtt megvásárolni, mivel utána azonnal szükség lesz rá.

Ilyen lehet a babakocsi, aminek ára körülbelül 70.000 forint körül mozog. Persze vannak olcsóbbak és sokkal drágábbak is, de ha nem szeretnél kiadni 150-200.000 forintot egy babakocsira, mégis szeretnél olyan minőségűt vásárolni, érdemes szétnézni az adok-veszek, baba-mama csoportokban. Vannak teljesen újszerű babakocsik, szinte fele annyiért, mintha újonnan vennéd.

A babakocsi mellett biztosan szükségetek lesz, kiságyra, kiskádra, körömollóra, pelenkázóra, törlőkendőkre, krémekre, pelenkára. Együttesen ezek is nagyobb kiadást jelenthetnek a szülők számára.

Általában az orvosok a gyermeket és az anyát egy csomag recepttel indítják útjára a kórházból. Ezekben a legszükségesebb fürdetők, krémek vannak benne, amiknek ára együttesen kb. 15.000 forintra tehetőek.

Az anyának szüksége lehet tejserkentő teára, melynek ára kb. 700-800 forint dobozonként, az újszülöttnek pedig tápszerre. Ezeket az orvos írja fel, ha szükséges, s kilónkénti árát 2500-5000 forint közé lehet belőni.

Az említett költségek mellett ne felejtsd el, hogy rengeteg ügyet is el kell intézned, így az oda való utazás is költséget jelenthet a család számára. Ilyen ügy a személyi-szám, TB-szám, születési anyakönyvi kivonat, és még sorolhatnánk. Ezekről a kiadásokról érdemes házi költségvetést készítened.

A gyermek jövőjére is érdemes már ilyenkor gondolni. Akár kisebb, akár nagyobb összeget elkezdhetsz neki félretenni. Vannak különböző szabadon felhasználható gyermekcélú megtakarítások, de vigyázz, sokszor ezeknek rettenetesen magas a költségük, így nem éri meg! Sajnos erről sokan nem tájékoztatnak téged, de érdemes megnézni a termék TKM mutatóját.

Más szabadon felhasználható megtakarítások mellett létezik a Babakötvény is. Ez egy viszonylag kötöttebb megtakarítási forma volt, ma már azonban ezt is szabadon felhasználhatja a gyermek a 18. életévét betöltve. Állami támogatás is jár rá, ami évi 10% a befizetéseidre, de maximum 6.000 forint. Az állam egy életkezdési támogatással is segíti a kisgyermekeket, melynek összege egyszeri 42.500 Ft.

A megtakarításoddal megkönnyítheted a saját és gyermeked jövőjét is!

Későbbi kiadások…

A gyermekvállalásra körülbelül ekkora költségekkel számolhatsz, de fontos tudni, hogy a babákkal együtt nőnek a kiadások, a gyermekvállalás költségei is.

A pelenka az első időszakban kb. 10-25.000 forint havi kiadást jelenthet. Ez a függ a márkától és a pelenka fazonjától is. A pelenkázáshoz, fürdetéshez szükséges babapiperék plusz 5.000 forint kiadást jelentenek havonta.

Ahogy nő a baba, úgy újabb és újabb ruhákat kell vásárolnod, mivel szinte csak pár hónap, és már ki is növi az adott rugdalózót. A babaruhákat is érdemes megnézni olyan oldalakon, ahol más anyukák adják el a már kinőtt gyermekruhákat. Ma már ismét nem ciki turkálóban sem megnézni, van-e esetleg pár szép babaruha darab. Később egyébként te is felteheted az kinőtt ruhákat, pelenkázót, babakocsit adok-veszek oldalakra, így valamelyest csökkentheted a kiadásaidat is.

Persze később jönnek a babajátékok, majd a bölcsődei, óvodai és iskolai kiadások. Az intézményi étkeztetés, öltöztetés ebben az időszakban is költséges lehet. A bébiszitterről még nem is beszéltünk, persze nem mindenki teheti meg, hogy bébiszittert fogadjon. A nagyszülők legalább annyira jó bébiszitterek lehetnek. J

Záró gondolatok

Összességében elmondhatjuk, hogy a gyermek születésétől 6 éves koráig, jóval több, mint 1 millió forintos költséggel kell számolnod. És hidd el, ezután sincs megállás a kiadások terén.

Arról persze nem beszéltünk, hogy a gyermek születése esetén a jövedelmed is lecsökken, így már előre érdemes félretenni, ha családalapítást terveztek. Erre a célra vannak különböző megtakarítási formák.

Ilyen lehet az egészség- és önsegélyező pénztár. Ebben a megtakarításban a befizetéseid után 20% adókedvezményt kapsz, és a cikkben leírt szolgáltatásokra szinte mind fordíthatod.

Már a terhességed alatt, vagy a gyermek születése után kivehetsz a pénztárból 2 millió forintot, amit bármire fordíthatsz. Ezen felül, a befizetett összeget és az adókedvezményt fordíthatod csecsemő és babaápolási termékekre, vagy akár a lecsökkent jövedelmed kiegészítésére.

Gondolj csak bele, ha az önsegélyező pénztárba befizetett összegből vásárolod a babaápolási termékeket, akkor mindent 20% kedvezménnyel tudsz megvenni!

A gyermekvállalás költségei tervezhetőek, ezért ne felejts el már előre gondolni és félretenni erre a célra!

Neked milyen tapasztalataid vannak a gyermekedre fordított kiadásokkal kapcsolatban? Szerinted te mennyit költesz összesen a gyermekedre?

Írd meg kommentben válaszaidat!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!