Életmód-tanácsadó oldalakon vagy újságokban gyakran futhatunk bele olyan cikkekbe, amelyekben olyan emberekről írnak, akiknek a hobbijuk a munkájuk és teljes boldogságban azzal keresnek pénzt, amit a leginkább szeretnek csinálni.

A döntő többség azonban ezt nem mondhatja el magáról, sokszor sokakban felmerül a kérdés, hogy lehet-e az embernek a hobbija a munkája is, és ha igen, akkor ezt hogyan lehet elérni. Mert igenis meg lehet ezt csinálni, csak néhány alapdologgal nem árt tisztában lenni. Elsőként saját magunkban kell tisztázni, hogy melyik az a szabadidős elfoglaltság, amit a leginkább élvezünk, és amiben ezzel együtt a legjobbak is vagyunk.

Ami az ilyen beszélgetésekben sokaknak eszébe jut, sok más mellett, például a zene, az e-sport, videók készítése, blog írása vagy éppen a sportfogadás. Ez utóbbi azért is egy vonzó lehetőség sokak számára, mert itt akár hosszú éveken keresztül próbálkozhatunk a megfelelő stratégia kialakításával, hogy kiderüljön tényleg van-e ebben lehetőség számunkra.

Ki ne szeretné kedvenc csapatát figyelni, és még pénzt is keresni? Egyetemista koromban mi is így voltunk a barátokkal. Plusz izgalmat csempésztünk bele a meccsnézésekbe. Aztán volt, amikor nyertünk, volt amikor vesztettünk. Viszont soha nem olyan összeggel játszottunk, aminek máshol lett volna a helye!

Én ismerek olyan személyt, akinek a bevételei legalább 50%-a sportfogadásból érkezik, de ő több, mint 15 éve csinálja. Ne gondold, hogy egyből hatalmas összegeket fogsz szakítani! Illetve a kockázat is rendkívül magas, tehát soha ne fogadj olyan pénzzel, aminek jobb helye lenne például a nyugdíj megtakarításodban. Csak a szórakozásodra szánt pénzből fogadj! 

Amikor kitaláltuk melyik az a hobbi, amit legjobban szeretünk, és amiben a legjobbak vagyunk, akkor mindenképpen érdemes még jobban elmélyülni benne – ha például ez a zene, akkor érdemes zenetanárhoz menni, akár gyakornoki munkát vállalni egy rádiónál, kiadónál például, vagy ha mondjuk szeretünk számítógépeket bütykölni, akkor ilyen irányú kisebb-nagyobb feladatokat vállaljunk a családon belül, szomszédoknak, barátoknak – így kialakul egyfajta kapcsolati háló is, ami a későbbi üzletünk alapja is lehet.

Ha ezzel is meglennénk, akkor mindenképpen készítsünk számításokat, üzleti tervet, hiszen egyrészt, ha a hobbink a munkánk lesz, akkor nagy valószínűséggel jelenlegi jövedelmünket, munkánkat elveszítjük, sőt az elején lehet, hogy komolyabb küzdelem lesz az üzletünk felfuttatása – és még az is előfordulhat, hogy belefásulunk és rájövünk, hogy munkaként ez a hobbi sem annyira a szívünk csücske.

Tehát nem érdemes teljesen felégetni a hidakat magunk mögött, megtörténhet, hogy akár ismét más munka/elfoglaltság után kell néznünk. Csak úgy vágj bele egy ilyen kalandba, ha van legalább 6 hónapra elegendő vésztartalékod!

De az általánosabb gondolatok után nézzük néhány konkrét példát, melyek azok a hobbik, amelyek könnyedén munkává válhatnak és úgy tudunk pénzt keresni, hogy még jól is érezhetjük magunkat. A sportfogadást és a számítógépek bütykölését (de akár különféle telepítéseket, javításokat is ide érthetünk) fentebb már taglaltuk.

Amennyiben szereted mondjuk az autókat, a szerelgetést, akkor elkezdhetsz blogot írni erről, videókat készíteni, amelyben a saját vagy éppen mások autójának javításáról teszel közzé felvételeket. Nem kell méregdrága szerszámokra és emelőkre gondolni, egy-egy izzó kicserélése, akkumulátorcsere is nagy segítség lehet sokaknak.

Ha például fotózni szeretsz, akkor érdemes elkezdeni részt venni ilyen jellegű versenyeken, feltölteni a képeidet olyan oldalakra, ahol kisebb összegekért ezek megvásárolhatóak, de akár specializálódhatsz bizonyos témákra, és ezzel kapcsolatban könnyen ki tudsz építeni egy kisebb közösséget is, onnan pedig már szépen lehet építkezni tovább.

Fontos, hogy kezdd el! Ne tervezgess évekig, hanem kezdd el csinálni! Jelenleg én két „szerelem projektbe” is belekezdtem, amiből az egyik már évekkel ezelőtt eszembe jutott. Pár hónapja döntöttem úgy, hogy most már nem várok senkire, és semmire, hanem a tettek mezejére lépek. Tudtam, hogy így sokkal lassabb lesz, de az első lépés meghozza a kedvet a többihez. Lehet, a jövő év elején már be is tudok számolni a  fejleményekről.  

Lehetne még folytatni a felsorolást, az a lényeg, hogy mielőtt komoly döntésre szánjuk el magunkat, mindenképpen mérlegeljünk, számoljunk, tervezzünk és győződjünk meg arról is, hogy tényleg a kiválasztott hobbi az, amiben jók vagyunk, amit szeretünk és ami a legfontosabb, el tudjuk képzelni, hogy akár éveken át mindennap ezzel kell foglalkoznunk.

Ha mindezek megvannak, akkor azonnali váltás nélkül fokozatosan a mindennapi munkánk mellett kezdjünk el ezzel egyre több időt tölteni és bár ez az elején nagyon nehéz lesz, az is gyorsan ki fog derülni, hogy van-e létjogosultsága annak, amit kitaláltunk magunknak.

A türelem és a kitartás nagyon fontos! Te se várj tovább, készíts tervet, és tedd meg az első lépést, legyen az bármilyen apró! Sok sikert kívánok!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!