A negatív gondolatok veszélyeiről már többször is írtunk itt a Pénzügyi Tudakozón. A cikkeinkből sorra láthattad ezeket a veszélyfaktorokat: negatív spirál, amely visszatart a tervezéstől, józan ítélőképességtől és a dolgaid rendes továbbvitelétől, legyen szó a karrieredről vagy a pénzügyeidről. Összegyűjtöttünk neked 7 egyszerű lépést, hogy megállítsd a negatív gondolatokat, ha benne vagy, illetve megelőzhesd azt a jövőben.

A negatív gondolkodás képes egy csapásra sötétbe fordítani egy egyébként ígéretes, lehetőségekkel teli helyzetet is. Ennél költőibben nehezebben kezdhetnénk a hét motiváló lépés bemutatását, amelyek a negatív gondolkodás leküzdésében, és annak negatív hatásainak megelőzésében segíthetnek. De igaz, ami igaz: a negatív attitűd a legjobb lehetőségeid kiaknázásától tarthat vissza.

Megtörtént eset, hogy egy Keith nevű férfi megnyerte a lottót, és egy cikkben a barátnője elmesélte, hogy a férfi ekkor csak annyit tudott mondani: „igen, nyertem egy csomó pénzt, de a problémát is, hogy elmondjam a dolgot a barátaimnak vagy ne”. Keith ettől kezdve csak ebben a problémában ragadt, ahelyett, hogy tervezett volna a pénzzel. Abból is gondot csinált magának, hogy „most hogyan döntsem el, hogy a jelzálogot fizessem ki, vagy vegyek egy új Porsche-t?”.

Barátnője ettől kezdve már nem is gondolt arra, hogy pénzt kérjen a barátjától valamire, hanem a negatív gondolkodás irodalmába vetette bele magát. A fő tanulság az volt számára, hogy az élet problémái fedik fel, kik is vagyunk valójában. Ebben a helyzetben kiderült, hogy Keith egy „igen, de…” típus, aki mindig a kibúvót és a dolgok árnyoldalát keresi akaratlanul is. Ezáltal a barátnője sajnos nagyot csalódott benne, és úgy érezte, nem lehet közös jövőjük.

Főleg azért, mert az ilyen erős negatív gondolkodás olyan attitűddé válhat, amely mindent meghatároz a viselkedésedben és az életedben.

A negatív gondolkodás pozitívumai

A hölgy ugyanakkor felismerte a negatív gondolkodás pozitívumait, előnyeit is – hogy egy kisebb képzavarral éljünk. Az ugyanis, hogy minden helyzetben meglátod az esetleges veszélyeket, rizikókat, buktatókat, nagyfokú óvatosságra is inthet. A negatív gondolkodás tehát afféle biztosításként is szolgál, hogy ne ess nagyot, amikor jól mennek a dolgok.

A negatív gondolkodók rengetegszer süthetik el az „ugye én már az elején megmondtam” szöveget. Ők ugyanis mindig meglátják az esetleges problémákat (még ha nem is következnek be vagy nem is reálisak), és előszeretettel fel is emlegetik ezeket, hogy a másik miért is ne kezdjen bele valami új projektbe.

Mielőtt azonban felmagasztalnánk a negatív gondolkodás előnyeit, értékeljük ki az előzőekben leírtakat. Egészséges mértékben, ha óvatosabb vagy a negatív gondolatok miatt az még segítség lehet. Minden új projekt előtt értékelned kell az előnyöket és kockázatokat, ezek alapján pedig el kell döntened, megéri-e neked ez a dolog. A másodikkal viszont még senki sem tudott előrébb lépni az életében, ráadásul még a környezetét is kiakasztja, az „én megmondtam” hozzáállásával.

Ezek alapján tehát egy egészséges kritikusságon kívül semmi előny nem származik a negatív gondolkodásból, hátrány viszont annál több.

A legáltalánosabb hibák a negatív gondolkodásmódból

Keith például büszkén vallotta magát realistának. A realizmusnak álcázott negatív hozzáállás azonban leginkább erős cinizmussal társul, és ahhoz vezet, hogy inkább meg se próbáljanak semmit véghezvinni. Vagy ha mégis belevágnak valamibe, akkor is az állandó negatívkodással rossz irányba befolyásolják a dolog eredményét. Saját maguk kaszálják el, döntik be a hozzáállásukkal a kezdeményezésüket. Holott már kutatások is bizonyították, hogy például amit az egészségünkről hiszünk, az be is következik a valóságban.

Így mérgezhetik meg a negatív gondolatok az összes dolgot, amibe csak belekezdesz, vagy a lehetőségeket, amelyekkel találkozol életed során. Nézzük akkor az ellenszert!

1. Ne gondolkozz szélsőségekben!

A könyöködön fog kijönni ez a mondat, de itt fontos mégis előhozni: az életben a dolgok nem feketék vagy fehérek, ilyenek vagy olyanok. A negatív gondolkodás viszont pontosan ezt táplálja beléd, hogy mindent szélsőségnek állít be a fejedben. Például:

  • ahelyett, hogy próbálkoznál, arra gondolsz, úgyis elbuksz;
  • a pénzügyekben, ahelyett, hogy a kockázatot porlasztanád és diverzifikálnál, helyett bele se vágsz, mert félsz a teljes anyagi csődtől;
  • egy kis izgatottság helyett azt érzed a nyilvános beszéd előtt, hogy úgyis mindenki utálni és unni fog.

Minden vagy semmi – ez a formula uralja a negatív gondolkodók életét. Emiatt láthatod a jövőt drámaian, katasztrófákkal teliként, a lehetőségeket pedig veszélyforrásként. Igen, nagy bajok, akár tragédiák valóban megtörténnek, de semmi sem ennyire egyszerű: minden dolog szürke, jó és rossz oldaluk is van.

Az első lépés, hogy úrrá légy a negatív gondolkodáson nem az, hogy „légy csak pozitív” egyik pillanatról a másikra. Koncentrálj a dolgok vegyítésére. Mondjuk, hogy aggódsz a kapcsolatod miatt. Ahelyett, hogy azt mondanád „tudom, hogy baj lesz”, mondd inkább azt: „biztosan lesznek buktatók, jó és rossz dolgok, mint minden más kapcsolatban”. Oldd fel a pusztán negatív képet szép fokozatosan.

Írd le, miről gondolkodtál eddig nagyon negatívan. Írd le a legszélsőségesebb negatív gondolataidat, amelyek eszedbe jutnak. Aztán írj három közepes dolgot, hogy hogyan végződhet a helyzet, nem túl pozitívakat, de ne jobbat, mint a legrosszabb forgatókönyvek. Ezzel új lehetőségeket mutatsz be saját magadnak, szélesíted a látásmódodat, így folyamatosan trenírozhatod magad az egyéb lehetőségek meglátására.

2. Ne általánosítsd a negatívumokat!

Kérdezd meg magadtól: „ha valami történik, általánosítom ezt, folyamatosnak, és mindenre érvényesnek tekintem ezt az egy adott eredményt?”.

Ha például megbíztál valakiben, aki végül mégis csalódást okozott, ezt a rossz élményt kivetíted minden más emberre, mondván, hogy ők is biztosan átráznának?

Ha elrontasz egy tesztet, azt mondod magnak „nos, elszúrtam a dolgot, nem örülök neki, de legközelebb jobban ráhajtok”? Vagy inkább azt gondolod, nem vagy elég intelligens a tanuláshoz, tesztekhez, hiszen ezt az egyet is elrontottad? Tanulságos lesz, ha ezt tudod őszintén tisztázni magadban.

3. Ne becsüld alá a pozitívumokat!

A negatív gondolkodás megakadályoz abban, hogy meglásd a pozitívumokat. Ilyenkor az ember képes a teljes motiválatlanság állapotába is eljutni, amikor minden irreleváns, semmibe nem vág bele, már céljai és vágyai sincsenek.

Pedig alapvetően mindannyian képesek vagyunk meglátni, amit keresünk. A negatív gondolkodás azonban pont ettől tart vissza. A recept ez ellen, hogy direkt, tudatosan keresel az adott helyzetben, vagy akár emberben gyorsan valami pozitívat, hogy ellensúlyozd a felbukkanó negatív gondolataidat.

4. Ne olvass más gondolataiban!

A negatív gondolkodás meggátol abban, hogy kipihenten, nyugodtan nézz a bizonytalanságra. A bizonytalan szituációkban ezért bizonyosságot, mankókat keresünk, ezért elkezdünk mások fejében olvasni.

Ez viszont csak a saját negatív világunk kivetítése, tehát másokról is csak negatív hozzáállást tudunk feltételezni ilyenkor. Ezért gondoljuk azt magunkban, hogy a másik ezt vagy azt biztos nem akarja, nem mondja őszintén vagy kifejezetten rosszat gondol rólunk.

Az előtt elfogadni valamit, egy sejtelmet, mielőtt még bármi bizonyítékod lenne rá – ez a képlet ilyenkor, ami csakis tévútra vihet. Ha ehelyett igyekszel pozitívan hozzáállni, az jöhet ki a dologból, hogy meglátod a többi lehetőséget is, amire magadtól elsőre nem is gondolnál.

Néhány segítő gondolat például egy olyan esetre, ha mondjuk a párod nem válaszol az üzenetedre:

  • talán valahova eltette a telefonját,
  • lemerült a telefon,
  • képzésen vagy épp a fürdőben van,
  • éppen vezetés közben van
  • nincs térerő, ahol van.

A lényeg, hogy ne te próbáld megmagyarázni a helyzetet saját magadból kiindulva.

Érdekelnek további önfejlesztő írások: Az Önfejlesztő Akadémia blogján számos kiváló cikket találsz, rendkívül hasznos témákban.

5. Ne vedd fel az összes felelősséget!

Ha valamilyen pozitív történést a szerencsének, másoknak vagy akár az Úrnak tulajdonítasz kizárólag, akkor ezzel azt is mondod, hogy te magad semmilyen mértékben nem járultál hozzá a saját sikeredhez. Áthárítod a dicsőséget és az érdemeket, ami miatt kevesebbet képzelsz magadról.

A negatív gondolkodók ennek az ellenkezőjét is csinálják egyszerre: minden rosszért magukat okolják. Magukat hibáztatják. Nézd meg reálisan, külső szemmel, mekkora részed volt a jó, vagy a rossz eredményben, és értékeld helyén a teljesítményedet, hogy tanulhass a tapasztalataidból.

6. Ne erőszakold rá az élethelyzetekre a saját rossz felfogásod!

  • „Ha szeretne, nem tette volna ezt.”
  • „Ha jó anya lennék, nem veszítettem volna el a türelmemet.”
  • „Az embereknek nem szabadna így viselkedniük.”
  • „Ha még ezt sem tudom megcsinálni, akkor nagyon ostoba vagyok!”
  • „Késik… biztosan mással találkozik inkább!”
  • „Nem jöttek meg az orvosi vizsgálataim eredményei még… biztosan valami rosszat találtak!”

Az előző ponthoz kapcsolódóan ne hagyd, hogy a belső félelmeid, negatív attitűdöd rátelepedjen az adott helyzet értékelésére. Ilyenkor ugyanis az ember hajlamos a legrosszabbnál is rosszabb szcenáriókat gyártani.

Kérdezd meg magadtól, ha észre veszed, hogy a legrosszabbat feltételezed már előre, hogy milyen egyéb tényezőket nem vettél számításba, és máris látni fogod, közel sem annyira rossz a helyzet, mint gondoltad, csak a vélekedésed teszi rosszabbá azt.

7. Ne képzeld el a legrosszabbat!

A képzelet gyönyörű dolog, de akkor nem, ha arra használód, hogy megijeszd, eltántorítsd magadat valamitől. Néha fel kell függesztened a képzeleted működését. Egy közelgő eseményt nézve a negatív gondolkodók előre bemagyaráznak maguknak rossz képeket, szituációkat erről az eseményről, pedig még nem is történt semmit.

A képzeletnek előre vivő, motiváló eszköznek kell lennie, nem pedig fordítva. Ha gyakorlod ezt a pozitív hatást, és jó dolgokat vetítesz előre, meg fogod látni, mennyivel jobban alakulnak majd ezek a helyzetek.

Ha másért nem, azért, mert szabadjára engeded saját magadat. Önmagad tudsz lenni, felszabadultabb az adott helyzetben, nem pedig negatív attitűddel indítasz mindent.

Ha még így is erősen negatív előképeid vannak, próbálj direkt pozitívakat képzelni ezek mellé. Ha nem képzeled azt, hogy elfelejted a beszéded egy adott részét, sokkal gördülékenyebb lesz az előadásod.

A negatív gondolkodás megállítása idő- és erőforrás-igényes folyamat, és az elején úgy érezheted, soha nem fog sikerülni. A gyakorlás ugyanis itt a már kialakult, belédívódott rossz hozzáállás megfordítását célozza, tehát ez természetes.

A cikk elején említett Keith például barátnője segítségével azóta úrrá lett saját negatív attitűdjén, és boldog párkapcsolatban élnek. Ha neki sikerült, neked is fog!

Neked már sikerült legyőznöd egy vagy több negatív gondolatodat? Milyen tipped van az itt felsorolt heten kívül? Írd meg kommentben!

További hasznos önfejlesztő írásokért pedig kattints ide!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!