A legnagyobb hiba, amit a nyugdíjad kapcsán elkövethetsz, ha nem foglalkozol, nem tervezel vele előre. A tapasztalat szerint azonban azok is belecsúsznak komoly buktatókba, akik gondolkoznak és cselekszenek is ezen a téren. Íme a 7 legnagyobb hiba, amelyet elkövethetsz a nyugdíjas kori kényelmed ellen, és hogy hogyan küszöbölheted ki ezeket!

A nyugdíjas kori pénzügyi biztonságod megtervezése komoly tervezést igényel, és talán izgatott is vagy, hogy jól csináld ezt, jól alakítsd ki a későbbi kényelmedet, biztonságodat. Fontos azonban kiküszöbölnöd azokat a tipikus hibákat, amelyekbe belefuthatsz ilyenkor, hiszen egy komoly balfogással is elkaszálhatod mindazt, amit nagy erőfeszítésekkel felépítettél addig.

Mutatjuk azt a hét legnagyobb hibát, amelyet az emberek gyakran elkövetnek nyugdíjas pénzügyeik tervezésében. Ha ráismersz valamelyikre, hogy te magad is elköveted ezt, mutatunk pár tippet, hogyan rendezheted a problémát.

1. Büszkeség

Akkor se légy túl büszke, ha teljesíted az általad kitűzött nyugdíj-előtakarékossági céljaidat. Persze jó, ha örülsz a teljesítményednek és sikerednek, de ne csússz az elbizakodottság és ezáltal az elkényelmesedés hibájába. Kívánjuk, hogy ne történjen így, de bármikor jöhet egy váratlan betegség, a bevételed váratlan kiesése, amely megtöri a sikeres trendet, és borul minden.

Ezért fontos egy pénzügyi vészterv elkészítése, egy vésztartalék párhuzamos képzése a nyugdíj-előtakarékosság mellett. Ez afféle biztosításként fog segíteni, hogy baj esetén ne kelljen egyből a megtakarításodból kivenned a gond kezelésére pénzt.

2. Düh

Sajnos a legtöbben dühbe gurulnak, mikor a nyugdíjas évek előtt szembesülnek azzal, hogy maguknak kell gondoskodniuk arról, hogy tényleg meg tudjanak élni, adott esetben kényelmesen élhessenek nyugdíjas éveikben. Azt a luxust viszont nem engedheted meg magadnak már így sokkal a nyugdíj előtt sem, hogy a dühbe fordítsd az energiáidat. Ezzel csak késlekedni fogsz a cselekvésben, és rossz szájízzel durálod neki magad a tartalékképzésnek.

Ezért elengedhetetlen a nyugdíjtakarékossági terv készítése számodra is.

3. Falánkság

A több nem mindig jobb. Többen is kezdenek különféle nyugdíjmegtakarítási konstrukciókba mint az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítások vagy épp a nyugdíj-előtakarékossági számla. Egyes vállalatoknál is vannak különböző nyugdíjkasszák, amelyekkel élhetnek a munkatársak.

Előfordul azonban, hogy annyiféleképp takarékoskodik már az illető, hogy meg is feledkezik valamely megtakarítási számlájáról, és egyszerűen otthagyja. Úgyhogy javasolt kevesebb, de tényleg figyelt megtakarítást vinned, hogy ne ess te is ebbe a hibába.

4. Kapzsiság

Az embernek imponál, ha nagyobb összeget lát a bankszámláján. Ez biztonságérzetet és magabiztosságot is adhat. Ezért azonban nagy balgaság lenne, ha nem tennéd külön számlára a nyugdíjra fordítandó pénzeidet. Ismerjük az emberi természetet: amit nem teszünk ténylegesen félre, hanem csak úgy szóban, ahhoz könnyen hozzányúlunk.

Ezért is fontos, hogy dedikáltan a nyugdíjcéljaidra különítsd el az általad meghatározott hányadot a bevételeidből. Legyen ez konkrét megtakarítási számla, virtuális számla vagy akár egy külön folyószámla.

5. Sóvárgás

Furcsa lehet egy pénzügyi oldalon erről olvasni, de valóban praktikus pénzügyi vonatkozása is van a dolognak. A túlzott sóvárgás, kéjvágy ugyanis felboríthatja minden pénzügyi tervedet, különösen, ha emiatt felbomlik mondjuk a házasságod. Egy rossz vagy megromlott kapcsolat nem csak a lelki, de a pénzügyi jólétedet teheti tönkre.

6. Önzés

Azt gondolhatod, jobban éreznéd magad, boldogabb lennél, ha azt a pénzt, amit a nyugdíjas éveidre spórolsz, most költhetnéd el, most élvezhetnéd ki, amíg fiatal vagy, és hajt a vér. Ez alapvető tévedés. Gondolj a későbbi önmagadra, akivel szemben ez elképesztő önzőség lenne. Neki milyen lehetősége lesz pótolni a most általad elvesztegetett összegeket? Hát nem sok. Te viszont juthatsz többletbevételhez, ha nekirugaszkodsz, és akár annyival többet költhetsz most magadra.

7. Henyeség

Ha ilyen hosszú távú megtakarításról van szó, akkor alapvető feladat, hogy rendszeresen ellenőrizd, hogyan halad a befektetésed. Ennek során viszont nem lehetsz felületes. Vagyis meg kell határoznod, hogy milyen rendszerességgel nézz az ügyeid után, kell-e korrigálni valamit. Fontos, hogy a pontos számokból indulj ki, ne kerekítések, becslések és főként túlzó előrejelzések alapján kalkulálj.

 

Tippek, hogy sikerrel és akár korábban mehess nyugdíjba

A legtöbbek számára a korai nyugdíjba vonulás csak álmodozás, fantáziálás. Ez azonban nem csak megvalósítható, de még gazdagnak sem kell lenned hozzá. Ehhez az alábbiak lehetnek segítségedre.

  • Takarékoskodj: A sikeres nyugdíj-előtakarékossághoz nagyjából a bevételed 50 százalékát szükséges félretenned.
  • Költségvetés: Ehhez újra kell értékelned a kiadásaidat és fokoznod a bevételeidet. Ha megvágod a fölös kiadásaidat és figyelsz, hogy tényleg méltányos fizetést kapj a munkádért, igenis összejön az 50 százalék.
  • Készülj a kiadásokra: A sikeres előtakarékossághoz figyelembe kell venned a várható egészségügyi és egyéb kiadásokat is.
  • Fektess be: Nem könnyű összehoznod a kellő büdzsét, éppen ezért nem lehetsz felületes a pénz befektetése terén. Ehhez szakértő segítségét is igénybe veheted, de ez előtt is érdemes utánanézned az elérhető befektetési lehetőségeknek. Ehhez minden infót megtalálsz a Pénzügyi Tudakozón.

Állítsd fel a céljaidat

A visszavonulást legtöbben a teljes szabadsággal azonosítják, de ez a szabadság súlyos gondokhoz vezethet, ha nem foglalod el magad. Ha belesikkadsz a mindennapi semmittevésbe, az akár depresszióhoz is vezethet a céltalanság érzése miatt.

Ennek elkerülése érdekében határozd meg a nyugdíjas életed célkitűzéseidet. Érdemes ezeket még nyugdíjba vonulásod előtt megtenned, hogy felkészülten kezdd el ezt az időszakot.

Ne másra figyelj

Az emberre nyomást gyakorol a környezete, hogy a szomszédaihoz, ismerőseidhez hasonló projekteket vállalj. Ilyenek a nagy utazások, a házfejlesztések és egyéb nagyobb vásárlások is. Azonban mindenki igényei és lehetőségei mások, ezért saját céljaidat tartsd szem előtt.

Maradj közösségi

Az első lépés a besavanyodás és a mentális problémák felé, ha hagyod leépülni a közösségi kapcsolataidat. A Merrill Lynch report szerint a társasági élet hiánya ugyanis rossz hatással van a kognitív képességekre, az egészségre, sőt az infarktus veszélyét is növeli. Mindezt azért, mert boldogtalanabbak vagyunk kapcsolatok nélkül.

Ezért gondoskodj róla, hogy fenntartsd a számodra fontos kapcsolatokat, illetve új embereket ismerj meg.

Gondold meg kétszer is, hova költözöl

Sokan a nyugdíjba vonuláskor új helyre költöznek, ahol várakozásuk szerint nyugodtabban, kényelmesebben vagy épp sokkal olcsóbban élhetnek. A rossz hely kiválasztása azonban az egyik legnagyobb faktor az időskori boldogtalanság és depresszió kialakulásában.

Valódi pénzügyi tanácsadás nyugdíj témában, őszintén, termék értékesítéstől mentesen, most mindössze 45.000 Ft.

Várunk következő nyugdíj megtakarítási tréningünkre! Jelentkezz most, és 2.990 Ft-ért ajándék könyvvel is meglepünk!

Amennyiben kérdésed van a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írj nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!