Magyarországot az Európai Unió tagjaként különböző jogok és kötelezettségek, valamint engedmények illetik meg. Nincs ez másképp a külföldi rendelés és online vásárlás esetén se. Bár kevésbé elterjedt az, hogy az EU egy tagországából rendelünk (gyakoribb a kínai vásárlás), mégis fontos tudni, hogy milyen jogszabályok illetik az online rendelést. 

A Brexit néven elhíresült Nagy-Britannia és Észak-Írország Unióból való kilépése azonban számtalan problémát felvet. A termékrendelés és postai forgalom utáni adókat, vámokat járom most körbe, az olyan online vásárlások után, amelyek EU-n belül vagy Nagy-Britanniában történnek.

Az Európai Unión belüli online rendelés

Az Európai Unióhoz való csatlakozás során nemcsak a munkavállalók költözhetnek szabadon, és kerülik el a hosszú sorban állást a határnál. A munkaerő és a piac szabad áramlása egyaránt hatalmas előny, hiszen időt, energiát, és a legtöbb esetben pénzt spórolhatsz meg. Amennyiben az EU tagországából rendelsz, nem kell vámot fizetned a termék után, ugyanis az nem vámköteles. 

Az áfát azonban ugyanúgy meg kell fizetned. Az áfa mindig a célország szerinti, a megrendelő helye szerinti érték, tehát Magyarország esetén ez 27%.  Ez azért jó, mert ha valamit szeretnél rendelni például Amazonról, de félsz, hogy nagy lesz rajta a vámköltség, vagy nem tudod, mennyi lesz, van más megoldás.

Az Amazon, mint az online rendelés egyik hatalmas színtere, rendelkezik holland, svéd, német oldalakkal is. Ebben az esetben az adott ország valutájával tudsz fizetni (nem dollárban, mint az eredeti, amerikai oldalon). Az áfa mértéke pedig szintén bele van kalkulálva az árba az IOSS rendszernek köszönhetően. 

Ez a megoldás tehát könnyen kiszámítható, kalkulálható, ugyanis az IOSS használata esetén weboldal már alapból kiszámolja és hozzáadja a végösszeghez az áfát. Így neked már semmi dolgod nincs vele, hiszen az áfát kifizetted a végösszeggel együtt a termék weboldalán. Az igazán nagy kihívást azt jelenti, ha belevesszük a Brexitet az egyenletbe. 

A kisebb oldalak is sok esetben rendelkeznek európai oldallal, ahonnan könnyebbé válik a rendelés, viszont arra figyelj, hogy használják-e az IOSS rendszert. Mivel azért elő kell fizetniük, előfordulhat, hogy nem tudják használni. Ilyenkor kell a NAV eVÁM rendszerét használnod, amelyen keresztül ki tudod fizetni az áfát. Erről a rendszerről még később is szó lesz, de alapvetően arra fejlesztették, hogy a termékrendelés után az áfát el tudd utalni a rendszeren keresztül. 

Nagy-Britannia és Észak-Írország

A Brexit hivatalosan 2021. január elsejével történt meg, és nemcsak a kint élő magyarokra volt hatással. Az Egyesült Királyság ugyanis azzal, hogy kilépett az Európai Unióból, a vámunióból is kilépett. Tehát megnehezítette mindenki más dolgát azzal, hogy az online rendelés körülményesebb, mint ezelőtt. 

2021. január elsejétől a Magyar Posta emiatt harmadik országként, vagyis EU-n kívüli országként kezeli Nagy-Britanniát. Emiatt ugyanazok a vámszabályok és áfa szabályok vonatkoznak az innen rendelt termékekre, mintha a Távol-Keletről rendelnél. 

A NAV honlapján megjelent információk szerint azonban különleges helyzetben van azonban Észak-Írország. Nagy-Britanniát, vagyis az Egyesült Királyságot ugye Anglia, Skócia és Wales alkotja.

Észak Írország tehát továbbra is az EU vám-, áfa- és statisztikai jogszabályait alkalmazza, tehát Észak-Írország nem vámköteles. 

Mit jelent, hogy a Nagy-Britanniából érkező online rendelés vámköteles?

Az előző, távol-keleti vásárlásokra vonatkozó áfa és vámszabályokkal foglalkozó cikkünkben kitértünk arra, milyen díjak kerülnek felszámolásra online vásárlás során. Ezt a cikket itt érheted el: Online vásárlás külföldről – rendelj biztonságosan EU-n kívülről 2022-ben!. Nagy-Britanniára ugyanazok a szabályok vonatkoznak. 

0-150 euró érték között csak a tagország, vagyis Magyarország áfáját kell megfizetni. 150 euró felett viszont vámot is, amely mind a termék árára és a szállítási költségre is vonatkozik.

A vámköltség általában a termék árától, gyártás országától, termék leírástól, HS-kódjától (ez a vámtarifa szám) és különböző szabályzásoktól függ. Azonban ennek értékére pontos adatok nincsenek, mivel mindig különbözik.

Mindemellett pedig kötelező vámáru nyilatkozatot is leadni értéktől függetlenül az eVÁM felületen, vagy a Magyar Postára bízni azt. Utóbbi esetben ez egy automatikus folyamat, amelynek szolgáltatási díja van. Ezt láthatod az alábbi táblázatban. A szolgáltatási díjat csak akkor kerülheted el, ha te készíted el a vámáru nyilatkozatot az eVÁM oldalán, és erről tájékoztatod a Magyar Postát is. 

A Magyar Posta vámkezelési szolgáltatási díjai

online vásárlás-eun kívül-3Forrás: Magyar Posta

A Magyar Posta vámkezelési szolgáltatási díjai különböznek attól függően, hogy online vagy utánvétes fizetést választunk. 

Mindez azt jelenti, hogy ha brit webshopról rendelsz, ugyanúgy fizetned kell az áfát, és 150 euró érték felett pedig vámot is. Emellett azonban azzal is számolnod kell, hogy megnövekedhet a szállítási idő, főleg, ha vámköteles a termék. 

A visszaküldés szabályai online rendelés esetén

Általában 14 napon belül a vásárló elállhat a vásárlástól. Ebben az esetben a terméket vissza kell küldeni az online áruháznak, az pedig köteles visszatéríteni az árat és az egyéb felmerülő költségeket. 

Amennyiben az Európai Unión belüli online boltból rendelsz terméket, akkor érvényes ez az említett 14 napos elállás. Ilyen esetben indokolnod sem kell, miért küldöd vissza a terméket, és az online bolt visszautalja a pénzedet. Az elállási jogot azonban csak magánszemélyek gyakorolhatják, cégként nem veheted igénybe! 

Európai Unión kívüli vásárlás esetén azonban nem érvényes az EU jogszabály. Ilyen esetben minden alkalommal meg kell nézned az adott ország és online webshop visszaküldési szabályzatát, ugyanis előfordulhat, hogy a szállítási költséget és a vámot is ki kell fizetned a visszaküldés esetén. 

Mi történik, ha ismerősnek küldenél valamit?

Ha magánszemélytől vársz egy csomagot Angliából, akkor az ajándékozásnak minősül. Ebben a formában 45 euró értékig áfa- illetve vámmentes a csomag, viszont kötelező mellékelni az ajándékozási nyilatkozatot. A karácsony közeledtével ez elég nagy terhet róhat rád, amennyiben él kint rokonod Angliában. 

45 euró érték felett áfakötelezettség terheli az ajándékot (27%) valamint 150 euró felett ebben az esetben is vámköteles. Ebben az esetben is ki kell fizetni a vámkezelés szolgáltatási díját is. 

Ha te küldenél ajándékot Angliába…

Amennyiben szeretnéd meglepni egy csomaggal valamelyik Skóciában élő rokonodat karácsony alkalmával, akkor az eddiginél több energiabefektetésre lesz szükséged. A Magyar Posta csak akkor fogadja be, ha minden létező adatot helyesen adsz meg, és a CN 22/23 vámáru nyilatkozatot is csatolod hozzá. Ezeket az adatokat a Posta elküldi a Royal Mail részére, így biztosítva, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megérkezzen a csomag. 

Jogok és kötelezettségek
online vásárlás-eun kívül

Jogok és kötelezettségek, amennyiben az Egyesült Királyságból vársz csomagot ismerőstől, vagy oda küldenél. 

2020-ban közel egymillió darab küldemény érkezett Magyarországra Nagy-Britanniából, azonban a plusz költségek miatt elképzelhető, hogy ez a szám csökkenni fog. 

Összefoglalás

Az Európai Unión belüli online rendelés és vásárlás áfaköteles. Mivel az Európai Unió vámunió is egyben, ezért vám nem kötelezi a termékeket – éppen emiatt sincs például nagy sorban állás a határnál. Szabad mozgás és piac van, amely az EU egyik nagy előnye. 

Azzal, hogy Nagy-Britannia, vagyis pontosabban Anglia, Skócia és Wales kilépett az Európai Unióból, a vámunióból is kiszakadtak. Ennek értelmében mind a NAV, mind a Magyar Posta 2021. január elsejétől úgy tekint rá, mint bármelyik másik nem EU tagállamra. Ennek értelmében, bármilyen értékben rendelsz online, a magyar jogszabályok szerinti 27 százalékos áfát meg kell rá fizetned. Emellett, ha 150 eurónál magasabb az online vásárlás értéke (ebbe a szállítási díj is beletartozik!) akkor pedig vámot is kell fizetned rá. 

Akármilyen kis összegről is beszélünk, vámáru nyilatkozatot kell tenned, amelyet megtehetsz az eVÁM oldalon ingyenesen. Egyéb esetben a Magyar Posta végzi automatikusan, amelyért viszont szolgáltatási díjat kell fizetned. 

Csomagküldés esetén, ha Angliába küldesz, akkor ki kell töltened a CN 22/23 vámáru nyilatkozatot, és csatolnod kell a termékhez. Ha pedig csomagot vársz ugyaninnen, akkor 45 euró érték felett áfakötelezettség terheli az ajándékot, amely 27%. 150 euró felett ebben az esetben is vámköteles a csomag. 

Te fogsz továbbra is Angliából rendelni? Van hasznos tipped? Írd meg kommentben!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!