Számos országban, így itthon is van lehetőség arra, hogy ingyenesen tanuljunk az egyetemen. Ezzel a lehetőséggel azonban nem biztos, hogy élni is tud mindenki. Ahhoz a teljesítménynek is megfelelőnek kell lennie. Ha sikerül is ingyenesen bejutni az egyetemre, nem csak a tandíj, hanem a szállás, az ellátás, az utazás és a közösségi élet költségeit is számba kell venni.

Dave Ramsey írt a honlapján, a www.daveramsey.com-on különböző fontos témákról, amit az egyetem megkezdése előtt feltétlenül szükséges átbeszélni. Mivel a 2019-es felvételi határidő egy hónap múlva el is érkezik, érdemes már most előre megtervezni az egyetemi éveket.

Ha volt már egyetemista gyermeked, akkor biztosan tudod, hogy könnyen érkezhet egy telefonhívás tőle, amiben anyagi támogatást kér tőled. Ha megkérdezed, hogy miért is van szüksége pénzre, általában a válasz az, hogy egyetemi dolgokra, jegyzetekre, könyvekre. Miután elutalod neki a pénzt, szinte sosem derül ki, hogy pontosan mire is költötte azt.

Ne aggódj, ha nem kell

A gyermeked számára, a legjobb szándékai ellenére is, valószínűleg ez a pénz többet fog jelenteni, mint csupán azt, hogy „iskolai dolgokat” vegyen magának. Éppen ezért nem kell aggódnod, hacsak az egyéni körülményeitek szerint nem látod szükségét.

Biztos vesz a pénzből a gyermeked iskolai jegyzetet, könyvet, de egy egyetemi hallgató másra is fog költeni. 1-1 ezres, tízezres ide-oda, és már el is fogyott a támogatásod. Ő nem is veszi észre, hogy milyen gyorsan költi a pénzt, ameddig el nem fogy teljesen. Sőt, ez a ciklus ismétlődővé válhat nagyon gyorsan.

Sokakkal megtörténik ez, így fontos, hogy mielőtt egyetemre megy a gyermeked, és kollégiumba, vagy albérletbe költözik, gondoljátok át a lehetőségeket. Üljetek le, és beszéljétek meg, hogy hogyan tervezitek az anyagiakat a jövőben. Mi az amit tudtok vállalni, és mi az, ami már nem fér bele, és neki kell megteremtenie az ahhoz szükséges anyagiakat.

Amennyiben egy fedél alatt maradtok, annyival könnyebb lehet a helyzet, hogy látod, és az esetek többségében tudod is, hogy mikor, mit csinál.

A tervezés fontos, mind a szülőknek, mind a gyermeknek. Így senkit nem fog váratlanul érni, hogy nincs plusz pénz pl. egy új telefonra, vagy koncertre.

Tanórán kívüli tevékenységek

A különböző bulik, vagy új hobbik is megdrágíthatják az egyetemista életet. És akkor még nem is beszéltünk a különböző sportokról, étkezésről, mindenféle más szervezetekben való részvételről. Ezek is magas költségekkel járhatnak.

Persze, nehogy félreértés essék, nagyon jó, ha az iskolán kívül kapcsolatot épít a gyermek, más érdekeltsége, elfoglaltsága is van. Viszont mindenféleképpen meg kell bizonyosodnotok arról, hogy ezek alapján terveztétek-e meg a költségvetést. Ez azért fontos, mert ha nem, akkor még sűrűbben kaphatsz telefonhívásokat, egy kis anyagi támogatást kérve.

Last-Minute kiadások

Biztosan hallottad már ezt az idézetet: „Ha nem tervezel, akkor nem is fog sikerülni”. Sokszor előfordul az egyetemisták között, hogy a hónap végén, amikor elfogy az étkezésre szánt összegük, akkor egy pár száz forintos ebédet esznek csupán egész nap, valami ismeretlen gyorsétteremben. Esetleg az orvosra szánt pénzükből inkább egy nagyobb bevásárlást tartanak, mert ha orvoshoz mennének, akkor már nem tudnának bevásárolni.

Vagy mi a helyzet azzal, ha az utolsó pillanatban kitalálja, hogy szeretne elmenni egy másik városban lévő meccsre? Persze nem csak a belépőről beszélünk itt, hanem szintén az ételről, italról, utazásról, szállásról is. Mindez felemésztheti a havi költségvetést.

Mindig lesznek olyan dolgok, amivel nem tudtok tervezni. Azt javaslom, legyen egy „egyéb” célra félretett összeg, ami a hirtelen jött kiadásokat fedezi. Itt érdemes lehet különbséget tenni az értelmes, és értelmetlen kiadások között.

Ostoba hibák

Ezek olyan költségek, amiket egy kicsi odafigyeléssel, tervezéssel könnyen el lehet kerülni. Az első ami eszembe jut, azok a felesleges büntetések, kiadások. Például egy parkolás esetén. Megáll az egyeteme előtt, de tovább tart az óra, nem hosszabbítja meg a parkolójegyét, s máris jön a „mikuláscsomag” a szélvédőre.

Lehet, hogy a gyermeked olyan személyiség, aki mindenből az újat szereti, ezért a legújabb tankönyveket vásárolja meg, pedig a használt könyveknek semmi baja, és sokkal olcsóbban megvásárolhatóak. Érdemes szétnézni a használt piacon, sőt, lehet az egyetemi könyvtárban is minden könyv megtalálható, amire csak szüksége lesz.

Remélhetőleg, ezeket a költségeket sikerül elkerülnötök. Tudnod kell arról, hogy mire is költi a gyermeked a pénzedet. Ezért is kell átbeszélni mindent még az elején, így az ő szemében sem fogsz egy „tipikus idegesítő szülővé” válni.

Ne felejtsd el azt, hogy ezt a pénzt még te kerested meg, éppen ezért jogod van tudni arról, hogy mire fogy el olyan hamar a gyermekednél. Ráadásul, ez segíteni fog a fiatal gyermekednek kialakítani, a pénzhez való megfelelő viszonyát is.

Záró gondolatok

A pénzügyi tervezés az egyetemi lét előtt is rendkívül fontos, mivel így elkerülhetitek a váratlan, kellemetlen kiadásokat. Lényeges átbeszélni ezt az anyagi tervet a gyermekeddel is, hogy megértse, neked is végesek az anyagi korlátaid.

Ahhoz, hogy minden olyan költséggel tisztában legyél, ami felmerülhet, ha a gyermeked egyetemre megy, javaslom, hogy olvasd el az alábbi írásunkat is: Európai körkép az egyetemista lét költségeiről.

Milyen tapasztalataid vannak a gyermeked, vagy akár a saját egyetemi költségeiddel kapcsolatban? Körülbelül mennyi volt egy havi kiadásod? Mit javasolsz, mire kell még nagyon odafigyelni?

Írd meg válaszaidat kommentben!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!