Az élet szinte minden területén fontos megismerned magad, így tudsz kiegyensúlyozottan élni. Ez a pénzügyi területen is éppen így működik. Akkor tudsz pénzügyileg tudatosan élni, ha tudod, hogy milyen viszonyban állsz a pénzzel. Te tudod, hogy hogyan kell jól bánni a pénzzel? Teszteld magad!

A pénzügyi tudatosság, az, amit elérhetsz, ha megismered magad a pénzügyek terén is. Azért fontos pénzügyileg tudatosan élned, mivel így okosabban tervezheted meg pénzügyeidet, okosabban fektethetsz be és elkerülheted a pénzügyi buktatókat. Ehhez persze fejleszteni kell magad, de érdemes tanulni, kifizetődő lesz!

Röviden a pénzügyi tudatosságról

Ha már a hónap közepén üres a pénztárcád, s sokszor küszködsz ezzel a jelenséggel, akkor biztos, hogy valamin változtatnod kell. Erre a megoldás nem feltétlenül az, hogy azonnal többet kell keresned, bár természetesen ez sem elhanyagolható tényező.

Nagy valószínűséggel a szokásaidon kell változtatnod. Meg kell ismerned magad, tudnod kell, hogy mi az, ami számodra szükségtelen és mi az, ami elengedhetetlen. Ehhez nagy segítség lehet, ha elkezdesz házi költségvetést készíteni. Így előre is tudsz tervezni, valamint a hónap végén át tudod tekinteni, s meg tudod állapítani, hogy mi az, amire feleslegesen adtál ki pénzt.

A pénzügyi terveken kívül a legfontosabb, hogy tűzz ki célokat. A célok mindig lebegjenek a szemed előtt, akár egy papírfecnire is kiragaszthatod a hűtőre, hogy minden nap lásd. Így remélhetőleg a kitartásod sem fog lankadni, s hidd el, ha sikerül megvalósítani a célodat, akkor még nagyobb célkitűzéseket tudsz majd teljesíteni.

Harmadik alappillére a pénzügyi tudatosságnak, hogy legyen legalább három, de inkább hat havi vésztartalékod. Történjen bármi akár veled, akár a munkahelyeddel, legyen mihez nyúlnod! A hitel ilyen esetekben igen veszélyes dolog: biztosan hallottál már a hitelcsapdáról… Ezzel összefüggően, a vésztartalékod képzése előtt minden hiteledet próbáld meg visszafizetni, hogy anyagilag független legyél!

Teszteld magad!

A következő teszt kitöltésével megismerheted önmagadat, hogy hogyan bánsz a pénzzel.

A teszt kidolgozója Németh Erzsébet szociálpszichológus, egyetemi tanár, aki az Állami Számvevőszék pénzügyi kultúra munkacsoportjának vezetője, valamint a Pénziránytű Alapítvány egyik legfontosabb szakmai együttműködő partnere.

Olvasd el figyelmesen a kérdéseket, s egytől ötig pontozd, hogy mennyire igazak rád az adott állítások!

1 – Egyáltalán nem

2 – Kis mértékben

3 – Átlagosan

4 – Eléggé

5 – Teljes mértékben jellemző

Ezekre az állításokra számíthatsz, amikről döntened kell:

  1. Előfordul, hogy egy nagyobb bevásárlás során többet költök, mint terveztem.
  2. Pontosan tudom, minek mennyi az ára.
  3. Nehezen állok ellen, ha valamit nagyon kedvező áron kínálnak.
  4. Nem szeretek főzni, inkább készételt eszünk.
  5. Szeretem, ha a lakásban jó meleg van.
  6. Nem szoktam visszakérni a visszajáró aprópénzt.
  7. Mindig alaposan végiggondolom bevásárlás előtt, hogy mire van szükségem.
  8. Ha rendet teszek, derül csak ki, mi mindent vettem fölöslegesen.
  9. Szeretek a barátaimmal vásárolgatni.
  10. Hónap végén gyakran kell kölcsön kérnem.
  11. Készítek bevásárló listát.
  12. Hajlamos vagyok sokáig válogatni egy-egy termék megvásárlása előtt.
  13. Számon tartom a kiadásaimat.
  14. Összehasonlítom az árakat, mielőtt megvennék valamit.
  15. Jól be tudom osztani a pénzemet.
  16. A sárga csekkek a sírba visznek.
  17. Rendet tartok a háztartásban.
  18. Nem szeretem kidobni a még használható dolgokat.
  19. Gyakran megjutalmazom magam.
  20. Készítek uzsonnát, hogy ne a büfében vásároljunk.
  21. Van néhány rossz szokásom, ami viszi a pénzt.
  22. Szeretek a barátaimmal szórakozni.
  23. Mindent meg akarok adni a gyerekeimnek.
  24. Szeretem a menő cuccokat.
  25. Néha egy-egy számlát csak késve tudok befizetni.
  26. Ha kevés a pénzem, spórolok.
  27. Mindig van elég megtakarításom a váratlan kiadásokra.
  28. Ha több pénzre van szükségem, pluszmunkát vállalok.
  29. Ha valami megtetszik, megveszem.
  30. Egyszerűen fogalmam sincs, mire megy el a pénzem.
  31. Pontosan tudom, mennyi pénzem van készpénzben és a bankszámlámon.
  32. Gyakran meglepődöm, hogy egy nagyobb bevásárlás után mennyit kell fizetnem a kasszánál.
  33. Nyomasztóan sok az adósságom.
  34. Szeretem kipróbálni a szerencsémet.
  35. Magam készítette ajándékokkal lepem meg a szeretteimet.
  36. Sokat költök egészséges ételekre és ásványvízre.

Amennyiben érdekel a teszt, és szeretnéd megtudni, hogy te milyen személyiség vagy, akkor kattints a penziranytu.hu oldalra!

+ 1 pénzügyi önismeret teszt

Az alábbi állításokat elolvasva, amit Csernok Miklós, a kiszamolo.hu szakértője tett közzé, olvasd el figyelmesen! Ha igazak rád az állítások, akkor meglehetősen jól bánsz a pénzzel. Amennyiben viszont nem teljes mértékben igen a válaszod az állítások összességére, akkor van még min fejlesztened!

Nézzük a tesztet:

    1.  „Soha nem fordul mínuszba a bankszámlánk, és nincs kifizetetlen csekkünk sem. Emellett nem késünk a hiteltörlesztővel, ha egyáltalán van még hitelünk. Az már pozitív jel, ha olyan ütemben tudjuk kifizetni a számláinkat, ahogyan azok érkeznek.
    2. Nem rendelkezünk hitellel. Vagy ha mégis van még hitelünk (mondjuk lakáshitel), akkor jó úton haladunk afelé, hogy idő előtt visszafizessük.
    3. Nem vitatkozunk a párunkkal az anyagi kérdések miatt, és mindig meg tudjuk beszélni a család pénzügyi helyzetét.
    4. Amennyiben van hitelkártyánk, akkor soha nincs olyan hónap, hogy ne tudnánk maradéktalanul, az utolsó fillérig visszafizetni a tartozásunkat.
    5. Nem aggódunk a pénzügyeink miatt, az anyagi helyzetünk alakulása nem okoz álmatlan éjszakákat.
    6. Egy váratlan, nagyobb kiadás sem jelentene megoldhatatlan problémát.
    7. Nem kell azon idegeskednünk, hogy mi lesz, ha megszűnik a munkahelyünk. Ha fél vagy akár két-három évig is kitartanak a tartalékaink, akkor gyomorgörcs nélkül járhatunk a munkahelyünkre. Így sokkal felszabadultabban tudunk dolgozni, hiszen nem jelent megélhetési kérdést a havi bevételünk, fizetésünk.
    8. Nem kell bűntudatot éreznünk amiatt, ha néha többet költünk a kelleténél. Azért vagyunk takarékosak és pénzügyileg megfontoltak, hogy megengedjünk magunknak egy kis luxust. Olykor belefér egy drágább vacsora vagy évente egyszer akár egy hosszabb családi utazás is.
    9. Már hidegen hagy bennünket, hogy a szomszéd milyen autót vett, vagy a kollégánk hol volt nyaralni (a hitelkártyája terhére). Nem szeretnénk beszállni ebbe a társasjátékba, a saját értékeinket már nem keverjük össze az általunk birtokolt tárgyak árával.
    10. Megengedhetjük magunknak azt a luxust, hogy elsősorban nem a kereseti lehetőségek szerint választunk magunknak munkahelyet. Többet nyom a latban, hogy szeretjük-e a feladatainkat, mennyire kellemes a munkahelyi légkör, vagy hogy mennyi a szabad időnk mellette.
    11. Mi uraljuk a pénzügyein­ket és nem az minket, azaz mi döntjük el, hogyan alakul az anyagi helyzetünk.
    12. Pontosan tudjuk a sikeres gazdálkodás titkát. Ez annyit jelent, hogy kevesebbet költünk, mint amennyit keresünk, vagyis nem a vágyainkhoz szabjuk a költéseinket, hanem kizárólag az anyagi lehetőségeinkhez. Emellett nem a vásárlásban keressük a boldogságot, mert tárgyak vagy élmények megszerzésével, birtoklásával még nem lesz igazán értékes az életünk.
    13. Nemcsak rövid és közép­távra, hanem hosszú távra is biztosnak látjuk a pénzügyi helyzetünket. Ha még nem is értük el azt, hogy a nyugdíjunkra vagy a gyerekeink oktatására félretegyük a megfelelő összeget, mégis úgy érezzük, jó úton haladunk a cél felé.
    14. Amennyiben a párunk is dolgozik, és valami miatt kiesne a kevesebb kereset, az nem okozna megoldhatatlan anyagi problémát.
    15. Az ismerőseink gyakran hozzánk fordulnak pénzügyi tanácsért, mert látják, hogy a mi életünkben jól működnek ezek a dolgok.”

(Forrás: blikk.hu)

Záró gondolatok

Ahhoz, hogy jól bánj a pénzzel, meg kell ismerned önmagad! Az említett teszt sokat segíthet ebben. Ezek után, már csak meg kell határoznod, hogy mik a hibáid és miben kell változtatnod.

Javaslom, hogy ezeket is írd le, és mindig legyen nálad az a papír, amire leírtad. Így, ha kétes döntés előtt állnál, előveheted, megnézheted, s ezek alapján a döntésedet is könnyebben tudod majd meghozni például egy vásárlás során.

Nem szégyen bevallanod, hogy vannak hibáid! A hibáidat viszont tudatosan tudod javítani és tudatosan tudsz a szokásaidon is változtatni!

Sok sikert kívánunk!

Neked hogy sikerült a teszt kitöltése? Tudatos vagy pénzügyileg?

Szerinted milyen szokásaidon kell javítanod ahhoz, hogy pénzügyileg tudatos legyél?

Írd meg kommentben válaszaidat!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!