Megtaláltad álmaid lakását, de nem tudod, hogy milyen teendőid vannak? Sajnos egy lakásvásárlásnak, házépítésnek is számos buktatója lehet, ha nem tájékozódsz előtte megfelelően. Ezzel a cikkel segítünk neked abban, hogy minden a legnagyobb rendben menjen az lakásvásárlás folyamatában.

Győzödj meg az ingatlan adatairól!

Az ingatlan adatairól tulajdoni lap alapján győződhetsz meg legkönnyebben. Ez a dokumentum megmutatja neked, hogy van-e bejegyezve bármi olyan az ingatlanra, amiről esetleg téged nem tájékoztattak. Tartalmazza a tulajdonosok nevét és adatait, valamint ha van a lakásnak bejegyzett haszonélvezője (ami szintén gondot okozhat az ingatlannál, ha esetleg ők nem akarják eladni, csak a tulajdonos), azt is a tulajdoni lapon találod.

Az illetékes földhivatalnál ingyen betekinthetsz az ingatlan tulajdoni lapjába. Jelenleg már online rendszeren keresztül is, magánszemélyként évente kétszer nem hiteles e-tulajdoni lapot ingyenesen is le tudsz kérni. Persze ez nem áll helyt hivatalos iratként, ez csak a te tájékozódásodat szolgálja. Amennyiben hiteles e-tulajdoni lapot szeretnél, szintén lekérheted az online rendszeren keresztül. Ennek a jelenlegi ára 3600 Ft.

Van egy másik lehetőség is, miszerint a tulajdoni lap I. oldalát havonta 20 alkalommal letöltheted. Ez talán arra lehet a legjobb, hogy ha több ingatlan közül választasz, akkor már a legelején láthatod az ingatlan besorolását, területét.

Ezeket mind az ügyfélkapudon keresztül intézheted, illetve ezen a linken érheted el a szolgáltatást.

Persze, ha van ügyvéded, akkor ő is lekérheti Neked a Takarnet rendszeren keresztül a tulajdoni lapot. Ezt azonnal át is tudjátok beszélni, hogy a tulajdoni lap alapján kik az ingatlan tulajdonosai, terhelt-e az ingatlan, és ha igen, az adott teher törlése hogyan, milyen módon lehetséges

Milyen dokumentumokat kérj el a lakásvásárlás előtt?

Az egyik legfontosabb irat, mivel erre néhány kivételtől eltekintve mindig szükség lesz az adásvételi szerződés megírásához és megkötéséhez, az Energetikai tanúsítvány. Ez egy olyan igazoló okirat, amely az adott épületnek a jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza. Erre többek közt azért is van szükség, hogy megnézhesd megfelel-e az elképzeléseidnek, de a szerződésben is fel kell tüntetni az energetikai tanúsítvány számát. Illetve így azt is megtudhatod, hogy szükséged lesz-e ilyen jellegű felújításra a későbbiekben.

Társasházi lakás esetén az alapító okiratot, SZMSZ-t is célszerű elkérned. Ez azért kell, mivel ebből is sok információ birtokába juthatsz, melyek esetleg megváltoztathatják a döntésedet, vagy legalább a későbbiekben nem ér majd meglepetés. A társasház alapító okirata a bevezető rendelkezések mellett tartalmazza a közösség nevét, az ingatlan elhelyezkedését, helyrajzi számát, az épület műszaki jellemzőit és a beépítés módját.

Újonnan épülő ingatlan esetén mindenképpen figyelned kell arra, hogy a foglaló letétele előtt láthasd az építési engedélyt, alaprajzot, valamint a használatbavételi engedélyt. Ha később derül ki, hogy ezek valamelyike hiányzik, akkor gondjaid származhatnak belőle.

Szerkezetkész ház vásárlása esetén persze nem lesz használatbavételi engedély. Ebben az esetben érdemes még alaposabb szemmel vizsgálni az építési engedélyt és az alaprajzot, hogy minden megfelel-e az adott hely építési szabályzatának. Ha nem, akkor a későbbiekben nagy eséllyel nem fogod megkapni a használatbavételi engedélyt sem.

Nem utolsó sorban pedig, ha osztatlan közös tulajdonú ingatlant szeretnél megvásárolni akkor szükséged lesz a használati megállapodásra is. Valamint ha hitelt is szeretnél felvenni az ingatlan megvásárlásához, akkor ügyelned kell arra, hogy csak ügyvéd által ellenjegyzett vagy közjegyzői okiratba foglalt formában fogadja ezt el a bank.

Ebben az okiratban mindenképpen fel kell tüntetni a tulajdonosok legfontosabb személyes adatait (név, születési hely, idő, anyja neve, lakcím, állampolgárság, cselekvőképesség). Amennyiben kiskorú vagy cselekvőképtelen, gondnokság alatt álló személy is van a tulajdonosok között, akkor a gyámhivatali jóváhagyás is szükséges. Ezt a megállapodást minden szereplőnek beazonosíthatóan alá kell írnia (olvasható név és aláírás) a keltezés helyének és idejének megjelölésével.

Győződj meg az ingatlan állapotáról!

Mielőtt megvásárolnád vagy lefoglalnád a kiszemelt ingatlant, célszerű szakember(ek)rel megnézetned, hogy a felújítás alatt vagy a beköltözés után ne érjen kellemetlen meglepetés. Fontos, hogy az adott ingatlannak megfelelő, egyedi szerződés készüljön.

Eladóként is érdemes minden „hibáját”, tulajdonságát feltüntetni az ingatlannak, illetve azt, hogy a vevő ezt megtekintette és ennek tudatában vásárolja meg az ingatlant. Erre azért van szükség, mert később így nem alakulhat ki jogi vita egy esetleges ilyen eset miatt.

Számolj előre a költségekkel!   

Az eladónak adófizetési, míg a vevőnek illetékfizetési kötelezettsége van, ez a főszabály. Azonban vannak esetek, amikor nem kell adót/illetéket fizetni, illetve csak kedvezményes összeg fizetése kötelező.

Eladóként az értékesítési költség kiszámításában a NAV egy kalkulátorral segít neked, amit ide kattintva találsz meg. Itt ki kell töltened a lakás eladásával kapcsolatos alapinformációkat és máris tudod, hogy mekkora költségre számíthatsz.

A vevőt terhelő illeték mértékét pedig itt is ki tudod számolni.

Ezek a kalkulátorok a segítségedre lehetnek, hogy ne az adásvétel után, a NAV-tól érkezett levélben tudd meg, hogy mekkora adót, illetéket vagy köteles befizetni.

Vételi szándéknyilatkozat

Ez egy egyoldalú nyilatkozat, amiben a vevő vállalja, hogy az adott ingatlant megvásárolja, viszont nem mindegy, hogyan van megfogalmazva, milyen kötelezettségeket vállal benne a vevő. Te tudod, hogy mi a különbség az előleg és a foglaló között?

Röviden összefoglalva a foglalót kizárólag a szerződésben, annak biztosítására, írásos úton lehet kikötni. Arra az esetre való, ha a szerződés valamelyik fél önhibájából hiúsulna meg. Az előleget viszont a felek akkor szokták kikötni, ha az adásvétel kimenetele valamilyen okból bizonytalan. Ilyen lehet például ha a vevő hitelből szeretné fedezni az ingatlan árát, amelyről a pénzintézet még nem döntött. A foglalóval szemben az előleg a szerződés meghiúsulása esetén teljes egészében visszajár. Függetlenül attól, hogy melyik fél hibájából történt a visszalépés.

Mielőtt aláírnád, javasoljuk, hogy egyeztess egy ügyvéddel a nyilatkozatról, hogy megfelelő tartalmú nyilatkozatot írj alá és ne legyenek kellemetlen meglepetések. Amennyiben úgy gondolod, hogy szükséged van egy megbízható, több évtizedes tapasztalattal bíró ügyvédre, írj nekünk és szívesen ajánlunk (a Pénzügyi Tudakozó olvasóinak még kedvezmény is jár).

Ha mindezeket figyelembe vetted, akkor elkezdheted megíratni az adásvételi szerződést.

Fontos, hogy a szerződéskötés alkalmával valamennyi szerződő fél jelen legyen.

Ha ügyvéd segítségét vetted igénybe, akkor ő általában a szerződés aláírásának napján friss tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből. Ezek alapján pedig leellenőrzi a felek személyazonosságát. Szerződéskötéskor a felekkel közösen átbeszéli a szerződést és tájékoztatást ad a szerződés jogkövetkezményeiről.

Az iratok aláírását követően haladéktalanul megindítja a földhivatali eljárást. Amennyiben banki hitelt veszel igénybe, a banki folyamat elindításához a földhivatalnál érkeztetett adásvételi szerződés szükséges.

Záró gondolatok

Amennyiben lehetséges, javasoljuk, hogy vedd igénybe jogász segítségét, hogy minden esetlegesen felmerülő problémát már előre észrevegyél az ő segítségével.

Ne kapkodj! Fontos, hogy minden oldalról megvizsgáld a leendő ingatlanodat, így ne hagyd, hogy sürgessenek a döntéssel. Kiváltképp legyél figyelmes, amennyiben még aznap döntést várnak tőled.

Mindenképp legyél nagyon körültekintő! Részletes adásvételi szerződést készítsetek, ami mindent magában foglal, mivel egy ingatlan értékesítése számos buktatót tartalmazhat.

Ha bármilyen kérdésed felmerülne, kérdezz minket, a kérdésedre pedig jogász szakembertől fogod megkapni a választ!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!