Gazdaggá válni a vagyonépítés során lehetséges, és ez sokak álma – legyünk persze szépek, okosak és sikeresek, de elsősorban: legyen minél több pénzünk. A legtöbben ugyanis úgy gondolnak a pénzre, mintha az lenne a megváltás: egy cél, amit el kell érni.  Azonban a vagyonos emberek nem így gondolnak a pénzre. Mindössze egy eszköz, amit arra használnak fel, hogy olyan életet éljenek, amilyet csak akarnak.

Gazdaggá válni, vagyont építeni nem szerencse kérdése – kemény munkát, elköteleződést, és bizony lemondást is megkövetel tőled. Mutatok most 10 olyan szokást, ami a gazdagokra és sikeresekre jellemző – ideje, hogy ezeket te is beépítsd a napi rutinodba! Már, ha persze te is szeretnél egy nagyobb vagyont felépíteni.

1.     A milliomosok folyamatosan tanulnak

Ez az a szokás, amelyet a legtöbben kihagynak a mindennapjaikból és ami a legnagyobb gátat szabja a vagyonépítésnek. A folyamatos önfejlesztés és a tanulás elengedhetetlen minden gazdag ember számára. A világ változik, így fenn kell tudni tartani a tempót ezzel a változással.

Ha egyszer elsajátítottál egy bizonyos készséget, az még nem jelenti azt, hogy kész is vagy vele. Fejleszteni, jobbá tenni a már meglévő készségeket és képességeket elősegíti a szebb jövődet és a jobb pénzügyi helyzetedet is.

Amennyiben folyamatosan fejleszted magad, keresettebb leszel a munkaerőpiacon, hiszen több mindenhez értesz, mint a konkurenciád. Emellett pedig az önfejlesztés, az érzelmi intelligencia növelése segíthet abban, hogy jobb munkaerővé vagy vezetővé válj.

A dollármilliomosok 75%-a folyamatosan tanul, fejleszti önmagát

 

 

Forrás: cnbc.com

Egy felmérésben a megkérdezett dollármilliomosok 75 százaléka állította azt, hogy gyakran olvas önsegítő, fejlesztő könyveket vagy szintén sikeres emberek önéletrajzát.

Bill Gates, Steve Jobs vagy Jeff Bezos mind olyan sikeres ember, akik a vagyonépítés mellett a nevüket is beírták a történelemkönyvekbe. Jó kezdés lehet, ha elolvasod az életrajzi könyvüket. Ötleteket kaphatsz arra, hogy mit kell jól csinálni ahhoz, hogy te magad is gazdaggá és sikeressé válj.

2.     Nem tudod a kemény munkát megspórolni

Senki nem úgy lesz sikeres, hogy nem csinál semmit. A vagyonépítés nem történik meg, ha nem teszel bele elég munkát. A megkérdezett milliomosok jelentős része ugyanis legalább napi 10-12 órát dolgozik, ami azt jelenti, hogy a teljes munkaidős állás még nem lesz elég.

Az, hogy naponta bemész kilenctől ötig a munkahelyedre, nem fog szignifikánsan segíteni a vagyonépítésben, maximum az elkezdésében. Ha egy nagyobb vagyonra szeretnél szert tenni, akkor biztos, hogy plusz munkát kell vállalnod. Ezt vagy úgy teszed meg, hogy mellékállásban plusz projekteket veszel fel, vagy egy vállalkozást hozol létre. Merj nagyot álmodni!

3.     Korán kelj és korán feküdj – de ne túl korán a vagyonépítéshez

Láthatod, ahhoz, hogy rálépj a vagyonépítés útjára arra van szükséged, hogy szigorú napi rutinhoz tartsd magad. Ez azt jelenti, hogy nincs olyan, hogy hajnalig bulizol pénteken és szombaton, vagy minden este, amikor hat órakor hazaérsz a munkából, akkor beülsz a TV elé.

Kelj fel reggel 6 órakor és feküdj le 11-kor annak érdekében, hogy a napi alvás szükségleted meg legyen. Reggel és este, munka előtt és után pedig foglalkozz az álmaid megvalósításával vagy dolgozz magadon. Akár túlórázol a munkahelyen, akár saját mellékprojekten dolgozol, a legfontosabb, hogy legyen egy rutinod, és ne a kanapén ülve teljen el az időd.

Bár szeretjük azt hinni, hogy a vagyonépítés egyetlen útja az, hogy „csak egy jó ötlet kell”, ez valójában közel sincs így. Azt az adott jó ötletet meg kell valósítani, úgy, hogy eladható legyen. A megvalósítás azonban kemény munka, amely során nem ér véget a nap délután ötkor.

4.     A vagyonépítés útja az adósságok elkerülése

Ahhoz, hogy vagyonépítésbe kezdj, a legfontosabb, hogy ne vegyél fel hiteleket vagy kerülj adósságba. Ennek oka az adósságcsapda elkerülése, vagyis, hogy egyik hitel finanszírozására felveszel egy másik hitelt, így újabb és újabb adósságokba verve magad. A másik ok, pedig az, hogy ne vegyél feleslegesen tárgyakat, kacatokat, amik valójában nem viszik előre semennyire az életed.

Ha új telefont szeretnél, akkor gyűjts össze rá vagy vegyél olyan modellt, amit meg tudsz fizetni. A vagyonépítés tervébe nem fér bele az, hogy rengeteg pénzt fizess ki a kamatokra csak azért, mert szeretnél egy újabb dolgot, amire valószínűleg, amúgy sincs szükséged.

5.     A társas összehasonlítás pszichológiája a vagyonépítés során

A gazdag és sikeres emberek alapvetése, hogy nem hasonlítják össze magukat mással. Ennek oka a „mindig van egy nagyobb hal” alapvetés. Ha körbenézel az ismerőseid körében, akármennyire is vagy vagyonos, találsz egy még gazdagabbat. Azonban tedd fel magadnak a kérdést: vajon Bill Gates hasonlítgatja magát Jeff Bezos-hoz? A válasz valószínűleg nem, hiszen nincs is ideje ezen gondolkodni.

Emellett a társas hasonlítgatás negatívan hat az önképre, önértékelésre, hiszen úgy érezzük, mindig alul maradunk. Ahogy már olvashattad a Hitel – miért veszünk fel hitelt? Az adósság, és ami mögötte van című cikkünkben is, hogy felfelé történik a hasonlítás, vagyis a nálunk gazdagabbakhoz szeretnénk hasonlítani. Ennek megfelelően pedig képesek vagyunk többet költeni csak azért, hogy nekünk is ugyanolyan medencénk vagy autónk legyen – ehhez pedig sokan akár hitelt is képesek felvenni.

Mindez azonban a sikeres és gazdag embereket nem érdekli, hiszen tudják, mindenki máshogy, máskor és másmilyen gazdagságot ér el. Érdemes hát megfogadni ezt a tanácsot: a szomszéd fűje mindig zöldebb lesz, de nem is lehet összehasonlítani a te életutadat az övével.

6.     Tanulj a pénzügyeidről

Ahhoz, hogy jól tudd megtervezni a pénzügyeidet, bele kell ásnod magad a pénzügyek világába. Érdemes könyveket olvasnod, előadásokat nézned, független pénzügyi tanácsadótól tanácsot kérned, hogy biztosan jól dönthess. Az igazán vagyonos emberek is pont így csinálják!

7.     A pénz csak egy eszköz, nem a végcél

Ahogy a bevezetőben is írtam, a legtöbben úgy gondoljuk, hogy a sok pénz megszerzése a cél. A gazdag és sikeres emberek azonban teljesen máshogy látják a világot. A pénz számukra egy eszköz, amivel megvásárolhatnak dolgokat. Az, hogy ennek az eszköznek mi a neve vagy mit is ér, az számukra lényegtelen. Ha ugyanis el tudod engedni a nagy vagyon elérését, mint célt, akkor sokkal könnyebben jutsz majd pénzhez. Ekkor ugyanis elmúlik a nyomás és szorongás a „pénzszerzéshez” kapcsolódóan.

A pénz ugyanis nem fogja megoldani a problémákat és boldogságot sem okoz, ezért nem válhat céllá sem. A pénz önmagában csak egy fizetőeszköz, mint az arany, így a felhalmozása nem vezet sehova hosszútávon.

8.     A vésztartalék szerepe a vagyonépítés során

A vésztartalék fontosságáról már olvashattál bővebben a Vésztartalék képzése: Minden, amit tudnod érdemes! című cikkemben. Annyit azonban elárulok, hogy minden vagyonos ember rendelkezik legalább 6 hónapnyi vésztartalékkal. Ez ugyanis a vagyonépítés betonbiztos alapja.

Bármikor érhet váratlan kiadás, amire csak így tudsz felkészülni. Ennek köszönhetően pedig nem kell más, már befektetett pénzhez nyúlnod ebben a helyzetben, vagy nem szükséges az, hogy a fizetésedből gazdálkodd ki nagy nehezen.

9.     Az egészséged mindenek előtt

Az egészséged érdekében semmi sem drága – és ezt jól tudja minden vagyonos és sikeres ember. Az étkezés, az életmód, a mozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy vagyonos legyél, hiszen egészségesen tudsz csak vagyont építeni. A nem vagy jól lelkileg, vagy testileg, nem tudsz a feladataidra koncentrálni, így a vagyonépítésre sem.

Elegendő alvás, elegendő folyadékbevitel, mind segít abban, hogy egészséges maradj, ami hosszútávon segíti a vagyonépítést. Ráadásul, egyre drágábbak az orvosi költségek, magasabbak az egészségügyi kiadások, így az a legjobb választás, ha megpróbálsz egészségesen élni!

10.     A növekedési szemléletmód – a vagyonépítés alapja

Önmagunkról két szemléletmódunk lehet, amely a fix és az úgynevezett growth mindset, avagy növekedési szemléletmód. A fix szemléletmód azt jelenti, hogy a tulajdonságaink és képességeink adottak, legyen szó kommunikációs készségről vagy intelligenciáról. Ennek megfelelően változtatni nem lehet rajtuk. Ha valamiről úgy gondoljuk, hogy meghaladja a mi szintünket, inkább kerüljük az adott kihívást.

A növekedési és fix szemléletmód meghatározói

Ez természetesen beszűkíti az életterünket és limitálja azt, hogy mit érhetünk el. Nem tudunk nagyot álmodni,félünk az ismeretlentől, nem szeretjük a kritikát és a visszajelzéseket, hiszen sértésnek érezhetjük azokat. Így viszont pont azt érjük el, hogy nem tudunk fejlődni.

Ennek ellentétje a növekedési szemléletmód, vagyis az, hogy a személyiségünkben semmi sem állandó, minden változtatható. A képességeink, készségeink, intelligenciánk fejleszthető, a kudarc nem azt jelenti, hogy mindig kudarcot fogunk vallani. Képesek vagyunk meghaladni mások és a saját elvárásainkat, hiszen minél több energiát fektetünk valamibe, annál nagyobb eséllyel leszünk képesek megugrani az adott kihívást.

Vagyis, a tanulással és önfejlesztéssel bármit el tudunk érni. A bennünk rejlő potenciál ugyanis végtelen, és sosem láthatjuk előre, hogy mire vagyunk képesek. Ez pedig annyira igaz, hogy az oktatási rendszer is erre épül: megtanulunk írni, olvasni, számolni, majd egyre komplexebb és absztraktabb feladatok végrehajtását és problémák megoldalát sajátítjuk el. A fejlődési képességünk tagadhatatlan.

A vagyonépítés szabályai pont így működnek: lehetünk egyre jobbak és jobbak valamiben, és ahogy a tudásunk, képességeink száma nő, úgy fog a vagyonunk is!

Összefoglalás

A gazdag és sikeres emberek szokásai között megtaláljuk az egészséges életmódot, elegendő alvást, és nagyon szigorú napirendet. Egy nagyobb vagyon csakis kitartó munkával szerezhető meg. A gazdag emberek tudják, hogy a képességeik és készségeik fejleszthetők, hogy minden kihívás egy lehetőség, és elegendő tanulás után egyre jobbá válhatnak. Nem zárkóznak el az új dolgoktól, és megpróbálnak tájékozottak és nyitottak lenni a világ dolgaira, hogy folyamatosan fejlődhessenek.

Az egészség, legyen szó fizikai vagy mentális egészségről, mindenek előtt jár, hiszen csak egészségesen tudsz küzdeni az álmaidért. Merj nagyot álmodni, és azért tegyél meg mindent, ha kell vállalj külön projekteket, túlórázz, dolgozz – ne várd, hogy egy nagyobb vagyon az öledbe hulljon.

Lásd be, hogy mindig lesz egy sikeresebb és gazdagabb ember nálad, és ennek az összehasonlításnak sose lesz vége. Inkább a saját céljaidra, családodra és az egészségedre helyezd a hangsúlyt, ne arra, hogy kinek van valamiből több vagy jobb.

Kerüld a hiteleket, adósságokat, különben biztosan nem javítasz az anyagi helyzeteden, és lehetőleg mindig legyen egy nagyobb vésztartalékod, hogy ne érintsen rosszul egy váratlan kiadás. Mindezzel elérheted, hogy a vagyonépítés egyszerűbb legyen, mint előtte bármikor!

Melyiket tartod be a 10 szokás közül már most? Írd meg kommentben!

Felhasznált források

https://www.cnbc.com/2022/10/09/i-spent-5-years-interviewing-233-millionaires-here-are-the-habits-that-made-them-rich-and-successful.html?utm_source=pocket_discover_business

https://pfaasia.com/wp-content/uploads/How-Rich-People-Think.pdf

https://www.entrepreneur.com/business-news/10-habits-that-drive-your-financial-growth/373870

https://www.cnbc.com/select/money-habits-of-self-made-millionaires/

 

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!