A nyugdíjba menetel már önmagában kihívást jelenthet sokaknak. Ezt csak tetézi, ha ezen időszak pénzügyi stabilitása nincs kellőképpen megalapozva. A megfelelő mértékű nyugdíj megtakarítás hiánya azonban még nem a világvége, számos megoldás létezik a lemaradás bepótlására. Az alábbiakban 5 olyan tanácsot olvashatsz, amelyek révén könnyebben elérheted a nyugdíjaskori pénzügyi stabilitást, még akkor is, ha későn kezdtél el félrerakni.

Egy felmérés szerint tízből három ember szorong a nyugdíjazása kapcsán. Ennek számos oka lehet. Az egyik legjellemzőbb, hogy anyagi gondoktól tart valaki, főleg, ha későn kezdett el a megtakarításra gondolni.

Márpedig az egészségügy fejlődésével, a kitolódó átlagéletkorral és az aktívabb nyugdíjas évekkel párhuzamosan a költségek is megnőnek. Éppen ezért nem célszerű kizárólag a nyugdíjra hagyatkozni.

A WiseBread szedte össze azokat a módszereket, amelyek segítségével behozhatod a lemaradásodat, ha későn kezdtél félretenni valamennyi pénzt a nyugdíjas évekre. Ezek között vannak pszichológiai, pénzügyi és életmódbeli tanácsok is, amelyek azonban egytől-egyig megkönnyíthetik az anyagi felzárkózásodat.

1. Változtass a gondolkodásmódodon

Furcsán hangzik, de ez az egyik legfontosabb lépés, különösen, ha későn kezdtél az előtakarékosságon gondolkodni.

Rob Hill, az R. Hill Enterprise pénzügyi tanácsadó cég tulajdonosa szerint a gondolkodásmódod megváltoztatása kulcsfontosságú, ha a nyugdíjaskori megtakarításokról van szó. Sokkal rugalmasabbnak kell lenned. Nem szabad, hogy görcsösséget vagy szorongást okozzon a jelenlegi helyzet, főleg, hogy van rá megoldás.

Hill így írja le a helyzetet: „Az első dolog, amit tanácsolok, hogy a nyugdíjas létre ne mint korra, hanem mint pénzügyi pozícióra gondolj”.

Ennek az a lényege, hogy elérhetőbbé kell tenned saját magad számára azt a pénzügyi célt, hogy kellő kényelmet teremts magadnak későbbi éveidre. Ehhez ne saját korodból, hanem anyagi helyzetedből indulj ki. Hill szerint „a nyugdíjmegtakarítás célja nem a vagyon felhalmozása, hanem egy olyan cash flow elérése, amely élhetővé teszi a nyugdíjas időszakot”.

Magyarul a cél elsősorban nem az, hogy egy nagy halom pénzen ülj életed végéig. A cél az, hogy megteremtsd magadnak azokat az anyagi körülményeket, amelyek a kívánt életszínvonal fenntartását lehetővé teszik. Ha pedig így tekintesz a nyugdíjaskorra, egyből kevésbé sötéten látod majd saját jövődet. Elhiszed majd, hogy a pénzügyi stabilitás megteremtése egyáltalán nem lehetetlen.

2. Tégy kiegészítő befizetéseket nyugdíj megtakarításodhoz

Amennyiben az átlagnál később indítanál el egy megtakarítási számlát, nézd át azokat a lehetőségeket, hogy miként tudsz extra befizetéseket tenni.

A megtakarítási lehetőségeknél a többség a havi befizetéseket választja. Simán a bérből, esetleg a cafeteriaból irányít át bizonyos összegeket. Emellett azonban lehetőséged van extra befizetésekre is. Ezek révén gyorsabban gyarapodhat megtakarításod, behozva az eddigi lemaradást.

Az ilyen plusz befizetéseknél persze fontos megnézned, hogy sújtja-e bármi plusz költség a rendszeres átutalásokon túli összegeket. Persze ezek mind elérhetőek az általad választott megtakarítás kondícióiban.

Ahhoz, hogy megtudd, milyen megtakarítást érdemes indítanod, vagy a plusz befizetéseidet milyen konstrukcióba gyűjtsd, töltsd le a teljes nyugdíj körképet vagy kérdd tanácsadásunkat!

3. Légy takarékos, gondolj a nyugdíjra

Ez persze egyértelműen hangzik, de sokaknak nem az. Pláne, ha már magasabb fizetéssel rendelkeznek, hiszen ilyenkor könnyebb elengedni kicsit a gyeplőt, és hódolni az élvezeteknek.

Egy-egy kiadás-bevételi összeírásnál azonban nem egyszer derül ki, hogy bőven van hely megtakarításra. Sőt számos olyan tétel szerepel a listán, amelynek, legalábbis ilyen mértékben nem kellene ott lennie. A takarékos és visszafogott életstílus pedig a nyugdíjaskor kapcsán történő megtakarításoknál is kiemelt jelentőséggel bírhat.

Természetesen mindenki maga dönti el, hogy hol és mivel szeretne spórolni, illetve milyen életszínvonallal lenne elégedett. Viszont számos olyan pont van, ahol egyértelműen javítható a megtakarítási egyenleg.

Ha például csökkented a havonta étteremre, utazásra, esetleg ruházkodásra elköltött összegeket, máris beljebb vagy. A legjobb tanács pedig az, hogy először vedd számba – ha még nem tetted volna –, hogy egy hónapban mire mennyit költesz. Ezután pedig gondolkodj el azon, hogy miből hogyan lehetne lefaragni.

Ne feledd: a cél, hogy nyugdíjas éveid pénzügyi stabilitását megteremtsd! Ebben nyújt segítséget a pártalan konzultáció szakértőnkkel és a teljes nyugdíjkörkép megismerése. 

4. Dolgozz tovább nyugdíjba vonulás után

Bár most elsősorban a pénzügyi vonalról van szó, fontos megemlíteni, hogy nem csak ez szokott szorongást okozni nyugdíjba vonulás előtt.

Sokak számára már önmagában az kihívást jelent, hogy a jól bejáratott, megszokott rutin megszűnik. A naponta látott arcok eltűnnek, az eddigi közös cél helyett pedig újakat kell találni. Ehhez csak pluszban társul, ha esetleg megtakarítások hiányában pénzügyi nehézségek is várhatóak. A megoldás azonban teljesen kézenfekvő.

A legelső és talán legfontosabb pont, hogy ne pánikolj, van megoldás mindenre. Az egyik ilyen, ha megpróbálsz teljes állásban vagy akár részmunkaidőben tovább dolgozni. Ezt persze érdemes előre leegyeztetni a munkáltatóddal, vagy ha vezető beosztásban vagy, ismertetni az alattad dolgozókkal, megnyugtatva őket, hogy nem lesz változás. Illetve az is elképzelhető forgatókönyv, ha saját új vállalkozásba kezdesz, és folyamatosan szoktatod magad a munkából való visszavonulásra.

Ennek révén pedig egyrészt elérheted, hogy továbbra is folyamatos bevételhez juss, illetve jobban tudsz majd tervezni. Adott esetben fokozatosan tudod majd csökkenteni is a munkával töltött idő mennyiségét.

5. Továbbra is fektess be

Sokszor előfordul, hogy az „aranykorszak” beköszöntével, az ember már csak a félretett pénze felélésével foglalkozik a pénzügyek terén, megszüntetve eddigi befektetéseit. A másik elterjedt megoldás, hogy megijedve a súlyos veszteségek lehetőségétől, egyesek átállnak a rendkívül konzervatív befektetési portfóliókra, amelyeknek így értelemszerűen a hozama is alacsonyabb.

Azonban nő az átlagéletkor, az egészségügyi ellátás fejlődik és úgy általában, több időn keresztül maradunk aktívak. Így a befektetések kapcsán is érdemes lehet további befektetéseket eszközölni a korábbi tapasztalatok szerint. Pláne, ha a korábban elmaradt megtakarításokat kell pótolni.

Cliff Caplan, a Neponset Valley Financial Partners alapító elnöke szerint azoknak, akiknek nagyobb megtakarításra van szükségük, célszerű a növekedésbe fektetniük.

Caplan szerint jó, ha „létrehozol és folyamatosan tőkésítesz egy növekedés-orientált számlát, amely fejlődhet a moderáltabb hosszú távú részvényárfolyam-nyereségből”.

Záró gondolatok

Összességében tehát semmi sincs veszve, ha nem húszas vagy harmincas éveidben kezdtél el a nyugdíjaskori megtakarítással foglalkozni. Mindössze a megfelelő módszereket kell megtalálnod ennek pótlására.

A fentiekből azonban az is látszik, hogy ez nem simán csak annyi, hogy kezdj magasabb hozamú tőzsdei manőverekbe vagy növeld sokszorosára befizetéseidet, sőt. Sokkal fontosabb, hogy fejben kezdj el máshogy állni a problémához, illetve önmagában a nyugdíjas korhoz, hiszen ez az alapja az egésznek.

Emellett pedig találd meg azokat a lehetőségeket, amelyek továbbra is elérhetőek számodra, legyen az a megtakarítások folyamatos kiegészítése, a munka folytatása vagy éppen a befektetéseid módosítása.

Amennyiben erre sor kerül, biztos lehetsz benne, hogy megalapoztad nyugdíjas éveid pénzügyi biztonságát. Ez persze nem mindig egyszerű, sőt, a nyugdíjba menetel önmagában egy komoly kihívás, ám ha fenti tanácsokat megfogadod, egyértelműen közelebb kerülsz a célhoz, azaz a nyugdíjaskori pénzügyi stabilitáshoz.

Ne feledd: a három, Magyarországon elérhető nyugdíjelőtakarékossági formánál csupán 10 év a minimum futamidő, tehát 50 éves korodban sem kell lemondanod ezekről a lehetőségekről. Ezekről bővebben tájékozódhatsz itt: Teljes nyugdíjkörkép letöltése. 

Amennyiben kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, esetleg észrevételeidet osztanád meg velünk, kattints az alábbi gombra és írd meg nekünk:

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!