A legtöbb diáknak szüksége lesz egy bankszámlára legkésőbb a főiskolai éveinek megkezdése előtt. Egyrészt megkönnyíti az életet, hiszen így könnyebben kaphatják meg a zsebpénzt, fizethetik ki az albérlet díját, de akár kötelező is lehet egy diákmunka esetén. Emellett bankkártyával fizetni kényelmesebb, egyszerűbb, és sosem kell azon aggódnunk, hogy van-e nálunk elég készpénz.

Folyószámlát nyitni pedig ebben az esetben elengedhetetlen – ez kapcsolódik ugyanis a bankkártyához. A bankok számtalan kedvezményben részesítik a diákokat azért, hogy magukhoz csalogassák őket. Ha van kedvezményes mozijegy, utazási bérlet és vonatjegy, miért pont a bankszámlák maradnának ki? Nézzük is meg a legjobb folyószámlákat diákoknak!

Mikor nyithat egy diákszámlát?

Egy diák bankszámlát banktól függően 14-25 éves kor között tud igényelni. 18 év alatt csak szülői engedéllyel és hozzájárulással, de vannak olyan bankok, ahol akár 0 éves korban is nyithatnak a szülők bankszámlát. Például, a K&H-nál 6 éves kortól igényelhetünk bankszámlát, míg az OTP-nél 0 éves kortól is megnyitható a számla, de bankkártyát ebben az esetben még nem kap a fiatal.

Hallgatói jogviszony, mint feltétel

diákbankszámla feltételek

16 éves korodig tanköteles vagy, a fölött viszont már hallgatói jogviszony igazolást szükséges bemutatnod az igénylés során. Ha csak nyár végén derül ki, hogy felvesznek-e az egyetemre, akkor is nyithatsz a nyáron diákszámlát, mert a középiskolás diákigazolvány október 31-ig érvényes.

Ha azonban már nem tanulsz vagy nem vettek fel egyetemre, akkor a bank erről tudomást szerez és automatikusan áttesz egy másik, kevésbé kedvező számlacsomagba. Erről mindenképp írásos tájékoztatást is küldenek és bankkártya cserével is jár a folyamat. Itt érdemes nyitott szemmel járni, mert lehet, hogy olyan csomagba tesznek át, aminél jelentősen olcsóbb is van a piacon. Ilyenkor mindenképp nézz szét más bankoknál is! 

Egy diák bankszámla esetén kedvezőbb díjakkal találkozhatsz, mint a sima lakossági bankszámláknál. Arra azonban mindig ügyelj, hogy milyen limitek vannak beállítva a diák folyószámlához. A készpénzfelvétel ingyenessége törvényileg szabályozva van, havi kétszer teheted meg ezt ingyen, havi 150 000 forint összegig. Ez azonban nem jár automatikusan, hanem a banknál is nyilatkozni kell róla! A feltétele pedig a magyar állandó lakcím vagy tartózkodás cím.

Van lehetőséged különböző limiteket beállítani a diákszámlára, például, hogy mennyit költhetsz el egyetlen vásárlás alatt vagy mennyi készpénzt vehetsz fel egyszerre. Ezek főleg lopás esetén jöhetnek jól. Az átutalás pedig 2020-tól azonnal megérkezik a számlára, vagyis már nem kell napokat várnod arra, hogy megérkezzen a pénzed.

Mennyit fogsz fizetni a diákszámla fenntartására?

Mielőtt az összes banki ajánlatot végig nézzük, érdemes végig gondolni, mire számíthatnak fel költséget a bankok. Ezek közül az első és talán legegyértelműbb a számlavezetési költség. Ez diák folyószámla esetén sokszor ingyenes, viszont az SMS értesítés, internetbank költsége, különböző utalási és tranzakciós díjak, a harmadik készpénzfelvétel díjai nagyban különbözők lehetnek.

Emellett a telefonos és személyes ügyintézés is felárba kerülhet, illetve a kártya elvesztése és azzal járó új kártya igénylése is. Arra is ügyelj, hogy mindig ATM-ből vedd fel a pénzt, ugyanis a bankban, ügyfélszolgálaton keresztül intézett készpénzfelvételnek is díja lehet.

Érdemes lehet azt is figyelembe venned, hogy a szüleid milyen banknál vannak, így a rendszeres utalás díja is alacsonyabb lehet. Az is a megfontolás tárgya lehet, hogy milyen egy bank lefedettsége, bár ez ma már az online ügyintézés elterjedése miatt kevésbé lehet fontos. Akár ATM-ről, akár ügyfélközpontról van szó, minél nagyobb a bank lefedettsége, annál könnyebben tudsz majd egy problémát orvosolni személyesen.

A leggyakoribb diákszámlák

A legtöbb hazai bank nyújt diákszámlát, így szerencsére széles a kínálat. Alapvetően 4 fő szempont szerint osztályoztam őket:

  • Számlanyitási, számlavezetési és tranzakció költségek
  • Internetbank és mobilapplikáció díja, elérhetősége
  • Vásárlásokkal járó költségek
  • Igénylési korosztály

MKB Diák Számlacsomag

Az MKB Bank 14-25 éves kor között biztosítja a diákszámlát, viszont csak 2 évig érvényes. Az Internetbank, mobilapplikációval együtt ingyenesen használható, díja nincs, az SMS szolgáltatási díj szintén 0 forint, valamint a bankkártya éves díja is 0 Ft. A készpénzfelvétel az ingyenes készpénzfelvételi lehetőségek után 490 Ft, amihez hozzájön még a felvett összeg 0,60 százaléka.

Példa:

A hónapban már felvettél 150.000 forintot, de még szükséged lenne 50.000 forintra. Ez azt jelenti, hogy a felvétel díja ebben az esetben 490 forint + az 50.000 forint 0.60 százaléka. Összesen tehát ezért a készpénzfelvételért 790 forintot fogsz fizetni.

A készpénzfelvétel az MKB Bank pénztárában 0,55%, de minimum 800 Ft, valamint ehhez hozzájön még a felvett összeg 0,60 százaléka. Vagyis, legalább 800 forintot kell fizetned minden egyes alkalommal, ha az ügyfélszolgálatnál vennél fel készpénzt. Részletesebben a feltételekről az MKB Bank oldalán tájékozódhatsz. 

Erste EgySzámla

Az Erste az elmúlt években bevezette George-t, ami az internetbankjuk és mobilapplikációjuk, amelyen keresztül már létre is hozhatsz egy számlát. Ez utóbbi csak akkor lehetséges, ha már elmúltál 18 éves.

Diákszámlát 14-26 éves kor között nyithatsz és díjmentes a belföldi és külföldi vásárlás. Az ügyfélkapcsolati díj 0 forint, amennyiben elektromos számlakivonatot igényelsz, nem papíralapút.

Ingyenes az internetbankolás és a George, valamint a telefonos banki szolgáltatás. Az utalás 20.000 forintig ingyenes, ezen összeg fölött viszont az átutalt rész 0,3 százaléka kerül levonásra, maximum 10.000 forint. További részletekért kattints az Erste Bank oldalára

OTP Junior diákszámla

Az OTP Junior számlának három fajtája van:

  • 14 év alattiak számára elérhető
  • 14-18 év közöttiek számára
  • 18-24 év közöttieknek.

14 év alatt 0 Ft a számlavezetési és a bankkártya kibocsátási és éves díja. A készpénzfelvétel 135 Ft+1,49%, illetve érintéses és online vásárlás esetén ingyenes a bankkártya használata.

14-18 év közöttieknek szintén nincs számlavezetési és kártya éves díj, de ehhez társul még az ingyenes OTP internet- és mobilbank használata is. A bankon belüli netes utalás pedig 0,35%, de minimum 292 Ft, maximum 13.124 Ft.

18-25 éves korod között pedig mindez kiegészül azzal, hogy barátaid küldhetnek neked fizetési kérelmet, és ezt díjmentesen átutalhatod nekik. Ez akkor jön jól, ha például közösen ebédeltek, és egyikőtök fizet mindenkinek, majd ilyen módon elosztjátok az összeget. Persze, erre egy Revolut számla is tökéletesen alkalmas lehet. A Revolutról bővebben itt olvashatsz: Revolut kártya és számla: Előnyök és hátrányok.

Az utalások ugyanannyiba kerülnek, mint az előző számlacsomagban, viszont, ha ELTE vagy MATE diák vagy, akkor további kedvezményeket kapsz. Ehhez viszont Neptunon keresztül szükséges igénybe venni az ajánlatot! 

Ebben a csomagban pedig már egy Selfie-vel is nyithatsz számlát. Ha nem akkor pedig videóhívásban is egyszerűen elintézheted a számlanyitást. Az OTP Bank oldalán további információkat találhatsz a feltételekről és kedvezményekről. 

K&H Ifjúsági számla

A K&H Ifjúsági számlának négy típusa van:

  • 6-14 éves kor között
  • 14-18 éves kor között
  • 18-26 éves kor között
  • Már nem tanuló, pályakezdő fiataloknak

6-14 éves kor között csak az alapszolgáltatások érhetőek el, vagyis van egy 0 forint havidíjas bankszámla, megtakarítási számla online tervezővel, de bankkártya nem jár hozzá. A mobil infó SMS 24 forint, ezen kívül nincs e-bank se mobilbank ebben a korban.

14-18 éves kor között a bankszámlának és megtakarítási számlának havidíja nincs, a kártyának viszont a második évtől évi 4155 Ft a díja. Az e-bank és mobilbank használata ingyenes, illetve az SMS értesítés 24 Ft/SMS.

18-26 éves kor között a bankszámla és megtakarítási számla díjmentes, a bankkártya a második évtől már 6232 Ft. Az SMS ugyanúgy 24 Ft, míg az e-bank és mobilbank használata ingyenes.

Pályakezdőként hasonló feltételekkel veheted igénybe a diák folyószámlát, csak a kártya díja évi 8310 forint lesz, az SMS díja pedig 45 Ft. Az ajánlatokról a K&H oldalán találhatsz további információt. 

CIB Eco For You számla

A CIB diák folyószámláját 18-24 éves köröd között tudod igénybe venni, a számlavezetési díj pedig ingyenes. A kártya éves díja 0 Ft az első évben, majd évente 4844 Ft, az online vásárlás és fizetés díjmentes. Bővebb tájékoztatásért kattints a CIB bank oldalára. 

UniCredit Diákszámla Zéró

Ezt a diákszámlát 14-26 éves kor között tudod igénybe venni, 0 Ft a számlavezetési és a kártyakibocsátási díj. Az mBanking mobilalkalmazás 150 Ft havonta, a bankkártya díja pedig első évben 0 Ft, majd évi 7221 Ft. Az SMS üzenetek díja 38 Ft/SMS, és online is megnyithatod a bankszámládat! A UniCredit oldalán további hasznos információkat találsz. 

Raiffeisen Diákszámla – Yelloo

18-25 éves korod között tudod a Yelloo diákszámlát igénybe venni, ezzel pedig igen jó üzletet köthetsz. A számlavezetési, kártyadíj és mobilapp díja 0 Ft, illetve a bankkártyás vásárlások is díjmentesek.

Extra kedvezményekre is szert tehetsz a Yelloo Klub tagsággal, illetve még 5000 forintot is kapsz, amennyiben egy ismerősödet is meggyőzöd, hogy itt nyisson diákszámlát! A bankkártya a második évtől itt sem marad díjmentes, évi 5499 forintra nő a díja. A Raiffeisen oldalára kattintva többet tudhatsz meg a diákszámláról. 

Láthatod, hogy a legtöbb diákszámla számlanyitási, számlavezetései díja 0 forint, ezzel nagy segítséget jelentve a diákoknak. Mindemellett pedig a mobil applikáció és az internetbankolás, illetve az azonnali átutalás már mindenhol elérhető, akár fizetős, akár ingyenes változatban. Körültekintően válaszd hát ki azt a diákszámlát, amely minden igényedet kielégíti – legyen az akár a gyors, online regisztráció és számlanyitás, vagy a megtakarítási számla díjmentessége. 

Összefoglalás

Bankolni nem könnyű, és rengeteg tényezőt kell figyelembe venned már a diákszámla kiválasztásánál is. Érdemes végiggondolni, mire lesz szükséged: inkább utalnál, vagy készpénzt használnál, esetleg interneten keresztül vásárolnál? Javaslom érdeklődj szüleidnél is arról, hogy ők hol bankolnak, hogy a lehető legtöbb információra szert tehess.

Bármelyik nagy bankot is választod, 16 éves kor felett törvényileg biztosított a havi két ingyenes készpénzfelvétel 150.000 forintig, de ezt mindig kérelmezni kell a bankoknál. A tranzakciós költségek, számlavezetési, számlanyitási, bankkártya és internetbank használati díja eltérő, de sok esetben 0 Ft egy diákszámla esetén.

Arra is ügyelj, hogy hány százalékot vonnak le egyes tranzakciók vagy utalások után, hogy ne érjen meglepetés. A hallgatói jogviszony kötelező, és általában 24-26 éves korodig veheted igénybe a diákszámlákat. Ezután automatikusan átkerülsz egy másik csomagba, de mielőtt ez megtörténne, ajánlott utánanézni, hogy milyen egyéb opciók vannak más bankoknál!

Felhasznált források

https://www.erstebank.hu/hu/ebh-nyito/mindennapi-penzugyek/szamlak/erste-diakszamla

https://biztosdontes.hu/diakoknak-bankszamla

https://www.mkb.hu/lakossagi/szamlavezetes/mkb-diak-szamlacsomag

https://wise.com/hu/blog/diak-bankszamla-osszehasonlitas

https://www.otpbank.hu/portal/hu/Junior/Szamla

https://www.unicreditbank.hu/hu/maganszemelyek/napi_penzugyek/bankszamlak/diakszamla.html

https://blog.raiffeisen.hu/diakszamla/

https://www.penzcentrum.hu/megtakaritas/20210831/rengeteg-magyar-diak-indulhat-meg-a-bankokba-visszatertek-a-nullas-szamlacsomagok-1117239

https://www.kh.hu/napi-penzugyek/szamla/fiatal/ifjusag

https://www.cib.hu/Maganszemelyek/Bankszamlak/eco_diak_bankszamla.html

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!