A Revolut kártya és applikáció egyre népszerűbb napjainkban, amely nem is csoda – nem él a nagy bankok által kért hatalmas díjakkal, jutalékokkal. Olyan előnyöket kínál, amelyek ezelőtt nem léteztek a piacon, hiszen a legtöbben a bankoknál igényletek bankkártyát. A bankok pedig sosem sajnálták levonni hatalmas díjaikat. 

A Revolut-nak éppúgy vannak előnyei, mint hátrányai. Ha eddig csak gondolkodtál azon, hogy kiváltsd-e, cikkem után már el fogod tudni dönteni, hogy szükséged van-e rá. A cikkben magánszemélyként, egyszerű felhasználóként vizsgálom meg ezeket az előnyöket és hátrányokat, nem pedig cég vagy egyéni vállalkozó esetét vizsgálom. Nézzük, mit lehet tudni erről az applikációról! 

A Revolut – honnan indult?

A Revolut egy FinTech cég, vagyis Financial Technology, amelyet két orosz származású alapítója 2015-ben hozott létre. Maga a szolgáltatás egy applikáció, amely telefonon elérhető, és folyószámlaként, úgynevezett elektronikus vagy virtuális pénztárcaként lehet használni. 

Az egyik alapítója a sok utazgatása miatt rengeteg pénzt veszített az árfolyamváltások miatt. A hagyományos bankok esetén ugyanis külön deviza számlát kell nyitni, ha nem csak forintban akarsz fizetni. Ha pedig külföldön fizetsz a magyar bankkártyáddal, külföldi devizában, akkor azért sok esetben díjat von le a bank, és kedvezőtlen árfolyamon váltja a pénzedet. 

Erre találta ki a megoldást a két alapító: egy olyan kártya, amelyben nincsenek rejtett díjak és ingyenes valutaváltás, akár 150 pénznemben. Emellett a világ bármely pontján, a díjcsomagban meghatározott limitig ingyenesen tudsz az adott ország valutájában pénz felvenni. Legyen szó Németországról vagy Szaúd-Arábiáról, az ATM-ből ingyenesen vehetsz fel készpénzt. 

Magyarországon a Revolut 2018-ban indult hódító útjára, és 2021. szeptemberétől elkezdte használni az európai banki engedélyét. Jelenleg 16 millió felhasználóval rendelkezik, ami elég szép szám! A magyar felhasználók száma több, mint 500 000, és ez részben talán annak is köszönhető, hogy magyarként az alap devizanem a forint. 

Az európai banki engedély szerint ma már vállalják az ügyfelek betéteinek a biztosítását, valamint később akár hitelt és hitelkártyát is nyújthatnak ügyfeleiknek. Egyelőre az utóbbi csak tervezési fázisban van, de az már biztos, hogy az engedéllyel már biztonságban van a pénzünk a Revolut számlán. Magyar bankszámlaszám nem igényelhető még, azonban, ha tényleg bevezetésre kerül a Revolut kártya mellett a hitelkártya és áruhitel, akkor ez is megváltozik. 

2021 nyarán már meg kellett adni az adóazonosítót magánszemélyként is, tehát, ha valaki illegális üzletekre akarja használni az applikációt, már nincs rá lehetősége szerencsére. A NAV ugyanúgy rálát az ide beérkező és kimenő összegekre is. 

A regisztráció – Revolut kártya igénylése

A regisztráció meglehetősen egyszerű, ugyanis először a telefonszámodat kell megadnod a weboldalon. Erre a telefonszámra kapsz egy linket, amelyről le tudod tölteni az appot, majd létrehozol egy 4 számjegyű jelszót. SMS-ben elküldik a 6 számjegyű regisztárciós kódot, majd kitöltheted az adataidat. 

Ahhoz, hogy aktiválódjon a számlád, 3500 forintot kell utalnod a Revolut számlára. Érdemes összekapcsolni a Revolut kártyát a bankkártyáddal, így akárhányszor feltöltöd a Revolut számládat, csak a bankkártyád CVC kódját kell megadnod. A banki tranzakciót mindig jóvá kell hagynod az online bankodban, ugyanis másképp nem fogod tudni átküldeni a pénzt.

Ha regisztráltál, ingyenesen kiválaszthatod a dombornyomott, VISA bankkártyádat, ami mindössze néhány napon belül megérkezik postán keresztül. A Revolut előnye azonban, hogy a kártyádra kevésbé lesz szükséged, hiszen a telefonoddal is tudsz fizetni, a Revolut applikáció segítségével. 

A Revolut kártya díjcsomagok

Összesen 4 csomag közül választhatsz a Revolut-kártya esetén: Standard, Plus, Prémium és Metal. A Standard díjcsomag ingyenes, míg az összes többinek havi díja van, 1199 és 4200 Ft között. Amennyiben új vagy a Revolut területén, érdemes először a Standard, ingyenes díjcsomagot választani, hidd el, bőven okoz kellemes meglepetéseket ez is. 

Revolut kártya díjcsomagok

revolut-csomagok

Forrás: revolut.com/hu

A díjcsomagok közötti különbség általában az, hogy:

  • Mekkora összeget vehetsz fel ATM-ből egy hónapban. 
  • Mekkora összeget válthatsz át bármilyen pénznemre.
  • Jár-e hozzá egészségbiztosítás.
  • Tudsz-e Revolut Junior, vagyis gyermek alszámlát hozzákapcsolni a számládhoz. 

A legfontosabb tudnivalók a Standard díjcsomagról:

  • Havonta ingyenesen 75 000 forintot vehetsz fel ATM-ből, e fölötti összeg esetén az összeg 2 százalékát számítják fel díjként. 
  • Ingyenes a kártya igénylése. 
  • Díjmentes pénzváltás 350 000 forintig. Több, mint 150 pénznemben fizethetsz a bankközi átváltási árfolyamon, plusz díjak nélkül. 
  • Ingyenes IBAN számot kapsz.
  • Hétvégén +0,5 százalékos átváltási díjjak kell számolni. 

A Standard díjcsomagon belül is kategóriákra bontva láthatod a költéseidet (étterem, élelmiszer, egészségügy). Emellett 150 féle pénznemben fizethetsz, bankközi átváltási árfolyamon. 

Azonnal, akár vicces Gif-ekkel együtt küldhetsz pénzt a barátaidnak, és ha együtt vesztek valamit, appon belül szétdobhatjátok az összeget. Így a barátaid kapnak értesítést, hogy mire és mennyit kell, hogy utaljanak neked, mert te fizetted például a közös vacsorát. Ezzel a megoldással elkerülhető a pénz kellemetlen visszakérése – rengeteg kínos beszélgetéstől menthet meg!

Milyen előnyei vannak a Revolut számlának?

A Revolut kártya applikációja magyarul is elérhető, ami hatalmas előnyt biztosít más FinTech cégekkel szemben. Könnyű a kezelhetőség, felhasználóbarát és könnyen érthető az applikáció, így akkor is érteni fogod, ha a technológia nem épp a legnagyobb barátod. 

Rengeteg cikket és tippet olvashattál már arról, hogy mennyire ajánlott pénzügyi tervet készítened. Erről a Mindennapi pénzügyek és a pénzügyi tervezés cikkben olvashatsz bővebben. A Revolut azonban óriási segítséget nyújthat abban, hogy átlásd a költéseidet. 

1. Költségtervezés felsőfokon – a Revolut kártya segít

Egyik, talán legnagyobb előnye ugyanis, hogy mindamellett, hogy kategóriákra bontva láthatod a költéseidet, könnyedén visszanézheted a tranzakciókat, rendelkezik még egy páratlan funkcióval. Költségkeretet állíthatsz be bizonyos kategóriákra, vagy akár a teljes számlára! Így biztos, hogy könnyebb lesz spórolni. A készpénz költéseket azonban nem tudja mérni, csak azt, amelyiket a kártyával fizetted. Vagyis, ha kiveszel róla pénzt, ugyanúgy nem fogod tudni, hova tűnt…

2. Széfek és spórolás

Másik különösen nagy előnye, hogy különböző széfeket hozhatsz létre, amelyekben gyűjtheted a pénzt. Ezeket a széfeket megoszthatod másokkal is, tehát többen is tudtok gyűjteni, ráadásul beállíthatod, hogy minden vásárlásból tegye el az „aprót”, vagy az apró dupláját az adott széfbe. 

Ez azt jelenti, hogy amikor a Revolut kártyával fizetsz, a tranzakció összegét egész számra kerekíti (például 780 forintról 800 forintra), és a különbözetet beteszi a széfbe. Ez egyébként akkor jelent nagyobb összegeket, ha más devizában fizetsz, például külföldön. Ki ne örülne egy kis plusz pénznek hónap végén! 

Ennek a funkciónak hála észrevétlenül összegyűlhet egy nagyobb összeg is a széfekben. Meghatározhatod, hogy ki az, aki kinyithatja a széfet, és ki az, aki csak beletehet pénzt, ezzel is védve azt az impulzív vásárlástól. Ha valamire gyűjtesz, akkor biztos, hogy sokat fog segíteni a funkció. 

3. Befektetések kezelése a Revolut kártyával

Elég nagy újítás, hogy befektetéseket is kezelhetsz a számlán. Kriptovalutába, részvényekbe és aranyba is befektethetsz. Az arany és a kriptovaluták esetén naponta legfeljebb 30 ilyen átváltást tudsz megtenni. Összesen akár 30 kriptovalutában is tárolhatod a pénzedet, legyen szó Bitcoin-ról vagy Ethereum-ról. 

Ráadásul mindegyik kriptovaluta árfolyamát nyomon követheted, és a legújabb híreket is olvashatod azokról. Ez azonban az ingyenes csomagnak nem része, így, ha könnyen és gyorsan szeretnél befektetni kriptovalutában, akkor az előfizetések egyikére szükséges átváltanod. Fontos, hogy a kriptovalutákba fektetés továbbra is rendkívül kockázatos, így kezdésnek semmiképp nem javaslom!

A részvények területén még némi javításra szorul az applikáció. Havi 3, prémium csomagban 8, metál csomagban 100 trade ingyenes, minden további kereskedés pedig 1 font. Az éves letéti díj 0,01%, és már akár 1000 forinttal is vehetsz részvényt, mert lehetőség van töredékrészvény vásárlására is, ami előnyös lehet sokak számára. 

A Revolut valójában egy özvetítő cég, tehát nem tartja az értékpapírokat, hanem a Sapia Partner LLP megbízott képviselője. Jelenleg 800, a Wall Street-i Értéktőzsdén is bejegyzett részvény közül választhatsz, és nyomon követheted a részvények árát. Ez talán segíthet a hétköznapi emberek számára is érthetővé tenni a részvények és befektetések világát. 

Befektetési típusok a Revolut kártyával

revolut-elonyokA Revolut-on keresztül befektethetsz aranyba, kriptovalutába vagy akár részvényekbe is. 

Összességében nem befektetésre való a Revolut, maximum kisebb összegek esetén tudom javasolni kipróbálásra. Esetleg kezdésként, amikor még csak pár tízezer, százezer forintot akarsz befektetni. Komolyabb összegek esetén továbbra is nyiss egy értékpapírszámlát!

4. Egészségbiztosítás a külföldi utazások során

A Revolut applikációban választhatsz napi vagy éves árazású egészségbiztosítások közül. A helymeghatározási funkció segítségével érzékeli, hogy hol vagy, és csak ezekért a napokért kell fizetned. Emellett a veled tartó családtagokra és barátokra is kiterjesztheted, így nem szükséges egyikőtöknek sem a túlárazott egészségbiztosításokat igénybe venni. 

Ezt minden utazásod előtt érdemes lesz megnézni, ugyanis könnyen lehet, hogy megéri a sima utasbiztosítás mellett, akár helyett, ha lefedi az igényeidet. 

5. Az adományozás Revolut kártya segítségével

Az adományozás a legnemesebb cselekedet, és a Revolut-on belül sokkal egyszerűbb, mint valaha. A befizetett adomány összege 100 százalékban a megadott, kiválasztott jótékonysági szervezethez kerül. Helyi és globális szervezetek között is válogathatsz, és akár a széfben összegyűlt pénzt el is adományozhatod minden hónapban. Alsó limit nincs, így akár 1000 forinttal is segíthetsz a kiszemelt szervezeteknek. 

6. Minden tranzakció után érkezik az értesítés ingyenesen

A bankoknál igényelhetsz SMS értesítést minden tranzakció után, természetesen magas díjért cserébe. A Revolut azonban azonnal küldi az értesítést ingyenesen, amely az appon belül érkezik, de megjelenik a mobiltelefon kijelzőjén is. Ehhez internet szükséges, de ha épp nincs, akkor hazaérve, felcsatlakozva a wi-fire, az összeset megkapod. 

A Revolut kártya hátrányai

A legnagyobb hátrányok között az adatbiztonság, lopás, és a csomagok közötti jelentős megkülönböztetés áll. A Revolut feltételei között megtalálod, hogy segítséget csak az applikáción belüli chat felületen kérhetsz. Ha ezen kívül veszi fel veled a kapcsolatot a Revolut munkatársa, akkor biztosan adatlopásról van szó. 

A legtöbb hír azonban arról szól, hogy mivel kevés adatot adsz meg a személyazonosságodra vonatkozóan, ezért bármikor zárolhatják a számládat. Ezután az összeg eredetét is igazolnod kell, és önmagad azonosításához is számtalan dokumentumot kell bemutatnod. Mindezek miatt akár hetekig is eltarthat, mire feloldják a zárlatot. Ennek oka pedig a pénzmosás gyanúja, és ez különösen akkor veszélyes, ha a fizetésedet is itt tárolod. 

Gondolj bele, ha nem jutsz hozzá a fizetésedhez hetekig! Ilyen esetekben is megoldás lehet a vésztartalék megléte, amely gyűjtéséről a Vésztartalék képzése: Minden, amit tudnod érdemes! című cikkben olvashatsz. 

Emellett az ügyintézővel a legtöbb esetben angolul tudsz beszélni az appon belül, tehát elengedhetetlen az angol nyelvtudás a probléma megoldásához. 

Már létezik Revolut kártya esetén belüli céges számla és akár egyéni vállalkozók számára is számlalétrehozási opció, de egyelőre jobb, ha a kivárásra játszol ezen a téren. Cégként ugyanis pont emiatt még nem ajánlom a Revolut számla létrehozását, hiszen akár a cég likviditása is veszélybe kerülhet egy ilyen hiba miatt. 

Mivel az applikáció helymeghatározási funkcióval is rendelkezik, emiatt kerülhetsz igazán kellemetlen helyzetekbe. Alapvetően a saját országodban bármikor fizethetsz vele, azonban külföldön a Revolut ezen biztonsági beállítása miatt nem fizethetsz. A helymeghatározási funkciót használva arra gondol az app biztonsági rendszere, hogy a kártyádat ellopták, így hiába próbálnád a vacsorát kifizetni a nyaralásod során, a fizetés el lesz utasítva. 

Ennek egyszerű megoldása, ha kikapcsolod a helymeghatározást. Bár ezzel egy fontos biztonsági funkciót kikapcsolsz, csak így fogod tudni a Revolut által nyújtott szolgáltatások teljes skáláját kiélvezni. 

Személyesen nekem, illetve több ismerősömnek sem volt még ilyen problémája, de hallottam már néhány rémtörténetet. Szerencsére elég ritka lehet az ilyen eset, viszont egyelőre én nem készülök a sima számlaszámomat felbontani, és csak Revolutot használni. Kiegészítő számlaként, vagy egy közös számlának a párunkkal tökéletes megoldás lehet. 

A Revolut magyar számla megszűnése

A Revolut emailben tájékoztatta az ügyfeleit, hogy 2022. április eggyel megszűnik a magyar gyűjtőszámlája. Ez csak azoknak lehet kritikus pont, akik eddig a munkabérüket, fizetésüket a Revolut számlára kérték, vagy mindig banki átutalással küldtek pénzt a Revolut számlára. Ebben az esetben ugyanis áprilistól az IBAN szám nem HU, hanem LT IBAN számlára kell utalniuk a pénzt.

Ez viszont plusz költséggel jár, és emiatt drágább lesz mind a cégeknek a fizetés kiutalása, valamint ha bankszámláról utalsz át pénzt, az is. Fontos azonban azt tudni, hogy amikor hozzáadsz pénzt a Revolut számládhoz, az nem fog több időbe vagy plusz költségbe kerülni! Az átutalás és a pénz hozzáadása két külön opció, hiszen átutalás során napokba is telhet míg megérkezik a pénzed. Pénz hozzáadása esetén pedig szinte azonnal megérkezik a bankszámlaszámodról az összeg a Revolut számládra. 

Előnyök és hátrányok – összefoglalva

A Revolut előnyei közé tartozik az ingyenes regisztráció és kártya, gyors és olcsó utalás a Revolut számlára. Készíthetsz egyszer használatos virtuális kártyákat, befektethetsz, hiszen vehetsz részvényt, kriptovalutát és aranyat, és több pénznemet is tárolhatsz egyszerre rajta. 

Számtalan deviza számlád lehet egyszerre, így, ha két vagy több ország között ingázol, csak átváltod a pénznemeket az appban, és már fizethetsz is. Összeolvasztható az Apple Pay-jel, így telefonnal is fizethetsz, ami nagyon kényelmes megoldás. Minden tranzakcióról kapsz értesítést, és azonnal befagyaszthatod a számlát, ha elhagytad a kártyádat. Nem szükséges elmenni a bankba és kivárni a sorodat vagy nekállni telefonálni, hanem az applikáción belül, egy gombnyomással befagyaszthatod azt, ezzel megakadályozva a visszaélést. 

A hátrányai közé tartozik viszont, hogy hétvégén drágább a pénz átváltása, a készpénzfelvétel pedig az ingyenes csomagban mindössze havi 75 000 forintig ingyenes. Sok funkció nem elérhető az ingyenes fiókok számára, és a legtöbb csalás és adatlopás is Revolut-on keresztül történik. A nem magyar ügyfélszolgálat, a számla váratlan zárolása nem várt akadályok elé állíthat. Azonban, ha nem a teljes fizetésedet utalod át a Revolut számlára, akkor biztosan jó megoldás lehet számodra is. 

Összefoglalás

A Revolut kártya és számla megigénylése ingyenes, így, ha sokat utazol külföldre, akkor biztosan megéri használni. Az, hogy bankközi árfolyamon válthatsz pénzt, és közben tárolhatod is azokat a különböző devizaszámlákon ingyenesen, hatalmas előnyt jelent ebben az esetben. 

Cégként vagy egyéni vállalkozóként mindenképp legyen hagyományos bankszámlád, ugyanis sajnos a pénz váratlan befagyasztása jelentős kárt okozhat. A gyors utalás, pénz fogadás és az egészségbiztosítás kötése, adományozás lehetősége csak néhány a Revolut kártya előnyei közül. 

Előbb vagy utóbb várható, hogy felmerülnek plusz díjak, hiszen ahogy nő a cég, egyre több alkalmazottat kell megfizetniük. Jelenleg azonban remek ingyenes megoldás, de kellő körültekintéssel használd. Megbízható, és valóban nincsenek rejtett költségek (csak a hétvégi valutaváltás 0,5 százalékos díja), viszont az ingyenes díjcsomag kellően limitált is. 

Mindenképp ajánlom a kipróbálását, ha szereted a kényelmes fizetést és sokat tartózkodsz külföldön. Ingyenes csomag lévén pedig nem veszíthetsz semmit – szó szerint.

Te használsz Revolut kártyát? Mik a tapasztalataid? Írd meg kommentben!

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!