A pénz megfogása egyre nehezebb, hiszen annyi mindenre költhetünk. Egy mondás szerint, ha anyagi problémáink vannak, de van stabil, kiszámítható jövedelmünk, amivel tervezhetnénk, akkor 3 dologra költhetünk túl sokat: autóra, szórakozásra vagy ingatlanokra. 

Ha ezt a cikket olvasod, akkor valószínűleg te is túl sokat költesz valamire. Nem tudod, hova folyik ki a kezeid közül a pénz, hiába számolgatsz nem jön ki a matek. Szó szerint, mintha eltűnne. Az alábbi 6 dologból biztos, hogy néhányra te magad is túl sokat költesz. Remélem rávilágíthatok arra, hogy hol keresd azt az „eltűnt” pénzt. 

Az anyagi stressz napjaink egyik népbetegsége, és természetesen a pénz miatt van – vagy inkább annak hiánya miatt. Az anyagi stressz pedig, ha például küszködsz a számlák befizetésével, akkor nyomot hagy a mentális egészségeden. 

Az adósság depresszió és szorongás kialakulásához vezethet, így mindenképp szükséged lehet segítségre. Egészséged romlása pedig még több kiadáshoz vezet, mind a gyógyulás, mind a hangulatod javítása érdekében. Ez még több stresszhez, szorongáshoz, az pedig még több anyagi problémához juttathat. 

Emellett mindez a sok kiadás megakadályoz abban, hogy vésztartalékot építhess magadnak, bebiztosítva a stabil jövőt. Amennyiben szeretnél pontos tanácsokat kapni ennek felépítéséhez, akkor kattints a Vésztartalék képzése: Minden, amit tudnod érdemes! cikkünkre.

Ennek megszüntetése érdekében nézzük meg, te mire költhetsz olyan sokat, ami ilyen szorongást okozhat!

Harapjunk valamit – a pénz elnyelője

Az egyik leggyakoribb helyzet, ami havi szinten óriási költségeket eredményez, ha nem készítesz magadnak ételt. A munkahelyeden csak bekapsz valamit, vagy már a munkába menet a pékségben veszel egy kávét és péksütit reggelire. Ezután a kollégáiddal ebédelsz a közeli kifőzdében, és aztán az elengedhetetlen ebéd utáni kávét is elfogyasztod.

Összeszámoltad már, hogy körülbelül erre mennyi pénzt költesz havi szinten? Ha napi 2000 forinttal számolunk, mert csak ebédet vásárolsz magadnak, az is havi szinten 40 000 Ft! Erre jön még a napi 1 kávé, ami körülbelül 10 000 Ft havi szinten, így a fizetésed máris negyede-ötöde elmehet a napközbeni evésre, ivásra! 

Ne gondold, hogy ez túl sok, vagy túlzó! Rengeteg olyan emberrel beszéltem már egy valódi pénzügyi tanácsadás során, akik ezekre a szokásaikra közel 100.000 forintot elköltenek!

A legjobb megoldás ennek megszűntetésére, ha magadra főzöl. Nemcsak, hogy sokkal olcsóbb, de környezetbarátabb megoldás, ráadásul biztosan olyat eszel, amit szeretsz. Mivel pedig te vásárolod a hozzávalókat is, ezért az alapanyagok minősége is megkérdőjelezhetetlen számodra. 

Ez azonban nem azt jelenti, hogy akkor minden mehet a kosárba, nem kell számolni a pénzt. Érdemes minden héten eldöntened előre, hogy a héten miket főzöl, és csak azokhoz az ételekhez szükséges hozzávalókat beszerezni. 

Ha mindig máshol eszel, akkor biztosan elindulsz a hedonista futópadon. Ennek megállításához ajánlom A hedonista futópad, avagy mennyi pénzzel lennél boldog? cikkemet.

Étel-házhozszállítás

Ha azt gondolnád, hogy itt meg is áll az étkezéseddel kapcsolatos kritika, akkor sajnos tévedsz. Esténként, a TV előtt nincs is annál jobb, mint csak a telefonodon rendelni valami finomat, és szinte azonnal megjelenik a futár az ajtód előtt. 

A pénz ebben az esetben is szinte észrevétlenül tűnik el, pedig, ha belegondolsz, jelentős költségek kerülnek felszámolásra. A házhozszállítás díja, a futár borravalója havi szinten jelentős pénzösszeget tesz ki. A főzés erre is jó megoldás! A főzés alatt ráadásul hallgathatsz podcastet, zenét, vagy hangoskönyvet is. Nem kell, hogy „holtidő” legyen a főzés az életedben!

Gyógyszerek – kifolyik a pénz a kezeid közül

Egy 2015-ös felmérés szerint a magyarok évente 150 ezer forintot költenek gyógyszerekre. Belegondoltál már, hogy mennyi mindenre szedünk gyógyszereket sokszor teljesen feleslegesen? A legtöbb fejfájás mögött például stressz, dehidratáltság és fáradtság áll. Természetesen ezeket nem könnyű pótolni és sokszor nincs is időnk – sokkal egyszerűbb bevenni egy fájdalomcsillapítót. 

A rengeteg gyógyszer azonban megviseli a májunkat, amely azok lebontásáért felel. Számold össze, hetente hány gyógyszert vettél be, és gondold át, hogy minden helyzetben indokolt volt-e. Emellett, a jövőben mindig kérdezd meg magad: azért fáj valamim, mert fáradt/dehidratált/stresszes vagyok? Ha igen, akkor először ezeken változtass, és ha utána sem múlik, akkor, csak legvégső esetben fordulj a gyógyszerek felé. 

Az ajándéktáskák és a csomagolás

Nincs is szebb egy gyönyörű ajándéktáskánál, amibe pont belefér az ünnepelt ajándéka. Azonban óriási összegeket, akár több ezer forintot is elkérnek ezekre az ajándékkártyákra, táskákra és csomagolásra, amelyek nagyrésze széttépve a kukában végzi. A pénzt pedig sosem sajnáljuk rá. 

Az ajándéktáskák

ajándéktáskák

Éves szinten rengeteg pénz megy el a csomagolásokra, ajándéktáskákra.

Érdemes inkább újrahasznosított papírba, újságpapírba csomagolni, vagy az is szuper környezetbarát megoldás lehet, ha nem téped szét azt a csomagolást, amit te kapsz. Emellett az ajándéktasakokat is rengetegszer fel lehet használni, csak meg kell tudnod jegyezni, hol tárolod őket!

Játékok, meccsek

Különösen a férfiaknál jellemző, hogy fajsúlyos összegeket tudnak kifizetni a különböző játékokra, meccsekre. Természetesen a szórakozás fontos alapja az élet élvezésének, de ezen a téren is meg lehet kissé fogni a pénzt. 

A számítógépes játékok esetén mindig vannak akciók, hatalmas leértékelések. Főleg akkor jársz jól, ha tudsz várni egy évet is egy játékkal annak kiadása után, hiszen így akár 75%-al is olcsóbban tudod megvenni azt. 

A különböző meccseknél, koncerteknél pedig gyakori, hogyha jóval korábban szeretnéd megvenni a jegyet (early bird), akkor kedvezményesebb áron szerezheted be. Ezek az apró trükkök segíthetnek abban, hogy ne tűnjön el olyan hamar a pénz a hobbik esetén sem. 

Ha szeretnéd megtudni, hogy inkább mi az, ami tényleg boldogabbá tehet inkább, akkor ajánlom A pénz pszichológiája: Így építs vagyont című cikkemet.

Dohányzás és alkohol – az „egészségtelen” pénz

A KSH adatai szerint 2019-ben Magyarországon a férfiak 27,3, a nők 22 százaléka naponta, rendszeresen dohányzik. Az pedig sajnos köztudott, hogy az egyetlen dolog, amiben világelsők vagyunk, az az alkoholizmus

Erre a kettőre a magyarok rengeteg pénzt költenek. A cigaretta óriási áremelkedése az elmúlt években nem látott mértékűvé vált, és ez a fogyasztó pénztárcáján is meglátszik. A napi egy doboz cigaretta 1500 forintba kerül átlagosan, vagyis az havi szinten 45 000 Ft plusz kiadást jelent, ha egy dohányos van a családban. Éves szinten pedig akár 550 000, vagyis több, mint félmillió forint kiadást jelent! 

Éves cigaretta költés

éves költés

Éves szinten a napi egy doboz cigaretta ára akár 550 000 forint is lehet.

Az alkoholra pedig mi magyarok szintén nagyon szeretünk költeni. Ha például a barátainkkal ülünk be valahova, akkor bármilyen alkoholt is fogyasztunk, legalább 1500-2500 forintot fizetünk. Egy este alatt gond nélkül 10 000 – 20 000 forintnyi összeget költhetünk alkoholra. Érdemes odafigyelni ezekre, és attól, hogy barátaink dohányoznak vagy alkoholt fogyasztanak, nekünk még nem kell. Árt nekünk, a testünknek és a pénztárcánknak is. 

A palackozott víz

A palackozott víz egészségéről is megoszlanak a vélemények, de az biztos, hogy a környezetünknek és pénzünknek sem tesz jót. A rengeteg felhalmozott műanyag PET palack rombolja és károsítja bolygónkat, a mikroműanyagok pedig a szervezetedet. Ehelyett inkább szerezz be egy évekig használható kulacsot, amelyet újra és újra megtöltesz vízzel. Pénztárcád meg fogja köszönni!

Összefoglalás

Észrevehetted, hogy sokszor, ami neked nem tesz jót, az a környezetnek sem használ, így dupla okod van másképp, jobban csinálni. Ha elkezdesz magadra főzni, akciósan vásárolni, elhagyni a palackozott vizet, biztosan sokat teszel magadért és a környezetért is. 

Törekedj arra, hogy ellenállj a folyamatos „vegyünk, vegyünk, vegyünk!” hívószónak. Hosszútávon ugyanis láthatod, hogy oda vezet, hogy már nem tudod, hol folyik ki a pénz kezeid közül. Több tízezer forintot költhetsz el havi szinten olyan dolgokra, amelyek könnyen pótolhatók és nem adnak valódi boldogságot. Inkább keress olyan dolgokat, amelyekre megéri költeni, mert feltölt és boldoggá tesz. 

Te mire költesz túl sokat?

Szívesen tanulnál a pénzügyekről? Íme, egy 14 napos, ingyenes kihívás és tréning!

Szeretnél szakértői segítséget? Kérj valódi pénzügyi tanácsadást!